Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Mjekėt: Qėndrimi i gjatė ulur dėmton rėndė shėndetin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Mjekėt: Qėndrimi i gjatė ulur dėmton rėndė shėndetin   17.11.10 4:11

Pėrveē dietės mesdhetare, studiuesit po thonė se jetėgjatėsia lidhetedhe me aktivitetin fizik. Qėndrimi ulur, sipas studiuesve, ndryshonpėrbėrjen kimike tė trupit dhe ndikon tek jetėgjatėsia.

Madje shkencėtarėt po thonė se qėndrimi ulur pėr njė kohė tė gjatė,edhe nė se bėn rregullisht ushtrime fizike, dėmton shėndetin.
Qėndrimi ulur mund tė jetė nė zyrė, nė shkollė, nė makinė, parakompjuterit, apo televizionit. Pra, i dėmshėm ėshtė vetėm numri orėveqė qėndron ulur, pa u ngritur nga vendi.
Studime tė mėparshme kanė treguar se njerėzit qė e kalojnė pjesėn mė tėmadhe tė ditės ulur kanė mė tepėr shanse tė jetė mbi peshė, tė pėsojnėinfarkt, ose tė vdesin para kohe.
Shifrat nga njė studim i viteve 2003 dhe 2004 tregojnė se amerikanėtkalojnė mė tepėr se gjysmėn e kohės ulur, kryesisht nė zyrė, ose nėmakinė.
Kjo ėshtė arsyeja qė ekspertė tė obezitetit po u rekomandojnėpunėdhėnėsve tė vendosin pista ecjeje nė zyra, ku punonjėsit tė punojnėdhe lėvizin njėkohėsisht.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Mjekėt: Qėndrimi i gjatė ulur dėmton rėndė shėndetin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | Society and Culture | Celebrity, star | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog