Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Tragjedia me 4 fėmijėt rrėfehet babai

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Tragjedia me 4 fėmijėt rrėfehet babai   14.11.10 3:21

Tragjedia me 4 fėmijėt rrėfehet babai

TIRANE-Ngjarjane familjen Xheka ku 4 femije te mitur humben jeten si pasoje ngaasfiksia ka qene tragjedi dhe per babain e ikur nga shtepia. Ne njerrefim per te perditshmen Gazeta Shqiptare, Besim Xheka thote se i kaparė katėr fėmijėt e tij tė mjerė, rreth 3 muaj mė parė, kur atafshehurazi nga e ėma, shkuan tė takojnė tė atin. Me lot nė sy dhe fjaliqė i lė pėrgjysmė nė mes nga ngashėrimi, Besim Xheka rrėfen historinė edhimbshme tė jetės sė tij.
"Isha nė shtėpi kur kunata mė tha sedjali i madh ishte nė gjendje shumė tė rėndė sepse i kishte rėnė njėvetėtimė. U ēmenda. Sillesha nė shtėpi si i marrosur dhe doja tė shkojanė Sukth pėr tė parė se ēfarė po ndodhte. Kunata mė qetėsoi dhe bashkėme tim vėlla mė thanė qė t’i prisja nė shtėpi. Kur erdhėn dhe mė thanėlajmin, nuk i besoja dot veshėve. O Zot pse fėmijėt e mi, pse tėgjithė... ", shprehet babai i kater femijeve per Gazeta Shqiptare.

Tėmartuar prej 14 vitesh, Besim dhe Zana Xheka kanė kaluar nėpėrkonflikte dhe mosmarrėveshje tė mėdha. Tė vendosur nė atė shtėpi qė s’idihet emėrtimi, ēifti, prindėr tė katėr fėmijėve, dy djemve dhe tė dyvajzave, kanė provuar tė ndahen e tė bashkohen disa herė, ndėrkohė qėshkak i sherrit ishte pikėrisht moskombinimi mes tyre. Gruaja akuzontetė shoqin pėr paaftėsi pėr tė qenė kryefamiljar, ndėrkohė qė vetėBesimi mundohej tė shpjegonte se nė tė vėrtetė ėshtė munduar me sa fuqika pasur pėr tė rritur fėmijėt e tyre. Por, me sa duket, pėrpjekja nėkohė e bashkėshortit 46-vjeēar ka qenė e pamjaftueshme pėr tė siguruarqoftė edhe njė jetė normale, jetė qė sipas tė tjera tė dhėnave, gruajaėshtė munduar ta sigurojė duke punuar vetė dhe e vetme. Kėshtu, vetėBesimi, teksa rrėfente momentin e sherrit tė fundit me Zanėn tregontese ajo e kėrcėnonte herė pas herė se do t’i sillte policinė nė shtėpidhe jo vetėm do ta rrihnin, por edhe do ta mbanin nė qeli.
"Kamqėndruar kėtu te vėllai. Me kėto rri sepse gruaja mė trajtonte keq dhese kohėve tė fundit mė kėrcėnoj se do tė mė sillte policinė pėr tė mėrrahur e burgosur, ndaj vendosa tė iki".
Sėrish burri tregon sekjo histori ėshtė pėrsėritur shumė herė, ndėrsa herėn e fundit kavendosur tė lėrė edhe fėmijėt e tij dhe tė vijė nėn mbrojtjen e tė tėvėllait nė Tapizė, ku edhe ka qėndruar prej asaj kohe.
"Po pa shpijam. Rri tė vėllai siē edhe kam ndenjur, por tashmė skam mė shpi easgjė. Askush s’mė ndihmon pėr tė pasur edhe unė diēka timen e tashmėpas vdekjes edhe tė tė gjithė fėmijėve pėr mua nuk e di kush mund tėkujdeset pėrveē familjes sime. Mė kanė thėnė se pėr gruan po kujdesetshteti, ndėrsa pėr mua nuk i bie kujt ndėrmend".

Dy ditė mėparė, nė Tapizė tė Krujės qindra persona pėrcollėn pėr nė banesėn efundit katėr tė vegjlit e familjes Xheka. Trupat e pajetė tė Robertit,Vilsonit, Kasandrės dhe Nertilės tė vrarė nga asfiksia e shkarkimit tėdioksidit tė karbonit nga njė djegie e ēuditshme materialesh nė banesė,u varrosėn nė Tapizė. Sipas familjarėve nga babai i femijeve, shtetinuk pagoi asnjė qindarkė pėr shpenzimet e varrimit, madje asnjėpushtetar nuk ishte prezent nė ceremoni. Ata fajesojne nenen sishkaktare dhe theksojne se kane qene njerezit e Zana Xhekes qe nukpranuan qe ajo te merrte pjese ne varrim.

Me 11 Nentor, Robert eVilson Xheka 13 dhe 9 vjec, Kasandra e Nertila Xheka 9 dhe 6 vjec uasfiksuan nga njė vatėr zjarri e krijuar nė shtėpi. Nga mungesa eenergjisė, fėmijėt harruan ndezur njė qiri, qė shkaktoi edhe zjarrin nėbanesė. Ka qėnė nėna e tyre, Zana Xheka qė i gjeti tė asfiksuar nė orėte para tė mėngjesit, teksa kthehej nga puna.

Nė njė rrėfimrrėnqethės pėr News24 gruaja e vetme tregoi se nuk kishte asnjė ndihmėnga bashkėshorti pėr rritjen e tyre, madje, ky i fundit i dhunonte saherė kthehej nė shtėpi. Kjo ishte edhe arsyeja qė gruaja kishtezgjedhur tė jetonte vetėm me fėmijėt e saj, nė varfėri e skamje.

(d.b/BalkanWeb)

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,



Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Tragjedia me 4 fėmijėt rrėfehet babai
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Mediat Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog