Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Fiset shqiptare tė sllavizuara

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Fiset shqiptare tė sllavizuara    02.08.10 22:13

Ne Mal te Zi,fiset si Vasojeviqet(Vasoja) Bjellopavliqet
(Palabardhet),Kuq,Kuqiqi(kuqi) keto fise kan qen vllazni e fiseve Hot,
Grud,Krasniq,kure eshte ba ndarja e kishes ne Bizantine e Romane keto
te parat kan kalu ne ritin Bizantin ndersa keto tjeret ne ritin Roman
keshtu qe ka ardh deri te asimilimi i tyre ne Malazez pasi predikimi
behej ne gjuhen sllave ne kishat e ritit bizantin (ketu te ne se atje
ne jug siq e dini predikimi behej ne greqisht),ndersa keto fiset e tyre
vllazrore mbeten ne ritin Roman dhe nuk u asimiluan . Per vasojeviqet
na jap te dhena Edit durham ne memoaret e saj edhe me foto ku shihen
shum mir Vasojeviqet me vesh kombtare shqiptare.( keto te dhena mi ka
jap nje malazeze edhe fotot po nuk kam mund ti ruaj qe tiu dergoj ).Nje
gje eshte shum iteresante se kjo me ka then se Milloshevii eshte nga
dera e ktij fisi(vasojeviq)po me ka mbet ta vertetoj se nuk kam ra ne
shenime diku ende.Per Bjellopavliqet (Palabardhet)kam pas te dhana para
luftes po me kan humbe .(nese ka dikush ti dergoj ketu).Ndersa fisi i
kuqeve jan asimiluar pjesrisht,sod ka nga ky fis ne te dy anet edhe
Shqipetar edhe Malazez (serb)keto te asimiluarit sod mbajn mbiemra te
ndryshem veq kryesisht si me te shpesht jan KUQ,KUQANI KUQEVIQ,nga ky
fis rjedh Mark milani i malite te zi i cili ka luftuar kunder
Shqiptareve sidomos ka ba namin ne malsin e Rugoves ,Hot, Grud e Peje
,sod njihet Prof.Millan popoviq nga ky fis i cili ka deklaru vet qe
esht nga ky fis,ky ka nje veper qe jap te dhana per kete,;THE TRIBE OF
KUQI IN FOLK STORIES AND SONGS"
Ndersa fisi Nemanjin (nimanaj)jan deg e Gashve te Deqanitte cilet kan
qen zoter te Manastirit te Deqanit qe sod e kan Serbet dhe pretendojn
qe eshte i tyre,sod pjesa e familjes qe nuk jan asimiluar quhen
Demukaj.
Nga kjo familje rejedh Stefan nemanja -Deqanski mbret i serbeve si thon
ato,po un kam te dhana qe ky ka qen mbret i SHqiptarve Serbeve Vllehve
dhe GREKEVE pra i Bizantit se ne bizant nuk ka pas veq serbe ,Stefani
ishte kusheri i par i princit Shqipter Dhimiter QE njihet si themelues
i deres se Dukagjineve.Stefani eshte i varosur ne Hilandar (manastir)ne
Greqi dhe ne var esht nenshkrimi me shkronja grege si Stefan nimani e
jo nemanja.


Keto te dhana i kam mar te libre :shqipetaret dhe serbet ne Kosov: autor Skender Rizaj .
PO aty kam lexu per familjen e piketoreve LLazoviq,Aleksej e Simon
LLazoviqi qe kan piktura te tyre ne manastirin e Deqanit qe edhe keta
ishin Shqipetar.
Tani do i japi do mbiemra familjeje qe jan asimiluar ne Serb ,Malazez eBoshnjak.
SM=serbo malazez
B=boshnjak
T=Turk
Kada-Kadiq i kisha komshi te par.
Gjuka-Gjukiq-Gjukanoviq(SM)
Boja-Bojiq-Bojoviq(SM)
Bojku-Bojkoviq(SM)
Gashi-Gashiq(SM)-Gashanin(B)GASH(T)
Ishte nje mjek injoftur n
ne Peje, Gashiq
Berisha-Berishiq(SM)
Buri -Buriq(SM)
Shoshi-Shoshkiq(SM) dhe(B)
Shala-Shaliq(SM)-shalanin(B)-Shalunoviq(B)
Ne nje fshat te Plaves
bashkjetojn te tri palet
Shqiptar-Serb-Bosh
njak te kesaj familj
e nga kjo familje es
hte Millan Shaliqi i ci
li ka qen me post te
larte ne ish jugoslla
vi.
Gjurka-Gjurkoviq(SM) dhe(B)
Gjoka-Gjokiq(SM)-Gjogovoq(B)
Gjeli-Gjeloviq(SM)
Hoti-Hot(B)-Hotoviq(B)-Otoviq(B)
Gruda-Grudiq(SM)


Gruja-Grujiq(SM)
Agolli-Agoviq(B)
Agani-Aganiq(B)
Regjepaga-Regjepagiq(B)
Zogu-Zogoviq(SM) Nje fshat i ter ne Peje Ku nje plak i tyre ne bised me ka pranuer vet se jan me prejaredhje shqiptere.
Lulaj-Luliq(SM)
Bala-Baliq(B) Numan baliq deputet nekuvendin e Kosoves eshte nga kjo familje.
Peshku -Peshkoviq(B)
Husaj-Huskoviq(B)
Martinaj-Martinoviq(SM)
Shabi-Shaboviq(B)
Basha-BAsha(T)-Bashoviq(B)-Bashiq(B)
Gusija-Gusinac(B)
Rugova-Rugovac(B)
Nikqi-Nikqeviq(SM)-Nikiq(SM)
Shkreli-Shkriel(B)
Brala-Braliq(B) nje pjes jeton ne Peje tjetra ne Rozhaj e para
Shqiptare keta te dytit Boshnjak kan hyrje dalje edhe sod dmth ndiqen
ne dasma e dek.
Daci -Daciq keto i njohe personalisht pasi gjyshen e kam nga kjo
familje 'jetojne ne Peje nje pjes ne Rozhaj dhe nje ne Turqi e Maqedoni
perveqe ketyre ne Pej te tjeret mbahen si Boshnjak edhe pse gati te
gjith e din shqipen ende.
Kelmendi-Kelmenta(B)
Kola-Koliq(B)-Kojiq(B)
Peja-Pejanoviq(SM)
Bardhi-Bardiq(SM)
Nura-Nurkoviq(B) e njoh nje Uka nurkoviq ai ithot vetit boshnjak po un
se kuptoj si kur edhe emri i tregon se eshte Shqipetar se ne SLLAVISHTE
ujki(uka) eshte VUK e jo UK.

Kapedani-Kapetanoviq(B) jan dajat e nje shokut tim thon vet qe kan qen Shqipetar.
Pela-Peleviq(SM)
Preni-Preniq(B)
Feri-Feroviq(B)
Seferi-Seferoviq(B)
Kryeziu-kryeziu(T)-Crnoglaviq(SM) e kan perkthy mbiemrin njejte si Palabardhet ne bjellopavliq.
Bajrami-Bajramoviq(B)
Lajqi-Laiq(B) Rasim Laiq minister i minoriteteve ne qeverin serbe
sod,kusheri i afert i dajeve te mi e mban veten si boshnjak edhe pse e
din prejardhjen e vet Shqiptare.

Kuku-kukiq(SM)-Kukal(SM) ket familje e kam njoft personalisht se kan
punu bashk m\ne ni ndermarje baba ime me kryefamiljarin ,dhe aj thoshte
vet se jan me prejardhje shqiptare dhe se kusherinjet i ka nga ana e
Deqanit Kukalaj thiren.

Cucaj-Cucinjanin(B) jan dajet e nje shokut tim nena e tij tregon qe
pleqet ne familje kan fol shqip ndersa tashi keta te rite nuk dine.

Myezini-Muezinoviq(B) nga kjo familje eshte gjyshja e ni shokut
tim(naser berlajolli) ajo thot se jav shqipetar,kam pes rastin ti shoh
ca foto te tyre te gjith ishin me teshe kombtare tonat dhe njeri kishte
emrin Macan dmth shqip.
Dreka -Drekalloviq(SM)
Babaj-Baboviq(SM)-Babiq(SM)
Jashari-Jasharoviq(B)
Damjani-Damjanoviq(SM)
Shahmani-Shahmanoviq(B)
Dashi-Dashiq keto te dy paret kan jetuar ne Peje kam pas rastin mer nje
antar te asaj serbe te bisedoj e dinte prejardhjen e vet shqiptare po
pas nje kohe eshte ber polic i serbis dhe nuk kisha guxim tia permendi
ma prejardhjen e tij.
Muriqi-Muriq kjo familje kan jetuart ne malsin e Rugoves dhe nje pjes e
saj ka dal ne mal te zi dhe jan asimiluar ne boshnjak deri von pleqet e
kan fol shqipen tashi te rit nuk din ,te dhanat i kam nga grat e agjeve
te nanes sime pasi ato te dyja jan nga kjo familje (pjesa e
asimiluar)dhe tregonin edhe vet se eshte fol shqip gjer sa kan qen
pleqet gjall.

Tahiri-Tahiroviq (B)
Nje ngjarje per ket dhe nje familje tjeter : iha ne sherbim ushtarak ne
ish jugosllavi dhe kam pas dy koleg aty Mirsad Tahiroviq dhe Ruzhdia
Faket
kur ju degjova mbiemrat u afrova te ta dhe i pyeta ne gjuhen sllave se
mos jan me prejardhje shqipetare te dy ma pthyen ne shqip se po ,po me
nje shqpe te qal flitnin pasi me than se keto i din nga gjyshrit sa ato
kan fol shqip po tashi nuk e flasin ne familje(qfar mekati or vlla)
dhe un insistova qe sa her qe jemi vetem te bisedojme veq ne shqip dhe
per ni vit e perforsuan mjafte,po tani nuk kam ma kontakt me ta se
njeri jeton ne Shkup(mirsadi me prejardhje nga Plava)e
tjetri(ruzhdiu)nga Tutint afer Peshterit (ka qen vend puro Shqipetar ).


Eshte nje gja interesant ketu ne Peje gjysma e qytetarve kan nanat apo
gjyshet nga Mali i zi nga keto familjet te asimiluara ,si duket ngase e
din prejardhjen e tyre mezi presin ti martojne vajzat per Shqipetar ,ne
thomi ketu ne Peje po qe se gjete se ku te marish per grua ik ne Mal te
zi atje edhe po te jesh i qal (sakat qor gungaq)do te japin nuk te
kthejn pas that.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Fiset shqiptare tė sllavizuara
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Fiset shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog