Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Pas 40 vjeteve do tė mėsojmė se ēfarė ka pėsuar shėndeti ynė nga celularėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Pas 40 vjeteve do tė mėsojmė se ēfarė ka pėsuar shėndeti ynė nga celularėt   17.09.10 6:27


Dėmton apo jo pėrdorimi i celulareve shėndetin tonė? Shkencėtarėt ngrejnė duart lart, duke thėnė se ėshtė ende shumė herėt pėr tu pėrgjigjur me saktėsi. Megjithatė, tė gjithė neve qė pėrdorim telefonat celulare nė jetėn e pėrditshme, marrim pjesė pa e kuptuar fare nė njė eksperiment gjigant, nė tė cilin jemi “minjtė e provės”.


Telefonat celulare janė akuzuar pėr shumė ndikime negative ndaj shėndetit tė njeriut, nga dėmtime tė trurit e deri nė kancer. Shkencėtarėt  thonė se nga njėra anė nuk kanė prova pėr tė vertetuar diēka tė tillė dhe nga ana tjetėr duhet tė bėhen studime nė shkallė mė tė madhe, pėr mė shumė periudhe kohe dhe nė seksion mė tė madh tė popullsisė. Me pak fjalė, shkenca do tė mėsoje mbi kokat tona…


Ky ėshtė njė nga rezultatet qė dolėn nga fjalimi i profesoreve tė dalluar tė Politeknikumit tė Athinės. Ata theksuan se duhet ti pėrdorim celularet nė mėnyren qė vijon: 1) Nuk duhet tė flasim nė celular ne mjedise nė tė cilat ka valė tė dobėta si p.sh. nė metro, nė bodrume etj 2) Mirė ėshtė tė pėrdorim hands-free kur flasim per mė tepėr se 15 minuta nė ditė ose ta mbajmė celularin tė paktėn gjysėm centimetri larg kokės 3) Flasim nė celular sa mė pak tė jetė e mundur 4) Zgjedhim celular nė bazė tė indeksit SAR (Specific Absortion Rate – Indeksi Special i Pėrthithjes), pasi sa mė i ulet SAR, aq mė pak rrezatim thith trupi i njeriut.


Njė tjetėr mendim nė kundėrshtim me tė parin u dėgjua nga pėrfaqėsuesit e kompanive telefonike, duke treguar edhe njė herė se shkenca dhe tregetia nuk ecin gjithmonė nė rruge paralele. Mjeku z. Athanasios Papaxristopoulos u shpreh se u deshėn plot dyzet vitė qė shkenca tė provojė se duhani dhe cigarja dėmtojnė shėndetin. Theksoi gjithashtu se limitet e fuqisė sė antenave tė rrjetit tė telefonave celulare nė Greqi, jane shumė mė tė larta se ato tė Europės. (R. Xh./Albnow)


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Pas 40 vjeteve do tė mėsojmė se ēfarė ka pėsuar shėndeti ynė nga celularėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com