Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Sėmundjet ngjitėse seksuale!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Sėmundjet ngjitėse seksuale!!   03.06.10 22:45

Disa informacione pėr sėmdundjet ngjitėse seksuale mė tė shpeshta.
Ēka ėshtė HIV?

Shkurtesė e cila rrjedhė nga gjuha angleze dmth
Human Immunodeficiency Virus -virusi njerėzor i cili dėmton sistemin e
imunitetit. Ėshtė virusi qė e shkakton Aids apo Sidėn siq njihet tek ne.
HIV e dėmton sistemin imun nė trup dhe personi me virus ėshtė i
pambrojtur nga disa infektime. Personi i/e cili/a ėshtė HIV pozitiv nuk
do tė thotė se vuan nga Aids. Mund tė shkojnė vite tė tėra deri sa HIV
ta dėmton sistemin imun dhe personi tė sėmuret. Gjatė kėsaj kohe personi
me HIV pozitiv mund tė jetojė me shėndet tė mirė me vite tė tėra pa
zhvilluar Aids.

Ēka ėshtė AIDS (SIDA)?

AIDS rrjedh nga gjuha angleze Acquired
Immunodefficiency Sindrom apo SIDA qe rrjedh nga gjuha frenge Syndrome
d’Immuno Déficience Acquise. Nga tė dy emrat kuptohet se AIDS ėshtė
sindromi i fituar nga virusi i cili dėmton sistemin e immunitetit. AIDS
ėshtė njė kolekcion i infektimeve dhe kancereve tė ralla qė njerėzve me
HIV pozitiv mund tė ju zhvillohen. Nėse njė person me HIV sėmuret me
njėrėn nga kėto sėmundje tė veēanta atėherė do tė thotė se vuan nga
AIDS. Shumė nga kėto organizma qė i shkaktojnė kėto sėmundje janė mjaft
tė zakonshme dhe relativisht tė padėmshme pėr personat me imunitet tė
shėndosh. Megjithatė, te personat me imunitet tė dėmtuar keqėsisht mund
tė shkaktojnė sėmundje serioze dhe vdekje.

Si infektohen njerėzit me HIV?Katėr mėnyrat kryesore pėr tu infektuar me HIV
janė:


 • Duke pasur marrėdhėnie
  seksuale vaginale dhe anale pa pėrdorim tė kondomit me dikend qė ėshtė
  i/e infektuar me HIV • Duke marrė drogė me pajisje tė
  injeksioneve qė ėshtė e kontaminuar me gjak tė infektuar

 • Foshnjet gjatė
  shtatėzanisė nga nėnat e infektuara me HIV, gjatė lindjes apo ushqimit
  me gji.

 • Me injeksion apo transfuzionit me gjak nga
  personi i infektuar

HIV nuk
ngjitet nga kontaktet sociale ditore si:


 • puthjeve nė faqe, prekjeve, pėrqafimeve, takimi me duar


 • nė pishinė, nga nevojtoret, enėt,
  lugėt/pirunėt apo ushimet qė pregaditen nga personi i infektuar me HIV

 • kollitja, teshja apo lotėt, kafshimet e
  insekteve apo kafshėve.

Marrėdhėniet seksuale

Ju mund tė infektoheni me HIV dhe infektime tė
tjera seksuale nėse keni marrėdhėnie seksuale vaginale apo anale pa
pėrdor kondom me dikend qė ėshtė i infektuar. Kondomi ju jap mbrojtje
efektive kundėr HIV nėse keni marrėdhėnie seksuale. Kondomat poashtu
mund tė ju mbrojnė kundėr infektimeve tė tjera seksuale poashtu edhe
shtatėzanive tė padashura.


Droga

Ju mund tė infektoheni me HIV dhe me viruse tė
tjera tė gjakut si Hepatitin C nėse merrni drog dhe i ndani gjilėpėrat
dhe shiringat me tė tjerėt. Nėse merrni drogė pėrdorni gjilpėrė dhe
shiringė tė papėrdoruar ēdo herė dhe mos i ndani me tė tjerėt.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Sėmundjet ngjitėse seksuale!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Zonė e lirė + 18 :: Libido & Eros-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com