Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Ballkani | 01.08.2010

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Ballkani | 01.08.2010   01.08.10 21:09

Ballkani | 01.08.2010Publikuar mė Ballkani | 01.08.2010


Mendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė konfirmoi se
shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk paraqet precedent pėr asnjė rast
tjetėr nė botė.
Pėrgjigje e ngushtė nga GJND pėr pyetjen e parashtruar ngushtė nga
Serbia, - mendon ish pėrfaqėsuesi i Kombeve tė Bashkuara pėr veriun e
Kosovės, Gerard Galucci. Sipas tij Kosova megjithatė pėrbėn rast
precedent dhe pėr tė shmangur probleme tė ngjashme si nė Bosnjė
Hercegovinė, sjell kėtė formulė:
Veriu mund tė mbetet pjesė e Kosovės legalisht dhe formalisht nėn
Rezolutėn e OKB-sė. Por, do mund tė funksiononte si pjesė e qeverisjes
lokale tė Serbisė. Kjo nė fakt ėshtė situata aktuale. Prandaj ėshtė me
rėndėsi qė tė pėrcaktohen disa detaje teknike tė bashkėpunimit nė
terren, siē janė: bashkėpunimi pėr legalizimin e telefonisė, sistemit
elektrik, ēėshtjen e kufijve....
Sipas Gerard Galuccit, nėse provohet qė me pėrdorimin e forcės tė
ndryshohet veriu "do tė ketė dhunė, pėrsėritje lufte, dėbim serbėsh nga
veriu ose mbajtje e asaj zone tė ndarė".
Konflikti i ngrirė ėshtė rezultat jo i mirė. Por, ėshtė mė i miri
nga mundėsitė reale, qė janė: zgjidhja e negociuar, konflikti i ngrirė,
lufta e dhuna dhe ndarja apo spastrimi etnik, mendon Galucci.
ICO dhe qeveria tė pėrkushtuar nė zbatimin e strategjisė pėr integrimin e veriut tė Kosovės
Faktin qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė vendosi qė Deklarata e
Pavarėsisė sė Kosovės nuk e kishte shkelur tė drejtėn ndėrkombėtare,
qytetarėt duhet ta kenė parasysh, thotė pėr Deutsche Wellen Andy
McGuffie, shef i informimit nė Zyrėn Civile Ndėrkombėtare, nė
Prishtinė:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
Andy McGuffie, drejtor i departamentit tė informacionit nė Zyrėn Civile
Ndėrkombėtare, nė Prishtinė.
Qeveria e Kosovės dhe Zyra Civile Ndėrkombėtare janė tė fokusuara
pėr krijimin e njė progresi tė qendrueshėm dhe shėrbimet e Republikės
sė Kosovės tė vihen nė dispozicion tė tė gjithė qytetarėve. Ekipi
pėrgatitor komunal pėr komunėn e re tė Mitrovicės sė Veriut po punon
prej disa muajsh, Zyra pėr Shėrbime Civile ėshtė hapur dhe ėshtė nė
shėrbim tė tė gjitha kombėsive. Dhe, unė nuk jam i sigurt qė serbėt e
veriut nuk e kanė pranuar realitetin e ri dhe kėtu duhet pasur kujdes.
Siē e dini, pėrfshirja e Beogradit nė ēėshtje tė caktuara specifike,
ishte e paraparė me planin e Ahtisaarit. Mendoj se Qeveria e Kosovės
dhe ICO-ja janė tė gatshme tė marrin nė konsideratė ēfarėdo
pėrfshirjeje konstruktive nga Beogradi, por jo nė kurriz tė qeverisjes
sė mirė tė Republikės sė Kosovės- thotė McGuffie.
Sipas tij Zyra Civile Ndėrkombtare dhe qeveria e Kosovės janė tė
pėrkushtuara nė implementimin e stragjegjisė pėr integrimin e Veriut tė
Kosovės. Ndėrsa sipas ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Kosovės,
Bajram Rexhepi, opinioni i GJND-sė ka ndryshuar shumė gjėra.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Bajram Rexhepi, ministėr i Punėve tė Brendshme tė Kosovės.
Pas kėtij opinioni, definitivisht dihet se Kosova ka edhe bazė
juridike legale, pavarėsisht tendencave tė Serbisė...Kjo ka ndihmuar
edhe nė vetdijėsimin e qytetarėve serbė nė veri, tė cilėt deri tash
kanė jetuar nė njė lloj konfuzioni ose iluzioni dhe tash ėshtė koha qė
t“i kthehen vetvetes, t“i kthehen realitetit dhe tė jenė pjesė e
proceseve dhe institucioneve demokratike. Ne do tė jemi tė kujdesshėm
dhe do tė bėjmė sqarimet e duhura. Sepse, tash ėshtė koha qė nga
EULEX-i dhe institucionet e Kosovės gradualisht tė vendoset rendi dhe
ligji nė gjithė Kosovėn, dhe nuk ka arsyetime tjera. Nė kėtė na obligon
Kushtetuta e Kosovės dhe ligjet e saj. Ndėrsa, opinioni i GJND-sė
ndihmon qė kjo tė bėhet pak mė lehtė, - thotė pėr Deutsche Welle-n,
ministri Rexhepi.
Opinioni i GJND-sė largon rrezikun pėr ndarje tė Kosovės
Republika e Serbisė ende beson se mund tė kthejė krahinėn e
shkėputur njėanshėm dy vjet mė parė apo njė pjesė tė saj. Prishtina
zyrtare thotė se nė bazė tė planit tė Marti Ahtisaarit, veriu i Kosovės
nuk mund tė ketė njė shkallė tė re autonomie. Pėrderisa, opinioni i
GJND-sė nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės, pėrfundimisht shuan ēdo
synim pėr ēfarėdo ideje pėr ndarje tė Kosovės, thotė ministri Rexhepi.
Ndėrsa Andy McGuffie, zėdhėnės i tė dėrguarit Special tė Bashkimit
Evropian, Piter Faith, rikonfirnoi se: Zyra Civile Ndėrkombėtare dhe
Grupi Drejtues Ndėrkombėtar gjithmonė kanė qenė shumė tė qartė lidhur
me zotimin e tyre ndaj integritetit territorial tė Kosovės.


Autor: Ajete Beqiraj
Redaktoi: Eliana Xhani

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Ballkani | 01.08.2010
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs