Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Kodi Civil pjesa II

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Kodi Civil pjesa II   09.09.10 8:40

E drejta e poseduesit pėr shpenzimet

Neni 299

Poseduesi me mirėbesim ka tė drejtė tė kėrkojė pagimin e

shpenzimeve tė nevojshme qė kanė bėrė pėr sendin dhe shpenzimet e

dobishme, nė masėn qė kėto i kanė shtuar vleftėn, nė qoftė se kjo

vazhdon tė jetė nė kohėn e kthimit tė sendit.

Poseduesi me mirėbesim ka tė drejtė tė zbresė nga tė ardhurat

e sendit, shpenzimet qė i njihen sipas kėsaj dispozite.Ai ka tė


drejtė tė mbajė sendin, gjersa t'i paguhen shpenzimet e nevojshme

tė dobishme.Neni 300Poseduesi me keqbesim ka tė drejtė tė kėrkojė vetėm pagimin e

shpenzimeve tė nevojshme qė ka bėrė pėr sendin.Neni 301Poseduesi me mirėbesim dhe ai me keqbesim, pėrveē shpenzimeve


qė u njihen sipas neneve tė kėtij Kodi, nuk kanė tė drejtė tė

kėrkojnė pagimin e shpenzimeve tė tjera tė bėra pėr sendin, por

vetėm kanė tė drejtė tė heqin nga sendi atė qė kanė bashkuar dhe qė

mund tė ndahet pa dėm, pėrveē kur pronari pranon tė paguajė vleftėn

e tyre.Padia mohuese

Neni 302
Pronari ka tė drejtė tė kėrkojė nga cilido qė e cėnon nė


pronėsinė e tij, por pa u zhveshur nga posedimi, tė pushojė cėnimin

dhe tė mos pėrsėrisė kėtė nė tė ardhmen, dhe, kur ėshtė rasti tė

shpėrblejė dėmet qė mund t'i ketė shkaktuar.Kallėzimi i njė punimi tė ri dh e i njė dėmi tė mundshėm

Neni 303
Pronari, personi qė gėzon njė tė drejtė tjetėr reale ose

poseduesi, tė cilėt kanė arsye tė shqetėsohen se nga njė punim i ri

i filluar prej tė tjerėve nė tokėn e tyre ose tė tjetėrkujt, mund


t'i vijė dėm sendit nė pronėsi ose nė posedimin e tij, mund t'i

drejtohet gjykatės me kusht qė ky punim tė mos ketė pėrfunduar ose

tė mos ketė kaluar njė vit nga fillimi i tij.

Gjykata sipas rastit vendos ndalimin e punimit, shėmbjen ose

pakėsimin e tij dhe kur ėshtė rasti edhe shpėrblimin e dėmit ose

rrėzon padinė duke urdhėruar shpėrblimin e dėmit kur rezulton se

punimi ka qėnė ndaluar padrejtėsisht.TITULLI VIII


POSEDIMIKREU I

DISPOZITA TE PERGJITHSHMEKuptimi i posedimit

Neni 304


Posedimi ėshtė sundimi efektiv i njė personi mbi njė send dhe

mbi tė drejtat e tjera reale mbi atė. Posedimi mund tė ushtrohet

drejtpėrsėdrejti ose nga njė person qė mban sendin.
Llojet e posedimit

Neni 305
Posedimi i personit jo pronar mund tė jetė i ligjshėm ose i

paligjshėm. Posedimi ėshtė i ligjshėm kur poseduesi e ka posedimin

nga pronari, nė bazė tė njė veprimi juridik, nė bazė tė ligjit ose

tė njė akti administrativ.

Nė tė gjitha rastet e tjera posedimi ėshtė i paligjshėm.
Neni 306Posedimi i paligjshėm mund tė jetė me mirėbesim ose me

keqbesim.

Posedimi ėshtė me mirėbesim kur poseduesi nuk ka ditur ose nuk

ishte i detyruar tė dinte se posedimi i tij ėshtė i paligjshėm.

Mirėbesimi prezumohet dhe mjafton tė ketė qėnė nė kohėn e

fitimit tė posedimit.Prezumime mbi posedimin


Neni 307
Poseduesi i tanishėm qė ka poseduar nė njė kohė tė mėparshme,

prezumohet se ka poseduar edhe nė kohėn e ndėrmjetme.Neni 308Posedimi i tanishėm nuk prezumon posedimin e mėparshėm, pėrveē

kur poseduesi ka njė titull qė pėrbėn bazėn e posedimit tė tij.

Nė kėtė rast poseduesi prezumohet qė tė ketė qėnė poseduar qė


nga data e titullit.Mėnyrat e fitimit tė posedimit

Neni 309
Posedimi fitohet me anė veprimesh juridike, me trashėgim dhe

me pushtim. Ai qė ka fituar posedimin me mirėbesim, mund tė

bashkojė nė posedimin e vet, edhe kohėn e posedimit me mirėbesim tė

personit nga i cili ka fituar sendin.
KREU II

MBROJTJA E POSEDIMIT DHE E MBAJTJESMbrojtja e atėēastme

Neni 310
Poseduesi ka tė drejtė tė kundėrshtojė aty pėr aty, duke

pėrdorur njė mbrojtje tė pėrshtatshme, ēdo veprim qė ka pėr qėllim

cėnimin ose zhveshjen nga posedimi. Kur sendi ėshtė marrė me dhunė

ose fshehurazi, poseduesi ka tė drejtė ta marrė atė menjėherė ose


nė ndjekje e sipėr, por duke evituar veprimet e dhunės qė nuk

pajtohen me rrethanat e ngjarjes.Neni 311E drejta pėr tė mbrojtur posedimin i njihet edhe mbajtėsit tė

sendit, kundėr ēdo personi tjetėr, pėrveē ndaj atij nga i cili i

vijnė kėto tė drejta.Pushimi i cėnimit tė posedimit


Neni 312
Personi, qė cėnohet nė posedimin e njė sendi, mund tė kėrkojė

brenda gjashtė muajve, pushimin e cėnimit tė posedimit dhe

mospėrsėritjen e tij nė tė ardhmen.

Kur posedimi ėshtė fituar me dhunė ose fshehurazi, padia mund

tė ngrihet brenda gjashtė muajve nga dita kur dhuna ose fshehtėsia

kanė pushuar.

Pushimi i cėnimit tė posedimit nuk mund tė kėrkohet nga


personi qė ka fituar posedimin me dhunė ose fshehurazi.Rivendosja nė posedim

Neni 313
Poseduesi, qė nė mėnyrė tė paligjshme ėshtė zhveshur nga

posedimi, ka tė drejtė tė kėrkojė brenda gjashtė muajve,

rivendosjen e tij nė posedim.

Kėtė tė drejtė nuk e ka poseduesi qė ka marrė posedimin me

dhunė ose fshehurazi. Kur zhveshja ėshtė e fshehtė, afati pėr tė


kėrkuar rivendosjen e posedimit fillon nga dita e zbulimit tė

zhveshjes.Neni 314Rivendosja mund tė kėrkohet edhe kundėr atij qė e ka fituar

posedimin nėpėrmjet njė titulli, por qė ka patur dijeni pėr

zhveshjen e ndodhur.Neni 315
Gjatė gjykimit tė padisė pėr pushimin e cėnimit ose

rivendosjen nė posedim, i padituri nuk mund tė pretendojė se ėshtė

vetė pronar ose ka njė tė drejtė mė tė fortė se ajo e poseduesit.PJESA III TRESHEGIMIATITULLI I

DISPOZITA TE PERGJITHSHMEKuptimi i trashėgimit


Neni 3 16
Trashėgimia ėshtė kalimi me ligj ose me testament i pasurisė

(trashėgimit) tė personit tė vdekur, njė ose mė shumė personave

(trashėgimtarė), sipas rregullave tė caktuara nė kėtė Kod.Neni 317Trashėgimia me ligj zbatohet kur trashėgimlėnėsi nuk ka bėrė

testament, ose ka bėrė vetėm pėr njė pjesė tė pasurisė sė tij, ose


kur testamenti ėshtė tėrėsisht ose pjesėrisht i pavlefshėm.Koha dhe vendi i ēeljes sė trashėgimit

Neni 318
Trashėgimia ēelet nė kohėn kur vdes trashėgimlėnėsi dhe nė

vendin ku ai ka patur banimin e tij tė fundit. Kur ky nuk dihet,

trashėgimia ēelet nė vendin ku ndodhet e gjithė pasuria e tij ose

pjesa kryesore e saj. Ajo rregullohet sipas ligjit tė kohės kur

ėshtė ēelur.
Neni 319Eshtė e pavlefshme ēdo marrėveshje me tė cilėn disponohen ose

pėrdorohen tė drejta qė rrjedhin nga njė trashėgim ende i paēelur.Zotėsia pėr tė trashėguar

Neni 320
Ka zotėsi pėr tė trashėguar personi qė nė kohėn e ēeljes sė

trashėgimisė ėshtė gjallė, ose ėshtė zėnė para vdekjes sė


trashėgimlėnėsit dhe ka lindur i gjallė.

Prezumohet se ka qėnė zėnė nė kohėn e ēeljes sė trashėgimisė,

ai qė ka lindur brenda 300 ditėve nga vdekja e trashėgimlėnėsit.Neni 321Kur dy ose mė shumė persona thirren pėr tė trashėguar njėri

tjetrin dhe nuk vėrtetohet se cili prej tyre ka vdekur mė parė,

prezumohet se tė gjithė kanė vdekur nė tė njėjtėn kohė dhe nuk

kalon ndonjė e drejtė nga njėri tek tjetri.
Padenjėsia

Neni 322
Nuk mund tė trashėgojė si i padenjė:

- ai qė me dashje ka vrarė ose ka tentuar tė vrasė

trashėgimlėnėsin, bashkėshorten, fėmijėt dhe prindėrit e tij;

- ai qė ka bėrė ndaj trashėgimlėnėsit kallėzim ose dėshmi tė

rreme, pėr kryerjen e njė vepre penale pėr tė cilėn parashikohet

dėnim me vdekje ose me heqje lirie mbi 10 vjet, kur kallėzimi


osedėshmia janė deklaruar tė rrema nė njė gjykim penal;

- ai qė me mashtrim, kanosje e dhunė ka shtyrė

trashėgimlėnėsin qė tė bėjė, tė ndryshojė ose tė shfuqizojė

testamentin ose ka pėrpiluar vetė njė testament tė rremė ose e ka

pėrdorur atė pėr interesa tė tij apo tė tė tjerėve;

- ai qė ėshtė sjellė ndaj trashėgimlėnėsit nė mėnyrė

poshtėruese dhe qė e ka keqtrajtuar atė.Neni 323
Padenjėsia e prindit ose e tė paralindurit, nuk pėrjashton

fėmijėt ose tė paslindurit e kėtij, si kur trashėgojnė vetė, ashtu

dhe kur vijnė nė trashėgim me zevėndėsim. Nė njė rast tė tillė,

prindi i padenjė, nė pjesėn trashėgimore qė u vjen fėmijėve tė tij

nuk mund tė gėzojė tė drejtat e uzufruktit dhe tė administrimit, qė

ligji u njeh prindėrve mbi pasuritė e fėmijėve tė tyre.Falja e padenjėsisė

Neni 324

Trashėgimlėnėsi ka tė drejtė ta falė personin e padenjė pėr ta

trashėguar, me kusht qė falja tė bėhet shprehimisht me akt noterial

ose me testament, ose kur falja, ndonėse nuk ėshtė bėrė

shprehimisht, trashėgimlėnėsi ka shėnuar nė testament se e ka

njohur padenjėsinė e megjithatė e cakton atė si trashėgimtar.Detyrimet e trashėgimtarit tė padenjė

Neni 325


Personi i pėrjashtuar nga trashėgimi si i padenjė detyrohet tė


kthejė frutat dhe ēdo tė ardhur tjetėr qė ka marrė nga pasuria nė

trashėgim pas ēeljes sė trashėgimisė.Zėvendėsimi

Neni 326


Zėvendėsimi lejon vėnien e zėvendėsuesve nė vendin, shkallėn

dhe nė tė drejtat e atij qė zėvendėsojnė.Neni 327
Zėvendėsimi nė vijė tė drejtė i tė paslindurve, bėhet pa kufi

dhe nė tė gjitha rastet, qoftė kur fėmija e trashėgimlėnėsit tė

konkurojė me tė paslindurit e njė fėmije tjetėr tė paravdekur,

qoftė dhe kur fėmijėt e trashėgimlėnėsit kanė vdekur para tij dhe

tė paslindurit e kėtyre janė ose jo nė shkallė tė njėjta, ose tė

numrit tė tyre sipas barqeve.Neni 328Pėr tė paralindurit nė vijė tė drejtė nuk ka zėvendėsim; mė i


afėrti pėrjashton tė tjerėt.Neni 329Nė vijė tė tėrthortė, zėvendėsimi pranohet nė favor tė

fėmijėve e tė paslindurve, tė vėllezėrve e motrave tė

trashėgimlėnėsit, edhe sikur kėta tė konkurojnė me ungjėt apo emtat

e tyre apo me tė paslindurit e tyre nė shkallė tė njėjtė ose jo.Fitimi i trashėgimit


Neni 330
Trashėgimi fitohet me vdekjen e trashėgimlėnėsit.Neni 331Me ēeljen e trashėgimit, trashėgimtarit i kalon edhe posedimi

i trashėgimlėnėsit mbi pasurinė trashėgimore, pa qenė nevoja pėr tė

vėnė dorė mbi atė.Neni 332
Trashėgimtari mund tė fitojė tė gjithė pasurinė e

trashėgimlėnėsit ose njė pjesė tė saj, ose vetėm njė send tė

caktuar apo njė tė drejtė tjetėr pasurore.Heqja dorė nga trashėgimi

Neni 333
Heqja dorė nga trashėgimi duhet tė bėhet me deklaratė tė

shkruar, qė regjistrohet nė gjykatėn e rrethit tė vendit ku ėshtė


ēelur trashėgimi, ose me gojė nė njė procesverbal gjyqėsor.

Heqja dorė mund tė bėhet edhe me anė pėrfaqėsuesi tė pajisur

me prokurė tė posaēme.Neni 334Ai qė ka hequr dorė nga trashėgimi, quhet se nuk ėshtė thirrur

ndonjėherė nė trashėgim. Heqja dorė nga trashėgimi nuk pėrjashton

trashėgimtarin nga e drejta pėr tė kėrkuar legėt.
Neni 335Heqja dorė nga trashėgimi mund tė bėhet brenda 3 muajvenga

ēelja e trashėgimisė dhe kur trashėgimtari ėshtė jashtė shtetit, jo

mė vonė se 6 muaj.

Pėr trashėgimtarin qė nė kohėn e ēeljes sė trashėgimisė nuk ka

lindur, afati i heqjes dorė nga trashėgimi fillon nga dita e

lindjes.

Afati i heqjes dorė nga trashėgimi pezullohet pėr shkaqet qė


vlejnė pėr parashkrimin e padies.Neni 336Kur nuk dihet a ka trashėgimtarė, ose kur trashėgimtarėt

mungojnė dhe nuk ka lajme pėr ta, gjykata e rrethit ku ėshtė ēelur

trashėgimia, kryesisht ose me kėrkesėn e ēdo tė interesuari, cakton

njė afat, jo mė pak se gjashtė muaj nga ēelja e trashėgimisė,

brenda tė cilit ata duhet tė deklarojnė nė se heqin dorė nga

trashėgimi. Nė qoftė se brenda kėtij afati nuk bėhet ndonjė


deklarim i tillė, prezumohet se trashėgimlėnėsi nuk ka lėnė

trashėgimtarė.Neni 337Heqja dorė nga trashėgimi, e bėrė para ēeljes sė trashėgimisė,

ose kur bėhet me kusht, me afat, ose pėr njė pjesė tė trashėgimit,

apo nė dobi tė njėrit nga trashėgimtarėt e tjerė, ėshtė e

pavlefshme.
Neni 338Nuk mund tė hiqet dorė nga trashėgimi, kur gjatė afatit

tremujor, trashėgimtari me veprimet e tij ėshtė sjellė si

trashėgimtar.

Veprimet qė kryhen vetėm pėr tė ruajtur pasurinė trashėgimore,

nuk konsiderohen si sjellje prej trashėgimtari.

Trashėgimtarėt qė kanė hequr ose fshehur sende nga trashėgimi,

humbasin tė drejtėn e heqjes dorė dhe mbetentrashėgimtarė edhe


sikur tė kenė deklaruar heqjen dorė nga trashėgimi.Neni 339Trashėgimtari qė ka deklaruar rregullisht heqjen dorė ose jo

nga trashėgimi, nuk mund ta shfuqizojė mė pas kėtė deklarim.Neni 340Kur trashėgimtari vdes para se tė kalojė afati pėr heqjen dorė

nga trashėgimi, e drejta pėr heqjen dorė u kalon trashėgimtarėve tė


tij.Pagimi i detyrimeve

Neni 341
Trashėgimtarėt pėrgjigjen pėr detyrimet qė rėndojnė mbi

pasurinė trashėgimore nė pėrpjesėtim me pjesėt e tyre, gjer nė

vleftėn e pasurisė trashėgimore qė kanė marrė.

Quhen detyrime qė rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore, ato tė

trashėgimlėnėsit, shpenzimet e varrimit tė tij dhe shpenzimet qė


nevojiten pėr ruajtjen dhe administrimin e pasurisė trashgimore,

deri sa ajo t'u kalojė trashėgimtarėve pėrkatės.Neni 342Kur nė njė trashėgim, njė ose disa prona tė paluajtshme janė

tė rėnduara me hipotekė, secili trashėgimtar ka tė drejtė tė

kėrkojė qė kėto prona tė lirohen nga hipoteka para se tė bėhet

formimi i pjesėve trashėgimore.

Megjithėkėtė, trashėgimtari qė e ka shlyer detyrimin qė rrjedh


nga hipoteka e vėnė mbi njė send tė paluajtshėm nė pjesėn

trashėgimore tė tij, ka tė drejtėn e kthimit ndaj trashėgimtarėve

tė tjerė, nė proporcion me pjesėt e tyre.Masat pėr sigurimin e pasurisė trashėgimore

Neni 343
Kur shihet e nevojshme tė mbrohen interesat e trashėgimtarėve,

tė personave qė mund tė pėrfitojnė nga disponimet me testament, tė

kreditorėve tė trashėgimlėnėsit ose tė shtetit, gjykata e rrethit


ku ėshtė ēelur trashėgimia, kryesisht ose me kėrkesėn e ēdo tė

interesuari, urdhėron pėrmbaruesin gjyqėsor osa njė noter pėr tė

bėrė inventarin e pasurisė trashėgimore.

Pėrmbaruesi gjyqėsor ose noteri qė bėn inventarin mund tė

caktojė njė person si ruajtės i pasurisė trashėgimore.

Derisa tė mos jenė hequr masat e mėsipėrme, trashėgimtari qė

mund tė ketė filluar nga administrimi i pasurisė trashėgimore, nuk

mund ta tjetėrsojė atė veēse me lejen e gjykatės.
Neni 344Kur nuk dihet a ka trashėgimtarė ose kur trashėgimtarėt

mungojnė dhe nuk ka lajme pėr ata ose kur trashėgimtarėt ligjorė

apo testamentorė kanė hequr dorė nga trashėgimi dhe nuk dihen

trashėgimtarėt e tyre, gjykata e rrethit ku ėshtė ēelur trashėgimi,

kryesisht ose me kėrkesėn e ēdo tė interesuari, emėron njė

kujdestar tė trashėgimit.

Shkurti mi i vendimit tė emėrimit tė kujdestarit, shpallet nė


Fletoren Zyrtare.Neni 345Kujdestari kėrkon kryerjen e inventarit tė pasurisė

trashėgimore, merr masa pėr administrimin e pasurisė, ushtron tė

drejtėn e padisė dhe u pėrgjigjet padive nė lidhje me kėtė pasuri,

depoziton nė bankė paratė qė ndodhen nė trashėgim ose qė rrjedhin

prej tij, kryen veprime tė tjera tė kėsaj natyre dhe jep llogari nė

mbarim tė administrimit.
Neni 346Me miratimin e gjykatės kujdestari paguan detyrimet qė

rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore, ekzekuton detyrimet nė lidhje

me leget dhe barrėt dhe, kur shihet e nevojshme tjetėrson edhe

pasuri trashėgimore.Neni 347Detyra e kujdestarit pushon me paraqitjen e treshėgimtarit.
Dėshmia e trashėgimisė

Neni 348
Cilėsia si trashėgimtar dhe pjesėt takuese nė trashėgim

caktohen nė dėshminė e trashėgimisė, tė lėshuar nga gjykata, sipas

rregullave tė caktuara nė Kodin e Procedurės Civile.Padia pėr kėrkimin e trashėgimit

Neni 349

Trashėgimtari mund tė kėrkojė me padi nga kushdo qėposedon

tėrėsisht ose pjesėrisht pasurinė trashėgimore, njohjen e tij si

trashėgimtar dhe dorėzimin e pasurisė trashėgimore dhe tė pasurisė

sė fituar me anė tė saj, sipas rregullave mbi posedimin me

mirėbesim dhe me keqbesim.Neni 350Padia pėr kėrkimin e trashėgimit mund tė ngrihet edhe kundėr


personit qė mban pasurinė trashėgimore nė bazė tė njė dėshmie

trashėgimi, qoftė dhe kur ky ėshtė shteti. Personi qė ka fituar me

mirėbesim ndonjė send tė pasurisė trashėgimore nga njė trashėgimtar

i tillė, nuk ėshtė i detyruar tė kthejė sendin edhe sikur tė jetė

fituar me kundėrshpėrblim.

Poseduesi me mirėbesim qė ka tjetėrsuar po nė mirėbesim sende

nga pasuria trashėgimore, ėshtė vetėm i detyruar qė t'i kthejė

trashėgimtarit paditės ēmimin e sendit tė shoqėruar me faturėn

pėrkatėse. Kur kėto tė fundit nuk janė shlyer, kėtij i kalon e


drejta pėr tė kėrkuar shlyerjen e tyre.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Kodi Civil pjesa II   09.09.10 8:41

Neni 351Padia pėr kėrkimin e trashėgimit nuk parashkruhet, pėrveē

efekteve tė parashkrimit fitues pėr sende tė veēuaraNeni 352Dispozitat qė kanė lidhje me posedimin, zbatohen edhe pėr

posedimin e sendeve nė trashėgim, pėrsa i pėrket kėrkimit tė


frutave, tė shpenzimeve tė kryera ose pėr pėrmirėsimet dhe shtesat

e bėra.Pjesėtimi i trashėgimit

Neni 353
Cilido nga bashkėtrashėgimtarėt ka tė drejtė tė kėrkojė nė ēdo

kohė pjesėtimin e pasurisė trashėgimore edhe sikur trashėgimlėnėsi

tė ketė urdhėruar ndryshe.
Neni 354Pjesėtimi i pasurisė trashėgimore mund tė bėhet me marrėveshje

tė vetė trashėgimtarėve dhe, kur kėta nuk merren vesh, nga gjykata

kompetente pėr shqyrtimin e padive qė rrjedhin nga trashėgimia.Neni 355Pjesėtimi i pasurisė trashėgimore bėhet sipas rregullave tė

parashikuara nė nenin 207 tė kėtij Kodi dhe nė dispozitat e tjera


tė kėtij kreu.Neni 356Nė formimin e pjesėve takuese duhet qė, sa tė jetė e mundur,

nė secilėn prej tyre tė bėjnė pjesė nga po ajo sasi sendesh tė

luajtshme ose tė paluajtshme, tė drejtash reale ose kredish, qė

kanė natyrė e vleftė tė njėjtė.Neni 357
Kur kreditorėt kanė vėnė sekuestro mbi sendet e luajtshme tė

pasurisė trashėgimore, ose kanė kundėrshtuar pjesėtimin sipas

nenit206 tė kėtij Kodi, ose shumica e bashkėtrashėgimtarėve e

shohin tė nevojshme pagimin e detyrimeve qė rėndojnė mbi

trashėgimin, sendet e luajtshme shiten nė ankand.Neni 358Bashkėshorti i trashėgimlėnėsit ka tė drejtė tė kėrkojė pjesėn


qė i takon nė pasurinė e pėrbashkėt tė fituar me punė nga

bashkėshortėt gjatė martesės.

Bashkėtrashėgimtarėt, qė me punėn ose tė ardhurat e tyre kanė

ndihmuar nė shtimin e pasurisė sė lėnė nė trashėgim, kanė tė drejtė

tė kėrkojnė pjesėn e tyre nė pasurinė e sipėrme tė shtuar, sipas

kontributit tė dhėnė.Neni 359Pjesa e anėtarit qė vdes nė pasurinė e familjes bujqėsore u


kalon trashėgimtarėve tė tij, pavarėsisht nga anėtarėsia e tyre nė

ekonominė bujqėsore.

Kur vdes anėtari i fundit i ekonomisė bujqėsore, pasuria u

kalon trashėgimtarėve tė tij sipas rregullave tė caktuara nė kėtė

Kod.TITULLI II

TRASHEGIMIA ME LIGJNeni 360

Trashėgimtarėt ligjorė janė fėmijėt, fėmijėt e fėmijve,

bashkėshorti, prindėrit, vėllezėrit e motrat dhe fėmijėt e

vėllezėrve e tė motrave tė paravdekur, gjyshi e gjyshja e tė

paralindurit e tjerė, personat e paaftė pėr punė nė ngarkim tė

trashėgimlėnėsit, tėafėrmit e tjerė deri nė shkallėn e gjashtė, si

dhe shteti. Kėta thirren nė trashėgim sipas rradhės tė caktuar nė

kėtė Kod.Neni 361
Nė rradhė tė parė thirren nė trashėgim fėmijėt dhe

bashkėshorti i aftė ose i paaftė pėr punė, duke trashėguar secili

nė pjesė tė barabarta.

Kur njė nga fėmijėt ka vdekur para trashėgimlėnėsit, ėshtė

bėrė i padenjė pėr tė trashėguar, ka hequr dorė nga trashėgimi, nė

vend tė tij hyjne me zėvendėsim fėmijėt e tij dhe kur pėr shkaqet

e sipėrme nuk mund tė jenė trashėgimtarė, vijnė nė trashėgim tė

paslindurit e tyre pa kufizim. Nė kėtė rast, pjesa e prindit qė nuk


trashėgon, ndahet ndėrmjet tė paslindurve nė pjesė tė barabarta.

Kur pėrveē bashkėshortit nuk ka trashėgimtarė tė tjerė tė

radhės sė parė, nė trashėgim thirren ata tė radhės pasardhėse tė

parashikuar nė nenin 362 tė kėtij Kodi dhe kur nuk ka tė tillė,

thirren trashėgimtarėt e radhės tjetėr pasardhėse tė parashkruara

prej nenit 363 tė kėtij Kodi.

Nė ēdo rast bashkėshorti merr 1/2 pjesė tė trashėgimit.

Kur nuk ka trashėgimtarė tė radhėve te sipėrme, trashėgimi i

mbetet bashkėshortit pasjetues.
Neni 362Fėmijėt e lindur jashtė martese, kur atėsia ėshtė njohur

rregullisht si dhe fėmijėt e birėsuar, barazohen me fėmijėt

legjitimė.

I birėsuari nuk trashėgon ne familjen e origjinės sė tij dhe

as kjo nuk e trashėgon atė.Neni 363
Nė radhė te dytė thirren nė trashėgim prindėrit e

trashėgimlėnėsit dhe personat e paaftė pėr punė, tė cilėt tė paktėn

1 vit para vdekjes sė trashėgimlėnėsit, bashkėjetonin me atė si

anėtarė tė familjes dhe nė ngarkim tė tij.Neni 364Nė radhė tė tretė thirren nė trashėgim personat e paaftė pėr

punė nė ngarkim tė trashėgimlėnėsit qė pėrmenden nė nenin 363 tė


kėtij Kodi, kur nuk ka trashėgimtarė tė tjerė tė radhės sė dytė,

gjyshi e gjyshja, vėllezėrit e motrat, si dhe fėmijėt e vėllezėrve

e tė motrave tė paravdekur. Tė sipėrmit trashėgojnė nė pjesė tė

barabarta, pa u bėrė dallimi ndėrmjet vėllezėrve e motrave tė njė

ati ose vetėm tė njė nėne, ndėrmjet gjyshit e gjyshes nga ana a

babės ose e nėnės.Neni 365Kur trashėgimlėnėsi nuk ka lėnė tė paslindur, as prindėr ose


tė paralindur tė tjerė, as vėllezėr ose motra, apo tė paslindur tė

kėtyre, pasuria e trashėgimlėnėsit u kalon tė afėrmve mė tė afėrt

tė tij, pa bėrė dallim ndėrmjet vijės atėrore dhe asaj amėsore, por

gjithsesi jo mė tej se shkalla e gjashtė.Neni 366Kur trashėgimlėnėsi nuk ka lėnė trashėgimtarė deri nė shkallėn

e gjashtė, thirret nė trashėgim shteti.
Neni 367Shteti nuk pėrgjigjet pėr detyrimet e trashėgimlėnėsit tej

vleftės sė pasurisė tė fituar.E drejta e shtimit pėr sendet shtėpiake

Neni 368
Trashėgimtarėt qė bashkėjetonin me trashėgimlėnėsin nė kohėn

e vdekjes sė tij, kur thirren nė trashėgim, marrin tej pjesės qė u


takon nė pasurinė trashėgimore sendet shtėpiake tė pėrdorimit tė

zakonshėm, pėrveē kur trashėgimlėnėsi ka disponuar ndryshe nė

testament.Trashėgimia sipas radhėve

Neni 369
Trashėgimtarėt e njė radhe tė mėpasme thirren nė trashėgim

vetėm kur nuk ka trashėgimtarė tė radhės sė mėparėshme ose kur kėta

tė gjithė janė bėrė tė padenjė ose kanė hequr dorė nga trashėgimi


ose janė pėrjashtuar nga trashėgimi, pėrveē kur nga trashėgimtarėt

e radhės sė dytė mbetet trashėgimtari i paaftė pėr punė dhe ka

trashėgimtarė tė radhės sė tretė.E drejta e shtimit

Neni 370
Kur njė nga bashkėtrashėgimtarėt qė thirret nė trashėgim ka

vdekur para trashėgimlėnėsit, ose ėshtė bėrė i padenjė, ose ka

hequr dorė nga trashėgimi, ose ėshtė pėrjashtuar nga trashėgimi dhe


nuk ka persona qė trashėgojnė me zėvendėsim, pjesa qė i takon atij

u shtohet pjesėve tė bashkėtrashėgimtarėve tė asaj radhe.Trashėgimtari i paaftė pėr punė

Neni 371
Trashėgimtarė tė paaftė pėr punė janė ata qė nė kohėn e

vdekjes sė trashėgimlėnėsit nuk kanė mbushur moshėn 16 vjeē, ose 18

vjeē kur vazhdojnė mėsimet, burrat qė kanė mbushur moshėn 60 vjeē

dhe gratė qė kanė mbushur moshėn 55 vjeē si dhe, pavarėsisht nga


mosha, ata qė janė invalidė tė grupit tė parė dhe tė grupit tė

dytė.TITULLI III

TRASHEGIMIA ME TESTAMENTKuptimi i testamentit


Neni 372Testamenti ėshtė njė veprim juridik i njėanshėm i kryer nga


vetė trashėgimlėnėsi, me anė tė tė cilit ky disponon pasurinė e tij

pėr kohėn pas vdekjes.

Testamenti nuk mund tė bėhet prej dy ose mė shumė personave po

nė njė akt, as edhe nė dobi tė njė tė treti, as me disponime

reciproke.Zotėsia pėr tė disponuar me testament

Neni 373


Testament mund tė bėjė ēdo person qė ka mbushur moshėn 18


vjeē, si dhe gruaja nėn kėtė moshė kur ėshtė e martuar.

I mituri nga 14 gjer nė 18 vjeē mund tė bėjė testament vetėm

pėr pasurinė qė ka fituar me punėn e tij.

Personi tė cilit me vendim gjyqi i ėshtė hequr zotėsia pėr

tėvepruar, si dhe ai qė nė kohėn e bėrjes sė testamentit nuk ėshtė

nė gjendje pėr tė kuptuar rėndėsinė e veprimit tė ti , nuk mund tė

bėjė testament.Zotėsia pėr tė fituar me testament


Neni 374
Janė tė pazotė pėr tė fituar me testament ata qė janė tė

pazotė pėr tė trashėguar me ligj me pėrjashtim tė fėmijėve tė

pandėrmjetshėm tė njė personi tė caktuar dhe tė gjallė nė kohėn e

vdekjes sė testatorit edhe sikur ata fėmijė tė mos jenė zėnė ende.Neni 375Kujdestari nuk mundet nė asnjė rast tė pėrf'itojė nga


disponimet testamentare tė personit nė kujdestari kur ato janė bėrė

para miratimit tė llogarisė pėrfundimtare, edhe sikur testatori tė

ketė vdekur pas miratimit tė llogarisė.

Janė tė vlefshme disponimet e bėra nė favorin e kujdestarit,

kur ky ėshtė i paralindur, i paslindur, vėlla, motėr ose

bashkėshorti i testatorit.Neni 376Disponimi testamentar nė favor tė personave tė pazotė qė


pėrmenden nė nenet 374 e 375 tė kėtij Kodi, ėshtė i pavlefshėm edhe

sikur tė jetė fshehur nėn formėn e njė kontrate me shpėrblim ose tė

jetė bėrė nėn emrin e njė personi tė ndėrvėnė.

Quhen persona tė ndėrvėnė: i ati, e ėma, tė paslindurit dhe

bashkėshorti i personit tė pazot.Caktimi i trashėgimtarit

Neni 377
Trashėgimlėnėsi qė nuk lė tė paslindur ose tė paralindur, ose


vėllezėr apo motra, ka tė drejtė tė disponojė me testament pasurinė

e vet, nė favor tė ēdo personi fizik apo juridik.Pėrjashtimi nga trashėgimia

Neni 378
Trashėgimlėnėsi edhe pa caktuar trashėgimtarė nė testament

mund tė pėrjashtojė nga trashėgimia ligjore njė ose mė shumė

trashėgimtarė tė tij.
Rezervė ligjore

Neni 379
Trashėgimlėnėsi nuk mund tė pėrjashtojė nga trashėgimia

ligjore fėmijėt e tij tė mitur ose trashėgimtarė tė tjerė tė mitur

qė trashėgojnė me zėvendėsim (neni 361, paragrafi i dytė), si dhe

trashėgimtarėt e tij tė tjerė tė paaftė pėr punė nė qoftė se

thirren nė trashėgim, dhe as tė cėnojė me testament nė ēdo mėnyrė

qoftė, pjesėn qė u takon kėtyre trashėgimtarėve nė bazė tė


trashėgimisė ligjore, pėrveē kur kėta janė bėrė tė padenjė pėr tė

trashėguar.Neni 380Kur testatori disponon me testament njė uzufrukt ose njė rentė

jetėsore, tė ardhurat e tė cilave kalojnė ato tė pjesės sė

disponueshme, trashėgimtarėt qė kanė tė drejtė nė rezervėn ligjore

munden tė ekzekutojnė kėtė disponim ose tė heqin dorė nga tėdrejtat

mbi pjesėn e disponueshme.


Po kėtė tė drejtė zgjedhjeje e kanė edhe personat qė

pėrfitojnė nga rezerva ligjore nė rast se testatori ka disponuar

pronėsinė e zhveshur tė njė pjese qė kalon masėn e disponueshme.Zėvendėsimi

Neni 381
Trashėgimlėnėsi mund tė caktojė nė testament qė nė rast se

trashėgimtari vdes para tij ose bėhet i padenjė, ose heq dorė nga

trashėgimi, ta marrė trashėgimin njė nga trashėgimtarėt e tjerė qė


tregohen nė nenet 361, 363, 364 tė kėtij Kodi, dhe kur nuk ka asnjė

nga kėta, ta marrė njė njeri tjetėr.

Por trashėgimlėnėsi nuk mund tė detyrojė trashėgimtarin qė tė

ruajė dhe, pas vdekjes sė tij t'ia dorėzojė njė personi tjetėr tė

gjithė ose njė pjesė tė trashėgimit qė ka marrė.E drejta e shtimit

Neni 382
Kur trashėgimlėnėsi ua ka lėnė tė gjithė pasurinė e tij


trashėgimtarėve tė caktuar nė testament dhe njė nga kėta

trashėgimtarė ka vdekur para tij, ose ėshtė bėrė i padenjė, ose ka

hequr dorė nga trashėgimi dhe trashėgimlėnėsi nuk ka caktuar pėr

kėto raste njė trashėgimtar tjetėr nė vend tė tij, si dhe kur njė

trashėgimtar ėshtė pėrjashtuar nga trashėgimi, pjesa qė i takon

atij u shtohet pjesėve tė bashkėtrashėgimtarėve tė tjerė tė caktuar

nė testament nė pėrpjestim me pjesėt e tyre trashėgimore.

Nė qoftė se disa nga trashėgimtarėt janė caktuar sė bashku nė

njė pjesė tė pasurisė, shtimi bėhet vetėm midis kėtyre


bashkėtrashėgimtarėve.Neni 383Kur trashėgimlėnėsi ka lėnė me testament vetėm njė pjesė tė

pasurisė sė tij, edhe sikur nė kėtė pjesė tė ketė caktuar sė bashku

shumė trashėgimtarė, pjesa e atij qė pėr shkaqet e treguara nė

nenin e sipėrm nuk mund ose nuk do tė je tė trashėgimtar, u kalon

trashėgimtarėve ligjore tė trashėgimlėnėsit.
Legu dhe barra

Neni 384
Trashėgimlėnėsi mund tė ngarkojė trashėgimtarin ose

trashėgimtarėt e caktuar nė testament, nga ata qė tregohen nė nenet

361, 363, 364 tė kėtij Kodi, qė t'u japin njė ose mė shumė

trashėgimtarėve ligjorė njė pėrfitim pasuror nga trashėgimi, pa i

bėrė kėta trashėgimtarė (legu).

Kur trashėgimlėnėsi, qė nuk ka trashėgimtarė nga ata qė


tregohen nė nenet 361, 363, 364, ka caktuar nė testament si

trashėgimtarė persona tė tjerė, mund t'i ngarkojė kėta me lege nė

dobi tė ēdo njeriu.

Dispozitat e zotėsisė pėr tė trashėguar vlejnė edhe pėr

personin qė i ėshtė lėnė legu.Neni 385Legatari ka tė drejtė tė kėrkojė frutat ose kamatat qė

rrjedhin nga legu, nga dita qė i ėshtė caktuar dorėzimi i legut dhe


nė mungesė tė saj, nga dita e njoftimit tė kėrkesė-padisė.

Ato mund tė kėrkohen nga dita e vdekjes sė trashėgimlėnėsit,

kur trashėgimlėnėsi ka disponuar shprehimisht ose kur legu ėshtė

njė depozitė nė para.Neni 386Trashėgimlėnėsi mund tė ngarkojė trashėgimtarin ose

trashėgimtarėt e caktuar nė testament qė tė kryejnė ndonjė veprim

tė dobishėm pėr shoqėrinė ose ndonjė veprim tjetėr, pa i dhėnė tė


drejtė njė personi tė caktuar mbi kėtė veprim (barrė).

Kur trashėgimlėnėsi i lė me testament pasurinė shtetit,

organeve tė tij, ose enteve tė ndryshėm, ka tė drejtė tė caktojė

qėllimin pėr tė cilin duhet tė pėrdoret pasuria.Neni 387Kur trashėgimtari i ngarkuar me legun ose barrėn ka vdekur

para trashėgimlėnėsit, ose ėshtė bėrė i padenjė ose ka hequr dorė

nga trashėgimi dhe trashėgimlėnėsi nuk ka caktuar njė trashėgimtar


tjetėr nė vend tė tij, pėr ekzekutimin e detyrimeve nė hdhje me

legun ose me barrėn ngarkohen bashkėtrashėgimtarėt ose

trashėgimtarėt ligjorė, tė cilėve u shtohet ose u kalon pjesa e

atij, qė pėr shkaqet e sipėrme nuk mund ose nuk do jetė

trashėgimtar.

Nė qoftė se ekzekutimi i detyrimeve nė lidhje me legun ose

barrėn ėshtė lidhur ngushtė me personin e atij, qė pėr shkaqet e

sipėrme nuk mund ose nuk do jetė trashėgimtar, legu ose barra

mbetet pa fuqi.
Neni 388Nė rast se ndėrmjet trashėgimtarėve, asnjėri prej tyre nuk

ėshtė ngarkuar nga trashėgimlėnėsi testamentar pėr tė shlyer legun,

secili trashėgimtar detyrohet tė kontribuojė pėr shlyerjen e tij

sipas pjesės takuese.Neni 389Kur sendi i dhėnė nė leg ėshtė treguar vetėm si lloj ose si


masė, e drejta e zgjedhjes i takon trashėgimtarit, por sendi nuk

mund tė jetė nėn kualitetin mesatar.Neni 390Kur personi, tė cilit i ėshtė lėnė legu, ka vdekur para

trashėgimlėnėsit ose ėshtė bėrė i padenjė ose ka hequr dorė nga

legu dhe trashėgimlėnėsi nuk ka caktuar njė person tjetėr nė vend

tė tij, legu shkon nė dobi tė trashėgimtarit tė ngarkuar me atė

leg.


Por nė qoftė se legu u ėshtė lėnė shumė personave sė bashku,

pjesa e atij qė nuk mund ose nuk do tė marrė legun u shtohet

bashkėpjesėtarėve tė tij nė pėrpjesėtim me pjesėt e tyre.Neni 391Personi, tė cilit i ėshtė lėnė legu, ka tė drejtė tė kėrkojė

nga trashėgimtari i ngarkuar ekzekutimin e detyrimit nė lidhje me

legun.

Ekzekutimi i detyrimit tė trashėgimtarit nė lidhje me barrėn


mund tė kėrkohet nga ekzekutori i testamentit, nga

bashkėtrashėgimtarėt, nga organizatat pėrkatėse shtetėrore ose

private.

Detyrimet nė lidhje me legun dhe barrėn ekzekutohen pas

detyrimeve qė rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore.Format e testamentit

Neni 392
Testamenti bėhet nė dy forma: ollograf dhe me akt noterial
Testamenti ollograf

Neni 393
Testamenti ollograf shkruhet tėrėsisht me dorėn e testatorit

duke vėnė datėn dhe nėnshkrimin e vet.

Data e testamentit duhet tė tregojė ditėn, muajin dhe vitin.

Nėnshkrimi vihet nė fund tė disponimeve.Neni 394
Personi qė nuk ėshtė i zoti tė lexojė dorėshkrimin e vet nuk

mund tė bėjė testament ollograf.Neni 395Personat qė nuk dėgjojnė (shurdhė) ose qė nuk dėgjojnė e nuk

flasin (shurdhėmemecė), mund tė disponojnė me testament ollograf

ose me testament tė marrė nga noteri, sipas rregullave tė

parashikuara nė ligjin "Pėr noterinė".
Neni 396Testamenti ollograf mund tė depozitohet tek noteri pėr ruajtje

sipas dispozitave pėr depozitimin e dokumenteve nė noteri.Testamenti me akt noterial

Neni 397
Testamenti me akt noterial redaktohet nga noteri dhe

nėnshkruhet nga trashėgimlėnės i nė prani tė noterit.


Kur trashėgimlėnėsi nuk di, ose pėr shkak sėmundjeje ose

tėmetash fizike nuk mund tė nėnshkruajė, testamenti nėnshkruhet

sipas rregullave tė parashikuara nė ligjin "Pėr noterinė".Testamente tė posaēme

Neni 398
Nė vendet ku nuk ka noter, testamenti mund tė vėrtetohet nga

kryetari ose sekretari i bashkisė ose i komunės.
Neni 399Testamenti i njė personi qė ndodhet nė shėrbim ushtarak, mund

tė vėrtetohet nga komandanti i njėsisė ushtarake nė tė cilėn ai bėn

pjesė dhe kur ėshtė shtruar nė spital pėr mjekim nga drejtori i

spitalit.Neni 400Testamenti i njė personi qė ndodhet nė njė anije shqiptare nė


lundrim ose qė ka qėndruar nė njė liman tė huaj, mund tė vėrtetohet

nga kapiteni i anijes.Neni 401Disponimi me testament i bėrė me kusht pezullues, mbetet pa

efekt kur personi nė favor tė cilit ėshtė bėrė, vdes para

trashėgimlėnėsit.Revokimi i testamentit


Neni 402
Testamenti me njė datė tė mėvonshme lė pa fuqi atė me datė tė

mėparėshme nė tėrėsi ose vetėm pėr pjesėn qė nuk pajtohet me

testamentin e ri.

Testamenti mbetet pa fuqi edhe me anė tė njė deklarate tė bėrė

nga trashėgimlėnėsi nė noteri.Pavlefshmėria e testamentit

Neni 403

Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur bėhet nga njė person qė nuk

mund tė bėjė testament (neni 373).Neni 404Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur nuk ėshtė bėrė nė formėn e

kėrkuar nga ligji.Neni 405
Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponohet me testament nė

dobi tė personave qė nuk mund tė trashėgojnė (nenet 374,375).Neni 406Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament ėshtė

nė kundėrshtim me nenet 377 e 384 tė kėtij Kodi.Neni 407Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament


itrashėgimlėnėsit, i pėrjashton nga trashėgimia ligjore

trashėgimtarėt e tij tė mitur ose tė paaftė pėr punė ose cėnon

pjesėn e tyre ligjore.Neni 408Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament ėshtė

bėrė nė kundėrshtim me ligjin ose nė mashtrim tė ligjit.Neni 409
Testamenti ėshtė i pavlefshėm kur disponimi me testament ėshtė

bėrė me ndikimin e mashtrimit, kanosjes ose dhunės, ose pėr shkak

tė njė lajthimi, pa tė cilėn trashėgimlėnėsi nuk do kishte bėrė

kėtė disponim.Neni 410Kur testamenti deklarohet nga gjykata i pavlefshėm, nė

trashėgim thirren trashėgimtarėt ligjorė, pėrveē kur ėshtė rasti i


shtimit nė dobi tė trashėgimtarėve tė caktuar nė testament sipas

nenit 381.

Kur deklarohen tė pavlefshme vetėm disa nga disponimet e

testamentit, disponimet e tjera mbeten nė fuqi.Neni 411Padia pėr pavlefshmėrinė e testamentit ose tė disponimit me

testament mund tė ngrihet nga trashėgimtari dhe nga ēdo tjetėr

person i interesuar brenda tre vjetėve nga ēelja e trashėgimisė.
Neni 412Kur disponimi me testament ėshtė i pavlefshėm pėr shkak se

disponimi nga trashėgimlėnėsi ka pėrjashtuar nga trashėgimia

ligjore trashėgimtarėt e tij tė mitur ose tė paaftė pėr punė ose

cėnon pjesėn e tyre ligjore (neni 407), trashėgimtari, i

pėrjashtuar nga trashėgimi ose tė cilit i ėshtė cėnuar pjesa

ligjore, ka tė drejtė tė kėrkojė nga trashėgimtarėt e tjerė, sipas

rastit, dorėzimin ose plotėsimin e pjesės qė i takon atij nė bazė


tė trashėgimisė ligjore.Neni 413Pėr caktimin e kėsaj pjese bashkohet e gjithė pasuria qė

kishte trashėgimlėnėsi nė kohėn e vdekjes sė tij, duke u zbritur

detyrimet qė rėndojnė mbi trashėgiminė dhe pjesėtohet me numrin e

trashėgimtarėve qė do tė thirreshin nė trashėgim nė qoftė se

trashėgimlėnėsi nuk do kishte bėrė testament.
Ekzekutori i testamentit

Neni 414
Trashėgimlėnėsi mund tė ngarkojė njė ose mė shumė persona pėr

tė ekzekutuar testamentin.

Caktimi si ekzekutor duhet tė pranohet prej kėtij nė vetė

testamentin ose me njė deklaratė tė veēantė qė i bashkohet

testamentit.

Nė qoftė se trashėgimlėnėsi nuk cakton ekzekutor tė


testamentit, ekzekutimi i kėtij u ngarkohet trashėgimtarėve tė

caktuar nė tė.Neni 415Ekzekutori i testamentit duhet tė bėjė inventarin e pasurisė

trashėgimore, duke ftuar tė marrin pjesė trashėgimtarėt dhe

personat e tjerė qė pėrfitojnė nga testamenti.

Ekzekutori i testamentit administron pasurinė trashėgimore,

duke kryer veprimet qė janė tė nevojshme pėr ekzekutimin e


dis ponimeve tė testamentit, por nuk mund tė tjetėrsojė pasurinė

trashėgimore, pėrveē kur shfaqet nevoja dhe me lejen e gjykatės, e

cila vendos pasi mė parė tė dėgjojė trashėgimtarėt.Neni 416Gjykata e rrethit, me kėrkesėn e trashėgimtarėve ose tė

personave qė kanė interes, mund tė shkarkojė nga detyra ekzekutorin

e testamentit pėr shkelje tė rėnda tė detyrės sė tij ose pėr

pazotėsi nė administrimin e pasurisė trashėgimore.
Neni 417Tagret e ekzekutorit testamentar nuk transmetohen nė

trashėgimtarėt e tij.Neni 418Kur janė shumė ekzekutorė testamentarė, nė mungesėn e tė

tjerėve mund tė veprojė edhe njėri prej tyre, por tė gjithė ata

janė pėrgjegjės solidarė pėr sendet qė u janė besuar, pėrveē kur


testatori u ka ndarė detyrat.PJESA IV

DETYRIMETTITULLI I

DISPOZITA TE PERGJITHMEKREU I

KUPTIMI DHE LINDJA E DETYRIMEVE
Kuptimi i detyrimit

Neni 419


Detyrimi ėshtė njė marrėdhėnie juridike me anėn e sė cilės njė

person (debitori) detyrohet tė japė diēka ose tė kryejė apo tė mos

kryejė njė veprim tė caktuar nė dobi tė njė personi tjetėr

(kreditori), i cili ka, gjithashtu, tė drejtė tė kėrkojė t'i jepet

diēka, ose tė kryhet apo tė mos kryhet veprimi.Lindja e detyrimeve


Neni 420
Detyrimet lindin nga kontratat ose nga ligji.Natyra ekonomike e detyrimit

Neni 421
Objekt i detyrimit duhet tė ketė njė vlerėsim ekonomik dhe t'i

pėrgjigjet interesave qoftė dhe jopasurore tė kreditorit.Korrektesa e pjesėmarrėsve nė detyrim


Neni 422
Kreditori dhe debitori duhet tė sillen ndaj njėri-tjetrit me

korrektesė, me paanėsi dhe sipas kėrkesave tė arsyes.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Kodi Civil pjesa II   09.09.10 8:41

KREU II

DETYRIMET SOLIDARENeni 423Detyrimi ėshtė solidar kur kreditori ose secili nga kreditorėt

ka tė drejtė tė kėrkojė ekzekutimin e tė njėjtit detyrim tėrėsisht

apo pjesėrisht si nga debitorėt sė bashku, ashtu dhe nga secili

prej tyre veē e veē.
Neni 424Detyrim ėshtė solidar kur del nga vullneti i palėve ose ėshtė

parashikuar me ligj.Neni 425Detyrimi ėshtė solidar edhe kur debitorėt tė jenė detyruar

secili nė mėnyrė tė ndryshme ose dhe kur debitori i pėrbashkėt tė

jetė detyruar nė mėnyrė tė ndryshme ndaj secilit kreditor.
Neni 426Ekzekutimi i detyrimit nga njėri prej debitorėve solidarė i

shkarkon tė gjithė debitorėt e tjerė.

Debitorėt solidarė shkarkohen nga detyrimi edhe nėpėrmjet

dhėnies sė njė sendi nė ekzekutim tė detyrimit apo tė kompensimit

tė kredisė nga njėri prej debitorėve solidarė ndaj kreditorit.Neni 427
Qėnia nė vonesė e kreditorit ndaj njėrit nga debitorėt

solidarė e shtrin efektin ndaj tė gjithė debitorėve tė tjerė.

Debitori solidar nuk mund tė kompensojė detyrimin e tij me

kreditė qė kanė debitorėt e tjerė ndaj kreditorit.

Debitori solidar nuk mund t'i kundrejtojė kreditorit prapsimet

personale tė debitorėve tė tjerė.

Ēdo njėri nga debitorėt solidarė nuk duhet qė me veprimet e

tij tė rėndojė pozitėn e tė tjerėve, pėrveē kur parashikohet


ndryshe nė ligj.Neni 428Debitori ka tė drejtė tė zgjedhė pėr tė paguar njėrin apo

tjetrin kreditor solidar, pėrveē kur ėshtė penguar mė parė me anė

tė njė njoftimi me shkrim prej ndonjėrit prej tyre.

Kreditorėt janė solidarė kur secili prej tyre ka tė drejtėn tė

kėrkojė pagimin e gjithė detyrimit dhe pagimi i bėrė njėrit prej

tyre, liron debitorin ndaj gjithė kreditorėve.
Neni 429Pėrtėritja e detyrimit qė bėn debitori me njėrin nga

kreditorėt, shkarkon tė gjithė debitorėt e tjerė, pėrveē kur

kreditori i ka ruajtur tė drejtat ndaj tyre.

Falja e detyrimit tė bėrė njėrit prej debitorėve

solidarė,shkarkon tė gjithė debitorėt e tjerė. Kur falet vetėm

pjesa e njė debitori, detyrimi i debitorėve tė tjerė pakėsohet pėr

aq sa ėshtė pjesa e falur.


Bashkimi i cilėsive tė kreditorit me atė tė debitorit solidar

nė njė person tė vetėm, shuan detyrimin e debitorėve tė tjerė, pėr

pjesėn e kėtij debitori.Neni 430Nė marrėdhėniet ndėrmjet tyre debitorėt solidarė marrin pjesė

nė shlyerjen e detyrimit secili sipas pjesės sė vet.

Debitori qė ka ekzekutuar njė detyrim solidar, ka tė drejtė tė

kėrkojė nga debitorėt e tjerė pagimin nė pjesė tė barabarta tė


detyrimit tė ekzekutuar prej tij, pėrveē kur nė ligj ose nė

kontratė ėshtė parashikuar ndryshe.

Kur debitori solidar, qė ka ekzekutuar detyrimin, nuk ka

mundur tė nxjerrė nga njė debitor pjesėn e tij tė detyrimit, ajo

ndahet sipas rastit nė pjesė tė barabarta ose proporcionalisht

ndėrmjet debitorėve tė tjerė, duke pėrfshirė edhe atė.Neni 431Debitorėt solidarė janė tė detyruar tė pėrballojnė nė


proporcion me pjesėt e tyre tė gjitha shpenzimet qė vėrtetohen se

kanė qenė tė nevojshme tė kryhen nga debitorėt qė kanė ekzekutuar

detyrimin.Neni 432Debitori solidar qė ekzekuton detyrimin duhet t'i kundrejtojė

kreditorit prapsimet e pėrbashkėta pėr tė gjithė

debitorėt,pėrndryshe i humb e drejta tė kėrkojė nga debitorėt e

tjerė pjesėn qė atyre u takon pėr shlyerjen e detyrimit.


Gjithashtu, ai e humbet kėtė tė drejtė edhe kur nuk ka njoftuar

debitorėt e tjerė se ka ekzekutuar detyrimin dhe, si rrjedhim njėri

nga debitorėt e tjerė ka ekzekutuar veēmas atė.Neni 433Ndėrprerja e parashkrimit me veprimet e kreditorit ndaj njėrit

prej debitorėve solidarė, si dhe ndėrprerja e parashkrimit nga

njėri prej kreditorėve solidarė ndaj debitorit tė pėrbashkėt, ka

efekt si ndaj debitorėve tė tjerė ashtu edhe ndaj kreditorėve tė


tjerė.

Pezullimi i parashkrimit ndaj njėrit debitor ose ndaj njėrit

kreditor solidar, nuk ka efekt ndaj tė tjerėve.

Heqja dorė nga parashkrimi nė pėrputhje me nenin 126 tė kėtij

Kodi e bėrė nga njėri prej debitorėve solidarė, nuk ka efekt ndaj

tė tjerėve, ndėrsa heqja dorė nga parashkrimi nga njėri prej

kreditorėve solidarė, ka efekt ndaj tė tjerėve.Neni 434
Debitori solidar tė cilit i kėrkohet pagimi i pjesės sė tij

nga detyrimi, nuk mund t'i kundrejtojė debitorit, qė ka paguar atė,

parashkrimin e padisė sė kreditorit, pėrveē kur ai vetė dhe

debitori qė kėrkon pjesėn kanė patur mundėsinė qė t'i kundrejtonin

parashkrimin e plotėsuar.

Ky paragraf nuk zbatohet kur me marrėveshje debitorėt solidarė

kanė vendosur ndryshe.Neni 435
Nė rast se ekzekutimi i detyrimit bėhet i pamundur, pėr fajin

ose gjatė vazhdimit tė vonesės sė njėrit ose disa debitorėve

solidarė, debitorė tė tjerė nuk shkarkohen nga detyrimi pėr

plotėsimin e tij.

Kreditori mund tė kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar pėr

njė shkak tė tillė, vetėm nga debitorėt solidarė ose nga secili

prej tyre, pėr fajin e tė cilėve ėshtė bėrė i pamundur ekzekutimi

i detyrimit ose qė kanė qenė me vonesė. Debitorėt e tjerė mbetėn


solidarė vetėm pėr detyrimin e parė.

Vonesa e njėrit nga debitorėt solidarė nuk sjell ndonjė pasojė

juridike pėr debitorėt e tjerė.KREU III

DETYRIMET ALTERNATIVENeni 436
Detyrimi ėshtė alternativ kur debitori shkarkohet prej tij,


duke pėrmbushur njėrin nga llojet e tij tė pėrmendura veē e veē

sipas dėshirės sė tij, ose tė kreditorit apo tė njė tė treti.

Debitori nuk mund tė kėrkojė nga kreditori tė pranojė pėrmbushjen

e detyrimit pjesėrisht nga njėri lloj e pjesėrisht nga lloji tjetėr

i tij.Neni 437E drejta e zgjedhjes i takon debitorit, pėrveē kur ėshtė

parashikuar nga ligji apo nga kontrata qė t'i lihet kreditorit apo


njė tė treti.

Zgjedhja bėhet e parevokueshme me pėrmbushjen e njėrit nga

llojet e detyrimit, ose me njoftimin e deklaratės sė zgjedhjes

palės tjetėr ose tė dy palėve, kur e drejta e zgjedhjes i takon njė

tė treti.

Kur e drejta e zgjedhjes u takon shumė personave dhe ata

nukmerren vesh, gjykata u cakton atyre njė afat. Kur zgjedhja nuk

bėhet nė afatin e caktuar, atė e bėn gjykata.
Neni 438Kur nė njė detyrim alternativ, debitori nuk ekzekuton

ndonjėrin nga llojet e detyrimeve nė afatin e caktuar, e drejta e

zgjedhjes i kalon kreditorit.

Nė rast se e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė kreditorit dhe ky

nuk e ka usht ruar nė afatin e caktuar nė marrėveshje ose tė

caktuar nga debitori, zgjedhja i kalon kėtij tė fundit.

Kur e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė njė tė treti dhe ai nuk


e ushtron nė afatin e caktuar, zgjedhja bėhet nga gjykata.

Kur kjo e drejtė u ėshtė lėnė disa personave, gjykata u cakton

atyre njė afat. Nė rast se zgjedhja nuk bėhet nė afatin e caktuar,

ajo bėhet nga gjykata.Neni 439Detyrimi alternativ ėshtė i thjeshtė kur njėri nga tė dy

llojet e detyrimit nuk mund tė bėhet objekt detyrimi, ose kur

pėrmbushja e tij ėshtė bėrė e pamundur pa fajin e asnjėrės palė.
Neni 440Kur e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė debitorit, detyrimi

alternativ bėhet i thjeshtė nė rast se njėri nga tė dy llojet e

detyrimit bėhet i pamundur dhe pėr fajin e tij. Nė rast se kjo

pamundėsi ndodh pėr fajin e kreditorit, debitori shkarkohet nga

detyrimi kur ai nuk pranon tė zbatohet detyrimi tjetėr dhe tė

kėrkojė shpėrblimin e dėmit.

Kur zgjedhja i ėshtė lėnė kreditorit, debitori shkarkohet nga


detyrimi kur pamundėsia e pėrmbushjes sė njėrit nga tė dy llojet e

detyrimit ka ndodhur pėr faj tė kreditorit dhe ky nuk pranon tė

ekzekutohet lloji tjetėr i detyrimit dhe tė kėrkojė tė shpėrblehet

dėmi. Nė rast se zgjedhja i ėshtė lėnė kreditorit dhe pamundėsia i

ngarkohet debitorit, kreditori mund tė zgjedhė detyrimin tjetėr ose

tė kėrkojė shpėrblimin e dėmit.Neni 441Kur tė dy llojet e detyrimit janė bėrė tė pamundura dhe


debitori duhet tė pėrgjigjet pėr njėrin prej tyre, ai duhet tė

paguajė vleftėn e detyrimit qė ėshtė bėrė i pamundur i fundit, nė

qoftė se zgjedhja i ėshtė lėnė atij.

Nė qoftė se e drejta e zgjedhjes i ėshtė lėnė kreditorit, ky

ka tė drejtė tė kėrkojė vleftėn e njėrit ose tjetrit lloj detyrimi.KREU IV

DETYRIME TE PJESETUESHME E TE PAPJESETUESHMEDetyrime tė pjesėtueshme


Neni 442


Kur shumė debitorė ose kreditorė marrin pjesė nė tė njėjtin

detyrim dhe ky ėshtė i pjesėtueshėm, secili debitor ėshtė i

detyruar tė ekzekutojė dhe secili kreditor ka tė drejtė tė kėrkojė

njė pjesė tė barabartė tė detyrimit, pėrveē kur nė kontratė ose nė

ligj ėshtė parashikuar ndryshe.Detyrime tė papjesėtueshme

Neni 443

Kur janė shumė debitorė nė tė njėjtin detyrim, qė ėshtė i

papjesėtueshėm, tė gjithė debitorėt quhen debitorė solidarė.

Detyrimi ėshtė i papjesėtueshėm nga vetė natyra e tij si i

tillė dhe nga qėllimi i palėve nė kontratė. Nė tė tilla raste

detyrimi mbetet i papjesėtueshėm edhe pėr trashėgimtarėt e

debitorėve.Neni 444
Detyrimet e papjesėtueshme rregullohen nga dispozita qė kanė

lidhje me detyrimet solidare, pėrveē sa parashikohet nė kėtė kre.KREU V

DETYRIMET MONETARENeni 445


Detyrimi pėr tė paguar njė shumė parash shlyhet me vleftėn e

vet nominale, pėrveē kur rezulton ndryshe nga ligji ose nga

kontrata.
Neni 446Detyrimi monetar pėrmbushet me monedhėn qė ėshtė nė qarkullim

nė shtetin ku bėhet pagimi ose me monedhėn e pranuar nė kontratė.Neni 447Kur kreditori ka njė llogari rrjedhėse nė shtetin ku duhet ose

mund tė bėhet pagesa, debitori mund tė pėrmbushė detyrimin

dukekredituar nė kėtė llogari shumėn pėrkatėse, pėrveē kur


kreditori e ka pėrjashtuar pagesėn nė kėtė llogari.

Pagesa quhet e kryer nė momentin e kreditimit tė saj nė

llogari.Neni 448Pagesa kryhet nė vendbanimin e kreditorit nė datėn e pagesės.

Kreditori mund tė caktojė njė vend tjetėr brenda kufijve tė shtetit

ku ka vendbanimin nė kohėn e pagimit ose tė lindjes sė detyrimit.
Neni 449Nė rast se pagimi duhet tė kryhet nė njė vend tjetėr nga

vendbanimi i kreditorit nė kohėn e lindjes sė detyrimit dhe

pėrmbushja e kėtij detyrimi do tė vėshtirėsohej sė tepėrmi debitori

mund tė pezullojė pagimin derisa kreditori tė ketė caktuar njė vend

tjetėr i cili do tė mėnjanonte shpenzimet e tepėrta.Neni 450
Shpėrblimi pėr dėmin e shkaktuar si rrjedhim i vonesės nė

pagimin e njė shume parash, pėrbėhet nga kamatat e arrira, prej

datės sė fillimit tė vonesės sė debitorit, me monedhėn zyrtare tė

vendit ku bėhet pagimi.Pėrqindja e kamatės caktohet me ligj.

Nė mbarim tė ēdo viti kamatat e arrira i shtohen shumės sė

detyruar mbi bazėn e tė cilės ėshtė bėrė llogaritja e tyre.

Kamata ligjore paguhet pa qenė i detyruar kreditori tė provojė

ndonjė dėm. Kur kreditori provon se ka pėsuar njė dėm mė tė madh se

kamata ligjore, debitori detyrohet t'i paguajė atij pjesėn tjetėr


tė dėmit.Neni 451Kur detyrimi lidhet me pagesen e njė shume parash nė monedhė

qė nuk ka kurs zyrtar nė shtetin ku duhet tė kryhet pagesa,

debitori ka tė drejtė tė ekzekutojė detyrimin nė monedhėn qė ka

kurs zyrtar nė shtetin ku duhet tė kryhet pagesa, pėrveē kur nė

ligj ose nė kontratė parashikohet ndryshe.
Neni 452Kur detyrimi lidhet me pagesėn e njė shume parash nė monedhė

tė ndryshme nga ajo e vendit ku duhet tė kryhet pagesa dhe debitori

pretendon se nuk ėshtė nė gjendje tė shlyejė detyrimin nė kėtė

monedhė, kreditori mund tė pranojė shlyerjen nė monedhėn e vendit

tė kryerjes sė pagesės.

Rregulli i mėsipėrm zbatohet edhe kur debitori detyrohet tė

bėjė pagesėn me monedhėn e pranuar nė fillim.
Neni 453Kur detyrimi duhet tė ekzekutohet me njė monedhė tė ndryshme

nga ajo e pranuar nė fillim, konvertimi duhet tė bėhet me kursin

zyrtar tė kėmbimit tė ditės sė pagimit.Neni 454Neni 450 i kėtij Kodi nuk i heq tė drejtėn kreditorit qė tė

kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė pėsuar nga fakti qė nga dita e


vėnies nė vonesė tė debitorit ka pėsuar ndryshime kursi i kėmbimit

tė monedhės qė pėrcaktohet nė detyrim.TITULLI II

EKZEKUTIMI DHE SHUARJA E DETYRIMEVEKREU I

EKZEKUTIMI I DETYRIMEVENeni 455
Debitori dhe kreditori duhet tė tregojnė kujdesin e duhur e tė

jenė tė pėrpiktė nė pėrmbushjen e detyrimit sipas pėrmbajtjes sė

tij.Neni 456


Detyrimi pėr dorėzimin e njė sendi tė caktuar pėrmban edhe

kujdesin qė duhet tė tregohet pėr ruajtjen e tij nė dorėzim.

Neni 457
Kur objekti i detyrimit ėshtė dorėzimi i sendeve tė

pėrcaktuara vetėm nė lloj, ato nuk mund tė jenė me cilėsi mė tė

dobėt se sa cilėsia mesatare.Neni 458Dorėzimi i sendeve bėhet sipas mėnyrės sė caktuar nė kontratė

dhe kur kjo nuk ėshtė caktuar bėhet:

a) me dhėnien e tyre nė dorė personit qė ka fituar pronėsinė

e tyre ose personit qė heq tė drejta prej tij;


b) me dhėnien transportuesit ose postės pėr t'ia dorėzuar

fituesit, nė vendin e treguar prej tij;

c) me dhėnien fituesit nė dorė ose me dėrgim nėpėrmjetpostės

tė dokumenteve (fletė ngarkese, dėshmi depozitimi) qė i japin atij

tė drejtėn e disponimit tė mallit.Neni 459Debitori nuk mund tė ekzekutojė detyræmin pjesė-pjesė edhe

sikur ai tė jetė i pjesėtueshėm, pa pėlqimin e kreditorit.
Neni 460Detyrimi mund tė ekzekutohet edhe nga njė person i tretė, qė

nuk ėshtė debitor, pėrveē kur kreditori ėshtė i interesuar qė

ekzekutimi tė bėhet nga debitori, ose kur kreditorit i ėshtė

njoftuar kundėrshtimi i debitorit.Vendi i ekzekutimit tė detyruar

Neni 461

Nė rast se vendi ku duhet tė ekzekutohet detyrimi nuk caktohet

nė kontratė, nga ligji ose nuk kuptohet nga vetė natyra e

detyrimit, ekzekutimi bėhet:

a) pėr dorėzimin e njė sendi tė paluajtshėm, nė vendin ku

ndodhet ai;

b) pėr sendet qė janė tė pėrcaktuara nė mėnyrė individuale, nė

vendin ku ndodheshin kur lindi detyrimi;

c) pėr dorėzimin e njė sendi tė pėrcaktuar nė lloj dhe nė


sasi, nė vendin ku debitori ushtron veprimtarinė e tij profesionale

ose nė vendbanimin e tij;

ē) pėr detyrimet nė para, sipas rregullave tė pėrcaktuara nė

kreun V tė pjesės IV tė kėtij Kodi.Neni 462Kreditori nuk mund tė detyrohet tė pranojė njė gjė tė ndryshme

nga sa ėshtė pėrcaktuar nė objektin e detyrimit edhe sikur vlefta

e gjėsė sė ofruar tė jetė mė e madhe.
Afati i ekzekutimit tė detyrimit

Neni 463


Ekzekutimi i detyrimit duhet tė bėhet nė afatin e caktuar nė

kontratė. Kur nė kontratė nuk ėshtė caktuar afat ose ekzekutimi i

detyrimit ėshtė lėnė nė kėrkimin e kreditorit, ky mund tė kėrkojė

ekzekutimin nė ēdo kohė dhe debitori duhet ta ekzekutojė atė brenda

pesėmbėdhjetė ditėve nga dita e kėrkimit.Neni 464
Afati i caktuar nė kontratė prezumohet se ėshtė caktuar nė

dobi tė debitorit, pėrveē kur nga vullneti æ palėve ose natyra e

detyrimit del ndryshe.

Ekzekutimi i detyrimit para mbarimit tė afatit nuk quhet i

pavlefshėm, pėrveē kur afati ėshtė caktuar nė dobi tė kreditorit.Neni 465Debitori nuk mund tė pretendojė tė drejtėn e afatit kur:


a) ka falimentuar;

b) nuk ka dhėnė garancitė e premtuara;

c) garancitė qė sigurojnė kredinė janė pakėsuar pėr fajin e

tij, pėrveē kur ato mbeten, pėrbėjnė ende njė siguri tė mjaftueshme

pėr ekzekutimin e detyrimit.Ekzekutimi ndaj kreditorit

Neni 466
Ekzekutimi i detyrimit duhet t'i bėhet vetė kreditorit ose


pėrfaqėsuesit tė vet, ose njė personi tė autorizuar nga kreditori,

nga ligji ose nga gjykata.

Ekzekutimi i detyrimit qė i bėhet njė personi qė nuk ėshtė

autorizuar pėr ta pranuar, e shkarkon debitorin vetėm nė rast se

kreditori ka pranuar mė vonė ekzekutimin, ose vėrtetohet se ka

pėrfituar prej tij.Ekzekutimi ndaj njė tė treti

Neni 467

Debitori qė ekzekuton njė detyrim ndaj njė personi, i cili

sipas rrethanave tė padyshimta duket se ėshtė i autorizuar ta

pranojė atė, shkarkohet nga detyrimi nė qoftė se provon se ka qėnė

nė mirėbesim.

Personi qė ka pranuar ekzekutimin e detyrimit, ėshtė i

detyruar t'i kthejė kreditorit tė vėrtetė, atė qė ka marrė nga

ekzekutimi i detyrimit.Ekzekutimi nd aj kreditorit tė pazotė pėr tė vepruar


Neni 468
Kur ekzekutimi i detyrimit i ėshtė bėrė njė kreditori qė nuk

ka zotėsi pėr tė vepruar, shkarkon debitorin po aq sa ka vajtur nė

dobi tė kėtij kreditori, ose tė perfaqėsuesit tė tij ligjor.Ekzekutimi pėr llogari tė shumė detyrimeveNeni 469Kur ekzekutimi kryhet pėr llogari tė shumė detyrimeve dhe ndaj


tė njėjtit kreditor, debitori mund tė pėrcaktojė nė kohėn e

ekzekutimit se cilin detyrim po ekzekuton.

Kur nuk ekziston njė pėrcaktim i debitorit pėr rradhėn e

ekzekutimit, nė fillim ekzekutohet detyrimi qė i ka kaluar afati,

nė se ekzistojnė mė shumė tė tillė, ekzekutimi fillon nga detyrimi

me vlerė dhe nė rast se janė disa tė tillė, fillon nga mė i vjetri

dhe kur kėta kanė tė njėjtėn vjetėrsi, ekzekutimi bėhet

proporcionalisht.
Neni 470Ekzekutimi nė para pėr llogari tė njė detyrimi tė caktuar,

pėrmban nė fillim shlyerjen e shpenzimeve, pastaj atė tė kamatave

tė arrira dhe pastaj tė vetė detyrimit e tė kamatave tė zakonshme

ndaj tij.

Kreditori mund tė refuzojė pagesėn, nė rast se debitori gjatė

ekzekutimit cakton njė renditje tjetėr ose mund tė mos pranojė

shlyerjen e plotė tė vleftės sė detyrimit; pa marrė edhe kamatat e


arrira, ato nė vazhdimėsi si dhe shpenzimet pėrkatėse.Neni 471Kreditori mund tė mos pranojė ekzekutimin e detyrimit pėr

dorėzimin e njė sendi tė ndryshėm nga ai qė ėshtė pėrcaktuar nė

kontratė edhe sikur vlefta e sendit tė ofruar tė jetė e barabartė

apo mė e madhe.Shpenzimet e ekzekutimit, dėftesat pėrkatėse


Neni 472
Shpenzimet janė nė ngarkim tė atij qė ekzekuton detyrimin,

ndėrsa shpenzimet e dėftesės janė nė ngarkim tė atij, nė favor tė

tė cilit ajo ėshtė leshuar.Neni 473Pėr ēdo pagesė tė kryer nė ekzekutim tė detyrimit kreditori

jep njė dėftesė, pėrveē kur rezulton ndryshe nga kontrata.


Nė rast se kreditori disponon njė dokument nga pėrmbajtja e tė

cilit rezulton detyrimi, debitori qė e ka ekzekutuar atė mund tė

kėrkojė kthimin ose prishjen e dokumentit, pėrveē kur kreditori ka

interesa tė arėsyeshme pėr ruajtjen e tij dhe me kusht qė ai tė

shėnojė nė dokument ekzekutimin e detyrimit.

Kur kreditori refuzon tė zbatojė detyrimin sipas paragrafit tė

mėsipėrm, debitori mund tė pezullojė ekzekutimin e detyrimit. Kur

kreditori pretendon se ka humbur dokumnetin detyrohet t'i japė

debitorit njė deklaratė me shkrim ku tė pranohet ekzekutimi i


detyrimit. Deklarata duhet tė jetė noteriale kur kėrkohet nga

ligji.Neni 474Kur pagesat e njėllojta pėr shlyerjen e detyrimit duhet tė

bėhen nė mėnyrė periodike, dėftesat e lėshuara pėr dy pagesa

rradhazi prezumojnė kryerjen edhe tė pagesave tė mėparėshme.

Dėftesa e lėshuar nga kreditori pėr detyrimin kryesor,

prezumon se janė shlyer gjithashtu edhe kamatat e shpenzimet e


kėtij detyrimi.Lirimi i sendeve nga garancitė

Neni 475
Kreditori qė ka pranuar ekzekutimin e detyrimit, duhet tė

lirojė sendet nga garancitė reale qė janė dhėnė pėr sigurimin e

ekzekutimit tė detyrimit edhe nga ēdo ndalim tjetėr qė mund tė

kufizojė pėrdorimin e pasurisė.
KREU II

EFEKTET E MOSEKZEKUTIMIT TE DETYRIMEVEDISPOZITA TE PERGJITHSHMENeni 476


Ēdo mangėsi nė ekzekutimin e detyrimeve e detyron debitorin tė

shpėrblejė dėmin qė ka pėsuar kreditori, pėrveē kur ai provon se

mospėrmbushja nuk ka ndodhur pėr fajin e tij.

Nė kėtė rast kreditori ka tė drejtė:


a) tė kėrkojė ekzekutimin nė natyrė tė detyrimit, veēanėrisht

dorėzimin e sendit ose kryerjen e punimeve, si dhe shpėrblimin e

dėmit tė shkaktuar nga vonesa e ekzekutimit, ose:

b) shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar nga mosekzekutimi i

detyrimit.Neni 477Debitori qė nė ekzekutimin e detyrimit pėrdor punėn e tė

tretėve pėrgjigjet pėr vepræmet e tyre, tė kryera me faj, si tė


ishin tė vetat.Neni 478Kur detyrimi ka lidhje me veprime qė mund tė kryhen edhe nga

persona tė tjerė dhe debitori nuk ekzekuton detyrimin, kreditori ka

tė drejtė tė kėrkojė t'i kryejė ai vetė pėr llogari tė debitorit.Neni 479Ēdo mėrreveshje qė pėrjashton ose kufizon palėt nga


pėrgjegjėsia pėr mosekzekutimin e detyrimeve ėshtė e pavlefshme.Neni 480Kur ekzekutimi i detyrimit bėhet i pamundur pėr fajin e

debitorit, kreditori ka tė drejtė tė kėrkojė prej tij shpėrblimin

e dėmit tė shkaktuar.

Debitori ėshtė me faj kur, me dashje ose nga pakujdesia, ka

krijuar rrethana qė e kanė bėrė tė pamundur ekzekutimin ose kur n uk

ka marrė masa pėr ta ndaluar atė.
Vonesa e debitorit

Neni 481
Debitori qė nuk pėrmbush njė detyrim tė kėrkueshėm nė afatin

e caktuar, quhet se ėshte nė vonesė (morė), pėrveē kur

mosekzekutimi ėshtė rrjedhim i rrethanave qė nuk kanė lidhje me

fajin e debitorit.

Debitori vihet nė vonesė me anė tė njė njoftimi me shkrim.

Nuk ėshtė e nevojshme vėnia nė vonesė kur:


a) debitori ka deklaruar me shkrim se nuk dėshiron tė

ekzekutojė detyrimin;

b) ka kaluar afati brenda tė cilit do tė ekzekutohej detyrimi.

Kur debitori vdes dhe afati i caktuar pėr ekzekutimin e

detyrimit mbaron pas vdekjes se tij, trashėgimtarėt e tij quhen se

janė nė vonesė me mbarimin e 15 ditėve nga dita e njoftimit me

shkrim nga kreditori.

c) kur detyrimi rrjedh nga njė akt i paligjshėm.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Kodi Civil pjesa II   09.09.10 8:41

Neni 482Debitori qe ėshtė nė vonesė nuk ēlirohet nga pamundėsia e

papritur e pėrmbushjes sė detyrimit, edhe sikur kjo tė jetė

shkaktuar pa fajin e tij e tė kreditorit, pėrveē kur provon se

objekti i detyrimit do tė ishte shkatėruar apo dėmtuar edhe sikur

tė ishte nėn kujdesin e kreditorit.

Humbja ose dėmtimi i njė sendi tė marrė nė menyrė tė


paligjshme, nuk e shkarkon personin qė e ka marrė atė nga detyrimi

pėr tė rikthyer vleftėn e tij.Neni 483Dispozitat mbi vonesėn nuk zbatohen pėr detyrimet qė pėrmbajnė

mosveprime. Ēdo veprim i kundėrt pėrbėn mospėrmbushje tė detyrimit.Neni 484Kreditori mund tė mos pranojė ofertėn e debitorit qė ėshtė me


vonesė pėr ekzekutimin e detyrimit, nė rast se ajo nuk pėrmban edhe

shpėrblimin e dėmit tė pėsuar dhe shpenzimet e bėra gjatė vonesės,

ose kur kreditori pėr shkak tė vonesės sė debitorit nuk ka interes

pėr ekzekutimin e detyrimit.Neni 485Debitori qė ka njė kredi tė kėrkueshme ndaj kreditorit tė tij,

mund tė pezullojė zbatimin e detyrimit deri nė pagesėn e kredisė,

me kusht qė ndėrmjet kredisė dhe detyrimit tė ketė lidhje tė


mjaftueshme, siē mund tė jetė ndėr tė tjera, qėnia e njė raporti tė

vetėm juridik ose tė marrėdhėnieve qė palėt kanė patur rregullisht.

Pezullimi i ekzekutimit tė detyrimit nuk mund tė kėrkohet kur:

a) ekzekutimi i detyrimit nga pala tjetėr bėhet i pamundur pėr

shkak tė vonesės sė kreditorit, ose ėshtė i pamundur nė mėnyrė tė

pėrherėshme;

b) kredia e palės tjetėr ėshtė e pasekuestrueshme.Neni 486
Dėmi qė duhet tė shpėrblehet nga debitori pėr mosekzekutimin

e detyrimit pėrbėhet nga tė gjitha humbjet e pėsuara nga pakėsimi

i pasurisė, si dhe fitimi qė mund tė nxirrej nė kushtet e zakonshme

tė tregut (fitimi i munguar). Bėjnė pjesė nė shpėrblimin pėr

riparimin e dėmit edhe shpenzimet e arsyeshme e tė nevojshme pėr tė

parandaluar ose pėr tė pakėsuar dėmin, qė kanė lidhje me rrethanat

mbi tė cilat bazohet pėrgjegjėsia e palės, shpenzimet e arsyeshme

e tė nevojshme pėr tė pėrcaktuar dėmin dhe pėrgjegjėsinė, si dhe


ato qė janė nevojitur pėr tė gjetur njė zgjidhje jashtė gjyqėsore

tė pėrmbushjes sė detyrimit.Neni 487Nė kontratė me detyrime tė dyanshme, palėt duhet tė

ekzekutojnė detyrimin e tyre nė tė njėjtėn kohė, pėrveē kur nga

kontrata ose nga natyra e detyrimit del se njėra palė duhet

tėekzekutojė detyrimin e saj mė parė se tjetra.
Neni 488Kur nė njė kontratė me detyrime tė dyanshme, ekzekutimi i

detyrimit tė njė pale ėshtė bėrė i pamundur pa fajin e asnjėrės

palė, secila prej tyre nuk ka tė drejtė tė kėrkojė nga tjetra

ekzekutimin e detyrimit ose shpėrblimin e dėmit, pėrveē kur nė ligj

ose nė kontratė ėshtė parashikuar ndryshe. Secila nga palėt ka tė

drejtė tė kėrkojė nga pala tjetėr qė t'i kthejė atė qė ėshtė dhėnė

pėr ekzekutimin e detyrimit.
Neni 489Nė qoftė se nė njė kontratė me detyrime tė dyanshme,

ekzekutimi i detyrimit tė njėrės palė ėshtė bėrė i pamundur, pėr

shkak se pala tjetėr ka rėnė nė paaftėsæ paguese, ose ka

falimentuar ose pėr ndonjė rrethanė tjetėr tė ndodhur pėr faj tė

saj, pala tjetėr ka tė drejtė tė mos zbatojė detyrimet e veta,

derisa t'i garantohet ekzekutimi i detyrimit nė dobi tė saj, ose tė

kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar nga mosekzekutimi i


kontratės.Neni 490Kur ėshtė vendosur qė kreditorit t'i paguhet shpėrblimi pėr

mosekzekutimin e detyrimit ose pėr ekzekutimin me vonesė tė tij,

gjykata duke marrė parasysh gjendjen pasurore tė debitorit, mund tė

caktojė njė afat tjetėr pėr pagimin e kėtij shpėrblimi, ose tė

lejojė qė tė paguhet me kėste.
Vonesa e kreditorit

Neni 491
Kreditori ėshtė nė vonesė kur pa ndonjė shkak tė ligjshėm nuk

pranon ekzekutimin e detyrimit nga ana e debitori t, ose qė pėr

shkak tė rrethanave tė krijuara me faj prej tij, nuk pėrmbush

detyrimin ndaj debitorit, pa tė cilin ky nuk mund tė ekzekutojė

detyrimin e tij.Neni 492
Kur kreditori ėshtė nė vonesė, debitori ka tė drejtė tė

kėrkojė shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar prej saj dhe lirohet nga

pėrgjegjėsia nė rast se mė vonė ekzekutimi i detyrimit tė tij bėhet

i pamundur, pėrveē kur pamundėsia e ekzekutimit ndodh pėr fajin e

tij.

Nė detyrimet nė para, kur kreditori ėshtė nė vonesė, debitori

nuk paguan kamatė.Neni 493
Kur dėmi i ardhur nga mosekzekutimi i detyrimit ėshtė

shkaktuar ose ėshtė shtuar edhe nga veprimet ose mosveprimet me faj

tė kreditorit, ose kur ky nuk ka treguar kujdesin e duhur pėr

pakėsimin e kėtij dėmi, gjykata sipas rastit mund tė pakėsojė

shumėn e shpėrblimit tė dėmit ose tė shkarkojė krejtėsisht

debitorin nga detyrimi pėr shpėrblimin e tij.Neni 494
Kreditori gjatė vonesės sė tij nuk mund tė kėrkojė marrjen e

masave pėr njė ekzekutim tė detyruar.Neni 495Kur kreditori ėshtė nė vonesė ose nuk gjendet, debitori ka tė

drejtė tė ekzekutojė detyrimin duke e depozituar sendin nė njė

person qė ushtron veprimtari depozitimi ose nė njė vend qė caktohet

nga gjykata e vendit tė ekzekutimit tė detyrimit. Kur objekt i

detyrimit janė para, letra ose dokumente me vleftė ose sende tė


ēmueshme, depozitohen nė bankė.

Me depozitimin ndėrpritet kamata.

Nė rastet kur depozitimi kėrkon shpenzime tė mėdha, bėhet me

vėshtirėsi ose sendi qė vihet nė depozitė prishet shpejt ose pėr

vetė natyrėn e tij, nuk mund tė lihet nė depozitė, debitori, pasi

tė ketė lajmėruar kreditorin, kėrkon nga gjykata qė tė lejohet tė

shesė sendin e mėsipėrm dhe vleftėn e nxjerrė nga shitja ta

depozitojė nė bankėn e shtetit nė emėr tė kreditorit.

Kur debitori tėrheq sendin e depozituar para se tė jetė


pranuar nga kreditori, depozitimi quhet se nuk ėshtė bėrė.

Depozituesi i dorėzon sendin kreditorit vetėm pasi ky tė ketė

shlyer tė gjitha shpenzimet p ėr ekzekutimin e detyrimit.KREU III

ZEVENDESIMI DHE KALIMI I KREDISEZėvendėsimi i debitorit

Neni 496


Zėvėndėsimi i debitorit me njė person tjetėr, i cili merr


pėrsipėr detyrimin, mund tė bėhet vetėm me pėlqimin e kreditorit.

Debitori i zėvendėsuar shkarkohet nga detyrimi i tij ndaj

kreditorit.

Garancitė e dhėna nga persona tė tretė pėr detyrimin shuhen,

nė rast se kėta nuk kanė dhėnė pėlqimin qė ato tė mbeten edhe

pėrdebitorin e ri. Pengu ose hipoteka e dhėnė nga debitori i

mėparshėm mbeten nė fuqi.Neni 497
Kreditorit mund t'i kundrejtohen nga debitori i ri tė gjitha

prapsimet qė rrjedhin nga detyrimi qė ai ka marrė pėrsipėr dhe qė

mund t'i kundrejtonte edhe debitori i mėparshėm, pėrveē atyre qė

lidhen me personin e kėtij tė fundit.Neni 498Marrėvėshja sipas tė cilės debitori dhe njė person i tretė

bėhen bashkėdebitorė nė njė detyrim, kur ėshtė marre pėlqimi i


kreditorit, nuk mund tė prishet ose tė ndryshohet, pa pėlqimin e

kreditorit. Te dy bashkėdebitorėt pėrgjigjen ndaj tij solidarisht.Kalimi i kredive

Neni 499
Kreditori mund t'ia kalojė kredinė e vet njė personi tjetėr

edhe pa miratimin e debitorit, me kusht qė kredia tė mos ketė

karakter tė ngushtė personal dhe kalimi tė mos jetė ndalur nga

ligji. Veēanėrisht nuk lejohet kalimi i kredisė njė personi tjetėr,


kur rrjedh nga shkaktimi i vdekjes ose i dėmtimit tė shėndetit, si

dhe i kredive qė nuk mund tė sekuestrohen.

Palėt nė njė marrėveshje mund tė pėrjashtojnė kalimin e

kredisė, por marrėveshja nuk mund t'i kundrejtohet atij qė i kalon

kredia po tė mos provohet se ai e njihte atė nė momentin e kalimit.Neni 500Kredia kalon sė bashku me privilegjet, garancitė dhe aksesorėt

e tjerė, duke pėrfshirė edhe kamatat pėr kohėn e kaluar, pėrveē kur


nė kontratė parashikohet ndryshe.

Personi qė bėn kalimin e kredisė nuk mund t'i kalojė personit

tjetėr posedimin e sendit tė marrė peng pa miratimin e palės tjetėr

(pengdhėnėsit). Nė tė kundėrtėn kreditori mbetet ruajtės i pengut.Neni 501Kalimi i kredisė duhet tė bėhet me shkresė, ndryshe nuk ėshtė

i vlefshėm.
Neni 502Kalimi kredisė ka efekt ndaj debitorit dhe ndaj personave tė

tretė, nga dita qė debitori e ka pranuar ose i ėshtė njoftuar nga

kreditori i mėparshėm ose nga kreditori i ri.

Debitori qė ka ekzekutuar detyrimin e tij, pėrpara se tė ishte

njoftuar pėr kalimin e kredisė, shkarkohet nga detyrimi.Neni 503
Kur kredia u ėshtė kaluar disa personave tė veēantė,

p referohet nė shlyerje kalimi qė i ėshtė njoftuar mė pėrpara

debitorit, ose qė ėshtė pranuar mė parė nga debitori, me njė

dokument (shkresė) me datė tė saktė edhe sikur data tė jetė e

mėvonshme.Neni 504Kalimi i kredisė nuk cėnon mjetet mbrojtėse tė debitorit.

Debitori mund t'i kundrejtojė kreditorit tė ri prapėsimet qė


mund t'i drejtonte kreditorit tė mėparshėm, nė kohėn qė i ėshtė

njoftuar kalimi i kredisė.

Ai mund tė kėrkojė t'i bėhet kompensimi i njė kredie ndaj

kreditorit tė parė, qoftė dhe ende e pa kėrkueshme nė atė kohė, me

kusht qė tė mos jetė bėrė e kėrkueshme mbas cedimit tė kredisė.Neni 505Kur kalimi i kredisė bėhet me titull barėsor kreditori ėshtė

garant pėr ekzistencėn e kredisė nė kohėn e kalimit tė saj.


Kur kalimi bėhet falas, kreditori nuk ėshtė garant pėr

ekzistencėn e kredisė.Neni 506Kreditori qė kalon kredinė nuk pėrgjigjet pėr paaftėsinė

paguese tė debitorit, pėrveē kur ka marrė pėrsipėr garancinė.

Nė kėtė rast pėrgjigjet pėr aq sa ka marrė. Veē kėsaj duhet tė

pėrgjigjet pėr kamatat, pėr shpenzimet e kalimit, dhe ato qė

personi qė i ka kaluar kredia ka bėrė pėr ndjekjet ligjore ndaj


debitorit dhe tė shpėrblejė dėmin.

Marrėveshja qė synon tė rėndojė pėrgjegjėsinė e personit qė

kalon kredinė, ėshtė e pavlefshme. Kur kreditori qė kalon kredinė

ka garantuar aftėsinė paguese tė debitorit, garancia pushon, nė

qoftėse mosekzekutimi i kredisė pėr paaftėsi paguese tė debitorit

ka ardhur nga pakujdesia e kreditorit tė ri pėr tė ndjekur ēėshtjen

ndaj debitorit.Neni 507
Kreditori qė bėn kalimin e kredisė duhet t'i dorėzojė

kreditorit tjetėr dokumentet qė provojnė kredinė, tė cilat janė nė

posedimin e tij.

Kur ėshtė kaluar vetėm njė pjesė e kredisė, kreditori

detyrohet t'i dorėzojė kreditorit tjetėr njė kopje autentike tė

dokumenteve.KREU IV

SHUARJA E DETYRIMEVE
Pėrtėritja

Neni 508
Detyrimet shuhen me pėrtėritje, kur palėt me marrėveshje

zėvendėsojnė detyrimin fillestar, me njė detyrim tjetėr tė ndryshėm

nga i pari.Neni 509Dorėzania, pengu dhe hipoteka e kredisė fillestare shuhen


pėrveē kur palėt janė marrė vesh shprehimisht qė ato tė ruhen edhe

pėr kredinė e re.Neni 510Pėrtėritja ėshtė e pavlefshme nė rast se detyrimi fillestar

ėshtė i pavlefshėm. Kur detyrimi fillestar rrjedh nga njė titull i

anullueshėm, pėrtėritja ėshtė e vlefshme nė rast se debitori ka

marrė pėrsipėr detyrimin e ri, duke njohur vesin e titullit

fillestar.
Falja e detyrimit

Neni 511
Deklarata me shkrim e kreditorit pėr faljen e detyrimit, e

shuan atė kur i njoftohet debitorit, pėrveē kur ky i fundit

deklaron brenda njė afati tė caktuar se nuk dėshiron tė pėrfitojė

nga falja.Neni 512
Kur debitori ka nė dorė dokumentin privat qė provon detyrimin,

prezumohet se ky ėshtė shuar me falje, pėrveē kur provohet se

dokumenti nuk i ėshtė kthyer nga kreditori me dashje.Neni 513Heqja e garancisė ndaj detyrimit, nuk prezumon faljen e tij.Kompensimi

Neni 514

Kur dy persona i detyrohen njėri tjetrit nė para ose nė sende

tė njė lloji e tė zėvendėsueshme dhe detyrimet e tyre janė tė

kėrkueshme, tė sakta e tė caktuara nė shumė ose nė sasi, detyrimet

e tė dy palėve shuhen, duke bėrė kompensimin ndėrmjet tyre.

Detyrimet shuhen deri nė shumėn ose sasinė e detyrimit mė tė vogėl.Neni 515Kompensimi shuan tė dy detyrimet nga data e bashkimit tė tyre.


Kur pėr njėrėn nga kreditė ose mbi tė dyja janė paguar kamata,

kompensimi bėhet deri nė afatin e fundit nė tė cilėn janė paguar

kamatat.

Parashkrimi nuk e ndalon kompensimin, nė rast se nuk ėshtė

plotėsuar nė ditėn kur ėshtė bėrė bashkimi i tė dy detyrimeve.Neni 516Kompensimi bėhet me anė tė njė deklarate qė njėra palė i

dėrgon palės tjetėr. Deklarata nuk mund tė bėhet me afat ose me


kusht.

Kur kompensimi nuk mbulon gjithė kredinė ose kur kreditori ka

nevojė tė mbajė titullin e kredisė pėr tė ushtruar tė drejtat e

tjera tė tij, mund ta mbajė atė me kusht qė tė shėnojė nė titull

pėrmbajtjen e deklaratės dhe t'i japė palės tjetėr njė kopje tė

titullit tė kredisė.Neni 517Kur deklarata pėr kompensimin e dhėnė nga njėra palė, nuk


pranohet nga pala tjetėr, ajo detyrohet tė njoftojė menjėherė palėn

qė ka dėrguar deklaratėn, duke parashtruar shkaqet e mospranimit.Neni 518Nuk mund tė k ompensohen pa pėlqimin e kreditorit:

a) kreditė qė rrjedhin nga shkaktimi i vdekjes ose i dėmtimit

tė shėndetit;

b) kreditė qė nuk mund tė sekuestrohen;

c) kreditė qė rrjedhin nga tatimet dhe taksat.
Neni 519Kompensimi nuk kryhet kur ėshtė nė dėm tė personave tė tretė

qė kanė fituar tė drejta uzufrukti ose pengu mbi kredinė.Neni 520Dorėzėnėsi mund tė kundrejtojė kompensimin e detyrimit tė

kreditorit ndaj debitorit kryesor. Debitori kryesor nuk mund tė

kundrejtojė kompensimin e detyrimit tė kreditorit ndaj dorėzėnėsit.
Neni 521Kur dy detyrime nuk janė tė pagueshme nė njė vend, nuk mund tė

bėhet kompensimi i tyre, veēse duke llogaritur shpenzimet e

nevojshme pėr transferimin e tyre nė vendin e ekzekutimit.Neni 522Kur kreditė dhe detyrimet monetare pėrfshihen nė njė llogari

tė vetme, ato kompensohen menjėherė, sipas renditjes qė palėt kanė


pranuar nė marrėveshje dhe nė mungesė tė saj sipas rregullave tė

parashikuara nė nenet 469 dhe 470 tė kėtij Kodi.

Pala qė administron llogarinė, pasi e mbyll atė me kompensimin

e bėrė, i njofton palės tjetėr se cila ėshtė mbetja, datėn e saktė

tė llogaritjes, si dhe zėrat qė pėrbėjnė llogarinė dhe qė nuk i

janė komunikuar ende palės tjetėr.

Nė qoftė se pala tjetėr nuk kundėrshton atė nė njė afat tė

arsyeshėm, mbetja e njoftuar konsiderohet si e pranuar nga palėt.
Neni 523Kur nė njė deklaratė kompensimi nuk tregohen nė mėnyrė tė

mjaftueshme detyrimet e pėrfshira nė kompensim, zbatohen rregullat

e parashikuara nė nenin 470 tė kėtij Kodi.

Secila palė mund tė kundėrshtojė menjėherė kompensimin e bėrė,

nė rast se llogaritja e detyrimit, e shpenzimeve dhe e interesave

nuk ėshtė kryer sipas rregullave tė sipėrpėrmendura.Bashkimi i cilėsive tė kreditorit dhe debitorit nė njė tė vetėm


Neni 524Detyrimi shuhet kur cilėsitė e kreditorit dhe tė debitorit

bashkohen nė njė person tė vetėm. Kur ky bashkim merr fund,

detyrimi lind pėrsėri.Neni 525Bashkimi nuk kryhet kur ėshtė nė dėm tė personave tė tretė qė

kanė fituar tė drejta uzufrukti ose pengu mbi kredinė.
Shuarja pėr shkak pamundėsie ekzekutimi

Neni 526
Detyrimi shuhet kur ekzekutimi i tij bėhet i pamundur pa fajin

e debitorit dhe para se ky tė jetė vėnė nė vonesė.

Detyrimi shuhet edhe kur debitori ndonėse ėshtė nė vonesė,

provon se pamundėsia do tė ekzistonte edhe sikur tė ishte kreditori

nė vendin e tij.

Nė kėto raste, debitori duhet t'i kthejė kreditorit atė qė ka


fituar pa shkak.Neni 527Kur pamundėsia pėr ekzekutimin e detyrimit ėshtė e pėrkohshme,

debitori nuk ėshtė pėrgjegjės pėr vonesėn e ekzekutimit pėr kohėn

qė ajo zgjat.

Por, detyrimi shuhet edhe kur pamundėsia zgjat pėr aq kohe sa

sipas titullit tė detyrimit dhe natyrės sė tij, debitori nuk mund

tė detyrohet mė ta kryejė atė ose kreditori nuk ka mė interes.
Neni 528Kur ekzekutimi i detyrimit bėhet i pamundur vetėm pjesėrisht,

detyrimi ekzekutohet nė pjesėn qė mund tė ekzekutohet.Neni 529Kur objekti i detyrimit ėshtė dorėzimi i njė sendi dhe ky

dėmtohet tėrėsisht, ose humbet pa fajin e debitorit dhe para se ky

tė vihet nė vonesė, kreditori hyn nė tė drejtat e debitorit lidhur


me kėtė send, nė varėsi tė faktit qė ka shkaktuar pamundėsinė e

ekzekutimit tė detyrimit. Kreditori ka tė drejtė tė kėrkojė nga

debitori atė ē'ka ka marrė si rrjedhojė e shpėrblimit tė dėmeve.TITULLI III

MJETET PER TE SIGURUAR EKZEKUTIMIN E DETYRIMEVEKREU I

DISPOZITA TE PERGJITHSHME
Neni 530


Kreditori mund tė shpėrblehet me tė gjithė pasurinė e tashme

dhe tė ardhshme tė debitorit tė tij, pėrveē rasteve kur me ligj

ėshtė parashikuar ndryshe.

Njė pronė mund tė rėndohet nga pronari i saj, me qėllim qė tė

sigurohet pagimi i njė detyrimi.Neni 531Kreditorėt kanė tė drejta tė barabarta pėr t'u shpėrblyer me


pasurinė e debitorit, pėrveē shkaqeve tė ligjshme tė preferimit.

Janė shkaqe tė ligjshme tė preferimit privilegjet, pengu dhe

hipoteka.Neni 532Pengu dhe hipoteka mund tė vihen vetėm pėr njė detyrim

efektiv.

Pengu dhe hipoteka mund tė vihen si pėr njė detyrim tė

pronarit tė sendit tė lėnė peng ose hipotekė, ashtu dhe pėr njė


detyrim tė njė personi tjetėr.Neni 533

Pengu ose hipoteka mund tė garantojė njė kredi ekzistuese ose

njė kredi tė ardhshme. Kredia pėr tė cilėn jepet garancia duhet tė

jetė e pėrcaktua r qartė.

Pengu ose hipoteka mund tė vihet edhe pėr njė detyrim me

kusht.Neni 534
Pengu ose hipoteka shtrihen pėrkatėsisht mbi tė gjitha punimet

qė pėrmirėsojnė vleftėn e pronės, kreditė dhe shpėrblimet qė u

shtohen ose qė zėvendėsojnė pasurinė e rėnduar, duke pėrfshirė edhe

atė qė kompensohet nga zhvleftėsimi.Neni 535Nė qoftė se sendet e lėna peng ose hipotekė humbasin ose

zhvleftėsohen, pagesa e shumave, pėr tė cilat detyrohen siguruesit


ose tė tretėt qė pėrgjigjen pėr zhdėmtimin, nxirren nga pagesa e

kredive qė lidhen me pengun ose hipotekėn, pėrveē rastit kur ato

pėrdoren pėr tė ndrequr humbjen ose zhvleftėsimin e sendeve.Neni 536Nė qoftė se sendi i dhėnė nė peng ose i lėshuar nė hipotekė

humbet ose dėmtohet qoftė dhe pėr rast fator, nė mėnyrė qė tė mos

dėmtohen tė drejtat e kreditorit, ky i fundit mund tė kėrkojė qė

t'i jepet garanci e plotė mbi sende tė tjera dhe, nė mungesė tė


saj, mund tė kėrkojė pagesėn e menjėhershme tė kredisė sė tij.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Kodi Civil pjesa II   09.09.10 8:43

Neni 537Pengu dhe hipoteka janė tė papjesėtueshme edhe sikur detyrimi

tė jetė i pjesėtueshėm.Neni 538Kur pengu ose hipoteka janė vėnė pėr tė siguruar njė detyrimtė

njė personi tjetėr, pronari i sendit tė lėnė peng ose hipotekė mund


t'i kundrejtojė kreditorit tė gjitha prapsimet qė mund t'i

kundrejtonte debitori dhe tė kėrkojė kompensimin e detyrimit me

kreditė qė ka debitori ndaj kreditorit.Neni 539Kur kreditori nuk paguhet tėrėsisht nga sendi i lėnė peng ose

hipotekė, ka tė drejtė qė pjesėn e kredisė sė papaguar ta nxjerrė

nga ēdo pasuri tjetėr e debitorit, por pa patur tė drejtėn e

preferimit ndaj kreditorėve tė tjerė, siē e kishte pėr sendin e


lėnė peng, ose hipotekė.Neni 540Eshtė e pavlefshme marrėveshja sipas sė cilės pėrcaktohet se

nė mungesė tė pagesės sė kredisė nė afatin e caktuar, pronėsia mbi

sendin e hipotekuar ose tė dhėnė peng i kalon kreditorit.KREU II

KUSHTI PENAL
Neni 541
Pėr mosekzekutimin ose ekzekutimin jo nė mėnyrėn e duhur tė

detyrimeve, palėt mund tė parashikojnė nė kontratė pagimin e njė

shume tė hollash ose kryerjen e njė detyrimi tjetėr, pėr riparimin

e dėmit ose pėr tė nxitur ekzekutimin e detyrimit.Neni 542Kreditori nuk mund tė kėrkojė nė tė njėjtėn kohė pagimin e


kushtit penal dhe ekzekutimin e detyrimit.Neni 543Kur kushti penal ėshtė caktuar pėr rastin e mosekzekutimit tė

detyrimit dhe debitori nuk ekzekuton detyrimin e tij, kreditori ka

tė drejtė tė kėrkojė pagimin e kushtit penal, si dhe shpėrblimin e

pjesės sė dėmit qė kalon kushtin penal.

Kur kushti penal ėshtė caktuar pėr rastin e ekzekutimit tė

detyrimit jo nė mėnyrėn e duhur, dhe debitori nuk e ka ekzekutuar


detyrimin e tij nė mėnyrėn e duhur, kreditori ka tė drejtė tė

kėrkojė ekzekutimin e detyrimit dhe pagimin e kushtit penal, si dhe

shpėrblimin e pjesės sė dėmit qė kalon kushtin penal.Neni 544Kur kushti penal ėshtė tepėr i madh nė krahasim me dėmin e

pėsuar nga kreditori, gjykata me kėrkesėn e debitorit mund tė

pakėsojė kushtin disiplinor deri nė nivelin e dėmit tė pėsuar.
Neni 545Marrėveshja pėr kushtin penal duhet tė bėhet me shkresė,

pavarėsisht nga madhėsia e tij dhe nga forma qė kėrkohet pėr

kontratėn kryesore.KREU III

PENGUPėrkufizimi


Neni 546


Pengu vihet mbi njė pasuri tė luajtshme, mbi njė tė drejtė

ndaj prurėsit, ose me urdhėr, ose mbi uzufruktin e kėsaj pasurie

ose tė drejte. Pengu krijohet duke vendosur pasurinė ose titullin

nė posedim tė kreditorit ose tė njė tė treti tė caktuar me

marrėveshje midis palėve.Forma e kontratės

Neni 547

Kontrata e pengut duhet tė bėhet me shkresė ose tek noteri,

ndryshe ėshtė e pavlefshme. Ajo duhet tė pėrfshijė gjithashtu njė

pėrshkrim tė pronės sė lėnė peng. Nė rastin e pengut tė pjesėve,

pengu duhet tė regjistrohet nė librin e anėtarėve tė shoqėrisė. Nė

rastin e pengut tė aksioneve, pengu duhet tė regjistrohet nė librin

e aksionerėve, nė aksionet e lėna peng.

Mund tė lihet peng e gjitha ose njė pjesė e pronave tė

pėrdorura nė njė ndėrmarrje qė vepron si njė koncern veprues. Nė


njė rast tė tillė pengu ėshtė efektiv kur pronat i besohen njė pale

tė tretė ose njė kreditori, i cili nga ana e tij, do t'i menaxhojė

ato si njė koncern veprues i pandashėm.Mbrojtja e kreditorit

Neni 548
Kreditori qė ka humbur posedimin e sendit tė marrė peng,

pėrveē padisė posedimore mund tė ushtrojė edhe padinė e

rivendikimit, nė qoftė se kjo i takon pengdhėnėsit.
Tė drejta e detyrime tė palėve

Neni 549
Kreditori detyrohet ta ruajė sendin e marrė nė peng dhe

pėrgjigjet, sipas rregullave tė pėrgjithshme, pėr humbjen dhe

dėmtimin e tij.

Personi qė ka dhėnė pengun detyrohet tė paguajė shpenzimet e

kryera pėr ruajtjen dhe mirėmbajtjen e sendit.
Neni 550Nė qoftė se sendi i dhėnė peng sjell fryte ose tė ardhura,

kreditori ka tė drejtė t'i bėjė ato tė vetat, duke i pėrdorur sė

pari pėr shpenzimet dhe kamatat dhe pastaj pėr kredinė, pėrveē kur

ėshtė parashikuar ndryshe nė kontratė.Neni 551Kreditori nuk mund tė pėrdorė sendin e dhėnė peng pa patur


pėlqimin e pengdhėnėsit, pėrveē kur pėrdorimi ėshtė i nevojshėm pėr

ruajtjen dhe mirėmbajtjen e tij.

Ai nuk mund ta japė sendin nė peng ose t'ua lėrė tė tjerėve nė

pėrdorim.Neni 552Nė qoftė se kreditori shpėrdoron sendin e dhėnė nė peng,

pengdhėnėsi mund tė kėrkojė vėnien e sendit nė sekuestro.
Neni 553Personi qė ka dhėnė pengun nuk mund tė kėrkojė kthimin

esendit, nė qoftė se nuk janė paguar tėrėsisht kredia, kamatat, si

dhe shpenzimet qė kanė lidhje me detyrimin dhe me pengun.

Nė qoftė se pengu ėshtė dhėnė nga njė debitor, i cili ka ndaj

tė njėjtit kreditor njė detyrim tjetėr tė lindur pas vėnies sė

pengut dhe qė ėshtė bėrė i kėrkueshėm pėrpara detyrimit tė

mėparshėm, kreditori ka vetėm tė drejtėn tė mbajė sendin deri sa tė


paguhen plotėsisht tė dy kreditė.Neni 554Nė rast se sendi i dhėnė nė peng cėnohet ose i pakėsohet

vlefta nė mėnyrė tė tillė qė dyshohet nė se do tė jetė i

mjaftueshėm pėr sigurimin e kreditorit, ky i fundit, pasi tė

njoftojė pengdhėnėsin, mund tė kėrkojė prej gjykatės autorizimin

pėr tė shitur sendin.

Gjykata kur jep autorizim pėr shitje vendos edhe pėr


depozitimin e ēmimit tė blerjes pėr tė garantuar kredinė.

Pengdhėnėsi mund tė shmangė shitjen dhe tė kėrkojė prej

gjykatės kthimin e pengut, duke ofruar njė garanci tjetėr reale, tė

cilėn gjykata e ēmon tė mjaftueshme.

Nė rast cėnimi ose pakėsimi tė vleftės sė sendit tė dhėnė

peng, pengdhėnėsi mund tė kėrkojė prej gjykatės autorizim pėr tė

shitur sendin, nė qoftė se atij i paraqitet njė rast i favorshėm.

Gjykata, kur jep autorizimin pėr shitje, vendos edhe pėr

kushtet e shitjes dhe tė depozitimit tė ēmimit tė blerjes.
Neni 555Kur sendet e lėna peng prishen, dėmtohen ose shpronėsohen pėr

interesa publike, kreditorėt qė janė tė siguruar me peng, kanė tė

drejtė tė paguhen me preferim, sipas rradhės sė preferimit qė kanė

patur kreditė e tyre, nga shuma e shpėrblimit tė sendit ose

ngaēmimi i shpronėsimit tė tij.Procedura e shitjes


Neni 556
Pėrpara se tė proēedohet pėr shitjen kreditori, me anė tė

gjykatės, i paraqet debitorit kėrkesėn pėr tė paguar detyrimin dhe

aksesorėt e tij duke e paralajmėruar atė se nė rast tė kundėrt do

tė kryhet shitja. Ky njoftim i duhet bėrė edhe palės sė tretė qė ka

dhėnė pengun, nė rastet kur kjo palė ekziston.

Nė qoftė se kėrkesa nuk kundėrshtohet brenda pesė ditėsh,

kreditori mund ta shesė sendin nė ankand ose, po qe se sendi ka njė


ēmim tregu, mund ta shesė atė edhe me kėtė ēmim, me anė tė njė

personi tė autorizuar pėr shitje tė tilla.

Kur pengu pėrfshin shumė sende, gjykata, e mbėshtetur nė

kundėrshtimin e pengdhėnėsit, kufizon shitjen vetėm pėr sendin,

vlefta e tė cilit nė lidhje me sendet e tjera, mjafton pėr tė

paguar debinė.

Pėr shitjen e sendit tė dhėnė peng palėt mund tė merren vesh

pėr tė pėrdorur edhe forma tė tjera.
Neni 557Kreditori pengmarrės, nė mbarim tė afatit detyrohet tė vjelė

tė drejtat qė rrjedhin nga kredia e marrė peng dhe kur kjo ka pėr

objekt para ose sende tė tjera tė barazvlershme, vetė ose me

kėrkesėn e debitorit duhet t'i depozitojė ato nė vendin e caktuar

nė marrėveshje dhe, nė mungesė tė saj, nė vendin e caktuar nga

gjykata. Kur afati i kredisė i garantuar me pengun ka mbaruar,

kreditori mban nga shuma e marrė aq sa nevojiten pėr pėrmbushjen e


tė drejtave tė tij dhe mbetjen ia kthen pengdhėnėsit.Neni 558Kreditori mund tė kėrkojė nga gjykata qė sendi t'i lihet atij

me pagesė deri nė shlyerjen e detyrimit, sipas vlerėsimit tė bėrė

nga ekspertė ose sipas ēmimit tė tregut, nė qoftė se sendi ka njė

ēmim tregu.
Neni 559Nė qoftė se kredia e dhėnė nė peng rezulton nga njė dokument,

pengdhėnėsi detyrohet t'ia japė kėtė dokument kreditorit.KREU IV

HIPOTEKAPėrkufizimi i hipotekės

Neni 560Hipoteka ėshtė njė e drejtė reale qė vihet mbi pasurinė e

debitorit ose tė njė tė treti, nė dobi tė kreditorit, pėr tė

siguruar pėrmbushjen e njė detyrimi.Sendet e hipotekueshme

Neni 561
Janė tė hipotekueshme:

1. Sendet e paluajtshme.

2. Uzufruktet e kėtyre sendeve pėrveē uzufruktit ligjor


tėprindėrve, si dhe tė drejtat enfiteotike mbi kėto sende.Llojet e hipotekave

Neni 562
Hipoteka vihet nė bazė tė kontratės ose tė ligjit dhe me

regjistrimin e saj. Kontrata duhet tė bėhet me akt noterial.

Hipoteka ligjore


Neni 563
Kanė hipotekė nė bazė tė ligjit:

a) shitėsi e ēdo tjetėrsues tjetėr mbi sendet e paluajtshme tė

tjetėrsuara pėr pėmbushjen e detyrimeve qė rrjedhin nga tjetėrsimi;

b) bashkėtrashėgimtarėt, anėtarėt e shoqėrive me aktivitet

ekonomik e bashkėpjesėtarėt e tjerė mbi sendet e paluajtshme tė

pėrbashkėta, nė pjesėt qė u kanė takuar atyre pėr pagimin e shumave

tė caktuara pėr barazimin dhe plotėsimin e pjesėve.
Neni 564Servitutet qė janė regjistruar pas regjistrimit tė njė

hipoteke, nuk mund t'i kundrejtohen kreditorit hipotekar.

Paragrafi i mėsipėrm zbatohet edhe pėr tė drejtėn e

uzufruktit, tė pėrdorimit dhe tė banimit.Hipoteka gjyqėsore

Neni 565

Vendimi i gjykatės pėr pagimin e njė shume parash, pėr

pėrmbushjen e detyrimeve tė vlerėsuara apo pėr shpėrblimin e dėmeve

qė do tė rrjedhin mė pas, pėrbėn titull pėr vėnien e hipotekės tek

pasuria e debitorit.

Hipotekė mund tė vihet edhe nė bazė tė njė vendimi arbitrazhi

qė pėrbėn titull ekzekutiv.Neni 566
Kur hipoteka jepet nga njė person qė nuk ėshtė pronar i

sendit, regjistrimi i saj quhet i vlefshėm vetėm kur sendi fitohet

prej tij.Hipoteka mbi sendet e ardhshme

Neni 567


Hipoteka mbi njė send tė ardhshėm, mund tė regjistrohet vetėm

kur tė ekzistojė sendi.Shtrirja e hipotekės


Neni 568
Hipoteka siguron kredinė pėr aq sa kjo do tė jetė nė kohėn e

shlyerjes sė saj, duke pėrfshirė edhe kamatat, shpėrblimin e dėmit

tė shkaktuar nga vonesa e ekzekutimit, si dhe shpenzimet e bėra pėr

nxjerrjen e kredisė.Neni 569Hipoteka e vėnė mbi pjesėn e vet nga njėri prej pjesėtarėve nė


bashkėpronėsi sjell efekt nė lidhje me atė send ose me atė pjesė tė

sendit qė do t'i jepet atij pas ndarjes.

Nė qoftė se gjatė ndarjes njėrit pjesėtar i jepet njė send

tjetėr dhe i pahipotekuar prej tij, hipoteka kalon mbi kėtė send me

tė njėjtėn shkallė regjistrimi sikurse origjinali dhe brenda

kufijve tė vleftės sė sendit tė hipotekuar mė pėrpara, me kusht qė

hipoteka tė regjistrohet pėrsėri brenda 90 ditėve nga regjistrimi

i sė njėjtės ndarje.
Vendi i regjistrimit

Neni 570
Hipoteka regjistrohet nė zyrėn e regjistrimit tė pasurisė tė

paluajtshme tė vendit ku ndodhet kjo pasuri.Neni 571Detyrimet qė rrjedhin nga titujt me urdhėr ose tek prurėsi

mund tė garantohen me hipotekė.
Efektet e pasaktėsive tė aktit

Neni 572
Hipoteka ėshtė e pavlefshme, kur nė kontratėn e hipotekės, ose

nė aktin bazė pėr vėnien e hipotekės, apo nė kėrkesėn pėr vėnien e

saj, nė bazė tė ligjit, ka pasaktėsi pėr personin e kreditorit, tė

debitorit, tė pronarit tė sendit tė lėnė nė hipotekė, pėr vetė

sendin ose pėr shumėn e kredisė tė siguruar me hipotekė.
Shpenzimet e regjistrimit

Neni 573
Shpenzimet e regjistrimit tė hipotekės janė nė ngarkim tė

debitorit, pėrveē kur ėshtė parashikuar ndryshe, por ato duhet tė

parapaguhen nga kėrkuesi.Radha e hipotekave

Neni 574

Hipoteka sjell efekt dhe zė radhė nga data e regjistrimit tė

saj edhe kur titulli ėshtė pėr njė kredi tė ardhshme ose tė

kushtėzuar.Neni 575Numri rendor i regjistrimeve pėrcakton rradhėn e tyre.

Kur nė tė njėjtėn kohė shumė persona paraqitin kėrkesė pėr tė

regjistruar nė hipotekė ndaj tė njėjtit person dhe po mbi ato

prona, regjistrimi bėhet me tė njėjtin numur dhe ky fakt shėnohet


nė dėftesėn qė regjistruesi i jep secilit prej kėrkuesve.Neni 576Hipotekat e regjistruara me tė njėjtin numėr dhe po mbi ato

prona, konkurojnė me njėra tjetrėn, nė pėrpjesėtim me vleftėn e

t yre pėrkatėse.Neni 577Regjistrimi i njė kredie shėrben pėr tė vėnė nė po atė radhė


shpenzimet e aktit, tė regjistrimit e tė pėrtėritjes, si dhe

shpenzimete tjera qė nevojiten pėr procedurat ekzekutive.

Regjistrimi i njė kredie nė para qė sjell kamatė, bėn qė

kamata tė qėndrojė nė tė njėjtėn radhė pėrparėsie me atė, me kusht

qė kamata tė jetė pėrcaktuar nė regjistrim.

Kamata nė kėtė rast kufizohet nė dy vitet parardhėse, si dhe

nė vitin nė vazhdim nė ditėn qė ėshtė vėnė dorė e deri nė ditėn e

mbylljes sė procedimit tė zbatimit forcėrisht.
Efektet e hipotekės

Neni 578
Regjistrimi i hipotekės ka efekt pėr njė periudhė prej 20

vjetėsh nga data e kryerjes sė tij. Efekti pushon nė qoftė se nuk

pėrtėrihet pėrpara mbarimit tė kėtij afati. Pas mbarimit tė afatit

tė treguar mė sipėr, kreditori mund tė kryejė njė regjistrim tė ri,

por nė kėtė rast hipoteka zė radhė dhe ka efekt kundrejt palėve tė

treta sipas datės sė regjistrimit tė ri.
Neni 579Kalimi i kredisė sė siguruar me hipotekė njė personi tjetėr

dhe vėnia e sekuestros mbi kėtė kredi ka efekt pasi tė jetė bėrė

shėnimi pėrkatės nė regjistrimin e hipotekės.Neni 580Nė qoftė se kreditori qė ka hipotekė mbi njė ose mė shumė

prona del i dėmtuar pėr shkak se me ēmimin e tyre ėshtė paguar


tėrėsisht ose pjesėrisht njė kreditor i mėparshėm, hipoteka e tė

cilit shtrihej mbi prona tė tjera tė tė njėjtit debitor, mund tė

nėnvendėsohet nė hipotekėn e regjistruar nė favor tė kreditorit

tėpaguar, me qėllim qė tė ushtrojė padinė hipotekore mbi ato prona,

duke u parapėlqyer ndaj kreditorėve tė tjerė qė vijnė pas tij nė

regjistrim. Po kėtė tė drejtė kanė edhe kreditorėt qė dėmtohen pėr

shkak tė nėnvendėsimit tė sipėrpėrmendur.Zbritja e hipotekės


Neni 581
Zbritja e hipotekave bėhet duke e kufizuar vetėm nė njė pjesė

tė pasurisė sė treguar nė regjistrim ose duke pakėsuar shumėn pėr

tė cilėn ėshtė vėnė regjistrimi.Neni 582Kėrkesa pėr zbritjen e hipotekave sipas nenit tė mėsipėrm nuk

pranohet, nė qoftė se sasia e pasurisė apo shuma ka qenė caktuar me


marrėveshje ose me vendim gjykate.

Megjithatė, kur janė bėrė pagesa tė pjesshme, qė shuajnė tė

paktėn njė tė pestėn e detyrimit fillestar, mund tė kėrkohet njė

pakėsim pėrpjesėtimor i shumės.

Kur ėshtė vėnė hipotekė mbi njė ndėrtesė, hipotekuesi qė pas

regjistrimit ka bėrė mbindėrtime, mund tė kėrkojė qė hipoteka tė

pakėsohet, nė mėnyrė qė mbindėrtimet tė pėrjashtohen.Shuarja e hipotekės


Neni 583
Hipoteka shuhet:

a) me shuarjen e detyrimit;

b) me humbjen e sendit tė lėnė nė hipotekė, duke respektuar tė

drejtat e parashikuara prej nenit 536 tė kėtij Kodi;

c) me heqjen dorė tė kreditorit;

ē) me pagimin e ēmimit tė shitjes me anė tė ekzekutimit tė

detyrueshėm, kreditorėve tė siguruar me hipotekė, sipas radhės sė


regjistrimit tė tyre;

d) me kalimin e afatit pėr tė cilin ishte kufizuar hipoteka.Fshirja e regjistrimit tė hipotekės

Neni 584
Regjistrimi i hipotekės fshihet:

a) me pėlqimin e kreditorit tė dhėnė me akt-noterial;

b) me vendim tė formės sė prerė tė gjykatės qė urdhėron

fshirjen.


Fshirja e regjistrimit shuan hipotekėn. Kur shkaku i shuarjes

sė detyrimit deklarohet i pavlefshėm, hipoteka lind dhe

regjistrohet pėrsėri, por regjistrimi merr numėr rendor tė ri.KREU V

DOREZANIA
Pėrmbajtja

Neni 585

Dorėzania ėshtė njė veprim juridik me tė cilėn njė person

(dorėzėnėsi), detyrohet t'i sigurojė kreditorit ekzekutimin e

detyrimit tė njė personi tė tretė (debitori kryesor).

Dorėzania ėshtė e vlefshme edhe kur debitori nuk ka dijeni pėr

atė.Neni 586Dorėzania qėndron vetėm pėr njė detyrim efektiv.

Dorėzania mund tė jepet si pėr njė detyrim tė ardhshėm, ashtu


dhe pėr njė detyrim me kusht.Forma dhe vlefshmėria

Neni 587
Dorėzania duhet tė bėhet me shkresė.Neni 588Dorėzania nuk ėshtė e vlefshme nė qoftė se nuk ėshtė i

vlefshėm detyrimi kryesor. Ajo mund tė jepet si pėr debitorin


kryesor, ashtu dhe pėr dorėzanėsin e tij.Efektet e dorėzanisė dhe detyrimet e palėve

Neni 589
Dorėzanėsi pėrgjigjet pėr aq sa detyrohet debitori kryesor,

duke pėrfshirė edhe pagimin e kamatės, shpėrblimin e dėmit tė

shkaktuar nga vonesa e ekzekutimit dhe tė shpenzimeve tė tjera qė

ka bėrė kontraktori pėr tė nxjerrė kredinė e ti j, pėrveē kur nė

marrėveshje pranohet qė dorėzania tė jepet edhe pėr njė pjesė tė


detyrimit, ose me kushte mė tė lehta ose mė tė pakta se detyrimi

kryesor.

Dorėzania qė kalon detyrimin ose qė jepet nė kushte mė tė

rėnda se detyrimi kryesor, ėshtė e vlefshme vetėm deri nė kufijtė

e kėtij tė fundit.Neni 590Dorėzanėsi ėshtė i detyruar solidarisht mbi debitorin kryesor

pėr ekzekutimin e detyrimit, pėrveē kur ėshtė parashikuar ndryshe


me marrėveshje.

Palėt mund tė merren vesh qė dorėzanėsi tė mos jetė i detyruar

tė paguajė para kryerjes sė tė gjitha veprimeve tė nevojshme,qė

detyrojnė debitorin tė paguajė detyrimin. Nė rast se dorėzanėsi

paditet dhe kėrkon tė pėrdorė njė tė drejtė tė tillė, ai duhet tė

tregojė pasurinė e debitorit kryesor qė do t'i nėnshtrohet

ekzekutimit. Dorėzanėsi ėshtė i detyruar tė parapaguajė shpenzimet

e nevojshme, nė qoftė se palėt nuk janė marrė vesh ndryshe.
Neni 591Kur disa persona janė bėrė dorėzanės pėr tė njėjtin debitor,

pėr tė siguruar tė njėjtin detyrim, secili prej tyre pėrgjigjet pėr

tė gjithė detyrimin, pėrveē kur ka marrėveshje pėr ndarjen e tij.Neni 592Dorėzanėsi ka tė drejtė t'i kundrejtojė kreditorit tė gjitha

prapėsimet qė mund t'i kundrejtonte kėtij debitori dhe tė kėrkojė


kompensimin e asaj qė kreditori i detyrohet debitorit edhe sikur ky

tė ketė hequr dorė nga kėto tė drejta ose tė ketė pranuar

detyrimin.Neni 593Dorėzanėsi qė ka ekzekutuar detyrimin nė vend tė debitorit, zė

vendin e kreditorit nė tė gjitha tė drejtat e tij ndaj debitorit.Neni 594
Kur janė shumė debitorė kryesorė tė detyruar solidarisht pėr

tė njėjtin detyrim, dorėzanėsi qė ka dhėnė garanci pėr tė gjithė

ata, ka tė drejtėn e padisė sė kthimit nga secili prej tyre pėr tė

marrė shumėn qė ka paguar.Neni 595Kur dorėzanėsi ka ekzekutuar detyrimin e debitorit pa u

paditur nė gjyq dhe pa lajmėruar debitorin kryesor, ky mund t'i


kundrejtojė dorėzanėsit tė gjitha prapsimet qė do tė mund t'i

kundrejtonte kreditorit nė kohėn e ekzekutimit tė detyrimit.

Dorėzanėsi qė ka ekzekutuar detyrimin e debitorit nuk ka tė

drejtė tė kėrkojė me padi nga debitori atė qė ka ekzekutuar pėr tė,

nė rast se edhe debitori ka ekzekutuar detyrimin e tij pėr shkak se

dorėzanėsi nuk e ka lajmėruar pėr ekzekutimin e detyrimit qė ka

bėrė ai vetė.

Nė tė dy rastet, dorėzanėsi ka tė drejtė tė ngrejė padi kundėr

kreditorit dhe tė kėrkojė atė qė ka ekzekutuar pėr debitorin


kryesor.Neni 596Debitori qė ka ekzekutuar detyrimin duhet tė lajmėrojė

menjėherė dorėzanėsin. Nė rast tė kundėrt, dorėzanėsi, qė ka

ekzekutuar detyrimin e debitorit, nuk e humbet tė drejtėn qė tė

kėrkojė nga debitori atė qė ka ekzekutuar pėr tė. Debitori, nė kėtė

rast, ėshtė i detyruar tė ekzekutojė pėr tė dytėn herė detyrimin,

por ka tė drejtė qė tė ngrejė padi kundėr kreditorit pėr atė qė ky


ka fituar pa shkak.Shuarja e dorėzanisė

Neni 597
Dorėzania shuhet me shuarjen e detyrimit kryesor.Neni 598Dorėzanėsi shkarkohet nga detyrimi i tij nė rast se kreditori

ka hequr dorė nga privilegjet, pengu dhe hipoteka qė i siguronin


kredinė dhe pėr kėtė shkak dorėzanėsi nuk mund tė zerė vendin e tij

nė kėto tė drejta.Neni 599Kur kreditori pranon vullnetarisht njė pasuri, ose ēdo gjė

tjetėr pėr pagimin e detyrimit kryesor, dorėzanėsi lirohet nga

detyrimi i tij edhe sikur kreditorit t'i rezultojė mė pas njė shkak

evinksioni.
Neni 600Dorėzania shuhet nė qoftė se kreditori nuk ka ngritur padi

kundėr dorėzanėsit brenda gjashtė muajve nga dita e mbarimit tė

afatit tė ekzekutimit tė detyrimit.

Kur afati i ekzekutimit tė detyrimit nuk ėshtė caktuar as nė

kontratėn e dorėzanisė, as nė njė marrėveshje tjetėr, dorėzania

shuhet me kalimin e njė viti nga dita e lidhjes sė kontratės sė

dorėzanisė.
KREU VI

KAPARI DHE PRIVILEGJETA. KapariPėrmbajtja

Neni 601


Kapar quhet shuma nė tė holla qė njėra nga palėt i jep tjetrės

pėr llogari tė shumės qė do t'i paguhet nė bazė tė kontratės, me


qėllim qė tė vėrtetojė lidhjen e kontratės dhe tė sigurojė

ekzekutimin e saj.Efektet juridike

Neni 602
Kur kontrata nuk ekzekutohet nga faji i palės qė ka dhėnė

kapar, kjo palė e humbet kaparin; kur kontrata nuk ekzekutohet nga

faji i palės qė ka marrė kaparin, kjo palė ėshtė e detyruar tė

kthejė dyfishin e kaparit. Pala qė ka faj pėr mosekzekutimin e


kontratės ėshtė e detyruar t'i shpėrblejė palės tjetėr edhe dėmin,

duke llogaritur nė shpėrblimin e kėtij dėmi dhe shumėn e kaparit,

pėrveē kur nė kontratė ėshtė parashikuar ndryshe.B. Preferimet (privilegjet)Neni 603Preferimi ėshtė njė e drejtė, tė cilėn ligji e jep duke patur

parasysh shkakun e kredisė. Kreditė qė caktohen si tė preferuara,


kanė pėrparėsi nga gjithė kreditė e tjera. Midis shumė kredive

tėpreferuara, pėrparėsia nė ekzekutim pėrcaktohet nga ligji, sipas

llojit tė preferimit.Neni 604Kreditė qė janė njė lloj tė preferuara, konkurojnė ndėrmjet

tyre nė proporcion me shumėn e secilės kredi.Radha e preferimit


Neni 605
Paguhen me preferim sipas radhitjes sė tyre kreditė e

mėposhtme:

a) kreditė e punėtorėve dhe nėpunėsve qė rrjedhin nga

marrėdhėniet e punės;

b) kreditė e sigurimeve shoqėrore pėr kontributet e papaguara

sė bashku me kamatat, si dhe kreditė e punonjėsve pėr dėmet e

pėsuara nga mospagimi prej punėdhėnėsit tė kontributeve tė


mėsipėrme;

c) kreditė qė rrjedhin nga shpėrblime pėr shkak vdekjeje e

dėmtimi tė shėndetit;

ē) kreditė e autorėve dhe trashėgimtarėve tė tyre pėr

shpėrblimet qė rrjedhin nga tjetėrsimi i plotė ose i pjesshėm i tė

drejtave tė tyre nė fushėn intelektuale, pėr detyrimet e lindura

gjatė dy vjetėve tė fundit;

d) kreditė e shtetit qė rrjedhin nga detyrimet ndaj buxhetit

dhe kreditė e institutit tė sigurimeve shtetėrore pėr sigurimet e


detyrueshme tė pėrcaktuara me ligj;

e) shpėrblimi i ndėrmjetėsimit, qė rrjedh nga kontrata e

agjencisė, kur ai rrjedh gjatė vitit tė fundit tė shėrbimit;

ė) kreditė e siguruara me peng ose me hipotekė, nga vlefta

esendeve tė lėna peng ose hipotekė;

f) kreditė qė rrjedhin nga shpenzimet e gjyqit pėr ruajtjen e

sendit dhe ato pėr veprime ekzekutive, tė bėra nė interesin e

pėrbashkėt tė kreditorėve, nga vlefta e shitjes sė sendeve;

dh) kreditė e dhėna nga bankat dhe kreditė qė rrjedhin nga


sigurimet vullnetare;

g) kreditė pėr furnizimin me farėra, plehėra kimike,

insekticide, ujė pėr ujitje dhe pėr punimet e kultivimit e tė

mbledhjes sė prodhimeve bujqėsore, mbi prodhimin (frytet) bujqėsore

tė vitit, pėr tė cilin janė pėrdorur kreditė.

Kreditė qė pėrmenden nė shkronjat "a", "b", "c" dhe "dh"

paguhen me preferim nga e gjithė pasuria e debitorit.Neni 606
Kreditori mund ta mbajė sendin qė i nėnshtrohet privilegjit

derisa tė shpėrblehet pėr kredinė e tij dhe mund ta shesė atė sipas

rregullave tė caktuara pėr shitjen e pengut.Kundėrshtimi i veprimeve juridike tė debitorit

Neni 607
Kreditori ka tė drejtė tė kėrkojė qė tė deklarohen tė

pavlefshme veprimet juridike tė kryera nga debitori me qėllim qė tė


pakėsojė sasinė ose vleftėn e pasurisė sė tij nė dėm tė kreditorit,

me kusht qė kredia tė ketė lindur mė parė se tė jetė kryer veprimi

juridik.

Kur veprimi juridik ėshtė bėrė me kundėrshpėrblim, duhet qė

edhe personi, me tė cilin debitori ka kryer kėtė veprim, tė ketė

patur dijeni pėr qėllimin e dėmtimit tė debitorit. Por kur ky

person ėshtė bashkėshort, prind, gjysh, fėmijė ose fėmijė e

fėmijės, vėlla osemotėr e debitorit, dijenia e qėllimit tė dėmtimit

prezumohet, gjersa tė provohet e kundėrta.


Me deklarimin e veprimit juridik si tė pavlefshėm, nuk cėnohen

tė drejtat qė kanė fituar me kundėrshpėrblim personat e tretė me

mirėbesim para ngritjes sė padisė pėr deklarimin e pavlefshmėrisė

sė veprimit juridik.TITULLI IV

DETYRIMET QE RRJEDHIN NGA SHKAKTIMI I DEMITKREU I

DISPOZITA TE PERGJITHSHME
Pėrgjegjėsia pėr shkaktimin e dėmit

Neni 608


Personi qė, nė mėnyrė tė paligjshme dhe me faj, i shkakton

tjetrit njė dėm nė personin ose nė pasurinė e tij, detyrohet tė

shpėrblejė dėmin e shkaktuar.

Personi qė ka shkaktuar dėmin nuk pėrgjigjet kur provon se nuk

ka faj. Dėmi quhet i paligjshėm kur ėshtė rrjedhim i shkeljes ose

i cėnimit tė interesave dhe i tė drejtave tė tjetrit, qė mbrohen


nga rendi juridik ose nga zakonet e mira.Neni 609Dėmi duhet tė jetė rrjedhim i drejtpėrdrejtė dhe i

menjėhershėm i veprimit ose mosveprimit tė personit.

Mospengimi i njė ngjarjeje nga personi qė ka detyrimin ligjor

pėr ta mėnjanuar, e ngarkon atė me pėrgjegjėsi pėr dėmin e

shkaktuar.
Neni 610Eshtė e pavlefshme marrėveshja qė paraprakisht pėrjashton ose

kufizon pėrgjegjėsinė e personit qė ka kryer dėm me faj.Neni 611Nuk ėshtė pėrgjegjės ai qė i shkakton dėm tjetrit pėr

mbrojtjen e nevojshme tė tij ose tė njė tė treti.Neni 612
Personi qė ka shkaktuar dėmin duke qėnė i shtrėnguar nga

nevoja pėr tė shpetuar veten ose tė tjerėt nga rreziku i atėēastėm

i njė dėmi tė rėndė, rrezik i cili nuk ka qėnė shkaktuar dhe as nuk

mund tė mėnjanohej prej tij, detyrohet tė shpėrblejė dėmin.

Gjykata, duke marrė parasysh rrethanat e posaēme tė ēėshtjes, mund

ta shkarkojė plotėsisht ose pjesėrisht kėtė person nga detyrimi i

shpėrblimit tė dėmit.Dėmi nga tė miturit dhe personat e pazotė pėr tė vepruar


Neni 613
I mituri qė nuk ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē dhe

personat qė janė krejt tė pazotė pėr tė vepruar nuk pėrgjigjen pėr

dėmin e shkaktuar.

Prindėrit, kujdestari ose ata tė cilėve u janė besuar ose kanė

nė mbikqyrje persona tė pazotė pėr tė vepruar, janė pėrgjegjės pėr

dėmin e shkaktuar nga veprimet e paligjshme tė fėmijve nėn moshėn

katėrmbėdhjetė vjeē, tė personave nėn kujdestarinė e tyre dhe tė


atyre qė i kanė nėn mbikqyrje e me tė cilėt banojnė, por qė nukkanė

zotėsi pėr tė vepruar, pėrveē kur provojnė se nuk kanė mundur tė

ndalonin shkaktimin e dėmit.Neni 614I mituri qė ka mbushur moshėn katėrmbėdhjetė vjeē, pėrgjigjet

pėr dėmin e paligjshėm tė shkaktuar prej tij.

Prindėrit ose kujdestari pėrgjigjen pėr dėmin e mėsipėrm kur

i mituri nuk nxjerr tė ardhura nga puna ose nuk ka vetė pasuri,


pėrveē kur provojnė se nuk kanė mundur tė ndalonin shkaktimin e

dėmit.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Kodi Civil pjesa II   09.09.10 8:43

Dėmi nga personat nėn mbikqyrje

Neni 615Mėsuesit dhe personat e tjerė qė kanė nėn mbikqyrje tė mitur

ose personat qė u mėsojnė tė tjerėve njė mjeshtėri ose profesion,

janė pėrgjegjės pėr dėmin e paligjshėm tė shkaktuar tė tjerėve nga

nxėnėsit ose personat qė kanė nėn mbikqyrje, ose personat qė

mėsojnė mjeshtėri apo profesion pranė tyre, tė shkaktuar gjatė


kohės qė kanė qėnė nėn mbikqyrje tė tyre tė drejtpėrdrejtė, pėrveē

kur provojnė se nuk kanė mundur tė ndalonin shkaktimin e dėmit.Neni 616Pėr dėmin pėrgjjigjet edhe personi qė nė momentin qė e ka

shkaktuar atė, nuk ka patur ndėrgjegjen e veprimeve tė tij.

Gjykata, mund tė ulė masėn e dėmshpėrblimit, duke marrė

parasysh moshėn, shkallėn e ndėrgjegjes pėr veprimet e kryera, si

dhe kushtet ekonomike tė palėve, pėrveē kur pėr fajin e tij ka


sjellė veten nė kėtė gjendje.Publikimet mashtruese ose tė pasakta

Neni 617
Kur vėrtetohet se njė person ka pėrgjegjėsi ndaj njė personi

tjetėr, pėr shkak se ka publikuar tė dhėna tė pasakta, jo tė plota

ose mashtruese, gjykata me kėrkesėn e personit tė dėmtuar, detyron

personin tjetėr qė tė publikojė njė pėrgėnjeshtrim, nė mėnyrėn qė

ajo do ta quante tė pėrshtatshme.


Gjykata mund tė urdhėrojė publikimin e pėrgėnjeshtrimit edhe

kur vėrtetohet se publikimi i tė dhėnave nuk ėshtė i paligjshėm dhe

i kryer me faj, se autori i tyre nuk kishte dijeni pėr karakterin

e pasaktė ose tė paplotė tė kėtyre tė dhėnave.Pėrgjegjėsia e punėdhėnėsit

Neni 618
Punėdhėnėsi ėshtė pėrgjegjės pėr dėmet e shkaktuara tė tretėve

pėr fajin e punonjėsve qė janė nė shėrbim tė tij, gjatė ushtrimit


tė detyrave qė u janė besuar prej tij.

Personi juridik ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar nga

organet e tij nė kryerjen e detyrave tė tyre.Neni 619Nė qoftė se njė person qė ushtron veprimtari nė kuadrin e

detyrės tė njė tjetri dhe sipas udhėzimeve tė tij, pa qenė punonjės

i tij, ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar gjatė kėsaj

veprimtaria ndaj tė tretit.


Personi tjetėr ėshtė gjithashtu pėrgjegjės ndaj tė tretit.Pėrgjegjėsia e pėrfaqėsuesit

Neni 620
Nė qoftė se veprimtaria e pėrfaqėsuesit nė ushtrimin e

pushteteve qė i janė caktuar, sjell njė pėrgjegjėsi me faj ndaj njė

tė treti, i pėrfaqėsuari ėshtė gjithashtu pėrgjegjės ndaj kėtij

personi.
Pėrgjegjėsia nga pėrdorimi i kafshėve

Neni 621
Pronari i njė kafshe ose ai qė e pėrdor atė ėshtė pėrgjegjės

pėr dėmin e shkaktuar prej saj, pėrveē kur provon se ka patur

kontrollin e sjelljes sė kafshės nga e cila ėshtė shkaktuar dėmi

dhe nuk ka mundur ta mėnjanonte atė.Pėrgjegjėsia nga ushtrimi i njė veprimtarie tė rrezikshme

Neni 622

Personi qė kryen njė veprimtari tė rrezikshme nga natyra e saj

ose nga natyra e sendeve tė pėrdorura dhe u shkakton dėm personave

tė tjerė, detyrohet tė shpėrblejė dėmin, pėrveē kur provon se ka

pėrdorur tė gjitha masat e pėrshtatshme e tė nevojshme pėr

mėnjanimin e dėmit.Neni 623Pronari i njė ndėrtese ose i njė ndėrtimi ėshtė pėrgjegjės pėr


dėmet e shkaktuara nga tė metat e ēdo ves tjetėr qė ka lidhje me

ndėrtimin ose me mirėmbajtjen e tyre.

Por pronari i ndėrtesės ose i ndėrtimit ka tė drejtė t'u

kėrkojė persona ve pėrgjegjės ndaj tij, tė shpėrblejnė dėmet qė ka

pėsuar.Pėrgjegjėsia pėr mjedisin

Neni 624
Personi qė me faj ka cėnuar mjedisin, duke e keqėsuar,


ndryshuar ose dėmtuar atė, tėrėsisht ose pjesėrisht, detyrohet tė

shpėrblejė dėmin e shkaktuar.Pėrgjegjėsia pėr dėmin jopasuror

Neni 625
Personi qė pėson njė dėm, tė ndryshėm nga ai pasuror, ka tė

drejtė tė kėrkojė tė shpėrblehet kur:

a) ka pėsuar njė dėmtim tė shėndetit ose ėshtė cėnuar nė

nderin e personalitetit tė tij;


b) ėshtė fyer kujtimi i njė tė vdekuri dhe kėrkohet nga

bashkėshorti me tė cilin ka bashkėjetuar deri nė ditėn e vdekjes

ose nga tė afėrmit e tij deri nė shkallėn e dytė, pėrveē kur fyerja

ėshtė kryer kur i vdekuri ka qenė gjallė dhe i ėshtė njohur e

drejta e shpėrblimit tė dėmit pėr fyerjen e bėrė.

E drejta e parashikuar nė paragrafin e mėsipėrm ėshtė e

patrashėgueshme.Pėrgjegjėsia solidare


Neni 626
Kur dėmi ėshtė shkaktuar nga shumė persona sė bashku, kėta

pėrgjigjen ndaj tė dėmtuarit solidarisht.Padia e kthimit

Neni 627
Personi qė ka shpėrblyer dėmin ka tė drejtė tė kėrkoje nga

secili shkaktar i dėmit pjesėn e tij nė pėrpjesėtim me shkallėn e


fajėsisė tė secilit dhe tė tėrėsisė sė pasojave tė rrjedhura. Kur

kjo nuk mund tė pėrcaktohet, prezumohet se shkalla e fajėsisė ėshtė

e barabartė.

Prindėrit ose kujdestarėt qė kanė paguar shpėrblimin e dėmit

tė shkaktuar nga tė miturit ose nga personat tė cilėve u ėshtė

hequr krejt zotėsia pėr tė vepruar, nuk kanė tė drejtė tė kėrkojnė

nga kėta kthimin e shpėrblimit tė dėmit qė kanė paguar.KREU II


PERGJEGJESIA QE RRJEDH NGA PRODUKTETA. Pėrgjegjėsia e prodhuesitNeni 628
Prodhuesi ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar nga tė metat

e produkteve tė tij, pėrveē kur:

a) prodhuesi nuk ka vėnė nė qarkullim produktet;

b) sæpas rrethanave tė vėrtetuara, vlerėsohet se tė metat qė


kanė shkaktuar dėmin nuk ekzistonin nė kohėn e vėnies nė qarkullim

tė produktit, ose ato kanė lindur mė vonė;

c) produkti nuk ka qenė prodhuar pėr shitje ose ndonjė formė

tjetėr shpėrndarje, me qėllim tė caktuar ekonomik tė prodhuesit, as

edhe i prodhuar ose i shpėrndarė nė kuadrin e njė ndėrmarrjeje ose

veprimtarie profesionale;

d) tė metat janė rrjedhim i faktit se produkti ka qenė

nėpėrputhje me rregullat e vėna nga organet publike;

e) njohuritė shkencore e teknike nuk kanė mundur tė zbulojnė


tė metat nė kohėn e vėnies nė qarkullim tė produktit;

ė) ėshtė fjala pėr prodhimin e njė lėnde tė parė ose

fabrikimin e njė pjese pėrbėrėse tė produktit, tė cilat nė formimin

e produktit rezultojnė me tė meta, ose si rrjedhojė e udhėzimeve tė

gabuara tė dhėna nga prodhuesi i produktit.Neni 629Pėrgjegjėsia e prodhuesit pakėsohet ose hiqet kur, sipas

rrethanave, dėmi ėshtė shkaktuar si nga tė metat e produktit, ashtu


edhe nga faji i personit tė dėmtuar ose tė njė personi, pėr tė

cilin personi i dėmtuar ėshtė pėrgjegjės.

Pėrgjegjėsia e prodhuesit nuk pakėsohet kur dėmi ėshtė rrjedhim i

pėrbashkėt i tė metave tė produktit dhe sjelljes sė njė tė treti.Neni 630Njė send quhet se ėshtė me tė meta kur nuk jep sigurinė qė

pritet prej tij, duke patur parasysh gjithė rrethanat e nė veēanti:

a) paraqitjen e produktit;


b) pėrdorimin e arsyeshėm qė pritet prej produktit;

c) kohėn e vėnies nė qarkullim tė produktit.

Produkti nuk mund tė quhet se ėshtė me tė meta duke u nisur

nga fakti se njė produkt mė i perfeksionuar ėshtė vėnė nė qarkullim

me vonė se ai.Neni 631"Produkt" nė kuptim tė kėtij Kodi quhet njė send i

luajtshėmedhe sikur ai tė jetė trupėzuar nė njė send tė luajtshėm


ose tė paluajtshėm, si dhe elektriciteti, duke pėrjashtuar

produktet bujqėsore dhe produktet e rrjedhura nga gjuetia.

Me produkte bujqėsore kuptohen prodhimet e tokės, tė

blegtorisė dhe tė peshkimit, pėrveē kur kėto kanė pėsuar njė

pėrpunim tė parė.

"Prodhues" nė kuptimin e kėtij Kodi quhet prodhuesi i njė

produkti tė pėrfunduar, tė njė lėnde tė parė ose fabrikuesi i njė

pjese pėrbėrėse tė produktit, si dhe ēdo person tjetėr qė paraqitet

si i tillė (prodhues), duke vėnė mbi produktin emrin e tij, markėn


ose njė shėnjė tjetėr dalluese.

Pa mėnjanuar pėrgjegjėsinė e prodhuesit, quhet si "prodhues"

ēdo person qė importon njė produkt me qėllim shitjeje, dhėnieje me

qira, leasingu, ose njė formė tjetėr shpėrndarjeje, nė kuadrin e

veprimtarisė sė tij tregtare. Nė kėtė rast, pėrgjegjėsia e tij

ėshtė e njėjtė me atė tė prodhuesit.Neni 632Kur prodhuesi nu k mund tė identifikohet, ēdo furnizues do tė


konsiderohet si prodhues, pėrveē kur brenda njė afati tė arsyeshėm,

ai i tregon personit tė dėmtuar identitetin e prodhuesit ose tė

personit qė ka furnizuar produktin.Neni 633Kur, nė zbatim tė paragrafit tė parė tė nenit 628 tė kėtij

Kodi, shumė persona janė pėrgjegjės pėr tė njėjtin dėm, secili prej

tyre ėshtė pėrgjegjės pėr tė gjithė dėmin.
Neni 634Padia pėr shpėrblimin e dėmit e ngritur kundėr prodhuesit, nė

zbatim tė paragrafit tė parė tė nenit 628 tė kėtij Kodi,

parashkruhet me kalimin e tre vjetėve duke filluar nga dita qė

personi i dėmtuar ka patur ose duhej tė kishte patur dijeni pėr

dėmin, tė metat dhe identitetin e prodhuesit.

E drejta e personit tė dėmtuar kundėr prodhuesit pėr

shpėrblimin e dėmit, sipas paragrafit tė parė tė nenit 628 tė kėtij


Kodi, shuhet me kalimin e dhjetė vjetėve, nga dita qė prodhuesi ka

vėnė nė qarkullim produktin qė ka shkaktuar dėmin.B. Publikimi mashtruesNeni 635
Personi qė publikon ose shkakton bėrjen publike tė njė

njoftimi lidhur me produktet ose shėrbimet, qė ofron vetė nė rastin

e njė veprimtarie profesionale, ose tė njė ndėrmarrjeje, ose tė njė


personi pėr tė cilin ai vepron, kryen njė veprim tė paligjshėm nė

qoftė se njoftimi ėshtė mashtrues nė njė ose disa drejtime tė

mėposhtme:

a) natyra, pėrbėrja, sasia, cilėsia, karakteristikat ose

pėrdorimet e mundshme;

b) origjina, mėnyra ose data e prodhimit;

c) madhėsia e prodhimit stok tė tij;

ē) ēmimi ose metoda e llogaritjes sė tij;

d) arsyeja ose qėllimi i ofertės speciale;


dh) cilėsitė e atribuara, dėshmitė ose vlerėsime tė tjera tė

bėra nga tė tretėt, ose deklarata tė lėshuara prej tyre,

terminologjia shkencore ose profesionale e pėrdorur, tė dhėnat

teknike ose statistikore;

e) kushtet e lėvrimit tė produkteve, tė ushtrimit tė

shėrbimeveose tė kryerjes sė pagesės;

f) shtrirja, pėrmbajtja dhe kohėzgjatja e garancisė;

g) identiteti, cilėsitė, kompetencat ose tagret e atij qė

fabrikon ose ka fabrikuar produktet, qė ofron ato ose tė atij qė


kryen shėrbim, qė drejton, mbikqyr ose ndihmon nė kėto veprimtari;

gj) krahason me produkte dhe shėrbime tė tjera.Neni 636Personi qė ka vepruar nė mėnyrė tė paligjshme sipas dispozitės

sė sipėrme, ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar, pėrveē kur

provon se nuk ka faj pėr ardhjen e tij.Neni 637
Kur publikimi mashtrues, i parashikuar prej nenit 635 tė kėtij

Kodi, i ka shkaktuar ose rrezikon t'i shkaktojė dėm njė tjetri, me

kėrkesėn e tij, gjykata urdhėron ndalimin e menjėhershėm tė tij dhe

detyrimin e personit pėrgjegjės pėr tė kryer njė pėrgėnjeshtrim

publik, nė mėnyrėn qė gjykata do ta gjejė tė pėrshtatshme.C. Konkurenca e pandershmeNeni 638
Nė varėsi tė dispozitave qė kanė lidhje me mbrojtjen e

shėnjave dalluese dhe tė drejtave tė patentės, veprimet e

konkurencės sė pandershme kryhen prej cilitdo qė:

l. pėrdor emrat ose shėnjat dalluese tė cilat mund tė sjellin

ngatėrresė me emrat dhe shėnjat dalluese tė pėrdorura ligjėrisht

nga tė tjerė, ose imiton produktet e njė konkurenti ose kryen

veprimetė cilat mund tė sjellin ngatėrresa me produktet dhe

veprimtarinė e njė konkurenti;


2. trajton si tė vetat cilėsitė e produkteve ose tė

ndėrmarrjes sė konkurentit;

3. pėrdor vetė drejtpėrsėdrejti ose tėrthorazi ēdo mjet tjetėr

qė nuk pėrputhet me parimet e ndershmėrisė profesionale dhe mund tė

dėmtojė veprimtarinė e tjetrit.Neni 639Vendimi qė vėrteton veprime tė konkurencės sė pandershme

ndalon vazhdimin e tyre dhe pėrcakton masat e nevojshme me qėllim


qė tė zhduken pasojat.

Nė qoftė se kėto veprime janė kryer me faj, personi qė i ka

kryer detyrohet tė shpėrblejė dėmin.KREU III

SHPERBLIMI I DEMITNeni 640


Dėmi pasuror qė shpėrblehet pėrbėhet nga humbja e pėsuar dhe

fitimi i munguar.


Shpėrblehen gjithashtu shpenzimet e kryera nė mėnyrė tė

arsyeshme pėr tė shmangur ose pakėsuar dėmin, ato qė kanė qenė tė

nevojshme pėr tė pėrcaktuar pėrgjegjėsinė dhe masėn e dėmit, si dhe

shpenzimet e arsyeshme tė kryera pėr tė siguruar shpėrblimin nė

rrugė jashtėgjyqėsore.Neni 641Personi qė i ka shkaktuar tjetrit njė dėm nė shėndetin e tij,

detyrohet ta shpėrblejė dėmin, duke patur parasysh humbjen ose


pakėsimin e aftėsisė pėr punė tė tė dėmtuarit, shpenzimet qė janė

bėrė pėr mjekimin e tij, si dhe shpenzime tė tjera qė kanė lidhje

me dėmin e shkaktuar.Neni 642Masa e shpėrblimit tė dėmit mund tė ndryshojė nė tė ardhmen,

nė varėsi tė pėrmirėsimit apo rėndimit tė shėndetit ose tė shtimit

apo pakėsimit tė aftėsisė pėr punė tė tė dėmtuarit, nė krahasim me

kohėn e caktimit tė shpėrblimit dhe tė ndryshimeve qė mund tė ketė


pėsuar paga e tė dėmtuarit.Neni 643Kur ėshtė shkaktuar vdekja e njė personi, dėmi qė duhet tė

shpėrblejė pėrbėhet nga:

a) shpenzimet pėr ushqim e jetesė tė fėmijėve tė tij tė mitur,

tė bashkėshortes dhe prindėrve tė paaftė pėr punė qė kanė qenė nė

ngarkim tė tė vdekurit, plotėsisht ose pjesėrisht, si dhe tė

personave qė banonin nė familjen e tė vdekurit dhe qė gėzonin prej


tij tė drejtėn e ushqimit;

b) shpenzimet e duhura pėr varrimin e tė vdekurit, nė masėn qė

ato i pėrgjigjen rrethanave personale e familjare tė tė vdekurit.

Personi qė ka shkaktuar dėmin mund tė kundrejtojė tė njėjtat

mjete mbrojtėse qė do t'i kundrejtonte tė vdekurit.

Gjykata, duke marrė parasysh tė gjitha rrethanat e ēėshtjes,

mund tė vendosė qė shpėrblimi tė jepet nė natyrė, ose nė para,

njėherėsh ose me kėste.
Neni 644Kur personi qė ka kryer veprimin apo mosveprimin e paligjshėm

krahas dėmit tė shkaktuar, ka patur edhe njė pėrfitim tė dukshėm,

gjykata me kėrkesėn e palės sė dėmtuar duke patur parasysh natyrėn

e dėmit, shkallėn e fajėsisė e rrethana tė tjera tė ēėshtjes mund

tė llogarisė nė shpėrblimin e dėmit, tėrėsisht apo pjesėrisht

pėrfitimin.Neni 645
Kur shkaktohet vdekja ose dėmtimi i shėndetit tė njė personi

qė fiton nga sigurimet shoqėrore, dėmi shpėrblehet nė mėnyrėn e

caktuar me ligj.Neni 646Pėr njė person qė nuk ka qenė nė marrėdhėnie pune ose nuk ka

qenė i siguruar, masa e shpėrblimit tė dėmit tė rrjedhur nga vdekja

ose dėmtimi i shėndetit, caktohet nga gjykata nė bazė tė pagės qė


merr njė punonjės i asaj kategorie me tė cilėn mund tė barazohet

edhe puna qė kryente ose mund tė kryente i dėmtuari.Neni 647I mituri i dėmtuar, kur mbush moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeē dhe

nuk ka pagė nga puna e tij, ka tė drejtė qė nė vend tė shpėrblimit

qė merr pėr jetesė, tė kėrkojė tė shpėrblehet pėr humbjen e

aftėsisė sė tij pėr punė me pagėn mesatare tė njė punonjėsi, sipas

kritereve tė nenit 646 tė kėtij Kodi.


Me mbushjen e moshės tetėmbėdhjetė vjeē ka tė drejtė qė nėvend

tė shpėrblimit qė merr, tė kėrkojė tė shpėrblehet me pagėn mesatare

tė njė punėtori tė asaj kategorie qė do tė kishte fituar ose duhej

tė kishte fituar po tė mos ishte shkaktuar dėmtimi i shėndetit.TITULLI V

GJERIMI I PUNEVE TE TE TJEREVENeni 648


Personi qė, pa qėnė i detyruar, merr pėrsipėr me ndėrgjegje


dhe pėr njė qėllim tė arsyeshėm gjerimin e punėve ose interesave tė

tjetrit, ėshtė i detyruar ta vazhdojė atė derisa personi i

interesuar tė jetė nė gjendje tė kujdeset vetė.Neni 649Personi i interesuar duhet tė pėrmbushė detyrimet qė gjeruesi

ka marrė pėrsipėr nė emėr tė tij, tė pėrjashtojė gjeruesin nga

detyrimet qė ka marrė nė emėr tė vet dhe t'i paguajė atij

shpenzimet e nevojshme e tė dobishme qė nga dita qė janė bėrė dhe,


kur ėshtė rasti, t'i shpėrblejė edhe dėmin qė mund tė ketė pėsuar

si rrjedhim i gjerimit, por me kusht qė veprimet e kryera nga

gjeruesi, tė mos kenė qėnė ndaluar nga personi i interesuar.

Kur gjeruesit, pėrveē gjerimit tė punėve, i ėshtė dashur pėr

kėtė qėllim tė ushtrojė njė profesion, ka tė drejtė tė shpėrblehet

nė pėrputhje me ēmimet ose tarifat e caktuara pėr aktivitete tė

tilla.Neni 650
Gjeruesi ka tė drejtė tė kryejė veprime juridike nė emėr tė

personit tė interesuar, nė masėn qė interesi i kėtij tė

funditplotėsohet nė mėnyrė tė pėrshtatshme.Neni 651Gjeruesi u nėnshtrohet detyrimeve tė njėjta qė rrjedhin nga

njė kontratė porosie.

Gjykata, duke marrė parasysh rrethanat tė cilat kanė ndikuar


tek gjeruesi pėr tė marrė pėrsipėr gjerimin, mund tė pakėsojė

dėmshpėrblimin pėr dėmin qė ėshtė shkaktuar pėr faj tė tij.Neni 652Personi i interesuar, me anė miratimi tė veprimtarisė tė

gjeruesit, mund tė tėrheqė tė drejtėn e tij pėr tė kėrkuar

dėmshpėrblim nga gjeruesi, sipas dispozitės sė mėsipėrme. Pėr kėtė

qėllim personit tė interesuar duhet t'i jepet njė afat i arsyeshėm.
TITULLI VI

PAGIMI I PADETYRUAR
Neni 653Cilido qė ka bėrė njė pagim tė padetyruar, ka tė drejtė tė

kėrkojė kthimin e asaj qė ka paguar, si dhe tė gėzojė frytet dhe

kamatat nga dita e pagimit, nėse personi qė ka marrė pagesėn ėshtė

nė keqbesim, dhe nga dita e kėrkesės pėr kthim, kur personi ėshtė

nė mirėbesim.
Neni 654Personit qė ka paguar detyrimin e nj ė tjetri duke besuar

seishte debitor, nė bazė tė njė lajthitjeje tė kryer pa faj, mund

t'i kthehet ajo qė ka paguar, me kusht qė kreditori tė mos jetė

privuar nė mirėbesim prej titullit dhe garancive tė kredisė.

Kthimi i pagesės duhet tė shoqėrohet me frytet dhe kamatat, nė

kushtet e parashikuara nė dispozitat e mėsipėrme.


TITULLI VII

BEGATIMI PA SHKAK


Neni 655Personi qė, pa shkak tė ligjshėm, ka fituar ose ka kursyer

diēka nė dėm tė njė personi tjetėr, detyrohet tė shpėrblejė kėtė tė

fundit pėr humbjet pasurore qė ka pėsuar, brenda caqeve tė


begatimit.Neni 656Kur begatimi pa ndonjė shkak tė ligjshėm ka pėr objekt njė

send tė caktuar, personi qė e ka marrė atė, duhet ta kthejė nė

natyrė, sė bashku me tė ardhurat qė ka nxjerrė ose duhet tė nxirrte

dhe ka tė drejtė tė kėrkojė pagimin e shpenzimeve qė ka bėrė, sipas

dispozitave pėr kėrkimin e sendit nga poseduesi i paligjshėm.
Neni 657Nuk mund tė kėrkohet kthimi i asaj qė personi ka

dhėnėvullnetarisht pėr ekzekutimin e njė detyrimi, i cili,

megjithėse i pakėrkueshėm, nuk ėshtė i pavlefshėm.Neni 658Padia pėr begatimin pa shkak nuk mund tė ngrihet kur i

dėmtuari mund tė ngrejė njė tjetėr padi pėr tė kėrkuar shpėrblimin


e dėmit tė pėsuar.PJESA V

KONTRATATTITULLI I

KONTRATAT NE PERGJITHESIKREU I

DISPOZITA PARAPRAKE
Pėrmbajtja e kontratės

Neni 659


Kontrata ėshtė veprimi juridik me anė tė sė cilės njė ose disa

palė krijojnė, ndryshojnė ose shuajnė njė marrėdhėnie juridike.Neni 660Palėt nė kontratė pėrcaktojnė lirisht pėrmbajtjen e saj,

brenda kufijve tė vendosura nga legjislacioni nė fuqi.
Kontrata me detyrime tė njėanshme e tė dyanshme

Neni 661Kontrata ėshtė me detyrim tė njėanshėm, kur njėra palė merr

pėrsipėr detyrime ndaj palės tjetėr pa patur kjo e fundit ndonjė

detyrim ndaj saj.Neni 662Kontrata ėshtė me detyrime tė dyanshme, kur palėt detyrohen


reciprokisht ndaj njėra tjetrės.Konditat e nevojshme pėr lidhjen dhe vlefshmėrinė e kontratės

Neni 663Konditat e nevojshme pėr qėnien e kontratės janė: pėlqimi i

palės qė merr pėrsipėr detyrimin, shkaku i ligjshėm nė tė cilin

mbėshtetet detyrimi, objekti qė formon lėndėn e kontratės dhe forma

e saj e kėrkuar nga ligji.
Lidhja e kontratės

Neni 664
Kur kontrata pėrmban vetėm detyrimin e propozuesit, pritėsi

mund ta refuzojė propozimin brenda afatit tė caktuar, ose qė rrjedh

nga natyra e marrėveshjes. Nė mungesė tė njė refuzimi tė tillė,

kontrata quhet e lidhur.Neni 665
Personi qė propozon pėrfundimin e njė kontrate ėshtė i lidhur

me propozimin, pėrveē kur kjo lidhje ėshtė pėrjashtuar. Kur

propozimi refuzohet ose nuk pranohet nė afatin e caktuar, quhet

irėnė.

Kur nuk ėshtė caktuar afat, propozuesi ėshtė i lidhur me

propozimin e bėrė, gjer nė kohėn qė zakonisht apo sipas rrethanave,

ėshtė e nevojshme qė kėtij t'i arrijė pėrgjigjja e palės tjetėr.Neni 666
Propozimi pėr tė lidhur njė kontratė, qė i bėhet njė personi

tė pranishėm, pa iu caktuar njė afat pėr pranimin, e humbet fuqinė

e tij, nė qoftė se personi i pranishėm nuk e pranon propozimin

menjėherė.Neni 667Kur propozuesi ka caktuar njė afat pėr pranimæn, ėshtė e

nevojshme qė pėrgjigjja tė vijė brenda afatit.


Propozuesi mund ta quajė tė vlefshėm pranimin e vonuar, por

duhet tė njoftojė menjėherė palėn tjetėr.

Kur pranimi ėshtė dėrguar nė kohė, por i ka mbritur

propozuesit me vonesė dhe ky nuk dėshiron tė jetė i lidhur me atė,

duhet tė njoftojė nė ēast pranuesin.Neni 668Propozimi pėr tė lidhur njė kontratė e humbet fuqinė e tij, nė

qoftė se propozuesi njofton palėn tjetėr, para se asaj t'i ketė


arritur propozimi, se e ka tėrhequr atė.

Ky rregull vlen edhe pėr tėrheqjen e pranimit nga pala tjetėr.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kodi Civil pjesa II   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kodi Civil pjesa II
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Legjislacioni :: Kodi civil-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com