Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Fiset kryesore Ilire

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Fiset kryesore Ilire   19.09.10 7:33Ndėr fiset mė tė pėrmendura ilirie janė taulantėt, adrianėt, dardanėt, dalmarėt, albanėt, penestėt, molosėt, kaonėt, thesprorėt etj.

Taulantėt

Banonin nė zonėn e Adriatikut, qė nga lumi Vjosa, deri nė prapatokėn e Dyrrahut. Ky fis luajti njė rol shumė tė rėndėsishėm nė historinė ilire tė shek. IV-III p.K., duke u vėnė nė krye tė shtetit ilir, tė cilin e kishin krijuar mė parė enkelejtė. Nė trevat e taulantėve mė vonė shfaqet fisi i Albanėve dhe i Parthinėve.

Enkelejtė

Banonin nė krahinat pėrreth liqenit tė Ohrit. Ata krijuan dinastinė e parė tė Mbretėrisė Ilire, nė fund tė shek. V p.K. Njė nga qytetet e tyre kryesore ishte Enkelana. Pas shek. IV ata nuk pėrmenden mė. Nė trevat e fisit tė enkelejve pėrmenden edhe dasaretėt. Enkelejtė kanė qenė peshkatarė tė zotė.

Dasaretėt

Janė njė fis i madh nė Ilirinė Juglindore. Njiheshin nė lashtėsi sidomos pėr prodhimin e drithėrave tė bukės. Njė qytet me tė njohura ishte Pelioni (qyteza nė Selcė tė Poshtme tė Pogradecit). Qytet tjetėr i madh i kėtij fisi ishte edhe Antipatra (Berati).

Albanėt

Banonin nė prapatokėn e qytetit tė Dyrrahut. Kryeqendra e tyre ishte Albanopoli (Zgėrdheshi i Krujės). Fisi i albanėve i dha emrin e vet shqiptarėve, gjatė mesjetės sė hershme, kur ata njihen si albanė, arbėr.

Ardianėt

Fillimisht shtriheshin rreth gjirit tė Rizonit dhe tė lumit Neretva. Ardianėt e shtrinė pushtetin e vet nė tė gjitha krahinat e tjera qė mė parė ishin nėn sundimin e taulantėve. Ardianėt luajtėn njė rol shumė tė madh nė luftėrat kundėr pushtusve romakė, gjatė shek.III-II p.K., nė kohėn kur sundoi dinastia ardiane e Mbretėrisė Ilire. Kryeqendra e ardianėve ishte Shkodra.

Dardanėt

Ishin fisi mė i madh ilir qė u vu nė krye tė Mbretėrisė Dardane, nė Ballkanin Qendror, kryesisht nė Kosovė. Dy fise tė tjera dardane tė njohura ishin thunatėt dhe galabrėt. Qyteti mė i rėndėsishėm i dardanėve ka qenė Damastioni, i njohur si kryeqendėr e nxjerrjes sė metaleve. Dardanėt pėrmendėn si luftėtarė tė fortė xehtarė shumė tė mirė, blegtorė dhe tregtarė tė njohur.

Dalmatėt

Banonin nė brigjet e Adritikut. Ishin blegtorė tė njohur; shquheshin pėr punimin e llojeve tė ndryshme tė veshjeve prej liri e leshi. Veshja e njohur me emrin dalmatika nė shekujt e parė u pėrdor edhe nga aristokracia romake, prej nga kaloi edhe nė veshjen rituale kishtare. Qyteti mė i njohur i tyre ka qenė Delmini.

Penestėt

Banonin nė luginėn e Drinit tė Zi e pėrreth saj. Pėrmenden pėr herė tė parė nė vitet 170-169 p.K. Luajtėn rol tė rėndėsishėm nė Luftėn e Tretė Ilire- romake. Pėrfshiheshin nė Mbretėrinė Ardiane. Kishin 14 qytete e kėshtjella, ndėr tė cilat pėrmendėn Uskana, Oeneu, Draudaku etj. Meqenėse pranuan garnizone romake nė qendrat e tyre,maqedonasit ua shkretuan vendin.

Molosėt

Janė njė nga tri fiset kryesore qe banonin nė qendėr tė Epirit antik dhe qė luajtėn njė rol shumė tė rėndėsishėm drejtues nė historinė e lindjes dhe tė formimit tė shtetit tė Epirit.

Kaonėt

Ky fis epirot kishte shtrirje tė gjėrė, qė nga lumi Thyamis (sot lumi Kallama), deri nė luginė e Drinosit, nė Gjirokastėr, Kryeqendra e kaonėve, Foinike (Finiqi i Sarandės), nė shek.III p.K. u bė kryeqendra e gjithė shtetit tė Epirit. Qytet tjetėr i madh i kaonėve ishte Antigonea (Saraqinishti i Gjirokastrės).

Thesporėt

Banonin nė Epir, nė jug tė lumit tė sotėm Kallama, deri nė gjirin e Ambrakisė. Pėrmenden nė shkrimet e lashta qė nga shek. V.p.K., si fis qė sundoheshin nga dy kryetarė tė zgjedhur ēdo vit nga gjiri i parisė.


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   19.09.10 7:42

ka akoma ma shume Smile

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   20.09.10 5:34

edi qe ka edhe nqs nuk i kemi postuar do ti postojme por nje gje te di brezi i ri shqiptare si ata qe jetojne jasht shqiperise si dhe ato qe jetojne ne shqiperi te mesojne historine perardhjen e shqiperise ilire sa populli i lashte qe jemi Smile

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   20.09.10 5:36

Nė shekujt e parė tė mijėvjeēarit tė fundit para erės sonė ishin formuar tanimė bashkėsitė fisnore ilire dhe nė pėrgjithėsi ata kishin zėnė vend nė trojet e tyre historike. Ndėr fiset mė tė hershme ilire qė luajtėn dhe njė rol ku mė shumė e ku mė pak tė rėndėsishėm nė ngjarjet historike tė mėvonshme, pėr t’u pėrmendur janė: thesprotėt, tė cilėt zinin ultėsirėn bregdetare qė nga gjiri i Ambrakisė e deri tek lumi i Thiamit (Kalama), nė veri tė tyre vinin kaonėt, vendbanimet e tė cilėve arrinin deri tek malet e Llogarasė dhe gryka e lumit Drinos. Molosėt banonin nė pllajėn pjellore tė Janinės. Gjatė luginės sė Vjosės nė tė majtė banonin amantėt, ndėrsa nė tė djathtė bylinėt, kurse nė rrjedhjen e sipėrme tė Vjosės banonin parauejtė. Nė lindje tė bylinėve shtrihej tenrritori i atintanėve. Taulantėt shtriheshin nė zonėn bregdetare nga Vjosa e deri tek lumi i Matit dhe nė veri tė tij, pėrgjatė brigjeve tė Adriatikut tė Mesėm, fisi i ardianėve. Nė viset e Ballkanit Qendror dy ishin fiset mė tė mėdha dhe mė tė rėndėsishme ilire: paionėt nė luginėn e mesme tė Vardarit, dhe dardanėt qė banonin nė rrafshin e Kosovės, tė cilėt shtriheshin nė veri nė tokat midis degėve jugore e perėndimore tė Moravės deri aty ku kėto bashkohen pėr tė formuar Moravėn e Madhe.

Midis fiseve tė hershme tė Ballkanit Veriperėndimor ndėr mė tė fuqishmit ishin liburnėt, tė cilėt banonin nė bregdet dhe nė ishujt deri tek lumi Krka, nė jug tė tyre vinin dalmatėt, kurse nė viset e Bosnjės sė brendshme, autariatėt.

Pėrveē kėtyre fiseve, nė territorin e gjerė tė Ilirisė do tė shfaqen mė vonė, nė rrethana krejt tė reja historike e politike, edhe njė numėr i madh bashkėsish tė tjera ilire, midis tė cilave edhe bashkėsi tė tilla qė do tė kenė njė peshė tė madhe nė zhvillimin e ngjarjeve politike tė shtetit ilir, si enkelejtė, dasaretėt etj. Pėrhapja e fiseve mė tė rėndėsishme e tė hershme ilire dėshmohet nė burimet e autorėve antikė, tė cilat nė mjaft raste janė, megjithatė, tė fragmentuara, madje dhe kontradiktore. Rrjedhimisht nė pėrcaktimin e topografisė sė fiseve ilire ka edhe raste tė diskutueshme. Ilirėt lanė tė shkruar nga gjuha e tyre vėtėm rreth 1000 fjalė tė cilat ishin emra njerėzish, lumenjsh, fisesh, kafshėsh, etj.

Ilirėt - Fiset
Taulantėt
Arbėt
Adrianėt
Enkelejtė
Dasaretėt
Dardanėt
Dalmatėt
Dorsejtė
Penestėt
Molosėt
Kaonėt
Thesprorėt
Arbėreshėt
Pirustėt
Parathinėt
Japodėt
Paionėt
Eordejtė
Japigėt
Labeatėt
Mesapėt
Atintanėt
Albanėt
Shqiptarėt

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   20.09.10 5:38

Ndėr fiset mė tė pėrmendura ilirie janė taulantėt, adrianėt, dardanėt, dalmarėt, albanėt, penestėt, molosėt, kaonėt, thesprorėt etj.

Taulantėt

Banonin nė zonėn e Adriatikut, qė nga lumi Vjosa, deri nė prapatokėn e Dyrrahut. Ky fis luajti njė rol shumė tė rėndėsishėm nė historinė ilire tė shek. IV-III p.K., duke u vėnė nė krye tė shtetit ilir, tė cilin e kishin krijuar mė parė enkelejtė. Nė trevat e taulantėve mė vonė shfaqet fisi i Albanėve dhe i Parthinėve.


Pas shuarjes sė kryengritjes qė bėnė enklejtė me nė krye djalin e Bardhylit, Klitin, pėr t'u shkėputur nga Maqedoni, qendra e shtetit ilir kaloi te taulantėt, ku Glaukia krijoi dinastinė e tij mbretėrore. Politika e mbretėrve tė dinastisė sė Glaukisė, nė ndryshim nga ajo e enkelejve, qe shumė mė aktive dhe mė e gjerė. Ndaj maqedonasve u zhvillua njė politikė e papajtueshme. Pas vitit 323 p.K., Glaukia arriti tė ēlironte tė gjitha tokat qė maqedonasit ua kishin marrė enkelejve.

Pas kėsaj maqedonasit u pėrpoqėn tė futnin nėn varėsinė e tyre Dyrrahun e Apoloninė, qė do t'i bėnte ata zotėr tė Adriatikut. Pas kryengritjes sė vitit 312 p.K., qė u bė nė kėto qytete, Dyrrahu e Apolonia ranė nėn pushtetin e Mbretėrisė Ilire tė Glaukisė. Nė vitin 309 p.K., qė u bė nė kėto qytete, Dyrrahu e Apolonia ranė nėn pushtetin e Mbretėrisė Ilire tė Glaukisė. Nė vitin 309 p.K. Glaukia me njė ushtri tė madhe zbriti nė Epir dhe vendosi nė fron mbretin Pirro. Kjo ndikoi nė dobėsimin e grupit promaqedonas ne Epir.

Bardhyli i ri, pasardhės i Glaukisė, krijoi marrėdhėnie miqėsore me Epirin, por kėto nuk vazhduan gjatė, se Pirroja i shtriu pushtimet e tij deri nė Shkumbin.

Politikėn e paraardhėsve vazhdoi mė me forcė dhe mbreti Monun (viti 280 p.K.), i cili u bė edhe zotėrues i Dyrrahut, ku preu monedha argjendi me emrin e vet. Ai arriti tė rikėmbėnte e tė forconte shtetin ilir. E gjithė periudha e sundimit tė dinastisė sė Glaukisė shėnon faqe tė rėndėsishme pėr historinė ilire. Shteti Ilir i Ultėsirės Bregdetare tė Adriatikut u bėri ballė synimeve hegjemoniste tė Maqedonisė dhe pushtimeve epirote, duke siguruar njė zhvillim tė hovshėm ekonomik e kulturor nė tė gjithė Ilirinė. Ekonomia qytetare gjatė pothuaj njė shekulli pėrjetoi njė lulėzim tė plotė.

U ngritėn shumė qytete tė reja me arkitekturė urbane bashkėkohore dhe me mure mbrojtėse tė fuqishme. Arti e kultura morėn njė zhvillim tė paparė deri atėherė nė Iliri. Ndėr qytetet kryesore ilire qė morėn zhvillim janė Damastioni, Bylisi, Albanopoli, Dimali, Shkodra, Lisi, Meteoni, Ulqini, Rizoni etj. Disa prej tyre prenė edhe monedhat e veta prej bronzi ose prej argjendi. Kėto qytete luajtØn rol tė rėndėsishėm jo vetėm nė ekonominė e kulturėn e vendit, por edhe nė historinė politike tė Ilirisė. Pėrfshirja e kolonive helene, Dyrrahu e Apolonia, nė shtetin ilir dhe pėrzirja e banorėve tė tyre me ilirėt, ndikuan nė rritjen e fuqisė ekonomike dhe nė zgjerimin e marrdhėnieve tregtare me tė gjitha krahinat e Ballkanit dhe jashtė tij.

Enkelejtė

Banonin nė krahinat pėrreth liqenit tė Ohrit. Ata krijuan dinastinė e parė tė Mbretėrisė Ilire, nė fund tė shek. V p.K. Njė nga qytetet e tyre kryesore ishte Enkelana. Pas shek. IV ata nuk pėrmenden mė. Nė trevat e fisit tė enkelejve pėrmenden edhe dasaretėt. Enkelejtė kanė qenė peshkatarė tė zotė.


Nė fillim tė shek. IV para e. sonė federata e enkelejve, nė krye tė sė cilės ishte Bardhyli, u bė njė fuqi mjaft aktive.

Duke pėrfituar nga gjendja e turbulltė qė u krijua nė Maqedoni pas vrasjes sė mbretit Arkelau (399) dhe nga dobėsimi i mėpastajmė i saj.

Enkelejtė dhe fise tė tjera ilire, qė ishin bashkuar me ta e sulmuan Maqedoninė gjatė gjithė gjysmės sė parė tė shekullit. Ata pushtuan mjaft toka tė saj dhe i detyruan mbreterit e Maqedonisė t'u paguanin njė tribut tė pėrvitshėm. Tė gjitha pėrpjekjet qė bėnė mbretėrit e Maqedonisė para Filipit tė II pėr tė dalė nga kjo gjendje pėrfunduan pa sukses. Nė kėtė periudhė enkelejtė ndėrhynė edhe nė punėt e Lidhjes Molose, qė ishte krijuar nė Epir. Nė vitin 3115 para e. sonė, ata, sė bashku me Dionizin e Sirakuzės, rivendosėn nė fron tė Lidhjes mbretin e dėbuar Alketa. Rreth vitit 365 enkelejtė ndėrmorėn njė tjetėr sulm kundėr Lidhjes Molose, gjatė tė cilit plaēkitėn dhe shkatėrruan shumė toka tė pushtuara.

Me luftat e vazhdueshme Bardhyli e rriti pushtetin e vet dhe krijoi njė mbretėri tė fortė. Por aty nga mezi i shek. IV ai u gjend pėrpara njė armiku tė rrezikshėm, pėrpara shtetit tė rimėkėmbur maqedon. Filipi i II, i cili kishte ardhur tani nė fuqi, u dha fund grindjeve tė brendėshme dhe, pasi bėri njė sėrė reformash pėr forcimin e shtetit dhe tė ushtrisė, filloi luftat pėr ēirimin e tokave maqedone tė pushtuara mė pėrpara nga fqinjtė dhe pėr zgjerimin e shtetit tė vet.

Fushatėn kundėr enkelejve Filipi e filloi pasi u pajtua me thrakėt dhe Athinėn dhe pasi u lidh me mbretin e molosėve, birin e Alketės, Arritėn, lidhje qė e pėrforcoi duke u martuar me mbesėn a kėtij, Olympinė. Nė vitin 358 ai u drejtua kundėr enkelejve me njė ushtri tė fortė, tė pėrbėre prej 10 mijė hoplitėsh, kėmbėsorė tė armatosur rėndė, dhe 600 kalorėsish.

Kundėr tij Bardhyli ngriti gjithashtu njė ushtri tė madhe prej 10 mijė kėmbėsorėsh tė zgjedhur dhe 500 kalorėsish. Lufta midis dy palėve filloi pasi dėshtuan pėrpjekjet e Bardhylit pėr ta zgjidhur konfliktin me anė bisedimesh. Si pas pėrshkrimit tė Diodorit, ushtria ilire i pėrballoi pėr mjaft kohė sulmet e ushtarėve tė stėrvitur mirė dhe tė armatosur rėndė tė Filipit. Goditjeve tė falangės maqedone Bardhyli i vuri pėrballė formacionin luftarak me radhė tė shtėrnguara nė trajtė katėrkėndėshi.

Luftėn e fituan maqedonėt por dėmet qenė shumė tė mėdha pėr tė dy palėt. Kjo e detyroi Filipin tė mos e ndiqte kundėrshtarin dhe tė pranonte bisedime pėr paqe. Sipas marrėveshjes enkelejtė u detyruan tė lėshonin tokat e qytetet maqedone qė kishin pushtuar disa vjet mė parė.

Por kjo luftė zgjidhi vetėm ēėshtjen e tokave tė pushtuara. Nė kufi tė Maqedonisė qėndronte akoma e fortė mbretėria e enkelejve. Prandaj, pak kohė pas luftės sė parė, nė 352, Filipi i sulmoi papritmas enkelejtė, dhe u shkėputi kėtyre krahinėn e lynkestėve dhe tė gjitha tokat nė lindje tė liqejve Lyknid. Kėshtu, nė dy luftat kundėr enkelejve, Filipi i II e ndryshoi gjendjen nė kufijtė perėndimorė tė Maqedonisė nė favor tė tij. Enkelejtė, ndoshta pėr ta zėvendėsuar humbjet nė lindje, u drejtuan nė jug kundėr molosėve.

Dy herė me radhė ushtria e enkelejve sulmoi e plaēkiti tokat e molosėve, por nė tė dy ekspeditat e saj ajo ndeshi nė qėndresėn e fortė tė tyre dhe u detyrua tė tėrhiqej. Ndėrkaq, pas disa suksesesh qė kishte pasur nė Greqi, Filipi i II po pėrgatitej t'i nėnshtronte plotesisht enkelejtė dhe tė dilte nė Adriatik. Por tani kjo detyrė ishte vetėm njė pjesė e planit tė tij kryesor, e pushtimit tė Greqisė.

Per kėtė qėllim, mė 344 Filipi u drejtua pėrsėri kundėr enkelejve. Nė kėtė kohė Bardhyli kishte vdekur. Ushtria maqedone hyri nė tokat ilire dhe pasi mundi ushtrinė e dobėsuar tė enkelejve, pushtoi shumė qėndra tė tyre dhe plaēkiti vendin. Nė tokat e pushtuara Filipi vendosi garnizone tė forta ushtarake.

Pas ekspeditės qė bėri Filipi mė 344, enkelejtė duket se ranė pėrkohėsisht nėn vartėsinė e Maqedonisė, por pas vdekjes sė Filipit, tė parėt qė ngritėn krye kundėr pasardhėsit tė tij, Aleksandrit, qenė enkelejtė. Kėta e ēliruan vendin nga pushtimi maqedon nėn udhėheqjen e Klitit, trashėgimtarit tė Bardhylit, dhe rimėkėmbėn pėrsėri shtetin e vet.

Nė vitin 335, nė kohėn kur Aleksandri gjendej nė veri tė shtetit tė vet, duke luftuar kundėr fiseve thrake qė kishin ngritur krye, ushtria e enkelejve, e udhėhequr nga mbreti Klit, sulmoi Maqedoninė dhe zuri fortesėn strategjike Pelion (nė njė grykė malore afėr Bilishtit.

Pėr tė luftuar me sukses kundėr maqedonėve, Kliti kishte lidhur aleancė me mbretin e taulantėve, Glaukun, i cili ishte nisur me ushtrinė e vet pėr tu bashkuar me enkelejtė. Sulmi i ilirėve e detyroi Aleksandrin tė bėnte paqe me thrakėt dhe tė kthehej kundėr tė parėve. Aleksandri u drejtua kundėr Pelonit qė e rrethoi edhe u mundua ta merrte, por gjeti njė qėndresė tė madhe nga enkelejtė. Kur pa se nė kodrat pėrreth kishte arritur ushtria taulante, Aleksandri u detyrua ta hiqte rrethimin e Pelionit dhe tė drejtohej kundėr tyre. Me njė manovrim tė shpejtė ky i sulmoi taulantėt dhe aty pėr aty bėri sikur u thye.

Duke mos e kuptuar dredhinė e armikut, taulantėt nuk u kujdesėn per tė siguruar pozitat e veta. Me njė sulm tė papritur Aleksandri e ndryshoi gjendjen. Ushtria e taulantėve, e kapur nė befasi, nė pamundėsi mbrojtje, i lėshoi kodrat rreth Pelionit dhe u tėrhoq drejt kufijve tė shtetit tė vet.

Pas largimit tė taulantėve Kliti e dogji Pelionin dhe u tėrhoq. Tė dy ushtritė e mundura Aleksandri i ndoqi deri nė malet e taulantėve nė Mokėr. Por ai nuk e vazhdoi mė tej luftėn kundėr ilirėve sepse i duhej tė shkonte nė Greqi per tė shtypur kryengritje tė tjera qė kishin shpėrthyer kundėr tij. Pas kėsaj lufte enkelejtė u detyruan tė njihnin pėrsėri vartėsinė nga shteti maqedon. Pas vdekjes sė Aleksandrit tė Maqedonisė, sė bashku me thrakėt e qytetet greke, kundėr shtetit tė Maqedonisė u ngritėn edhe enkelejtė. Nė kohėn e Diadokėve, pasardhėsve tė Aleksandrit, enkelejtė fituan pavarėsinė.

Mbretėria e tyre u mėkėmb, por ajo nuk kishte mė fuqinė e mėparėshme. Nė kėtė kohė, nė fillim tė shekullit III para e. sonė, nė njė burim historik, si mbret i enkelejve pėrmendet Bardhyli i Ri. Aleat i tij u bė Pirrua mbreti i Epirit, me tė cilin u lidh edhe me krushqi, duke i dhėnė per grua tė bijėn, Birkenėn. Nėn sundimin e Bardhylit tė Ri mbretėria e enkelejve pėrfshinte vetėm njė pjesė tė fiseve tė mėparėshme. Pas shek. III enkelejtė e humbėn fare rėndėsinė e tyre dhe nuk pėrmendėn mė. Nė shkatėrrimin e mbretėrisė sė enkelejve pėrveē Maqedonisė, ndikoi edhe invazioni i keltėve tė cilėt duke u nisur nga viset e Evropės sė mesme, kaluan nė fillim tė shek. III nėpėr Ballkan duke shkelur edhe tokat e Ilirisė jugore.
Dasaretėt


Janė njė fis i madh nė Ilirinė Juglindore. Njiheshin nė lashtėsi sidomos pėr prodhimin e drithėrave tė bukės. Njė qytet me tė njohura ishte Pelioni (qyteza nė Selcė tė Poshtme tė Pogradecit). Qytet tjetėr i madh i kėtij fisi ishte edhe Antipatra (Berati).

Albanėt


Banonin nė prapatokėn e qytetit tė Dyrrahut. Kryeqendra e tyre ishte Albanopoli (Zgėrdheshi i Krujės). Fisi i albanėve i dha emrin e vet shqiptarėve, gjatė mesjetės sė hershme, kur ata njihen si albanė, arbėr.

Ardianėt


Fillimisht shtriheshin rreth gjirit tė Rizonit dhe tė lumit Neretva. Ardianėt e shtrinė pushtetin e vet nė tė gjitha krahinat e tjera qė mė parė ishin nėn sundimin e taulantėve. Ardianėt luajtėn njė rol shumė tė madh nė luftėrat kundėr pushtusve romakė, gjatė shek.III-II p.K., nė kohėn kur sundoi dinastia ardiane e Mbretėrisė Ilire. Kryeqendra e ardianėve ishte Shkodra.Ndėrsa shtetet e enkelejve, taulantėve dhe ai i Epirit, aty nga mesi i shek. III ishin dobėsuar dhe sė shpeji ranė si pasojė e luftave shkatėrrimtare dhe tė pėrgjakshme tė jashtme dhe tė brendėshme, njė shteti ri ilir, shteti i ardianėve. Doli nė arenėn politike me njė energji tė madhe. Vendbanimet e para tė ardianėve ishin krahinat qė shtriheshin nė veri tė lumit Narona (Narenta a sotme) deri nė tokat e dalmatėve. Nė mesin e shek. III mbret i ardianėve ishte Agroni (250-231 para e. sonė).

Gjatė sundimit tė tij shteti i ardianėve u bė i fuqishėm. Ai pėrgatiti forca tė mėdha detare e tokėsore, "mė tė mėdhatė qė kishin pasur deri atėhere mbretėrit e Ilirisė", siē thotė Polibi. Kėto forca i dhanė mundėsi Agronit tė bėnte njė politikė tė jashtme aktive. Nė fillim ai sulmoi dhe bashkoi me shtetin e vet disa nga kolonitė greke tė bregdetit dalmatin.

Prej tyre, Farin dhe Korkyrėn e Zezė ai i pushtoi me lehtėsi, kurse Isa i qėndroi pėr njė kohė tė gjatė sulmeve ilire. Pas kėsaj Agroni ndėrmori njė varg veprimesh detare nėpėr Adriatik e Jon. Anijet dhe njerėzit e tij arrinin deri thellė nė brigjet e Greqisė. "Lakonia ėshtė bėrė plaēkė e piratėve ilirė", thoshte mbreti i Spartės, Kleomeni. Krahas me sulmet detare Agroni sulmoi nėpėr tokė Ilirinė e jugut. Ai nėnshtroi dokleatėt (nė Mal tė Zi) dhe zuri qėndrėn e labeatėve, Shkodrėn. Mė vonė, nėn sundimin e ardianėve hynė qyteti Lis, parthinėt dhe fise tė tjera ilire, tė cilat mė parė bėnin pjesė nė mbretėrinė e taulantėve.

Mbretėria a ardianėve tani shtrihej nė njė teritor tė gjėrė qė pėrfshinte Dalmacinė e mesme dhe ishujt dalmatinė, Hercegovinėn e jugut dhe tokat e Shqipėrisė deri nė Vjosė. Pushtimet e njėpasnjėshme e shtuan shumė fuqinė e shtetit ardian dhe e rritėn autoritetin e tij politik nė sy tė fqinjėve. Ato i lejuan Agronit tė korrte njė fitore tjetėr - diplomatike - tė vendoste marrėdhėnie aleance me njė nga fuqitė mė tė mėdha tė Ballkanit nė atė kohė, me Maqedoninė.

Kjo aleancė i dha atij mundėsi ta zbatonte mė me lehtėsi politikėn e pushtimeve. Nė marrėveshje me mbretin e Maqedonisė, Dhimitrin e II Agroni sulmoi nga deti, mė 231, etolėt, tė cilėt kishin rrethuar qytetin Medion tė Akarnanisė dhe po kėrcėnonin pavarėsinė e tij. Etolėt e thyen keqas nga sulmi i fuqishėm i ushtrisė ilire dhe qyteti shpėtoi nga rrethimi. Kjo fitore i dha ilirėve plaēkė tė madhe e skllevėr tė shumtė.Pas vdekjes sė Agronit (231 para e. sonė) politikėn e tij e vazhdoi e shoqja Teuta, e cila sundoi si tutore e mbretit tė vogėl Pines.

Pushtimet e shtetit Ardian (Teuta)

Pas shuarjes sė kryengritjes qė bėnė enklejtė me nė krye djalin e Bardhylit, Klitin, pėr t'u shkėputur nga Maqedoni, qendra e shtetit ilir kaloi te taulantėt, ku Glaukia krijoi dinastinė e tij mbretėrore. Politika e mbretėrve tė dinastisė sė Glaukisė, nė ndryshim nga ajo e enkelejve, qe shumė mė aktive dhe mė e gjerė. Ndaj maqedonasve u zhvillua njė politikė e papajtueshme.

Pas vitit 323 p.K., Glaukia arriti tė ēlironte tė gjitha tokat qė maqedonasit ua kishin marrė enkelejve. Pas kėsaj maqedonasit u pėrpoqėn tė futnin nėn varėsinė e tyre Dyrrahun e Apoloninė, qė do t'i bėnte ata zotėr tė Adriatikut. Pas kryengritjes sė vitit 312 p.K., qė u bė nė kėto qytete, Dyrrahu e Apolonia ranė nėn pushtetin e Mbretėrisė Ilire tė Glaukisė. Nė vitin 309 p.K., qė u bė nė kėto qytete, Dyrrahu e Apolonia ranė nėn pushtetin e Mbretėrisė Ilire tė Glaukisė. Nė vitin 309 p.K. Glaukia me njė ushtri tė madhe zbriti nė Epir dhe vendosi nė fron mbretin Pirro. Kjo ndikoi nė dobėsimin e grupit promaqedonas ne Epir. Bardhyli i ri, pasardhės i Glaukisė, krijoi marrėdhėnie miqėsore me Epirin, por kėto nuk vazhduan gjatė, se Pirroja i shtriu pushtimet e tij deri nė Shkumbin. Politikėn e paraardhėsve vazhdoi mė me forcė dhe mbreti Monun (viti 280 p.K.), i cili u bė edhe zotėrues i Dyrrahut, ku preu monedha argjendi me emrin e vet. Ai arriti tė rikėmbėnte e tė forconte shtetin ilir. E gjithė periudha e sundimit tė dinastisė sė Glaukisė shėnon faqe tė rėndėsishme pėr historinė ilire. Shteti Ilir i Ultėsirės Bregdetare tė Adriatikut u bėri ballė synimeve hegjemoniste tė Maqedonisė dhe pushtimeve epirote, duke siguruar njė zhvillim tė hovshėm ekonomik e kulturor nė tė gjithė Ilirinė.

Ekonomia qytetare gjatė pothuaj njė shekulli pėrjetoi njė lulėzim tė plotė. U ngritėn shumė qytete tė reja me arkitekturė urbane bashkėkohore dhe me mure mbrojtėse tė fuqishme. Arti e kultura morėn njė zhvillim tė paparė deri atėherė nė Iliri. Ndėr qytetet kryesore ilire qė morėn zhvillim janė Damastioni, Bylisi, Albanopoli, Dimali, Shkodra, Lisi, Meteoni, Ulqini, Rizoni etj. Disa prej tyre prenė edhe monedhat e veta prej bronzi ose prej argjendi. Kėto qytete luajtėn rol tė rėndėsishėm jo vetėm nė ekonominė e kulturėn e vendit, por edhe nė historinė politike tė Ilirisė. Pėrfshirja e kolonive helene, Dyrrahu e Apolonia, nė shtetin ilir dhe pėrzirja e banorėve tė tyre me ilirėt, ndikuan nė rritjen e fuqisė ekonomike dhe nė zgjerimin e marrdhėnieve tregtare me tė gjitha krahinat e Ballkanit dhe jashtė tij.


Dardanėt

Ishin fisi mė i madh ilir qė u vu nė krye tė Mbretėrisė Dardane, nė Ballkanin Qendror, kryesisht nė Kosovė. Dy fise tė tjera dardane tė njohura ishin thunatėt dhe galabrėt. Qyteti mė i rėndėsishėm i dardanėve ka qenė Damastioni, i njohur si kryeqendėr e nxjerrjes sė metaleve. Dardanėt pėrmendėn si luftėtarė tė fortė xehtarė shumė tė mirė, blegtorė dhe tregtarė tė njohur.

Dalmatėt


Banonin nė brigjet e Adritikut. Ishin blegtorė tė njohur; shquheshin pėr punimin e llojeve tė ndryshme tė veshjeve prej liri e leshi. Veshja e njohur me emrin dalmatika nė shekujt e parė u pėrdor edhe nga aristokracia romake, prej nga kaloi edhe nė veshjen rituale kishtare. Qyteti mė i njohur i tyre ka qenė Delmini.

Penestėt

Banonin nė luginėn e Drinit tė Zi e pėrreth saj. Pėrmenden pėr herė tė parė nė vitet 170-169 p.K. Luajtėn rol tė rėndėsishėm nė Luftėn e Tretė Ilire- romake. Pėrfshiheshin nė Mbretėrinė Ardiane. Kishin 14 qytete e kėshtjella, ndėr tė cilat pėrmendėn Uskana, Oeneu, Draudaku etj. Meqenėse pranuan garnizone romake nė qendrat e tyre,maqedonasit ua shkretuan vendin.

Molosėt

Janė njė nga tri fiset kryesore qe banonin nė qendėr tė Epirit antik dhe qė luajtėn njė rol shumė tė rėndėsishėm drejtues nė historinė e lindjes dhe tė formimit tė shtetit tė Epirit.

Kaonėt


Ky fis epirot kishte shtrirje tė gjėrė, qė nga lumi Thyamis (sot lumi Kallama), deri nė luginė e Drinosit, nė Gjirokastėr, Kryeqendra e kaonėve, Foinike (Finiqi i Sarandės), nė shek.III p.K. u bė kryeqendra e gjithė shtetit tė Epirit. Qytet tjetėr i madh i kaonėve ishte Antigonea (Saraqinishti i Gjirokastrės).

Thesporėt


Banonin nė Epir, nė jug tė lumit tė sotėm Kallama, deri nė gjirin e Ambrakisė. Pėrmenden nė shkrimet e lashta qė nga shek. V.p.K., si fis qė sundoheshin nga dy kryetarė tė zgjedhur ēdo vit nga gjiri i parisė.


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   20.09.10 5:39

Trevat e shtrirjes sė popullsisė ilire janė mjaft tė gjėra, ato pėrfshijnė gjithė pjesėn perėndimore tė Gadishullit Ballkanik, qė nga degėt e Danubit, lumejtė Sava e Drava nė veri, e deri nė Gjirin e Ambrakisė (Prevezė) nė jug, kurse nė lindje deri nė Vardar. Grupe tė veēanta ilirėsh u vendosėn edhe nė Italinė e jugut, kėto janė fiset mesape dhe japige. Emri etnik ILIR shfaqet nė nė veprat antike qė nė shekullin V p.K., kurse emrat e dia fiseve ilire fillojnė e pėrmenden qė nė shekullin XII p.K. nga Homeri. Por koha e formimit tė etnosit ilir ėshtė shumė mė e lashtė.TAULANTĖTBanonin nė zonėn e Adriatikut, qė nga lumi Vjosa, deri nė prapatokėn e Durrahut. Ky fis luajti rol shumė tė rėndėsishėm nė historinė ilire tė shekullit IV-III p.K., duke u vėnė nė krye tė shtetit ilir, tė cilin e kishin krijuar mė parė Enkelejtė.Nė trevat e Taulantėve mė vonė shfaqet fisi i Albanėve dhe i Parthinėve.ENKELEJTBanonin nė krahinat pėrreth liqenit tė Ohrit. Ata krijuan dinastinė e parė tė Mbretėrisė Ilire, nė fund tė shekullit V p.K. Njė nga qytetet e tyre kryesore ishte Enkelana. Pas shekullit IV ata nuk pėrmenden mė. Nė trevat e fisit tė enkelejve pėrmenden edhe dasaretėt. Enkelejtė kanė qenė peshkatarė tė zotė.
DASARETĖTJanė njė fis i madh nė Ilirinė juglindore. Njiheshin nė lashtėsi sidomos pėr prodhimin e drithrave tė bukės. Njė nga qytetet mė tė njohura ishte Pelioni (qyteza nė Sellcė tė poshtme tė Pogradeci ).

Qytet tjetėr i madh i kėtij fisi ishte edhe Antiparta (Berati).ALBANĖTBanonin nė prapatokėn e Durrahut. Kryeqendra e tyre ishte Albanpuli (Zgėrdheshi i Krujės). Fisi i Albanėve u dha emrin e vet shqiptarėve gjatė mesjetės sė hershme, kur ata njiheshin si albane, arbėr.ARDIANĖT
Fillimisht shtriheshin rreth gjirit tė Rrizonit (sot gjiri Kotorit) dhe tė lumit Neretva. Ardianėt e shtrinė pushtetin e vet nė tė gjitha krahinat e tjera qė mė parė ishin nėn sundimin e taulantėve. Ardianėt luajtėn njė rol tė rendėsishėm nė luftrat kundėr pushtuesve romakė, gjatė shekullit III - II p.K., nė kohėn kur sundoi dinastia ardiane e Mbretėrisė Ilire.

Kryeqendra e ardianėve ishte Shkodra.DARDANĖTIshin fisi mė i madh Ilir qė u vu nė krye tė Mbretėrisė Dardane, nė ballkanin qendror, kryesisht nė Kosovė. Dy fise tė tjera dardane tė njohura ishin thunatėt dhe galabrėt. Qyteti mė i rėndėsishėm i dardanėve ka qenė Damastioni, i njohur si kryeqendra e nxjerjes sė metaleve. Dardanėt pėrmenden si luftėtarė tė fortė, xehtarė shumė tė mirė, blegtorė dhe tregtarė tė njohur.PAIONĖTFise ilire qė banonin nė luginėn e sipėrme tė Vardarit nė kufi me dardanėt, duke u shtri deri te lumi Struma. Pėrmenden pėr herė tė parė nga Homeri si aleatė tė trojanėve. Nė gjysmėn e parė tė shekullit IV p.K. paionėt krijuan mbretėrinė e tyre, e cila u detyrua t'u bėjė ballė pėr shumė kohė sulmeve tė maqedonasve. Paionėt prenė ne shekullin IV - III p.K. monedhėn e tyre prej argjendi.
DALMATĖTBanonin nė brigjet e Adriatikut. Ishin blegtorė tė njohur, shquheshin pėr punimin e llojeve tė ndryshme tė veshjeve prej liri e leshi. Veshja e njohur me emrin dalmatika nė shekujt e parė u pėrdor edhe nga aristoktacia romake, prej kah kaloi edhe nė veshje rituale kishtare. Qyteti mė i njohur i dalmatėve ka qenė Delmini.PENESTĖTBanonin nė luginėn e drinit tė zi e pėrreth saj.

Pėrmenden pėr herė tė parė nė vitet 170 - 169 p.K. Luajtėn rol tė rėndėsishėm nė Luftėn e tretė Ilire - Romake. Pėrfshiheshin nė Mbretėrinė Ardiane. Kishin 14 qytete e kėshtjella, ndėr tė cilat pėrmenden Uskana, Oeneu, Draudaku etj. Meqenėse pranuan garnizone romake nė qendrat e tyre, maqedonasit ua shkretuan vendin.MOLLOSĖT
Janė njė nga tre fiset kryesore qė banonin nė qendėr tė Epirit antik dhe luajtėn njė rol shumė tė rėndėsishėm si drejtues nė historinė e lindjes dhe formimit tė shtetit tė Epirit.KAONĖTKy fis epiriot kishte shtrirje shumė tė gjėrė qė nga lumi Thyamis (sot lumi Kallama) deri nė luginėn e Drinosit nė Gjirokastėr. Kryeqendra e kaonėve Foinikė (Finiqi i Srandės), nė shekullin III p.K. u bė kryeqendra e gjith shtetit tė Epirit. Qytet tjetėr i madh i kaonėve ishte Antigonea (Saraqinishti i Gjirikastrs).THESPROTĖTBaninin nė Epir, nė jug tė lumit tė sotėm Kallama, deri nė gjirin e Ambrakisė. Pėrmenden nė shkrimet e lashta greke nė shekullin V p.K., si fis qė sundoheshin nga dy kryetarė tė zgjedhur ēdo vit nga gjiri i parisė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   20.09.10 5:39

1.
Origjina e Ilirėve 


Popujt qė u bėnė mė
tė njohur nė historinė e lashtė tė Ballkanit janė grekėt,
ilirėt dhe trakėt. Ilirėt janė ndėr banorėt mė tė
lashtė tė Gadishullit Ballkanik. Ata janė autoktonė.
Kulturėn, gjuhėn dhe tiparet antropologjike ilirėt i
formuan nė vendin e tyre, nė pjesėn perėndimore tė
Gadishullit tė Ballkanit, aty ku shkrimtarėt antikė i pėrmendin
nė veprat e tyre. 


Trevat e shtrirjes sė
popullsisė ilire janė mjaft tė gjera; ato pėrfshijnė tė
gjithė pjesėn perėndimore tė Gadishullit tė Ballkanit, qė
nga degėt e Danubit, lumenjtė Sava e Drava, nė veri, e deri
te Gjiri i Ambrakisė (Prevezė), nė jug, kurse nė lindje
deri nė Vardar. Grupe tė veēanta ilirėsh u vendosėn edhe
nė Italinė e Jugur. Kėto janė fiset mesapet dhe japige.


 Emri etnik ILIR shfaqet
nė veprat antike qė nė shek. V p. K. Kurse emrat e disa
fiseve ilire fillojnė e pėrmendėn qė nė shek. XII nga
Homeri. Por koha e formimit tė etnosit ilir ėshtė mė e
lashtė.


Fillimet e origjinės
ilire janė qė nė mesin e mijėvjeēarit tė dytė p.K., qė
nga periudha e bronzit tė mesėm, kur fillojnė tė formohen
tiparet etnike ilire. Nė epokėn e hekurit (mijėvjeēari i
fundit p.K.) ilirėt u formuan plotėsisht, duke trashėguar
nga epokat mė tė hershme eneolitike dhe tė bronzit tipare
kulturore gjuhėsore e antropologjike etnike.


 Teoria e vjetėr qė i bėri
ilirėt tė ardhur nga Evropa Qendrore, nė shekujt XII – XI
p.K., ėshtė rrėzuar nga studimet e kryera pas Luftės sė
Dytė Botėrore. Vetė fakti qė varrimet me urna,
karakteristike pėr popujt e Evropės Qendrore, nuk janė
tipike pėr trevat e shtrirjes sė ilirėve, por ndeshen vetėm
nė zona tė kufizuara, tė rralla, dėshmon kundėr teorisė
sė ardhjes sė ilirėve nė Ballkan nga veriu.


 Gjurmėt e kulturave tė
Evropės Qendrore, qė ndeshen nė Iliri, janė rezultat i
kontakteve kulturore, tregtare e tė lėvizjes sė artizanėve
tė punimit tė metaleve.


 


 2.
Fiset
kryesore ilire 


Ndėr fiset mė tė pėrmendura
ilire janė: taulantėt, ardianėt, dardanėt, paionėt,
dalmatėt, albanėt, penestėt, molosėt, kaonėt, thesprotėt
etj. TAULANTĖT.
Banonin nė zonėn e Adriatikut, qė nga lumi Vjosa, deri nė
prapatokėn e Dyrrahut. Ky fis luajti njė rol shumė tė rėndėsishėm
nė historinė ilire tė shek. IV – III p.K., duke u vėnė
nė krye tė shtetit ilir, tė cilin e kishin krijuar mė parė
enkelejtė. Nė trevat e taulantėve mė vonė shfaqet fisi i
Albanėve dhe i Parthinėve. ENKELEJTĖ.
Banonin nė krahinat pėrreth liqenit tė Ohrit. Ata krijuan
dinastinė e parė tė mbretėrisė Ilire, nė fund tė shek.
V p.K. Njė nga qytetet e tyre kryesore 

ishte Enkelana. Pas shek. IV ata nuk pėrmenden mė. Nė
trevat e fisit tė enkelejve pėrmenden edhe dasaretėt.
Enkelejtė kanė qenė peshkatarė tė zotė.


 DASARETĖT.

Janė njė fis i madh nė Ilirinė Juglindore. Njiheshin nė
lashtėsi sidomos pėr prodhimin e drithėrave tė bukės. Njė
nga qytetet mė tė njohura ishte Pelioni (qyteza nė Selcė tė
Poshtme tė Pogradecit). Qytet tjetėr i madh i kėtij fisi
ishte edhe Antipatra (Berati).


 ALBANĖT.

Banonin nė prapatokėn e qytetit tė Dyrrahut. Kryeqendra e
tyre ishte Albanopoli (Zgėrdheshi i Krujės). Fisi i albanėve
i dha emrin e vet shqiptarėve, gjatė mesjetės sė hershme,
kur ata njihen si albanė, arbėr.


 ARDIANĖT.

Fillimisht shtriheshin rreth gjirit tė Rizonit dhe tė lumit
Neretva. Ardianėt e shtrinė pushtetin e vet nė tė gjitha
krahinat e tjera qė mė parė ishin nėn sundimin e taulantėve.
Ardianėt luajtėn njė rol shumė tė madh nė luftėrat kundėr
pushtuesve romakė, gjatė shek. III – II p.K., nė kohėn
kur sundoi dinastia ardiane e Mbretėrisė Ilire. Kryeqendra e
ardianėve ishte Shkodra.


 


DARDANĖT.
Ishin fisi mė i madh ilir qė u vu nė krye tė Mbretėrisė
Dardane, nė Ballkanin Qendror, kryesisht nė Kosovė. Dy fise
tė tjera dardane tė njohura ishin thunatėt dhe galabrėt.
Qyteti mė i rėndėsishėm i dardanėve ka qenė Damastioni,
i njohur si kryeqendėr e nxjerrjes sė metaleve. Dardanėt pėrmenden
si luftėtarė tė fortė, xehetarė shumė tė mirė, blegtorė
dhe tregtarė tė njohur.


 


PAIONĖT.
Fise ilire qė banonin nė luginėn e sipėrme tė Vardarit nė
kufi me dardanėt, duke u shtrir deri tek lumi Struma. Pėrmenden
pėr herė tė parė nga Homeri, si aleat tė trojanėve. Nė
gjysmėn e parė tė shek.IV paionėt krijuan mbretėrin e
tyre, e cila u detyrua t’u bėjė ballė pėr shumė kohė
sulmenve tė maqedonasve. Paionėt prenė nė shek.IV-II p.K.
monedhėn e tyre prej argjendi.

 
DALMATĖT.
Banonin nė brigjet e Adriatikut. Ishin blegtorė tė njohur,
shquheshin pėr punimin e llojeve tė ndryshme tė veshjeve
prej liri e leshi. Veshja e njohur me emrin dalmatika nė
shekujt e parė u pėrdor edhe nga aristokracia romake, prej
nga kaloi edhe nė veshje rituale kishtare. Qyteti mė i
njohur i tyre ka qenė Delmini.


 
PENESTĖT.
Banonin nė luginėn e Drinit tė Zi e pėrreth saj. Pėrmenden
pėr herė tė parė nė vitet 170 – 169 p.K. Luajtėn rol tė
rėndėsishėm nė Luftėn e Tretė Ilire – romake. Pėrfshiheshin
nė Mbretėrin Ardiane. Kishin 14 qytete e kėshtjella, ndėr
tė cilat pėrmenden Uskana, Oeneu, Draudaku etj. Meqenėse
pranuan garnizone romake nė qendrat e tyre, maqedonasit ua
shkurtuan vendin. 
MOLOSĖT.
Janė njė nga tri fiset kryesore qė banonin nė qendėr tė
Epirit antik dhe qė luajtėn rol shumė tė rėndėsishėm
drejtues nė historinė e lindjes dhe tė formimit tė shtetit
tė Epirit.


 KAONĖT.
Ky fis epirot kishte shtrirje tė gjerė, qė nga lumi
Thyamios (sot lumi Kallama), deri nė luginėn e Drinosit, nė
Gjirokastėr. Kryeqendra e kaonėve, Foinike (Finiqi i Sarandės),
nė shek. III p.K. u bė kryeqendra e gjithė shtetit tė
Epirit. Qytet tjetėr i madh i kaonėve ishte Antigonea
(Saraqinishti i Gjirokastrės). THESPROTĖT.
Banonin nė Epir, nė jug tė lumit tė sotėm Kallama, deri nė
gjirin e Ambrakisė. Pėrmenden nė shkrimet e lashta qė nga
shek. V p.K., si fis qė sundoheshin nga dy kryetarė tė
zgjedhur ēdo vit nga gjiri i parisė. 


Fise tė tjera tė
njohura janė edhe labianėt (pėr rreth liqenit tė Shkodrės),
pirustėt (nė Mirditė) dhe parthiniet nė ultėsirėn
bregdetare tė Adriatikut.


...


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   20.09.10 7:18

i kam msu kto une se i kam pas te trivia prandaj thash :D

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   24.09.10 21:49

Network i ke mesuar ngaqe je mare me keto postime prandaj kjo eshte gje e mire jo keq por ama ka edhe nga ato qe nuk i din Smile eshte koha ti mesojne :p

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   25.09.10 4:30

e pra se ka shume qe se din :D

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fiset kryesore Ilire   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fiset kryesore Ilire
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Fiset shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog