Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  100 librat qė duhen lexuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Oni Pustina
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 158
Registration date : 23/07/2009
Age : 38
Location : Tirane, Albania

MesazhTitulli: 100 librat qė duhen lexuar   11.09.10 19:18

100 librat qė duhen lexuar Ēfarė lexojnė mendimtarėt mė tė mėdhenj tė botės nė kohėt tonaRevista “Foreign Policy” boton listėn e librave qė i japin formė mendimit sotKeni nevojė pėr ide se ēfarė tė dhuroni nėse keni nė plan tė dhuroni njė pjesė diturie? Nėse doni tė jeni tė informuar aq sa janė dhe mendimtarėt mė tė mėdhenj globalė atėherė revista “Foreign Policy” ofron listėn e 100 librave qė u kanė dhėnė formė mendimeve tė liderėve botėrore. Janė romane artistike e libra shkencorė, politikė e ekonomikė tė rekomanduar nga disa prej njerėzve mė tė menēur tė planetit. Njė prej tyre ėshtė “Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan njė luftė dhe nisėn njė tjetėr” na Jonathan Fenby. Fenby ka rindėrtuar nė mėnyrė fantastike shtjellimin ditor tė debatėve tė mėdha mes aleatėve dhe sjelljen e tyre gjatė Luftės II Botėrore. Falė kėtij libri mund tė pėrftohet njė kėndvėshtrim i sfidave, hezitimeve dhe qėllimeve tė tre fuqive tė mėdha. “Kapitalizmi, socializmi dhe demokracia” nga Joseph Schumpeter. Ky ėshtė njė prej librave klasikė sepse ngre pyetje tė mėdha mbi natyrėn e rendit ekonomik dhe politik. Nė 200 vjetėt e fundit ka pasur njė pėrqendrim tė qėndrueshėm tė fokusit nė shkencat sociale, nga ekonomia politike deri tek ekonomia neo-klasike e deri tek kanalizimi i ballkanizimit disiplinor qė studim tipik i kohėve tė sotme. Kėta autorė kontradiktorė bien dakord vetėm nė njė pikė, kur adresojnė pyetje tė natyrės dhe legjimitetit tė kapitalizmit dhe demokracisė. “Njė histori koncize e ekonomisė sė botės” nga Rondo Cameron ėshtė gjithashtu njė prej librave qė sugjeron “Foreign Policy”. Ky libėr tė godet me faktin se dėshira pėr tė akumuluar pasuri dhe pėrmirėsuar rrethanat materiale mund tė jetė njė prej imperativėve mė themelore njerėzore. Ēfarė tregon kjo pėr specien tonė? Ky libėr gjithashtu flet pėr faktin se gjithė traditat fetare tė aplikuara nga njerėzit sot i kanė pasur rrėnjėt nė njė ekonomi tė hershme tregu tė zhvilluar nė njė marrėdhėnie simbiotike me kapitalizmin e hershėm.1. 1453 – Roger Crowly
2. Miliarderėt aksidentalė, Ben Mezrich3. Pas natyrės, W.G. Sebald4. Pas Tamerlenit, John Darwin5. Epoka e jashtėzakonshme, Joshua Cooper Ramo6. Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan njė luftė dhe filluan njė tjetėr, Jonathan Fenby7. Profeti i Amerikės: Moisu dhe historia amerikane, Bruce Feiler
8. Engjėj dhe epokat, Adam Gopnik9. Shpirtrat e kafshėve, George Akerlof dhe Robert Shiller10. Rėrat egjiptiane, Wilfred Thesiger11. Antologjia e shenjtė bahajane,12. Besimtarėt, Zoe Heller13. Rrėfenja e njė biografi, A.S.Byatt
14. Ditarėt e zinj, Roger Casment15. Strategjia e oqeanit blu, Chan Kim16. Miliardi i fundit, Paul Collier17. Jeta e shkurtėr dhe e mrekullueshme e Oscar Wao, Junot Diaz18. Vėllezėrit Karamzov, Fyodor Dostoyevsky19. Kasapi dhe buloni, David Lyon
20. Kapitalizmi, Socializmi dhe Demokracia, Jospeh Schumpeter21. Ccėshtja e zotit, Karen Armstrong22. Sfida e Afrikės, Wangari Maathai23. Kasetat e Clinton, Taylor Branch24. Pėrmbledhje poemash, John Keats25. Kolomba, Dacia Maraini
26. Njė histori koncize e ekonomisė sė botės, Rondo Cameron27. Konstandini dhe peshkopėt, H.A.Drake28. Filozofia bashkėkohore kineze, Chung-Ying Cheng dhe Nicholas Bunning29. Kapėrcimi i ndarjes sė energjisė, Robert U.Ayres30. Kibernetika, Norbert Weiner31. Ndihmėsi i vdekur, Dambisa Moyo
32. Banka Holandeze: 1870-1990, Lothar Gall32. Kockat e Dekartit, Rusell Shorto33. Komendia hyjnore, Dante Aligieri34. Ėndrra nga im atė, Barack Obama35. Kompania holandeze “East India”: Ngritja dhe rėnia, Femme S. Gaastra36. Qeverisja dinamike, Neo Boon Siong dhe Geraldine Chen
37. Rrugė lindjeje, Fitzroy MacLean38. Te hash diellin, Oliver Morton39. Eleganca e iriqit, Muriel Barbery40. Perandori, Ryszard Kapuscinski41. Simetria e frikshme: Ngritja dhe rėnia e vlerave themeluese tė Kanadasė, Brian Lee42. Budallai, Christopher Moore
43. Focat e natyrės, Vali Nasr44. Garibaldi dhe armiqtė e tij, Christopher Hibbert45. Pakti global, Nicholas Stern46. Strategjia e madhe e perandorisė bizantine, Edėard N. Luttwak47. Eksperimenti i madh, Strobe Talbott48. Transformimi i madh, Karl Polanyi
49. Vdekja vjen nga kryepeshkopi, willa Cather50. Njė vdekje nė familje, James Agee51. Vdekja e zemrės, Elizabeth Bowen52. Shpėtimi, James Dickey53. Ushtarė qen, Robert Stone54. Gjuetari i skifterėve, John Cheever
55. Hamleti, William Shakespeare56. Gjysma e Qiellit, Nicholas Kristof dhe Sheryl Wudunn57. Harold Macmillan, Charles Williams58. Historia e filozofisė kineze, Fung Yu-Lan59. Shoqėria e nderuar, Norman Lewis60. Kthimi i huliganeve, Norman Malea
61. Shtėpia e letrave, William D. Cohan62. Ekonomia shtėpiake dhe historia, Mary S. Hartman63. Ideja e drejtėsisė, Amartya Sen64. Nė Ksanadu, William Darlymple65. Kombi novator, John Kao66. Keynes: Kthimi i mjeshtrit, Robert Skidelsky
67. Ligji, legjislacioni dhe liria, Friedrich Hayek68. Japonia nuk ekziston, Alberto Torrs Blandina69. Njė jetė e deshifruar, J. Craig Venter70. Lordėt e Financės, Liaquat Ahamed71. Makro-ekonomia dhe profecitė vetėpėrmbushėse, Roger Farmer72. Krijuesit, Cory Doctrow
73. Parku Mansfield, Jane Austen74. Gjenerali i Marksit, Tristam Hunt75. Nanoteknologjia ushtarake, Jurgen Altmann76. Mobi Dik, Herman Melville77. Misteri i rritjes ekonomike, Elhanan Helpman78. Miti i tregut racional, Justin Fox
79. Guineja e Re: Ccfarė bėra dhe ccfarė pashė, Luigi d’Albertis80. Vend i ccmagjepsur, Mark Mazower81. Jo vetėm gjenet, Peter J. Richerson dhe Robert Boyd82. Njėqind vjet vetmi, Gabriel Garcia Marquez83. Operacioni Shylock, Philip Roth84. Origjina e virtytit, Matt Ridley
85. Origjina e pasurisė, Eric Beinhocker86. Tė veccuarit, Malcolm Gladwell87. Kėtu, David Kennedy88. Shtigje palestineze, Raja Shehade89. Paradoksi i zgjedhjes, Barry Scwartz90. Paris 1916: Gjashtė muaj qė ndryshuan botėn, Margaret MacMillan
91. Barazia e sekseve, Sylviane Agacinski92. Paqja qė i jep fund paqes, David Fromkin93. Fantazmat e trurit, V.S. Ramachandran dhe Sandra Blakeslee94. Prezza: Historia ime, John Prescott dhe Hunter Davies95. I burgosuri i shtetit, Zho Ziyang96. Kurani
97. Njehsimi, Charles Nicholl98. Plotėsimi i tokės, James Belich99. Ngritja dhe rėnia e fuqive tė mėdha, Paul Kennedy100. Shkenca, e vėrteta dhe demokracia, Philip Kitcher

TO
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: 100 librat qė duhen lexuar   12.09.10 7:03

nga keta kam lexuar
1- komedine hyjnore
2- hamleti
3-mobi Dik
4-100 vjet vetmi
dmth kam edhe 96 hahahah kam ecur kam ecur , po kam edhe ca ( ca si shume ) per te lexuar

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: 100 librat qė duhen lexuar   12.09.10 8:52

me lexo kto bohesh filozof i marum

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 100 librat qė duhen lexuar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
100 librat qė duhen lexuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com