Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Botėrorėt nė pulla poste

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Botėrorėt nė pulla poste   01.08.10 21:22

Botėrorėt nė pulla posteTėrhequr mė 01 Gusht 2010


Pėr
40 vjet filatelisti Kristaq Jorgji koleksionoi pulla tė kampionateve
botėrorė tė futbollit. Ekspozon rreth 300: mė e vjetra e vitit 1930.
Jorgji, 78-vjeēar rrėfen historinė e tyre


Njė kampionat botėror futbolli ėshtė njė ngjarje si pėr protagonistėt,
tifozėt, kompanitė e basteve, ashtu edhe pėr njė koleksionist pullash
postare. Puna e tij fillon kur skuadrat janė bindur pėr dėshtimin, e tė
tjerave u ėshtė zbehur dalldia e fitores, kur tifozėve u janė ftohur
gjakrat dhe kur kompanitė postare nėpėr botė kanė filluar nga puna pėr
emetimin e pullave. Pak kohė pas Botėrorit "Afrika e Jugut 2010" ku
njerėzit dergjeshin pijetoreve herė me zemrėn qė u digjej dhe herė
kallkan, koleksionisti 78-vjeēar i fton qytetarėt korēarė, tė
pasionuarit dhe ekipin korēar tė futbollistėve nė njė ekspozitė pėr
kampionatet botėrore tė futbollit.Pullat mė tė hershme datojnė qysh nga 1930. Ekspozita filatelike
qėndroi e hapur dhjetė ditė nė galerinė "Guri Madhi", qė ndodhet brenda
ndėrtesės sė Qendrės Kulturore "Vangjush Mio" nė Korēė. "I ftova
sportistėt tė shikonin si janė pasqyruar kampionatet botėrorė tė
futbollit nė vendet e ndryshme tė botės", tregon koleksionisti rreth
interesit qė kanė treguar vizitorėt. Ekspozita me 300 pulla, ndahej nė
dy seksione: pulla tė emetuara nga posta shqiptare dhe pullat e
dėrguara nga koleksionistė tė huaj. Pulla mė e vjetėr qė Jorgji ka nė
koleksionin e tij ėshtė ajo e Kampionatit Botėror nė Uruguaj, e vitit
1930, kur ėshtė shpallur kampion vetė shteti amerikano-jugor.

Mė tej ēdo katėr vjet vijojnė pullat e shteteve, ku janė zhvilluar kampionatet botėrorė, i

Francės (1938),
Brazil (1950),
Suedi (1958),
Kili (1962),
Angli (1966),
Meksikė (1970),
RFGJ (1974),
Argjentinė (1978),
Spanjė (1982),
Meksikė (1986),
Itali (1990),
Amerikė (1994),
Francė (1998),
Japoni - Koreja e Jugut (2002)
dhe Gjermani (2006).

Mungojnė vetėm pak kampionate nė koleksionin e pasur tė pullave qė
Jorgji prezantoi. Nė vitet '42, '46 nuk ka pasur kampionate se ka qenė
Lufta e Dytė Botėrore, kurse pullat e kupės "Afrikė e Jugut 2010" nuk
janė emetuar ende", tregon filatelisti. Pėr ekspozitėn bashkėpunuan
edhe dy filatelistė tė tjerė korēarė: Igli dhe Leonard Gjanēi. Pullat
mė tė shumta i vijnė Jorgjit nga vendet e Evropės. Posta shqiptare pas
viteve '60 filloi tė emetojė pullat e kampionateve botėrorė. Ai mban
korrespondencė me filatelistė nga bota, deri edhe nga Afrika Qendrore,
Jemeni, Nigeria, pėr tė mos i ngelur asnjė seri mangėt nė koleksion.
Kjo ėshtė edhe "hileja" e kėsaj pune: krijimi i historikut tė saktė tė
kampionateve botėrorė. "Kjo ėshtė ekspozita e pare e kėtij lloji nė
Shqipėri", thotė Jorgji.Bashkė me pullat u prezantuan blloqe dhe zarfe SCD apo zarfe
udhėtimi. Jorgji tregon se pullat nuk kanė pėr funksion identifikimin e
personazheve qė kanė spikatur nė njėrin apo tjetrin kampionat.
Historiku i kėtyre ngjarjeve botėrore tė futbollit krijohet edhe pėrmes
lėvizjes, lojės, gjuajtjes sė njė momenti qė mė vonė bėhet historik.
Kristaq Jorgji nuk e ka as ekspozitėn dhe as koleksionin e parė atė qė
prezantoi pėr rreth dy javė nė Korēė. Koleksione tė tjerė pėr
futbollin, i ka prezantuar nė ekspozitat: "Tema Sportive" nė Bukuresht
ku ėshtėvlerėsuar me medalje bronzi, "Drejt Athinės 2004" dhe "Lojėrat
Olimpike Dimėrore" nė Korēė.


Kristaq Jorgji ka qenė arsimtar gjatė gjithė jetės, dhe pėr 40 vjet nuk
ka hequr dorė nga koleksioni i pullave dhe kartolinave postare,
kartėmonedhave, monedhave, kartave telefonike. Mė 1997 ai ka prezantuar
ekspozitėn: "Korēa nėpėrmjet pullave postare, kartėmonedhave dhe
kartolinave". Pėrjashtim deri mė tani bėn ekspozita "Pėrpjekjet e
Popullit Shqiptar pėr Liri dhe Pavarėsi" ku ka prezantuar koleksionin e
pullave me figura historike. Kur e kujton kėtė, Jorgji sjell ndėr mend
zanafillėn e pullave shqiptare, "tė shpikura" qysh mė 1913 me figurėn e
Skėnderbeut. Jorgji, kryetar i shoqatės sė filatelistėve nė Korēė, dhe
anėtar nė shoqatėn e Tiranės, e njeh mirė historinė e tyre. Koleksioni
qė ka nėpėr duar 78-vjeēari dhe qė mendohet tė jetė gati shpejt, kėtė
herė i takon fėmijėve.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Botėrorėt nė pulla poste
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Portali i forumit-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com