Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Eliza Hoxha: 'Nuk mund t'i mbyll sytė para deformimeve nė muzikė'

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Eliza Hoxha: 'Nuk mund t'i mbyll sytė para deformimeve nė muzikė'   14.11.10 3:09


Nėshumė intervista keni thėnė qė kėnga fituese e festivalit “KėngaMagjike” ka arritur qėllimin e duhur, keni menduar pėr ndonjėbashkėpunim tjetėr?

Hmm,kėnga nuk ėshtė bėrė pėr ndonjė qėllim special, pos pjesėmarrjes te“Kėnga Magjike”, por qė efekti i energjisė qė pėrēon mesazhi i saj e kabėrė tė veten edhe nė festival edhe jashtė tij dhe kjo ėshtė mrekullia,pėrndryshe kam dhe dy bashkėpunime tė tjera tė realizuara por qė dojenė pjesė e albumit tim tė tretė , sė shpejti...

Ndėrkohė nėpėr televizionet muzikore po bėn xhiron klipi mė i ri “E dua kėtė vend”, pėr ēfarė flet mė shumė?

Ėshtėnjė projekt muzikor qė ka nisur rrugėtimin qė nga viti 2008 mė sakt mė5 qershor nė ditėn ndėrkombėtarė tė mjedisit. Ministria e Mjedisit dhePlanifikimit Hapėsinor nė Kosovė mė kishin ftuar tė jem pjesė eaktiviteteve tė tyre me njė projekt muzikor enkas pėr ta dhe unė ifalėnderoj shumė, pasi ata mundėsuan edhe njė herė bashkėdyzimin e dyprofesioneve tė mia. Kjo pėrzgjedhje ishte bėrė jo rastėsisht po pėrfaktin qė unė kam qenė dikur pjesė e atij institucioni duke qenė senjoh politikat dhe synimet e tij dhe jam pjesė e kėtij rrugėtimi ngaana e shoqėrisė civile pasi lidhet me profesionin tim, prandaj me shumėkėnaqėsi bashkarisht nisėm kėtė projekt. Por klipi vonoi dhe u realizuapas dy vitesh nė formatin qė po e shihni tani. Kėnga prekė problemet,sfidat dhe shpėrfilljen tonė ndaj mjedisit ku jetojmė por qė nė faktthelb i mesazhit tė saj ėshtė thirrja pėr mė shumė dashuri pėr tė, pėrtė mundėsuar regjenerimin e lidhjeve, pėrkushtimin dhe njė qasjendryshe ndaj tij. Pėrderisa klipi sjell nė pėrgjithėsi disa nga imazhete disa resurseve natyrore mė tė bukura qė ka Kosova pėr ta bėrė mė tėlehtė krijimin e mardhėnies sė re dhe lidhjen emocionale mė mjedisinkosovar, bukuritė dhe potencialet e tij nė mėnyrė qė t’iu shėrbejmėmirė atyre qė ato tė na shėrbejnė mirė neve dhe fėmijėve tanė nė tėardhmen...

Nuk ėshtė kyprojekt i parė qė i dedikohet Kosovės apo kategorive tė ndryshme tėpėrsonave atje, pse gjithmonė realizon projekte shumė domethėnėse?

Nesot jemi dėshmitar tė njė tranzicioni tė shpejt i cili sa ka sjellurmundėsi dhe tė mira pėr tė gjithė ne, aq ka ndikuar edhe nė njėshpėrfytyrim tonin si kolektivitet si nė aspektin e vlerave,marrdhėnieve, pėrceptimeve, shijeve dhe prezantimeve tona nė tė gjithasferat jetėsore. Sot, pavarėsisht qė muzika nė 90% tė rasteve ėshtėshėndėrruar nė njė mekanizėm qė tė bėnė tė ikėsh nga realiteti dhe tashlirosh energjinė negative ajo nė fakt nuk duhet dhe nuk mund tėshikohet vetėm si dimenzion argėtimi. Pėr faktin qė unė e shoh sikulturė shprehjeje artistike tė njė shoqėrie dhe mėnyrė pėr tė thėnėdiēka pėr atė cfarė na preokupon-ēfarėdo qoftė tema, nuk mundemdot tė mbyll sytė para shumė deformimeve aktuale qė pėrcjellin mjedisindhe shoqėrinė tonė.

Gjithė kėto realizime janė tė kushtueshme, ka Eliza ndonjė mbėshtetės financiar sa i pėrket realizimit tė projekteve muzikore?

Pėrveē projektit “E dua kėtė vend” tė gjitha projektet e tjera janė tė pėrmbyllura me vetfinancim.

Po ndonjė album muzikor je duke pregaditur?

Po,e pėrmenda dhe mė heret qė jam nė pėrfundim e sipėr tė albumit tim tėtretė i cili ka 8 kėngė tė reja dhe 8 tė tjera nga prezantimet e mia tėfundit nėpėr festivale.

Ngaajo qė kemi vėrejtur, emri juaj nuk figuron thuaj se aspak nė ndonjėreklamė tė koncerteve, i refuzon ofertat apo mungojnė tė tilla raste?

Aktivitetetqė organizohen 5 vitet e fundit nėpėr Kosovė e diasporė duken tė jenėēfarėdo tjetėr pėrveē koncerteve, zakonisht ato janė mbledhi pishinasha klubesh me “playback” dhe vallėzime ku unė nuk kam dėshirė tapozicionoj vetėn time.

Ēfarė je duke punuar momentalisht, jashtė fushės sė muzikės dhe pėrveē punėve si ligjėruese nė Universitete?

Jam e angazhuar nė disa projekte nė fushėn e planifikimit urban nė disa komuna tė Kosovės.
Blerand Rexhepi

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Eliza Hoxha: 'Nuk mund t'i mbyll sytė para deformimeve nė muzikė'
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Lifestyle :: Show Bizz :: Thashetheme-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog