Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 “Vdekja dhe vasha” garon nė “Skupifest”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 33
Location : Athens

MesazhTitulli: “Vdekja dhe vasha” garon nė “Skupifest”   08.11.10 22:46

“Nuk e di kush merr pjesė krejt dhe ēfarė ėshtėkonkurrenca, por me rėndėsi ėshtė tė prezantohemi denjėsisht parapublikut tė Shkupit”, ka thėnė Berisha.
Zmadho fotografinė

Shkupjanet dhe shfaqja e “Vdekja dhe vasha” tė enjten mbrėma do tėbėhen njė nė skenėn e vogėl tė Teatrit Kombėtar tė Maqedonisė nė kuadėrtė festivalit ndėrkombėtar tė teatrit “Skupifest 2010”.

Drama psikologjike e autorit Ariel Dorfman me regji tė Fatos Berishės -i cili e ka inskenuar kėtė vepėr nė versionin e njė shfaqjejekamertale, ku publiku rri nė skenė dhe nga afėr pėrjeton rrėfimin e njėgruaje me histori tragjike - ėshtė ftuar tė jetė pjesė e njėrit prejfestivaleve mė tė njohura nė rajon. Pėr regjisorin Berisha konkurriminė tė “Skupifest” ėshtė e rėndėsishme qė Kosova po pėrfaqėsohet nėShkup.

Kėtė vit ky festival shėnon edicionin e katėrt.

“Nuk e di kush merr pjesė krejt dhe ēfarė ėshtė konkurrenca, por merėndėsi ėshtė tė prezantohemi denjėsisht para publikut tė Shkupit”, kathėnė Berisha.

Ftesa pėr tė marrė pjesė nė Shkup, sipas Berishės, i ka ardhur nga vetė organizatorėt e festivalit.

“Shfaqja ka marrė ftesė nga festivali”, ka thėnė ai, duke shtuar se kjoėshtė hera e tretė brenda dy muajve, qė shfaqja e tij po merr pjesė nėfestivale tė ndryshme.

“Nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Aktrimit nė Fier, ku aktorja Yllka Gashifitoi ēmimin e parė me rolin e Paulinės dhe nė Festivalin e TeatroveShqiptare nė Dibėr, ku shfaqja fitoi ēmimin special pėr inovacion”, kakujtuar Berisha.

“Vdekja dhe vasha” bashkėprodhim i Teatrit Urban dhe Teatrit Kombėtartė Kosovės, e dhėnė premierė nė qershor tė vitit tė kaluar, do tė jetėnė konkurrencė me shfaqje tė tjera nga e gjithė Evropa.

Shfaqja ‘Gilgames” nga Turqia do ta hapė festivalin tė mėrkurėn nėmbrėmje pėr t’ua lėnė radhėn shfaqjeve “That Thing” dhe“Condammnĕ a Mort” nga Franca, “Women’s Sect” nga Rumania,“Who the fuck stardet all this” nga Danimarka dhe “Ma&Al” ngaSllovenia. Festivali ndėrkombėtar i teatrit “Skupifest 2010” do tėmbyllet nė mbrėmjen e nėntė nėntorit me shfaqjen bullgare “Popcorn”.

Nė “Vdekja...” luajnė aktorėt: Shkumbin Istrefi, Luan Jaha dhe YllkaGashi. Tema e kėsaj shfaqjeje nė qendėr ka njė grua me njė tė kaluarshumė tė dhimbshme, e cila jeton mes sė kaluarės dhe tė tashmes.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
“Vdekja dhe vasha” garon nė “Skupifest”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog