Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Pensionet, ‘kurthi’ i skemės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Pensionet, ‘kurthi’ i skemės   07.07.10 4:23

Pensionet, ‘kurthi’ i skemės
07/07/2010 16:25


Skema e pensioneve
do tė vazhdojė tė marrė para nga buxheti, pėr sa kohė qeveritė do tė
rrisin pensionet mė shumė se sa tė ardhurat qė mblidhen nga
kontributet.

“Nė bazė tė ligjit ne kemi pėr detyrė
tė mbulojmė vetėm inflacionin pėrmes kontributeve. Nėse qeveria vendos
t’i rrisė me shumė, atėherė fondet do vijnė nga buxheti”, thotė Evelina
Koldashi, drejtore e ISSH-sė.

Te ardhurat nga kontributet janė
rritur vit pėr vit, por pagesat pėr pensionet po rriten edhe mė shumė.
Vitin e kaluar, qeveria pagoi 55 milionė dollarė nga buxheti pėr tė
mbuluar vetėm deficitin primar tė skemės, pa llogaritur pagesat pėr
kategoritė e privilegjuara. ISSH ka edhe njė shqetėsim tjetėr.

“Janė
dy elementė qė po grryejnė tė ardhurat. E para emigrimi, e dyta
ekonomia informale”, shton Koldashi.

Ekspertėt thonė se skema e
sigurimeve ka nevojė pėr ndėrhyrje urgjente, jo vetėm pėr tė pėrmirėsuar
financat e saj, por edhe pėr ta bėrė njė skemė mė tė drejtė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Pensionet, ‘kurthi’ i skemės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs