Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

 

 Malmstrom: Sot festė, nesėr kujdes…

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
YouGoDe


Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 43
Location : YouGoDe.Org

Malmstrom: Sot festė, nesėr kujdes… Empty
MesazhTitulli: Malmstrom: Sot festė, nesėr kujdes…   Malmstrom: Sot festė, nesėr kujdes… Empty14.11.10 3:33

Malmstrom: Sot festė, nesėr kujdes…
13/11/2010 19:45

Malmstrom: Sot festė, nesėr kujdes… MALMSTROM-TCH
Komisionerjapėr Cėshtjet e Brendshme tė Bashkimit Europian, Sesilia Malmstrom, qėvizitoi dje Tiranėn nė kuadėr tė njė turi informues me shqiptarėt pėrtė drejtat dhe detyrimet e tyre pas liberalizimit tė regjimit tėvizave, u shpreh se pas festes nisin pėrgjegjėsitė.
Nėnjė intervistė pėr Top Channel, zonja Malmstrom paralajmėroi pėrsanksione nėse qytetarėt shqiptarė shkelin rregullat e vendosura ngaBE, duke mos pėrjashtuar edhe deri anulimin e vendimit pėr lėvizjen elirė.

TCH: Zonja Malmstrom, ėshtė thėnė se vizat mund tėrivendosen nėse ka njė numėr tė lartė dhe sistematik azil-kėrkuesish.Sa duhet tė jetė ky numėr?

Malmstrom: Nuk ka numėr. Ne sotpropozojmė dicka qė do tė bėjė tė mundur pėr qytetarėt shqiptarė tėudhėtojnė dhe tė vizitojnė vendet europiane. Kjo ėshtė njė kauzė shumėe mirė. Por sigurisht, nėse ne shohim abuzime, njerėz qė vijnė pėr t'uinstaluar, pėr tė punuar nė Europė, apo qė kujtojnė se kjo mundėsiofron tė drejtėn pėr tė kėrkuar azil, atėhere do tė duhet tė diskutojmėme autoritetet shqiptare. Dhe nėse ka njė numėr sistematik abuzimesh,mundet qė eventualisht, si masė e fundit, vizat tė rivendosen.

THC: Pra ju nuk mund tė thoni se sa duhet tė jetė ky numėr abuzimesh?

Malmstrom:Jo, se sistemi as nuk ėshtė vėnė nė jetė. Kjo do tė bėhet duke filluarnga data 15 dhjetor dhe jam e sigurt se me fushatėn informuese tėqeverisė, me kėtė mesazh shumė-shumė tė qartė, nuk do tė ketė abuzime.Por ėshtė e rėndėsishme tė mbahet parasysh se ekziston edhe aimekanizėm kontrolli, le tė themi "mekanizėm bėrthamor", por jamgjithashtu e ndėrgjegjshme se pjesa mė e madhe e njerėzve nuk do tėabuzojė.

TCH: Zonja Malmstrom, ju jeni kėtu nė shenjėshqetėsimi. A mendoni se qeveria shqiptare ka ndėrmarrė tė gjitha masate nevojshme pėr tė sensibilizuar opinionin publik?

Malmstrom:Nuk jam e shqetėsuar. Jam shumė kėnaqur sot. Ėshtė njė mesazh gėzimi qėiu sjell qytetarėve shqiptarė. Dhe ne patėm shumė kontakte me zotinBasha nga qeveria dhe jam shume e kėnaqur me fushatėn qė poplanifikojnė, njė pjesė tė cilės e kanė zhvilluar ndėrkaq. Nuk jam eshqetėsuar, dua vetėm tė nėnvizoj se nuk duhen patur abuzime dhe se kjoėshtė njė mundėsi, ėshtė njė liri, por duhen njohur gjithashtu edhelimitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://wWw.yougode.Org
 
Malmstrom: Sot festė, nesėr kujdes…
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kujdes me zgjedhjen e partnerit
» Kujdes me zgjedhjen e partnerit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Media dhe politika :: Onews Aktualiteti :: Shtypi Ditės-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | ©phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions