Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Si ka mundesi qe gjithe Rinia jone ne Shqiperi rrethohet nga nje luks i papare?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 37
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Si ka mundesi qe gjithe Rinia jone ne Shqiperi rrethohet nga nje luks i papare?    03.08.10 3:14

Fakti eshte qe ne Shqiperi, pothuajse gjithe te rinjte Shqiptare qe jane
akoma ne gjimnaz apo ne shkolle te larte (fakultet/universitet) nuk
jane me marredhenie pune. Madje ka shume te rinj qe jane ne lule te
moshes 22-6 vjec dhe me diplome ne xhep madje, dhe s'jane ne pune, ose
maks punojne nje pune part-time apo nje pune qe ju ofron nje rroge shume
te vogel. Atehere tek une gjithmone ka lindur pyetja se si rrojne mes
luksit tere keta te rinj?! Me se ju merren prinderit valle qe gati te
gjithe mund te ulen 2-3 here ne lokale apo pube perdite, te blejne here
pas here rroba te reja e te shtrenjta madje, te nderrohen nga 2-3 here
ne dite, te jene me celular mbas vetes duke ditur qe atje vetem nje
karte telefonike e kushton afro 12$ apo 10-11 Euro?! Si valle jeton
rinia jone mes ketij luksi?! Ata i ke te veshur per mrekulli, dmth nuk u
mungojne veshjet e shumta, apo nga 20-30 pale kepuce gocave, nuk u
mungojne as rrobat firmatto. Atyre s'u mungojne te shkuarit per kafe e
pije alkoholike jashte, madje as paketat e cigareve qe s'jane shume
shtrenjte atje por qe nje kosto tjeter eshte gjithsesi. Atyre nuk u
mungojne as fundjavat qe kalojne jashte qytetit apo ne plazh, apo 2-3
jave pushime ne Vere cdo vit me shoqerine. Le pastaj qe nje pjese e
madhe e rinise sone nget makina, dhe shumica prej tyre ngasin makina te
mira, te reja e luksoze biles. Nga valle gjendet gjithe ky luks?!

Me thene te drejten te tilla lukse as mua s'me mungojne dhe une vete jam
nje e re, por ndryshimi eshte qe une vete jetoj ne USA jo ne Shqiperi
(ku papunesia eshte shume e madhe) dhe kam qe ne moshen 17 vjecare qe
punoj vete dhe qe pak a shume qekur isha 19020 vjec vete pergjigjesha
vete per gjithcka, persa i perket shpenzimeve te mia, duke filluar me
ato me te voglat si te dalat per qejf apo veshjet, deri ato me te
medhate si pushimet dhe makina ime. luj syun Pra, te gjitha thuajse te
gjitha kane qene ne kurrizin tim. Edhe fustanet, lulet apo gjerat e
tjera te dasmes nje pjese e kam blere vete. E pra dua te them qe kam
qene e pergjegjshme per shpenzimet e mia, sikurse sot jam e pergjegjshme
per faturat, kredit kartat dhe bill-at e mia. luj syunUne e kuptoj qe ka familje ne Shqiperi ku te dy prinderit punojne dhe
kane rroga shume te mira, di qe ka edhe biznesmene te medhenj me fitime
te medha, sikurse ka te rinj qe jane shume te pavarur e qe kane jo vetem
punerat e tyre shume te mira e qe i paguajne mire, por edhe llogarite e
tyre bankare, veturat dhe vilat e tyre. Megjithate, ve doren ne zjarr
qe shumica e familjeve Shqiptare maks arrijne gjendjen mesatare te
jeteses jo ekonomine e kategorise me te larte. Atehere nga vjen gjithe
ky luks dhe si i'a arrijne ata prinderit Shqiptare t'ua plotesojne gati
te gjitha deshirat, nevojat dhe tekat femijeve te tyre, sidomos nese ata
jane adoleshente apo te rinj?! Une vertet nuk e di hmmmmm, prandaj
edhe e kam hapur kete diskutim. Eshte teme vertet aktuale dhe do
mireprisja kendveshtrimet dhe idete tuaja. Faleminderit shume.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Si ka mundesi qe gjithe Rinia jone ne Shqiperi rrethohet nga nje luks i papare?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Rinia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog