Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Elsa Lila 5 muajsh shtatzėnė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Elsa Lila 5 muajsh shtatzėnė    14.11.10 3:10


Vajza do tė quhet Eva si nėna e saj, e shuar 13 vite mė parė

Rreth36 vite mė parė nė festivalin e Sanremos, pikėrisht nė tempullin emuzikės italiane, skena tronditet nga zėri i njė vajze pak mė shumė se15 vjeē e quajtur Gigliola Cinquetti. Vajza me njė trup tė imėt , porme njė zė mahnitės njihet dhe bėhet e famshme brenda tri netėve tėevenimentit mė tė rėndėsishėm muzikor tė vendit fqinj. Publikudashurohet me zėrin e saj dhe i dhuron duartrokitje pa fund, ndėrkohėqė juria e vlerėson me ēmimin e parė kėngėn e saj “Non ho l’eta” (Nukkam moshė). Nė po atė vit, Cinqueti dėrgohet nė Eurosong dhe atysuksesi pėrsėritet. Tashmė ajo ka fituar njė publik mė tė gjerė, atė tėmbarė Europės, duke i dhėnė pėrsėri ēmimin e parė.

Me siguri publiku italian ka kujtuar Cinquetin teksa ka parė nė skenėn e Sanremos kėngėtaren shqiptare Elsa Lila,e cila kishte pak a shumė tė njėjtėn histori suksesi si ajo, nė vendine saj tė lindjes. Nė vitin 1996, Elsa, e cila vetėm njė vit mė parėkishte marrė pjesė nė festivalin e fėmijėve me njė kėngė tejet prekėsekushtuar nėnės, fiton ēmimin e parė me “Pyes lotin”. Publikut nuk iudesh shumė pėr tė identifikuar tek Elsa 16-vjeēare njė talent tėjashtėzakonshėm dhe njė aftėsi tė rrallė pėr tė tė pėrlotur teksaperformonte nė skenė. Lila ėshtė padyshim kėngėtarja shqiptare emuzikės sė lehtė, e cila ka bėrė karrierėn mė tė suksesshme muzikorejashtė kufijve tė Shqipėrisė, si dhe ėshtė mjaft e njohur dhe e dashursidomos nė Itali, vend ku ajo jeton prej rreth 12 vitesh.

Fatkeqėsia qė e nxiti tė lėrė Shqipėrinė

Nėtrazirat e vitit 1997, mamaja e Elsės vritet barbarisht nė tė dalė tėTiranės, nė rrugėn e Elbasanit, nė moshėn 35 vjeēare, vrasje kjo ekryer nė rrethana misterioze. Ngjarja ndodhi nė atė periudhė kurvrasjet ishin kthyer nė rite tė pėrditshme dhe gati gati ishim mėsuartė bashkėjetonim nė normalitet me fatkeqėsitė individuale dhe kolektiveqė po pėrjetonim si komb. Mirėpo vrasja e Evės e identifikuar tashmė simamaja e kėngėtares qė vetėm njė vit mė parė kishte prekur famėn, nukkaloi pa vėmendje mediatike dhe komente tė ndryshme. Vite mė vonė, Elsaka rijetuar dhimbjen nė gjithė dimensionin e saj, teksa ka qenė edetyruar tė jetė pėrballė vrasėsve tė nėnės sė saj nė sallėn e gjyqit.

Jeta nė Itali me motrėn

Nėvitin 1997, Shqipėrinė e lė fillimisht babai i Elsės, edhe ai kėngėtar(tenor) dhe menjėherė pas tij edhe dy vajzat, Elsa dhe Eni. Tė trearrijnė tė marrin nėnshtetėsinė italiane, ndėrkohė qė i ati vijon tėmerret me muzikė si dhe martohet me njė italiane, ndėrsa Eni vazhdonstudimet pėr shkenca komunikimi dhe Elsa pėr arkitekturė. FillimishtEni jetonte me tė atin, por mė pas dy motrat vendosin qė tė jetojnė sėbashku nėn njė ēati, duke marrė njė shtėpi me qira nė Romė. Elsa kapunuar fort me kėngėn ku krahas pjesėmarrjeve nė Sanremo, ka realizuaredhe koncerte jo vetėm nė Itali por edhe nė Zvicėr, Amerikė, Kosovėetj. Ndėrkohė ka qenė pjesmarrėse nė njė serial televiziv italian dhetestimonial i njė kompanie telefonike nė Itali.

Pasioni pėr zhytjet e njeh me njeriu e zemrės

Dashuriaqė i kanė dhėnė njerėzit e dashur dhe publiku si dhe pasioni pėrmuzikėn, kanė bėrė qė Elsa ta shijojė jetėn e saj duke mos lėnė pasdore edhe hobet e shumta, njėri prej tė cilave ėshtė edhe zhytja. Miqtėe saj tregojnė qė ajo ėshtė shumė e apasionuar pas zhytjeve, madje kaaftėsi tė rrijė disa orė nėn ujė duke soditur mrekullitė nėnujore.Pikėrisht ky pasion e ka ēuar deri nė ishullin e largėt tėMadagaskarit. Aty Elsa ka njohur njė djalė shumė simpatik, instruktorzhytjesh, i cili ka origjinė italiane (Torino). Mes tyre ka filluar njėlidhje shumė pasionante, e cila ka tri vite qė zgjat. Natyrisht dukendodhur gjithēka larg Shqipėrisė madje edhe shumė larg Europės, ishte epamundur qė ne tė mėsonim diēka pėr kėtė lidhje, ndėrkohė qė vetė Elsaka preferuar qė tė mos e ndajė me askėnd kėtė ngjarje kaq tėrėndėsishme nė jetėn e saj. Nė fakt gjatė 14 viteve tė karrierėsmuzikore, ne asnjėherė nuk kemi mėsuar ndonjė tė re nga jeta privatendėrkohė qė shtypi dhe televizioni i kanė dhėnė vėmendjen e merituarngjarjeve tė suskesshme artistike tė saj brenda dhe jashtė vendit. Porme siguri tani e tutje vetė Elsa do tė vendoset me dashamirėsi pėrballėgazetarėve pėr tė ndarė me ta dhe me publikun lajmin e mirė se tashmėajo ka gjetur njeriun e zemrės dhe nė fakt i ėshtė dashur tė udhėtojėjo pak kilometra pėr ta takuar atė. Por ka edhe mė shumė se kaq....

Shtatzėnia i jep fund misterit pėr jetėn private

Kurnjė ēift fiton bindjen se kanė gjetur gjysmat e munguara nė jetėn etyre, natyrshėm mund tė projektohet si njė plan i afėrt ardhja nė jetėe njė fėmije. Dhe sot Elsa po pėrjeton me siguri ngjarjen mė tė madhedhe mė tė gėzuar nė jetėn e saj. Ajo ėshtė nė muajin e pestė tėshtatzėnisė dhe mjekėt kanė konfirmuar se bebja ėshtė e seksit femėr.Tashmė kėngėtarja 29-vjeēare vendos qė tė krijojė familjen e saj me tėdashurin italian, i cili siē tregojnė miqtė ėshtė rreth tė tridhjetave.Por pėrveē gėzimit tė pėrbashkėt pėr ardhjen nė jetė tė krijesės sėtyre, nė planet e ēiftit deri tani nuk ka ndonjė ceremoni martese ngaato tradicionalet, ku tė ftuarit janė tė shumtė dhe pompoziteti pėrshkak tė famės sė kėngėtares ėshtė maksimal.

Vajza do quhet Eva

Idejapėr t’i vėnė vajzės emrin e mamasė sė saj njihet si njė traditė jovetėm shqiptare dhe si e tillė ajo me siguri ėshtė mirėpritur edhe ngapartneri i Elsės. Dihet tashmė dėshira e shumė ēifteve pėr tėpėrjetėsuar tė dashurit e tyre qė nuk jetojnė mė, tek emrat e fėmijėveqė sjellin nė jetė. Tashmė Elsa, krahas kujtimit tė nėnės qė e la nėprag tė adoleshencės me njė dhimbje dhe brengė tė madhe edhe pėrmėnyrėn se si iku nga kjo botė, do tė ketė fatin qė emrin e saj tathėrrasė pa fund, pasi atė do ta mbajė e bija. Boshllėkun nė zemrėn esaj me siguri qė do ta mbushė vajza e vogėl e cila pritet tė vijė nėjetė mbas katėr muajsh, ndėrkohė qė jeta e mama Evės edhe pse tashmė eshuar, vazhdon pėrsa kohė ajo jeton nė memorien e njerėzve tė saj tėdashur. Pasi siē thuhet shpesh, kur e do shumė dikė, nuk ka rėndėsi sagjatė ke mundur tė rrish me tė, por sa gjatė e mban atė nė zemėr.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Elsa Lila 5 muajsh shtatzėnė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Lifestyle :: Show Bizz :: Thashetheme-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog