Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Ēuditė e dasmave nė qytetin e UNESCO-s

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Ēuditė e dasmave nė qytetin e UNESCO-s    01.08.10 21:42

Ēuditė e dasmave nė qytetin e UNESCO-s
02/08/2010 09:45


Stinė
dasmash nė qytetin e UNESCO-s. Tė vetmit qė nuk e ndiejnė krizėn
ekonomike, janė ēiftet e reja qė kurorėzojnė dashurinė e tyre me
martesė kėto ditė vere.


Jo vetėm qė nuk i llogarisin shpenzimet, por kėrkojnė njė ceremoni tepėr tė veēantė dhe me sa mė shumė shpenzime.

Nė qytetin tradicional tė Beratit, dasmat e kėtij viti kanė qenė tė shumta tė numėr, por dhe nga mė tė ēuditshmet.

Ndėrsa
dikur kishte ditė tė caktuara tė javės, kur ēiftet mund tė
kurorėzoheshin, tashmė ēdo ditė shikon karvane makinash me dasmorė.

Kėtė
vit, sipas statistikave tė gjendjes civile, ēiftet e kurorėzuar, kanė
qenė dy herė mė tė shumtė nė numėr sesa vitin e kaluar.

Ceremonitė

Ndryshimi nga vitet e tjera kanė qenė “ēuditė” e ceremonive martesore, qė janė shumė larg tradicionales.

Pėr
njė javė resht, ēifti bėn videoklipe nė tė gjitha pjesėt e qytetit,
duke nisur qė nga kalaja, lagjet muzeore, e deri nė fushat me grurė.

Nusja dhe dhėndri nuk pėrtojnė tė udhėtojnė deri nė bregdet pėr tė fiksuar diēka tė veēantė nė memorien e celuloidit.

Nuk kanė munguar as xhirimet mes avionėve apo puseve tė naftės.

Ndėrkaq
pėr ta bėrė sa mė mbresėlėnės ritualin e marrjes sė nuses nga shtėpia e
prindėrve, beratasit nuk i kanė kursyer limuzinat, pajtonėt me kuaj, e
madje dhe skafet.

Ēifti “torturohet”, a thua se do xhirojnė ndonjė skenė filmi.

Statistikat

Nė zyrėn e gjendjes civile, vetėm brenda dy muajsh janė firmosur mbi 250 akte celebrimi.

Ndėrkohė qė pritet rritje e numrit tė ēifteve tė celebruar edhe gjatė ditėve tė muajit gusht.

Ardhja
e emigrantėve pėr pushimet e verės mendohet se ka ēuar dhe nė rritjen e
numrit tė ēifteve qė i janė drejtuar zyrave tė gjendjes civile pėr tė
ligjėruar lidhjet e tyre.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Ēuditė e dasmave nė qytetin e UNESCO-s
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Lifestyle :: LifeStyle :: Intervista-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog