Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 MATEMATIK...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: MATEMATIK...   28.03.09 23:58

Matematika ėshtė mbretėreshė e shkencave. Ajo merret me studimin e
raporteve sasiore dhe cilėsore tė objekteve konkrete dhe abstrakte, si
dhe me studimin e formave hapėsinore. Sipas Burbakistėve (Nicolas
Bourbaki) ajo ėshtė shkencė qė studion relacionet dhe nė thelbin e saj
ėshtė kuptimi i numrit. Matematika ėshtė shkencė deduktive d.m.th
pėrfundimet e saj janė tė pėrgjithshme dhe tė sakta.

Fillimet e
matematikės humben nė thellėsitė e shekujve dhe ajo u shfaq si rezultat
i vėshtrimeve dhe pėrvojės sė njerėzve nė pėrballje me problemet dhe
nevojat praktike. Sistematizimi dhe pėrmbledhja e njohurive
matematikore ka filluar relativisht vonė. Kinezėt e lashtė, civilizimi
i Inkėve, pastaj nė Indi kishte njė zhvillim tė konsiderueshėm tė
matematikės.

Nė Greqinė antike matematika pėrjetoi njė zhvillim
tė paparė nga njė plejadė e tėrė matematikanėsh siē janė: Pitagora,
Talesi, Platoni, Eudoksi, Euklidi, Arkimedi etj. Grekėt e vjetėr
matematikėn e kuptonin nė sensin e gjeometrisė dhe tė parėt ishin ata
qė tė vėrtetat matematikore tė cilat ato i quanin teorema i vėrtetonin.
Njohuritė matematikore tė grekėve tė vjetėr mė vonė i pėrvetėsuan dhe i
pasuruan arabėt tė cilėt quhen edhe themelues tė algjebrės. Pėrkthimet
arabe tė veprave tė matematikanėve grekė nė mesjetė depėrtuan nė Evropė.

Pastaj
shtytjen dhe zhvillimin e matematikės e morėn nė dorė Evropianėt. Nė
kėtė periudhė mund tė pėrmendim Vietin, Cardanon, Fibonaccin etj. Mė
vonė dolėn nė skenė Descartesi, Pascali, Leibnitzi, Bernoulli, Gaussi,
Euleri etj. Nė fund tė shekullit XIX David Hilberti njė matematikan i
shkėlqyer gjerman nė kongresin ndėrkombėtar tė matematikanėve tė
mbajtur nė Paris nė vitin 1900 propozoi dhe i formuloi njėzetetre (23)
probleme matematikore tė cilat shekulli XIX ia le nė trashėgimi
shekullit XX. Shumė prej kėtyre problemeve i preokupuan matematikanėt
nga gjithė bota njė kohė tė gjatė dhe shumica e tyre u zgjidhėn pas njė
pune tė palodhshme ku participuan njė numėr i madh matematikanėsh nga
gjithė bota.

Matematika nė ditėt e sotme pėrjeton njė zhvillim
marramendės dhe ėshtė e shpėrndarė nė shumė degė tė specializuara tė
cilat janė mjaft abstrakte. Nė ditėt e sotme ėshtė e pamundur tė
gjendėt njė autoritet si Hilberti i cili tė ketė njė pasqyrė tė
pėrgjithshme pėr tė gjithė degėt e matematikės. Poashtu nuk u gjet njė
matematikan i cili nė fund tė shekullit XX tė propozonte probleme pėr
shekullin XXI. Kjo ėshtė e kuptueshme sepse matematika si edhe tė
gjitha shkencat tjera kanė pėrjetuar njė zhvillim tė paparė.

Matematika
nė interaksion me shkencat tjera e ndihmon zhvillimin e tyre por nė tė
njėjtėn kohė ajo edhe vetė pasurohet. Sot matematika ka depėrtuar edhe
nė ato degė tė shkencės nė tė cilat deri para pak kohe as qė ishte e
imagjinueshme. Matematika nė pėrgjithėsi e mban karakterin e njerėzve
tė cilėt e zhvillojnė atė. Ėshtė i gabueshėm mendimi i njerėzve pėr tė
cilėt matematika ėshtė e pakuptueshme se nė matematikė nuk ka konteste
dhe ē'do gjė ėshtė e qartė. Ndėrmjet matematikanėve ka pikėpamje tė
ndryshme pėr matematikėn. Fatmirėsisht kjo nuk do tė thotė se
matematika nuk ka perspektiva tė ndritshme.

Nocionet dhe simbolet matematikore
Janė
shprehjet matematikore (psh. emrat e numrave, figurave, operacioneve),
shprehjet pėr marrėdhėnie nė mes tė sasive (mė i madh, mė i vogėl, i
barabartė), simbolizmin matematikor (psh. 4+3 = 7), konventat
matematikore (psh. njėsitė standarde tė matjes, nderimi i pėrparėsisė
sė operacioneve), rezultatet dhe formulat e caktuara (memorimi i
llogarisė, psh.6 + 6, pėr tė njehsuar 6 + 7; njohja e formulės pėr
sipėrfaqen e katrorit; teorema e Pitagorės).

Konceptet matematikore
Konceptet
dhe strukturat themelore matematikore, jo vetėm si njėsi tė posaēme,
por edhe nė ndėrlidhje me koncepte dhe struktura tjera matematikore.
Asnjėri prej koncepteve matematikore qė shtjellohet nuk na »paraqitet«
vet pėr vete. Kėshtu, koncepti i shumėzimit ėshtė i lidhur me konceptin
e mbledhjes, kurse koncepti i pjesėtimit me zbritje.

Konceptet
dhe strukturat le tė shqyrtohen edhe nė kontekst tė njohurive dhe
ambienteve tjera matematikore dhe jashtėmatematikore si dhe nė situata
tė ndryshme mėsimore.

Disa nga degėt e matematikės janė:
* Logjika Matematikore
* Teoria e bashkėsive
* Algjebra
* Teoria e numrave (aritmetika)
* Gjeometria algjebrike
* Gjeometria analitike
* Ekuacionet diferenciale
* Gjeometria diferenciale
* Topologjia
* Gjeometria
* Analiza Matematike
* Analiza komplekse
* Kombinatorika
* Matematika diskrete
* Teoria e lojėrave
* Teoria e gjasės (probabilitetit)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
ari_metro@hotmail.comNumri i postimeve : 1
Registration date : 13/02/2011

MesazhTitulli: Re: MATEMATIK...   13.02.11 0:08


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MATEMATIK...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Matematike & Gjeometri-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog