Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Berisha: 1 vit mė parė votuam tė lire, kjo prova pėr integrimin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Berisha: 1 vit mė parė votuam tė lire, kjo prova pėr integrimin   28.06.10 7:12

Berisha: 1 vit mė parė votuam tė lire, kjo prova pėr integrimin

TIRANE-Ndėrsa
sot shėnohet 1 vit nga votimi parlamentar nė Shqipėri, standartet e
zgjedhjeve vlerėsohen nga mazhoranca, por jo nga opozita qė vazhdimisht
i quan ilegjitime.
Kryeministri Sali Berisha theksoi sot nė
mbledhjen e grupit parlamentar tė Partisė Demokratike se zgjedhjet e 28
qershorit 2009 kanė qenė mė tė mirat e zhvilluara ndonjėherė nė
Shqipėri. Nė kėndvėshtrimin e Berishės gjatė gjithė kėtij viti qė prej
zgjedhjeve nuk ėshtė dhėnė asnjė provė pėr manipulimin e tyre pasi ato
ishin nė fakt tė lira e tė ndershme.
“Zgjedhjet ishin tė lira, jo
vetėm pėr 28 Qershorin, por dhe nė historinė e zgjedhjeve nė Shqipėri,
zgjedhjet e vjetshme ishin mė tė mirat qė janė zhvilluar ndonjėherė,
pasi nuk pati manipulim”.

Berisha kėmbėnguli se pavarėsisht nga zhurma qė shoqėroi procesin pas elektoral nuk pati asnjė shqiptar tė humbur.

Mandej
ai theksoi se gjen rastin tė riftojė opozitėn tė ushtrojė funksionet
politike nė cdo cėshtje qė i takon dhe se i liron tė gjitha hapėsirat
pėr ta bėrė Kodin Zgjedhor sic dėshiron.
“Sot ėshtė njė ditė, tė
cilėn unė shfrytėzoj rastin tė ftoj opozitėn nė interes tė saj dhe tė
vendit tė ushtrojė tė gjitha funksionet dhe rolin qė i pėrket. Unė
zotohem ta garantoj atė se mbetem i vendosur qė opozita tė ketė tė
drejtė tė hartojė kodin zgjedhor”, tha Berisha duke shtuar se “ėshtė
koha qė opozita tė japė kontributin e saj nė tė gjitha reformat dhe
duhet tė qartėsoj para shqiptarėve se nė tė gjtiha ligjet ku opozita tė
flasė dhe tė bėjė cdo amendament dhe mazhoranca do ti pranojė ato qoftė
Gjykatėn Kushtetuese, kodin elektroal, imunitetin.

Duke mbetur
tek cėshtja e zgjedhjeve, Berisha theksoi se zgjedhjet pėrvecse tė lira
e tė ndershme kishin dhe njė kosto tė lartė, kjo pėr shkak tė
dokumentave qė u pėrdorėn pėr votim. “Zgjedhjet kushtuan a 40 milionė
euro”.

Por, sipas kryeministrit, kjo nuk ėshtė asgjė para
rrugės sė integrimit qė iu hap Shqipėrisė nga procesi i ndershėm
zgjedhor. “Jo mė parg se mesi i javės qė kaloi, parlamenti europian dhe
komisioni i tij i jashtėm tė vendosėn tė votojnė me njė unanimitet tė
paparė mbėshtetjen pėr vizat nė Shqipėri. Prova e kėtij besimi ishte
pikėrisht 28 Qershori”.

Zgjedhjet e 28 Qershorit, do tė jenė
zgjedhjet qė do tė mbeten gjatė nė memorjen e popullit shqiptar, pasi
hera e parė qė opozita bojkotoi pėr 6 muaj Kuvendin nė shenjė
mosnjohjeje tė procesit zgjedhor, qė sipas opozitės u manipulua.

PS
kėrkoi transparencė tė plotė tė zgjedhjeve duke kėrkuar hapjen e kutive
tė votimit pėr tė rishikuar rezultatin, Kėrkesa u hodh poshtė nga
kryeminsitri Sali Berisha, pasi sipas tij, kėrkesa ėshtė ilegjitime dhe
se shkel Kushtetutėn.

Por, nė vazhdėn e kėrkesave pėer
transparencė, opozita organizoi protesta nė mbarė vendin, ku mė e
madhja ishte ajo nė Tiranė, qė nisi mbrėmjen e 30 Prillit duke u
shoqėruar me nėj grevė masive rreth 20 ditėshe.
Debatet rreth
zgjedhjeve u vunė dhe nė vėmendjen e ndėrkombėtarėve qė mė shumė se
njėherė i kėrkuan forcave politike tė dialogojnė, ti japin fund
mosmarrėveshjeve dhe ta zgjidhin cėshtjen sipas ligjeve dhe kushtetutės
sė Shqipėrisė.

(d.b/BalkanWeb)

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Berisha: 1 vit mė parė votuam tė lire, kjo prova pėr integrimin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com