Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Artikuj te keshilluar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Artikuj te keshilluar   28.03.09 23:52

Shkruar nga: admin me date 4 Janar 2009 | Asnje koment

Pergjigjet e pyetjevePergjigjet e pyetjeve


Keto jane pergjigjet e pyetjeve te bera ne postimin e kaluar.  Nese nuk keni lexuar akoma ate postim klikoni ketu
Pergjigjja e pyetjes 1Nga materiale qe keni kemi mesuar se midis lidhjes G-C formohen 3 lidhje hidrogjenore, kurse midis lidhjes A-T formohen vetem 2 lidhje hidrogjenore. Pra nje molekule DNA me shume lidhje G-C eshte me e stabilizuar sesa nje molekule DNA qe ka me shume lidhje A-T. Sa me e stabilizuar te jete molekula e DNA aq me i veshtire eshte procesi i denatyrimit dhe per pasoje TmG-C>TmA-T. Pra molekula e DNA qe ka me shume lidhje te bazave G-C ka Tm me te larte.Pergjigjja...
Kontrollo se cfare ke mesuar !Kontrollo se cfare ke mesuar !


Tani keni lexuar tre artikuj persa i perket denatyrimit te DNA. Edhe pse ketu nuk eshte shpjeguar aq gjate, kjo eshte nje nga bazat e biologjise molekulare.
Ketu do te gjeni dy pyetje mbi materialin qe sapo lexuat, pergjigjet do te jepen ne postimin tjeter.
Pyetja 1:

Krahasoni Tm e nje molekule DNA e cila eshte ne bollek me baza G-C dhe Tm e nje molekule DNA qe ka me shume baza A-T. Ne cilin rast Tm eshte me e madhe? Cfare do te thote kjo per stabilitetin e helikes se DNA? Jepni eshte nje grafik denatyrimi i DNA ku te paraqiten tre kurva; ajo e DNA normale (me pak a shume numer lidhjesh A-T te...
Denatyrimi i DNA (pjesa e trete)Denatyrimi i DNA (pjesa e trete)

Grafiku i denatyrimit te DNA ne varesi te temperatures eshte ne figuren e meposhtme.


Ne figure vihet re shume kollaj qe me rritjen e temperatures edhe filamentet e DNA hapen. Ajo qe duhet te shenohet eshte se ky proces nuk eshte me te njejten shpejtesi gjate gjithe zgjatjes se tij. Ka nje pike kur filamentet fillojne te ndahen nga njetjetri shume shpejt, kjo jepet ne figura nga forma e grafikut. Grafiku ka nje forme sigmoidale, nje forme te tille e gjejme ne shume procese ku kemi te bejme me nje proces kooperimi. Ne nje proces kooperimi, ndarja e nje baze e ben me te lehte qe baza tjeter...
Denatyrimi i DNA (pjesa e dyte)Denatyrimi i DNA (pjesa e dyte)Le te kthehemi tani te tema qendrore, pra te denatyrimi i DNA.
Per te denatyruar DNA (ti ndajme filamentet e DNA) duhet te dobesojme forcat qe mbajne kete strukture stabel.
Mund te perdorim agjente denatyrante si prsh urea, SDS e shume te tjere.


Keto denatyrante dobesojne lidhjet hidrogjenore. Ne rastin e SDS (dodecil sulfat i natriumit) ka edhe nje zinxhir idrofobik i cili destabilizon forcat idrofobike qe ndodhen ne molekulen e DNA. SDS perdoret gjeresisht ne biologjimolekulare si denatyrant sepse eshte nje molekule anfipatike (ka nje pjese idrofobike dhe nje pjese idrofilike) ose nje pjese...
Denatyrimi i DNADenatyrimi i DNA


Ne kete material perdoret fjala DNA ne vend te ADN dhe RNA ne vend te ARN, per te perdorur terma sa me nderkombetare dhe qe te mos keni probleme me kerkimet tuaja ne internet.
Nje gje qe duhet pasur parasysh eshte se makromolekulat ne nje organizem nuk jane ne gjendjen e tyre me te qendrueshme (me stabel), po te ishte keshtu asnje nga reaksionet qe keto makromolkula kryejne nuk do te ishte e mundur.
Po keshtu edhe DNA nuk eshte nje molekule statike, por peson ndryshime te shumta ne baze te reaksioneve ne te cilat merr pjese. Nese DNA do te ishte molekule statike, nuk do te ishte i mundur hapja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Artikuj te keshilluar   28.03.09 23:55

Artikuj te keshilluar

Denatyrimi i DNA

Denatyrimi i DNA...
Ne kete material perdoret fjala DNA ne vend te ADN dhe RNA ne vend te ARN, per te...Alosteria. Rregullimi alosterik.

Alosteria. Rregullimi a...
Lidhja e disa molekulave te vogla te nje proteine mund te kete efekte te shumta per...Historia e krijimit te botes . Nga bota me ARN ne boten me ADN

Historia e krijimit te ...

Hidhini nje sy figures. Numrat i referohen viteve ne miliarda. Rreth 15 miliarde...Biologjia molekulare - perkufizimi dhe pak histori.

Biologjia molekulare - ...
Termi biologji molekulare shfaqet fillimisht ne vitin 1945. Ne keto viti perkufizohet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Artikuj te keshilluar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog