Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Haxhinasto-Mcllwham, vlerėsojnė bashkėpunimin dhe kontributin nė procesin e integrimit nė BE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Haxhinasto-Mcllwham, vlerėsojnė bashkėpunimin dhe kontributin nė procesin e integrimit nė BE   19.09.10 7:12

Haxhinasto-Mcllwham, vlerėsojnė bashkėpunimin dhe kontributin nė procesin e integrimit nė BE

Tiranė, 18 shtator, NOA Mbėshtetja qė Mbretėria
e Bashkuar i ka dhėnė Shqipėrisė nė procesin e integrimit tė Evropė dhe forcimi
i marrėdhėnieve mes dy vendeve evropiane ishin nė qendėr tė takimit mes
ministrit tė ri tė Punėve tė Jashtme, Edmond Haxhinasto dhe ambasadores sė Mbretėrisė
sė Bashkuar nė Tiranė, Fiona Mcllwham.Ministri Haxhinasto vlerėsoi frymėn e
shkėlqyer tė bashkėpunimit, qė ekziston mes dy vendeve, mbėshtetjen qė
Mbretėria e Bashkuar i ka dhėnė Shqipėrisė nė procesin e saj tė integrimit
evropian, dhe pėr rolin tejet aktiv tė diplomacisė britanike pėr arritjen e njė
rezolute konsensuale nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB pėr Kosovėn, qė duke
respektuar mendimin kėshillimor tė GJND, konfirmoi pėrfundimisht pavarėsinė e
Kosovės dhe integritetin e saj territorial.

Ministri Haxhinasto evidentoi se prioritet i
punės sė tij do tė mbetet pėrshpejtimi i procesit tė integrimit evropian,
veēanėrisht liberalizimi i afėrt i vizave me BE-nė dhe marrja e statusit tė
vendit kandidat.Nė kėtė kontekst ai propozoi qė edhe mes
Shqipėrisė dhe Britanisė sė Madhe tė nisė puna pėr pėrgatitjen e njė
plan-veprimi dypalėsh pėr tė lehtėsuar dhe mė pas liberalizuar sistemin e
vizave pėr qytetarėt shqiptarė.Sipas zotit Haxhinasto, ai do tė ndjekė me
pėrparėsi konsolidimin e shėrbimit diplomatik dhe nė kėtė kontekst, ministri
shqiptar kėrkoi qė mes dy Ministrive tė Jashtme tė dy vendeve tė nėnshkruhet
njė protokoll bashkėpunimi pėr trajnimin dhe shkėmbimin e diplomatėve me qėllim
rritjen e kapaciteteve dhe cilėsisė sė trupit diplomatik shqiptar. Ambasadorja britanike Mcllwham vuri nė dukje
se Britania e Madhe do tė vazhdojė ta mbėshtesė Shqipėrinė nė procesin e saj tė
integrimit evropian.Ambasadorja britanike kujtoi nė kontekstin dypalėsh
vizitat e shumta qė pritet tė zhvillohen nė muajt shtator-tetor nė Tiranė nga
personalitete tė ndryshme britanike, si dhe takimin ndėrkombėtar tė Unionit tė
anglisht-folėsve, qė do tė zhvillohet pėr herė tė parė nė Shqipėri nė 21 tetor.Aktivitet i rėndėsishėm, sipas saj do tė jetė
dhe mbledhja e Forumit tė dytė tė Biznesit qė do tė zhvillohet nė Londėr nė 7-8
tetor, pėr nxitjen e investimeve britanike nė Shqipėri. Ambasadorja britanike
Mcllwham u angazhua pėr tė ndjekur me prioritet projektet e pėrbashkėta qė synojnė
forcimin e marrėdhėnieve mes dy vendeve dhe avancimin e mėtejshėm tė Shqipėrisė
drejt BE.mit/NOA

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Haxhinasto-Mcllwham, vlerėsojnė bashkėpunimin dhe kontributin nė procesin e integrimit nė BE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs