Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Fiset e Veriut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
aleks
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 203
Registration date : 28/03/2009
Age : 30
Location : Albania

MesazhTitulli: Fiset e Veriut   14.09.10 6:14

1 MIRDITA KATOLIKE, E CILA ME SUKSES RUAJTI BASHKIMIN DHE AUTONOMIN, DHE FAMILJEN SUNDUESE PERGJAT PUSHTIMIT TURK, I VETMI FIS QE NUK ESHTE I PERZIER ME MYSLYMAN. AI NDAHET NE PES BAJRAQE -OROSHI, SPACI, KUSHNENI, FANDI DHE DIBRA. BAJRAKTARET E SAJ SUNDUAN GJITHASHTU KTHELEN - E NDAR NE TRE BAJRAQET E KTHELES, SELATI, DHE PERLATI-ZADRIMA, DHE MALET E LEZHES

2 MI SHKODRA OSE MALSIA E MADHE, GRUP ME 5 FISE KRISTJANE -HOTI, GRUDA, TE ANEKSUARA NGA MALI I ZI NE 1913, KASTRATI, SHKRELI, DHE KELMENDI- KY I FUNDIT I NENNDAR NE 4 BAJRAQE, I SELCES, VUKLIT, BOGES, DHE NIKSHIT.DUKE QEN AFER SHKODRES , E CILA ME 1832 U BE QENDER E AUTORITETIT TURK NE VERI , KETO FISE ISHIN TE DETYRUARA TE PAGUANIN PAK TAKS.
KUR NE 1856 MUSTAFA PASHA U DERGUA ME NJE USHTRI NE SHKODER NE LIDHJE ME DISKUTIMET SEMINARE JEZUITE , AI U DHA TE DREJT MALSORVE TE MERNIN PJES NE KESHILLIN (XHIBAL) SECILI FIS PERFAQSOHEJ NGA NJE NJERI.

3 RAJONI I POSTRIPES, E BANUAR NGA MAZREKU, TEMALI, DRISHTI, SHLAKU, DHE DUSHMANI, SI DHE DISA BAJRAQE,GJITHASHTU DHE KJO ZON PASI ISHTE AFER SHKODRES ISH E DETYRUAR TE PAGUANTE ATRIBIM. DIKUR KJO ZON KISHTE PESHKOP POR ME VON U LA PA PRIFTERINJ DHE SOT TE GJITH JAN MYSLYMAN.

4 MALESIA E LEZHES, MALET NE LINDJE TE LEZHES, E BANUAR NGA KATER FISE TE VOGLA KATOLIKE- BULJERI, MANATIA,KRYEZEZ, DHE VELIJA.

5PULATI I POSHTEM I BANUAR NGA KATOLIKET -KIRI, PLANI, MGULA, DHE GJONI, SECILI FIS ME NGA NJE BAJRAK.

6 PULATI I SIPERM, I BANUAR NGA KATOLIKET -SHALA, SHOSHI, NIKAJ, MERTURI, DHE TOPLANA, FISE KETO TE NENDARA NE DISA BAJRAQE. KETO FISE RUAJTEN PAVARSI TE PLOT, DHE KURR NUK PAGUAN ATRIBUT (TAKS) PER TURQIN, TOPLANI KA FAMEN PER VRASJE HAKMARRJESH , ME TE MADHEN NE FISET KATOLIKE, NIKAJ KA QEN NJOHUR PER VJEDHJE. BANORET E PULATIT, POSTRIPES, DHE PUKES (PUBLICA LATINISHT), NJIHEN SI DUKAGJINI, POR FAMILJA DUKAGJINI S KA SUNDUAR VETEM KETO FISE POR GJITH SHQIPERIN E VERIUT, KANUNI I TIJ ESHTE PRANUAR NGA TE GJITHA FISET MALESORTE, DHE ZBATOHEJ NGA SKENDERBEU NE ZONAT NEN SHPATEN E TIJ.

7 FISI I PUKES NE JUG TE DRINIT , E NDAR NE 7 BAJRAQE - PUKA, QERRETI, KOMAIN, , DUSHAJ, KIRI, BERISHA DHE MERTURI-GURIT, DHE KABASHI. FISI I PUKES ESHT PJESERISHT KATOLIK DHE MYSLYMAN. GJAT KOHEVE TE FUNDIT KETO FISE ADMINISTROHEN NGA NJE KAJMAKAN TURK, POR AI ESHT VEC NJE SPEKTATOR DHE ATO RUAJN PAVARSI TE PLOT.

8 NE LIDJE TE PULATIT DHE PERRETH QYTETIT TE GJAKOVES JAN TRE FISET E MEDHA TE KRASNIQIT, TROPOJES DHE GASHIT, DHE NE JUG TE TYRE HASI POTHUAJSE I GJITH MYSLYMAN. KETO FISE NJIHEN SI MALESIA E GJAKOVES , DHE KISHIN NJE PERFAQSUES NE GJAKOVE POR NUK PAGONIN TAKS PER TURQIN.

9 NE JUG TE HASIT PRAPA DRINIT TE BARDH ESHTE FISI I NJOHUR PER LUFTETAR DHE I PAVARUR I LJUMES.

10 POSHT LJUMES SHTRIHEN FISET , MALI I ZI, DHE LURIA MYSYLMANE -TIGRAT E DIBRES , DHE TMERRI I SLLAVEVE NE FUSHEN NE LINDJE. ATOA KURR SE NJOJTEN SUNDIMIN TURK VEC SE I QUANIN ATA ALEAT KUNDER SLLAVEVE.
NE PERENDIM SHTRIHET MATI I NDAR NE KATE RAJONE, SECILI I UDHEHEQUR NGA NJE BAJRAKTAR, NGA KETA ME I NJOHURI, FAMILJA ZOGOOLI QE NXORRI FIGUREN ME TE NDRITUR SHQIPTARE TE SHEK 20.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Knaqesia juaj Qellimi yne!!


Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDec.Com
 
Fiset e Veriut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Fiset shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog