Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Vizat, sot miratohet amendamenti i Fajon

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Vizat, sot miratohet amendamenti i Fajon   27.09.10 19:57

Vizat, sot miratohet amendamenti i Fajon

28/09/2010 08:25Vizat, sot miratohet amendamenti i Fajon

Dita e sotme pritet tė jetė njė etapė e rėndėsishme nė pėrmbylljen e procesit tė liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė.

Komiteti i Drejtėsisė dhe Punėve tė Brendshme tė Parlamentit Europian ka nė kalendarin e vet votimin e draft-raportit pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn, i cili ėshtė hartuar nga raportuesja sllovene, Tanja Fajon.

Komiteti me seli nė Bruksel, do tė nisė punėn sot paradite, nė njė seancė qė parashikohet tė zgjasė mė pak se njė orė gjatė sė cilės eurodeputetja Fajon do tė mbajė fjalėn e saj, si dhe do tė lexohet opinioni i pėrgatitur nga baronesha Sarah Ludford.

Mė pas do tė kalohet nė njė votim elektronik tė dokumentit. Nė thelbin e vet dokumenti i pėrgatitur sugjeron heqjen e regjimit tė vizave pėr dy vendet e fundit nė Ballkan qė nuk e kanė kėtė tė drejtė, Shqipėria dhe Bosnjė-Hercegovina, nė njė afat qė ėshtė bėrė i njohur se nuk do tė kalojė fundvitin 2010.

"Parlamenti Europian duhet tė shqyrtojė sa mė shpejt propozimin pėr amendim tė rregullores numėr 539 lidhur me Shqipėrinė dhe Bosnjėn dhe tė ndėrmarrė tė gjitha hapat e nevojashėm, pėr tė vlerėsuar propozimet e komisionit sa mė shpejt qė tė jetė e mundur. Besojmė se edhe Kėshilli do tė veprojė me tė njėjtin pėrkushtim. BE pritet tė mundėsojė lėvizjen e lirė pėr dy vendet e tjera brenda vjeshtės sė vitit 2010", thuhet ndėr tė tjera nė dokumentin e pėrgatitur nga Fajon.

Ndėrkohė, edhe pse njė votim formal, dokumenti pritet tė shoqėrohet me debate qė pėrfaqėsojnė orientime tė brendshme tė hapėsirės europiane.

Kėshtu, njė nga amendamentet e mundshme ėshtė edhe ai qė lidhet me pjesėmarrjen e Shqipėrisė dhe Bosnjės nė Konferencėn Islamike.

Ai ėshtė pėrgatitur nga eurodeputeti i majtė holandez, Daniel Van der Stoep, dhe kėrkon kushtėzimin e njė hapi tė tillė me tėrheqjen paraprake tė tė dyja vendeve ballkanike nga organizata e sipėrcituar.

“Kjo rregullore hyn nė fuqi nė qoftė se Shqipėria si anėtare, dhe Bosnja si vėzhguese nė Organizatėn e Konferencės Islamike tė heqin dorė respektivisht nga statusi i anėtarit dhe i vėzhguesit”, pėrcakton amendamenti nė fjalė.

Gjithsesi, duke parė hapat e deritanishėm, si dhe mendimet e pėrgjithshme rreth ēėshtjes pėrfshirė vendimin e Komisionit tė Jashtėm tė PE-sė, ky propozim ėshtė realisht pa peshė tė madhe.

Nėse ēdo gjė do tė shkojė normalisht, drafti do tė kalojė nė PE mė 6 tetor, ndėrsa vendimi pėrfundimtar do tė merret nga ministrat e Brendshėm tė BE-sė mė 9 nėntor.


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
Network
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 973
Registration date : 04/09/2010
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Vizat, sot miratohet amendamenti i Fajon   28.09.10 9:42

hajt inshalla bohet naj gjo ,te levizim te lir te pakten

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.net
 
Vizat, sot miratohet amendamenti i Fajon
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog