Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Diplomati grek takon Berishėn pėr vrasjen e minoritarit, kufirin detar dhe vitin 2014

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Diplomati grek takon Berishėn pėr vrasjen e minoritarit, kufirin detar dhe vitin 2014   19.09.10 7:17

Diplomati grek takon Berishėn pėr vrasjen e minoritarit, kufirin detar dhe vitin 2014

Tiranė, 18 Shtator 2010 NOA Kryeministri Sali
Berisha priti sot, nė njė takim Sekretarin e Pėrgjithshėm  tė Ministrisė
sė Punėve tė Jashtme tė Greqisė, ambasadorin Yannis-Alexios Zepos. Nė
takim ishte i pranishėm edhe ambasadori grek nė Shqipėri Nikolas Pazios.Nga informacionet zyrtare tė publikuara, del
se tre ishin pikat mė tė rėndėsishme tė takimit mes palėve: Vrasja e
minoritarit grek, ēėshtja ende pezull e kufirit detar si dhe integrimi i Shqipėrisė
sipas planit grek pėr tė pėrfunduar procesin pas katėr vjetėsh.Ēėshtja GumaSekretari i Pėrgjithshėm i MPJ-sė greke i bėri
me dije Kryeministrit Berisha pėr shqetėsimin qė ka shkaktuar ngjarja tragjike
e vrasjes sė tė riut Aristotel Guma nė rrethet politike greke, si njė akt
individėsh tė frymėzuar nga ndjenja nacionaliste.Duke e dėnuar kėtė si njė akt barbar,
Kryeministri Berisha i rikonfirmoi ambasadorit Zepos qėndrimin e
palėkundur tė qeverisė shqiptare pėr  arritjen nė Shqipėri tė standardeve
mė tė larta tė mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut dhe minoriteteve.Nė kėtė kontekst, Kryeministri e
garantoi ambasadorin Zepos se akte tė izoluara nuk pėrfaqėsojnė ndjenjat e
miqėsisė dhe tė vlerėsimit qė qytetarėt shqiptarė, kombi shqiptar ruan ndaj
popullit fqinj grek dhe ndaj kontributit dhe ndihmės qė Greqia i ka dhėnė
Shqipėrisė nė vazhdimėsi.Kufiri detarGjithashtu, ambasadori Zepos i shprehu
Kryeministrit Berisha edhe njė herė shqetėsimin e qeverise greke pėr
marrėveshjen e ujėrave territoriale, duke e vlerėsuar kėtė si njė marrėveshje
shumė tė mirė e rigoroze dhe se pala greke shpreson qė edhe pėr kėtė ēėshtje tė
arrihet nė njė zgjidhje sa mė tė shpejtė.IntegrimiNė kėtė takim, Berisha e
falėnderoi ambasadorin Zepos pėr ndihmėn dhe mbėshtetjen e vazhdueshme qė
Greqia i ka dhėnė Shqipėrisė nė veēanti  pėr integrimin nė Bashkimin
Europian dhe tė gjitha proceset e lidhura me tė.Kurse Ambasadori Zepos falėnderoi
Kryeministrin pėr pritjen e pėrzemėrt dhe i pėrcolli pėrshėndetjet mė tė
pėrzemėrta tė Kryeministrit grek Papandreu.Zepos i rishprehu Kryeministrit Berisha
qėndrimin e qeverisė greke nė mbėshtetje tė plotė tė integrimit sa mė tė
shpejtė tė Shqipėrisė nė BE. Greqia, u shpreh ai, mbėshtet fuqishėm heqjen
sa mė shpejt tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė, e cila do tė mundėsojė lėvizjen
e tyre tė lirė nė hapėsirėn evropiane, si tė barabartė me qytetarėt e tjerė tė
BE-sė. Ne jemi shumė tė lumtur pėr marrėdhėnien e
ngushtė qė ekziston midis dy vendeve dhe ndjenjat e miqėsisė qė ruajnė tė dy
popujt fqinj e miq, - ka thėnė Zepos. Nė takim u vlerėsuan Axhenda e Selanikut si
platforma me e shkėlqyer e solide pėr integrimin e Ballkanit Perėndimor nė BE.
Kryeministri Berisha shfrytėzoi rastin pėr ti pėrcjellėedhe njė herė
Kryeministrit Papandreu mirėnjohjen pėr iniciativėn e tij pėr pėrshpejtimin e
procesit tė integrimit tė Shqipėrisė dhe vendeve tė Ballkanit Perėndimor, duke
pėrcaktuar vitin 2014 si vit pėrfundimtar i kėtij procesi. Mė tej,Nė fund tė takimit, tė dy palėt rikonfirmuan
angazhimin e tė dy qeverive dhe vendeve pėr tė konsoliduar dhe thelluar
bashkėpunimin nė tė gjitha fushat nė dobi tė interesit mė tė mirė tė tė dy
vendeve e popujve miq, si dhe vazhdimin e mbėshtetjes tė qeverisė greke dhe
vendit fqinj pėr integrimin sa mė tė shpejtė tė Shqipėrisė nė Bashkimin
Europian.e.r/NOA


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Diplomati grek takon Berishėn pėr vrasjen e minoritarit, kufirin detar dhe vitin 2014
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog