Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Sa janė tė dėmshėm jelekėt?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Sa janė tė dėmshėm jelekėt?   18.11.10 7:00

Sipas ekspertėve nė Britaninė e Madhe (e njėjtagjė vlen dhe pėr tė gjithė botėn), gratė qė mbajnė njė palė jelekė tėparehatshme janė 70 pėr qind. E keqja ėshtė se njė palė jelekė tėparehatshme, qė mbahen pėr njė periudhė tė gjatė, shkaktojnė dėmeserioze, sidomos pėr gratė me gjoks tė madh.

Sipas ekspertėve nė Britaninė e Madhe (e njėjta gjė vlen dhe pėr tėgjithė botėn), gratė qė mbajnė njė palė jelekė tė parehatshme janė 70pėr qind. E keqja ėshtė se njė palė jelekė tė parehatshme, qė mbahenpėr njė periudhė tė gjatė, shkaktojnė dėme serioze, sidomos pėr gratėme gjoks tė madh. Nėse jelekėt nuk janė tė pėrshtatshme, pesha e dygjinjve u ngarkohet shpatullave, me pasoja shkatėrruese pėr shėndetin eshpinės, qė me kalimin e viteve ėshtė e destinuar tė pėrkeqėsohet. Nėsejelekėt nuk bėjnė punėn e tyre, atėherė femra kompenson efektet eforcės sė gravitetit, duke ndryshuar mėnyrėn e ndenjes sė trupit, dheky fakt pėrveēse provokon dhimbjen e shpinės, mund tė shkaktojė edhedhimbje koke, probleme me frymėmarrjen,madje dhe dhimbje stomaku.

”Jelekėt kanė funksionin e njė ure tė fortė”, shpjegon drejtuesi ishoqatės britanike tė kiropraktikės. Sipas ekspertėve nė Britaninė eMadhe (e njėjta gjė vlen dhe pėr tė gjithė botėn), gratė qė mbajnė njėpalė jelekė tė parehatshme janė 70 pėr qind. E keqja ėshtė se njė palėjelekė tė parehatshme, qė mbahen pėr njė periudhė tė gjatė, shkaktojnėdėme serioze, sidomos pėr gratė me gjoks tė madh. Nėse jelekėt nuk janėtė pėrshtatshme, pesha e dy gjinjve u ngarkohet shpatullave, me pasojashkatėrruese pėr shėndetin e shpinės, qė me kalimin e viteve ėshtė edestinuar tė pėrkeqėsohet.

Nėse jelekėt nuk bėjnė punėn e tyre, atėherė femra kompenson efektet eforcės sė gravitetit, duke ndryshuar mėnyrėn e ndenjes sė trupit, dheky fakt pėrveēse provokon dhimbjen e shpinės, mund tė shkaktojė edhedhimbje koke, probleme me frymėmarrjen,madje dhe dhimbje stomaku.”Jelekėt kanė funksionin e njė ure tė fortė”, shpjegon drejtuesi ishoqatės britanike tė kiropraktikės. Fillimisht duhet t‘i kushtojmėrėndėsi formės dhe pėrmasės sė kupave, treguar nė pjesėn e brendshme kumbėrthen, nga A-ja deri te F-ja, sipas madhėsisė sė gjoksit. Kupa ėshtėe duhura vetėm nėse nuk e “pret” askund gjoksin: ky rregull vlen pėr tėgjitha llojet e jelekėve, pėrfshi dhe ato “ballkon”.

Prerja e duhur gjendet nė kėtė mėnyrė: duke veshur jelekėt, pjesa erripit qė lidhet rreth shpinės duhet tė qėndrojė nė mėnyrė perfektėhorizontalisht gjatė gjithė kohės dhe tė mos ngrihet lart nė nivelin kujanė fiksuar fiksuesit e rripave. Nė fakt nuk janė rripat qė qėndrojnėmbi shpatulla ato qė kryejnė funksionin e mbajtjes, por ai qė lidhetrreth bustit. Rripi duhet tė rrethojė tė gjithė bustin, duke qėndruar ipalėvizur, pa tė shtrėnguar shumė dhe tė ketė gjatėsinė e duhur, nėmėnyrė qė pasi tė hiqen, tė mos lėnė shenja tė kuqe mbi lėkurė.

Gjinjtė duhet tė mbulohen pjesėrisht nga kupat. Aty ku mbaron kupa ejelekut, pėrgjatė kufirit superior, linja duhet tė jetė e lirė, nukduhet tė lėrė shenja. Jelekėt duhet tė qėndrojnė tė puthitura pasbustit, pa tė bezdisur, ose mė keq akoma tė krijojnė gėrvishtje mbilėkurė. Kur zgjidhen njė palė jelekė, duhet pasur parasysh qė volumi igjinjve mund tė pėsojė luhatje nė varėsi tė peshės sė trupit, por edhegjatė fazave tė ndryshme tė ciklit menstrual.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Sa janė tė dėmshėm jelekėt?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Zonė e lirė + 18 :: Libido & Eros-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblog.com