Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Fobia? Ja detajet e saj ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Oni Pustina
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 158
Registration date : 23/07/2009
Age : 38
Location : Tirane, Albania

MesazhTitulli: Fobia? Ja detajet e saj ...   09.09.10 21:46

Fjala "Fobi" tregon njė frikė tė fortė, njė frikė joreale nga sendet, ndodhitė apo edhe ndjenjat. Reann Dumont i cili tė sėmurėt nga fobia i shėron mė shumė se njėzet vjet pa se "Shumė njerėz pėr t'ju shmangur situatave tė ndryshme ata bėhen tė burgosur shtėpiak, apo jetojnė me njė vėshtirėsi, ku shumica pėrdorin alkool, ku mė vonė shfaqen edhe probleme tjera serioze"

"Rreth 3/4 katėrtat e njerėzve me fobi nuk kėrkojnė ndihmė. Nė shumė raste ndikohen edhe nga turpi, pasi ērregullimet psiqike nė disa kultura janė tė stigmatizuara si diēka e turpshme. Disa nuk mund tė jenė nė dijeni se ēfarė po ndodh me tė, dhe nuk e dinė se ku duhet tė kėrkojė ndihmė, disa kanė frikė edhe nga vet shėrimi" kjo tregohet edhe ne raportet e mbajtura per kėta pacient.

Ekzisotojnė me qindra fobi tė njohura, mirėpo shkenctarėt i klasifikojnė nė tri kategori: Fobitė tė cilat janė tė koncentruara nė objekte apo situata si insekte, kafshė, fluturime dhe nga hapsirat e mbyllura.
Fobia shoqėrore karakterizohet me frikėn nga turpi publik si nė rastet kur duhet tė mbahet ndonjė fjalim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Fobia? Ja detajet e saj ...   10.09.10 2:18

hajt per hajer dhe kto ,,sduhet me pas frike robi

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
 
Fobia? Ja detajet e saj ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Diskutime shoqėrore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog