Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Autobusi bie nga 100 metra lartėsi, 9 tė vdekur, 41 tė plagosur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Autobusi bie nga 100 metra lartėsi, 9 tė vdekur, 41 tė plagosur   08.11.10 23:20

Autobusi bie nga 100 metra lartėsi, 9 tė vdekur, 41 tė plagosur

FIER- Njėfestė dhe njė tragjedi pėr shqiptarėt. Ndėrsa nė gjithė vendin njerėzitgėzonin heqjen e vizave dhe kalimin e lirė pėr nė Europė, autobusi ilinjės Tiranė-Athinė ka dalė nga rruga dhe ka rėnė 100 metra nėhumnerė. Pėr pasojė kanė humbur jetėn 9 persona, nga tė cilėt 8 janėidentifikuar, bėnė tė ditur burimet zyrtare tė Policisė sė Shtetit,ndėrsa janė plagosur rėndė 41 tė tjerė.
Burime zyrtare ngadikasteri i Rendit bėjnė me dije se ngjarja e rėndė ndodhi rreth orės20:00, nė rrugėn nacionale Fier-Tepelenė, nė afėrsi tė fshatit Ziaj tėkomunės sė Fratarit, nė rrethin e Mallakastrės. Mėsohet se autobusi ikompanisė ALBTRANS me targa INB 9900, drejtohej nga shtetasi grek TomasTsogas, i cili ka humbur kontrollin e mjetit. Menjėherė nė vendngjarjekanė shkuar forca tė shumta policore nga Drejtoria e Policisė sė Qarkuttė Fierit, efektivė tė FNSH-sė sė Fierit dhe tė Gjirokastrės, si dheforcat e RENEA-s. Nė vendngjarje janė dėrguar dhe dy vinēa pėrnxjerrjen nga gremina tė autobusit, ndėrsa ka nisur nxjerrja dhetransportimi i trupave tė pajetė, si dhe i pasagjerėve qė i mbijetuanvdekjes. Nga hetimet paraprake, dyshohet se aksidenti tragjik ndodhipėr shkak tė lagėshtirės sė madhe nė rrugė dhe motit tė keq. Ndėrsapasagjerėt e mbijetuar mbrėmė deklaruan se shkak i tragjedisė ishteshoferi grek, i cili gjatė gjithė rrugės i jepte shumė keq makinės. Imbijetuari nga Kavaja, 37-vjeēari Ervin Mema, i kontaktuar nga "NEWS24"nė spitalin e Tepelenės, pohoi se shoferi Tomas Tsogas ka qenė nėnefektet e pijes alkoolike. Ndėrkohė, pėrfaqėsues tė Policisė sė Shtetitu shprehėn se po bėhen hetime intensive pėr zbardhjen e plotė tėrrethanave tė ngjarjes. Viktima e parė e raportuar qė ka mbėrritur nėmorgun e Tepelenės ishte Fredi Guma, 45 vjeē.
Nje viktime dhe te plagosur ende te paidentifikuar.
Pėrtė marrė ndihmė mė tė specializuar mjekėsore janė dėrguar nė drejtim tėSpitalit tė Janinės nė Greqi dy shtetas, gjendja e tė cilėve paraqitejmė rėndė, Eduard Prenci, 29 vjeē nga Lushnja dhe Petro Vangjeli, 61vjeē nga Saranda.
Janė transportuar nė Spitalin Ushatarak nėTiranė dhe gjenden nėn kujdesin e mjekėve shtetasit Sebie Boksiu, 30vjeē dhe Luan Ēela, 22 vjeē.
Nė spitalet e Gjirokastrės dhe Fieritpo marrin ndihmėn e nevojshme mjekėsore personat e tjerė qė kanė mbeturtė plagosur nga ky aksident, gjendja e tė cilėve nuk paraqet problemepėr jetėn.
Ndėrkohė nė vendin e ngjarjes grupi hetimor i kryesuarnga Prokurori i rrethit Gjyqėsor Fier, nė pėrbėrje tė tė cilit janė dheekspertė tė strukturave qendrore tė Qarkullimit Rrugor dhe EkspertėKriminalistė, vazhdon punėn pėr zbardhjen e rrethanave dhe tė shkakuttė kėtij aksidenti tė rėndė.

Te plagosur
Brixhilda Hoxhaj, 30 vjeē
• Lorenc Hoxhaj, 6 vjeē
• Lorenc Hoxhaj, 10 vjeē
• Edlira Haldedaj, 27 vjeē
• Elisavda Haldedaj, 6 vjeē
• Armela Berisha, 24 vjeē
• Shqiponja Hoxhaj, 22 vjeē
• Elisabeta Hoxhaj, 34 vjeē
• Brunilda Halilaj, 16 vjeē
• Valbona Guma, 17 vjeē
• Boci Rina
• Daniela Papallaēi, 21 vjeē
• Eduart Premēi, 21 vjeē
• Ervin Mema, 34-vjeē

Te vdekur
Fredi Guma, 45 vjeē nga Frakull i Vogėl, Lushnjė;
Manushaqe Bali, 33 vjeē nga Lushnja;
Refotaq Bashllari nga Tirana;
Dhurata Halilaj 45 vjeē nga Laēi;
Marjola Guma, 13 vjeē nga Fieri;
Nikollė Nina, 75 vjeē nga Durrėsi;
Dallėndyshe Shuli nga Lushnja;
Aferdita Basha 40 vjeē nga Laēi
Nje i paidentifikuar

E HENE 8 NENTOR
ORA 23:20- VASILI: TĖ PAKTĖN 35 TĖ PLAGOSUR
Ministrii Shėndetėsisė Petrit Vasili deklaron se, “Ka mbaruar operacioni ishpėtimit dhe boshatisjes sė autobusit. Tė plagosurit janė transportuardrejt spitaleve. Janė tė paktėn 35 tė plagosur. Janė vendosur shumicanė spitalin e Fierit”,- thekson ministri.

ORA 23:10- PASHAI: ARRIN NE 8 NUMRI I VIKTIMAVE
Pėrgjegjėsii zjarrėfikėsve tė Mallakastėrs Shkėlqim Pashai deklaron se ėshtėmbyllur aksioni nė terrenin e thyr, duke nxjerrė prej andej tė gjithėpasagjerėt. Sipas tij, "bilanci i viktimave shkon nė 8, gjithsej nėautobusi 49 persona". Pashai: Autobusi ka bėrė 4 rrotullime, shoferifliste nė telefon.

ORA 23:00- HOXHA: NĖ AUTOBUS KANĖ MBETUR EDHE 2 PERSONA
SabireHoxha, kryetare e komunės Fratar rreth orės 23:00 deklaron se nėautobus kanė mbetur edhe dy persona, ende tė panxjerrė. Sipas sajbilanci i viktimave vazhdon tė jetė 6, por “mes tė plagosurve ka shumėtė rinj”.

Hoxha sqaron se “Vendi ku ndodhi aksidenti ėshtė 4 kmlarg Fratanit. Nė vendngjarje vazhdon shiu, relievi ėshtė i vėshtirė.Punohet me barrela e litarė. Ndricimi bėhet me makineri dheprozhektorė. Nė autobus ka rreth 40-50 veta”, - sipas saj.

ORA 22:10- PASHAI: NĖ AUTOBUS 50 PERSONA
Pėrgjegjėsii zjarrėfikėsve tė Mallakastėrs Shkėlqim Pashai nė njė prononcim pėrNews 24 deklaron se “nuk ėshtė rrugė me kthesa por rrugė e drejtė, jo errezikshme”. Ai sqaron se janė 6 tė vdekurit nga aksidenti, ndėrsashton se aktualisht popunohet pė tė kthyer autobuzin. Edhe pse deklaronpėr pasaktėsi tė numrit tė njerzve nė autobus, me pėrafėrsi janė 50persona.

ORA 21:35- NĖ SPITALIN E TEPELENĖS 10 TĖ PLAGOSUR
Gazetarjae News 24, Eri Baco ka mbėrritur nė spitalin e Tepelenės nga ku njofton“pėr mbėrritjen e 10 tė plagosurve, njė djalė i ri rreth tė 25-taveėshtė nė gjendje kritike pėr jetėn. 4 prej tyre nė gjendje mė tė rėndėpo nisen drejt Gjirokastrės pėr shėrbim mė tė specializuar”,- sipassaj. Deklarohet se spitali i Tepelenės ėshtė nė gadishmėri tė plotė.

Tepelenė,publikohen emrat e tė mbijetuarve: E mbijetuar Brunilda Halili 16 vjec,e mbijetuar Valbona Guma 17 vjec nga Fieri, i mbijetuar Boci Rina ngaLushjna, e mbijetuar, Danjela Papallaqi 34-vjec nga Gjirokastra, imbijetuar Ervin Mema 34 vjec nga Kavaja, i mbijetuar Eduard Premci 21vjec nga Lushnja, nė gjendje kritike pėr jetėn.

ORA 21:30- VIKTIMAT
Konfirmohet emri i viktimės sė parė. Bėhet fjalė pėr shtetasin Fredi Guma, 41- vjec.

ORA 22:00- MINISTRI VASILI DREJT VENDNGJARJES: 15 TĖ PLAGOSUR
Ministrii Shėndetėsisė Petrit Vasili ėshtė nisur drejt vendit tė ngjarjes. Nėnjė komunikim pėr Neės 24 Vasili e quan ngjarjen “njė tragjedi pasiaksidenti ka ndodhur nė nje rrugė tė vėshtirė ku edhe moti i keq kandikuar”. Sipas tij nė spitalet e vendit aktualisht ka rreth “15 tėpagosur, ku 3 ndodhen nė gjendje tė rėndė”.

Vasli sqaron semosha mesatare e tė plagosurve varion nga 30 nė 40 vjec, ndėrsa shtonse nė tė gjitha spitalet e Fierit, Tepelenės e Gjirokastrės janė nėgadishmėri tė plotė pėr tė pritur viktimat.

ORA 21:40- NUMĖROHEN DERI NĖ 25 TĖ PLAGOSUR
Korrespondentii News 24 Agron Llupi deklaron se terreni ku ka ndodhur aksidenti ėshtėtepėr i vėshtirė dhe reshjet e shiut vazhdojnė ende. Sipas tij,autobusi ėshtė pėrmbysur dhe dyert e tij janė bllokuar. Kėshtu, pėr tėnxjerrė viktimat autobusi po hapet nga lart. Liupi, deklaron se bėhetfjalė pėr 25 tė plagosur dhe pėr 6 viktima.

ORA 21:00- POLICIA: 6 TĖ VDEKUR DHE 20 TĖ PLAGOSUR
Kurka kaluar mė shumė se njė orė nga aksidenti tragjik, policia e Shtetitnėpėrmjet njė komunikate pėr shtyp konfirmon vdekjen e 6 pasagjerėve qėudhėtonin nė autobusin e linjės Tiranė-Athinė, qė drejtohej ngashtetasi grek Tomos Cergas. Sipas deklaratės sė zėdhėnėses sė policisėKlejda Plangarica, 20 pasagjerė tė tjerė kanė marrė plagė tė lehta dhejanė nisur drejt spitalit. Autobusi me targa INB 9900 ka rėnė pranėfshatit Ziaj nė aksin Fier-Tepelenė.

"Pėr menaxhimin e kėtijaksidenti tė rėndė dhe dhėnien e ndihmės personave tė dėmtuar,menjėherė janė angazhuar strukturat e Drejtorive tė Policisė sė QarqeveGjirokastėr dhe Fier, si dhe tė Komisariateve tė Policisė Fier,Tepelenė dhe Ballsh. Nė operacionin e shpėtimit janė angazhuargjithashtu dhe rreth 100 forca tė FNSH, si dhe forca tė RepartitSpecial RENEA. Po ashtu janė angazhuar shėrbimi zjarrfikės, si dhe aiSpitalor i rretheve Fier dhe Tepelenė. Pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshmetė Policisė ėshtė ngritur njė grup pune, i cili po koordinon gjithėveprimet e shėrbimeve tė policisė nė vendngjarje. Nga tė dhėnat ederitanishme rezulton se nga ky aksident i rėndė kanė humbur jetėn 6persona",- deklaroi Plangarica.Ndėrkohė nga forcat epolicisė qė ndodhen nė vendngjarje, deri nė kėto momente ėshtė bėrė emundur qė tė nxirren nga autobusi 20 pasagjerė, tė cilėt kanė marrėdėmtime tė lehta dhe janė dėrguar pėr tė marrė ndihmėn e parė pranėstrukturave spitalore.

ORA 20:30- AUTOBUSI BIE NGA 100 METRA LARTESI
Mbrėmjene sotme rreth orės 20:30, autobusi i linjės Tiranė-Athinė ka rėnė ngalartėsia 100 metra nė aksin Fier-Tepelenė. Ngjarja e rėndė ka ndodhurnė afėrsi tė fshatit Ziaj. Autobusi i rrėzuar ėshtė me targa greke,gjithashtu mėsohet se edhe drejtuesi i tij ėshtė shtetas grek. Sipaspolicisė, dyshohet pėr gjashtė viktima nė kėtė aksident, ndėrsa 20pasagjerė tė tjerė kanė shpėtuar.

Mėsohet se aktualisht nėvendngjarje ndodhen katėr makina tė policisė rrugore dhe njė ambulancė.Nė vendngjarje forca RENEA dhe FNSH e Fierit. Sipas tė dhėnave tėpolicisė duket sikur autobusi ėshtė i pėrmbysur, por errėsira dhe motii keq vėshtirėsojnė ndėrhyrjen. Nuk ka tė dhėna pėr shkaqet e ngjarjes.
(m.a/BalkanWeb)

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Autobusi bie nga 100 metra lartėsi, 9 tė vdekur, 41 tė plagosur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs.com