Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Epshi,dashuria dhe seksi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 33
Location : Athens

MesazhTitulli: Epshi,dashuria dhe seksi   28.11.10 21:45

Kėnaqėsia seksuale, kjo veēori e jona pėrseksin, na ka bėrė tė sillemi mė nazelinj nė marrėdhėniet seksuale. Nėvend qė t'ia kėrcejmė njė femre, thjesht sepse ajo ėshtė nė ashk(oestrus), siē bėjnė tė gjitha kafshėt, ne zgjedhim shumė kur vjen punapėr partnerin e shtratit

Le ta themi troē: njerėzve u pėlqen seksi. Nė mos tė vetmit, ne jeminga tė paktėt anėtarė tė mbretėrisė shtazore, qė e bėjmė seksin mėshumė pėr kėnaqėsi, se sa pėr riprodhim.

Kėnaqėsia seksuale, kjo veēori e jona pėr seksin, na ka bėrė tė sillemimė nazelinj nė marrėdhėniet seksuale. Nė vend qė t'ia kėrcejmė njėfemre, thjesht sepse ajo ėshtė nė ashk (oestrus), siē bėjnė tė gjithakafshėt, ne zgjedhim shumė kur vjen puna pėr partnerin e shtratit.Vetėm kur kemi pirė alkool e drogė dhe mendja e ka humbur kontrollin,ne bėhemi mė pak zgjedhės.

Pėr ne ėshtė e qartė, pėrpara se tė bėhemi intimė me seksin tjetėr,partneri duhet tė jetė tėrheqės fizikisht dhe emocionalisht. Kėto idinė tė gjithė. Por, qėllimi im nė kėtė shkrim ėshtė tė diskutoj,shkurtimisht, pėr tė gjithė ato elementė tė fuqishėm qė ndikojnė nėtėrheqjen seksuale tė njerėzve.Pėr ato elementė, qė nuk duan t'ia dinėas pėr vetėkontrollin e personave mė tė arsyeshėm. Kujtoni gjithė atohormone, tė cilat i kam pėrmendur shpesh. Janė ato qė e bėjnė tėpapėrmbajtur dėshirėn tonė seksuale.

Ato janė pėrgjegjėse pėr ndjenjat epshore qė na zgjohen kur kryqėzohemirrugėve me vajzat gjysmė lakuriqe, kur shkojmė pub-eve dhe kafeneve,madje, edhe atėherė, kur bosja 'seksi' vjen tė kontrollojė punėn qėkemi bėrė. Por edhe pse na zgjohen ndjenjat epshore, ne nuk turremi mbito. Pse? Sepse ėshtė truri ynė qė na dallon prej kafshėve, nė mos tėgjithėve, shumicėn prej nesh.

Rregullat e shoqėrisė, mjedisi nė tė cilin jemi rritur, frika qė kemiprej sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, si dhe shumė sfida tėtjera jetėsore na kanė aftėsuar qė ta mposhtim, atėherė kur duhet,kėrkesėn natyrale pėr marrėdhėnie seksuale.

Madje, edhe kur ajo ėshtė shumė urgjente. Tamam, nė kėtė pikė, nedallojmė nga kafshėt e tjera. Janė ritualet njerėzore tė takimeve dhebashkimeve, ato qė u japin marrėdhėnieve tona seksuale atė qė do taquaja, aspektin e tyre human.

Ēfarė ėshtė epshi

Epshi ėshtė dėshirė kimike, hormonale dhe emocionale pėr tė bėrė seks.Nė zemėr tė tė gjithė kėtij procesi kompleks ėshtė hormoni testosteron.Testosteroni, siē e dini, ėshtė hormoni kryesor mashkullor. Ai nxitdėshirėn pėr seks (libidon) tek burri dhe e shėtit atė drejt orgazmės.Profesoresha Tereza Krenshau, thotė: "Testosteroni ėshtė Marlon Brando- seksual, sensual, tėrheqės, ezmer dhe i rrezikshėm".

Ėshtė testosteroni qė na nxit ta ndjekim, ta fillojmė dhe ta dominojmėseksin. Burrat, siē e dini, kanė 20 deri 40 herė mė shumė testosteronnga sa kanė gratė. Pikėrisht, kjo ėshtė arsyeja qė instinkti seksual iburrave ndryshon nga instinkti seksual i grave.

Si bėhet njė djalė ose njė burrė epshor? Fillimisht, duhet njė fantaziseksuale qė tė zgjojė dėshirėn pėr seks dhe tė nxitė hormonet tėshpėrthejnė. Djali dėshiron tė arrijė njė orgazmė dhe kėrkon tė gjejėnjė partnere, qė tė bashkėpunojė me tė pėr tė arritur orgazmėn. Kjo dotė thotė se ai, nė fund tė fundit, kujdeset vetėm pėr veten. Epshiėshtė egoist.

Ēfarė ėshtė dashuria?

Dashuria, ashtu si edhe epshi, drejtohet nga hormonet. Pėrzierja eserotoninės, testosteronit, dopaminės, endorfinave dhe e lėndėve tėtjerave kimike qė qarkullojnė nė trup e nė tru nė njė kohė tė dhėnė,pėrcaktojnė pėrgjigjet fizike dhe emocionale tė personit. Disa hormonenxisin, tė tjerat frenojnė. Ato prekin ndijimet, mendimet dhe sjelljettona.

Hormonet, secili me kontributin e tij, vijnė nė shtrat bashkė me ne.Ēdo kimikat qė rishfaqet, shton diēka tė re nė marrėdhėnie. Mėnyra sesi veprojnė hormonet nė dashuri, pavarėsisht punimeve tė Helen Fisherite tė tjerėve, ėshtė akoma njė mister.

Pse ndodh qė njė person special na bėn vetėm njė gjest dhe ne shkriheminė njė shpėrthim pėrvėlues emocionesh dhe eksitimi tė pėrgjithshėm? Pselogjika dhe arsyeja davariten si mjegulla dhe nuk mendojmė dot asgjėtjetėr? Siē shihet, dashuria na bėhet si atmosfera. Ne e thithim atėkudo ku jemi. Pėrpiqemi ta shpjegojmė kėtė gjendje duke kėrkuar fakte,por mė kot. Me sa duket, mendja jonė pėrpiqet t'i japė kuptim asaj qėnuk kuptohet.

Niveli i lartė i testosteronit tek burrat, bėn qė epshi tė jetė forca etyre drejtuese. Ndėrsa tek gratė, tė cilat kanė sasi shumė mė tė voglatestosteroni, ndodh ndryshe. Ato priren tė kėrkojnė tė parėn dashurinėjo epshin. Profesoresha Patti Britton, thotė: "Gratė janė rritur tėmendojnė pėr dashurinė dhe seksin, pa e ndarė njėrėn nga tjetra. Burratjanė inkurajuar tė ndjekin instinktet e tyre." Natyra, siē e shihni,luan mirė me forcat e saj!

Nė marrėdhėniet burrė-grua, pėrgjithėsisht, ekziston njė dikotomi eqartė. Burrat identifikohen me epshin, thjesht, me dėshirėn e tyreseksuale. Kjo dėshirė nuk ka tė bėjė me identitetin e personit. Shtysae tyre ėshtė: "unė dua tė bėj seks tani". Gratė, krejt ndryshe,identifikohen me dashurinė. Ato, pėrgjithėsisht, kanė ndjenja tė fortapėr lidhje mė tė thella me njė person tjetėr.

Shumica e burrave thonė: "Ėshtė seksi i mirė qė na shpie drejt marrėdhėnieve tė mira tė dashurisė".

Shumica e grave thonė: "Janė marrėdhėniet e mira dhe dashuria qė na ēon tek seksi i mirė."

Seksologėt, kėtė tė vėrtetė e pėrmbledhin nė kėtė mėnyrė: "Gratė,fillimisht dashurojnė pastaj shkojnė tek seksi, ndėrsa, burrat, seksi iēon tek dashuria". Njė medalje me dy anė tė ndryshme, qė mbahen tėlidhura nga pėrpjekjet e pėrbashkėta e tė mundimshme, tė burrave dhe tėgrave.

Burrat, shpesh, ndjehen fajtorė pėr preokupimin e madh qė kanė pėrseksin, ndėrkohė qė gratė e rėndojnė edhe mė shumė kėtė faj tė burrave.Ato thonė: "Burri ėshtė shok i qenit", "Burrat vetėm njė gjė kanė nėmendjen e tyre". Kėtu ato nuk kanė tė drejtė. Burrat, nė tė vėrtetė,kanė dy gjėra nė mendjen e tyre, njėra prej tyre ėshtė futbolli"!

Por, le t'i lėmė shakatė. Po qe se burrat mendojnė pėr seksin gjatėgjithė kohės, kjo ėshtė krejt normale. Sipas njė raporti tė institutitKinsey mbi seksualitetin, burrat midis moshės 15 dhe 50 vjeē, mendojnėpėr seksin ēdo 5 ose 10 minuta. Lidhur me kėtė, seksologu Kastelemanthotė: "Kjo mund tė mos jetė e admirueshme, por ėshtė normale dhe jopatologjike".

Duke fituar mė shumė eksperiencė jetėsore, ne mėsojmė t'i kontrollojmė,ose t'i civilizojmė ndjenjat tona tė epshit. Ne nuk mund tė rendim pasgjithkujt qė na tėrheq. Zgjedhjet seksuale ne i bėjmė me zemėr dhe memendje, edhe atėherė kur vetia na bėrtet me zė tė lartė.

Pėr shkencėtarėt, ėshtė akoma mister, arsyeja pse ne tėrhiqemi ngaobjektet e epshit dhe nga njerėz qė nuk i njohim. Sociologia Alman, epėrfytyron nė kėtė mėnyrė kėtė situatė: "Ėshtė njė panteon plot me zotadhe perėndesha, ku secili luan me njė tjetėr dhe observon ēfarė ndodh".Pavarėsisht ēfarė thonė shkencėtarėt, e vėrteta ėshtė se kur godetepshi, ai godet aq fort dhe nė mėnyrė aq tė papėrshtatshme, sa qėgjithmonė mbetet njė gjė e ēuditshme.

Pse dashuria ėshtė e vėshtirė...

John Gray, njė specialist i marrėdhėnieve, nė librin e tij tėmrekullueshėm, qė ėshtė i pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe, "Burrat janėnga Marsi, gratė janė nga Afėrdita", diku thotė afėrsisht kėto fjalė:"Kur nėna thoshte se rruga pėr tė hyrė nė zėmrėn e njė burri ėshtėnėpėrmjet stomakut tė tij, ajo bėnte njė gabim. Rruga e vėrtetė ishterreth 8-9 centimetra mė poshtė se stomaku."

Ėshtė e vėrtetė se nga mėnyra si mendojnė, veprojnė, interpretojnė dhekomunikojnė burrat dhe gratė, ata janė nga planetė tė ndryshėm. Por,kur bėhet fjalė pėr ndryshimet epshore midis burrave dhe grave, si nėēdo mbretėri tjetėr, ndryshimet janė tė vogla.

Pėr njė burrė, kėnaqėsia seksuale ėshtė si ēlirim prej njė tensioni,ndėrsa pėr njė grua, ėshtė ndėrtim gradual i tensionit dhe i dėshirės.Njė burrė nuk ka nevojė pėr shumė ndihmė qė tė eksitohet; ai kėrkonndihmė tė ēlirohet. Njė grua kėrkon ndihmė qė tė ndėrtojė eksitimin esaj. Nė njė farė kuptimi, burri pėrpiqet tė zbrazet, ndėrsa gruaja,kėrkon tė mbushet. Ja pse Gray thotė: "Burrat janė si pishtari; gratėjanė si soba"

Eksitimi seksual i lidh burrat dhe i bėn tė hapur pėr dashurinė. Dukemarrė dashurinė, burri e ndihmon gruan qė tė ndjejė edhe ajo pasioninseksual. Gratė, gabimisht, mendojnė se burrat duan vetėm seks. Nė tėvėrtetė, burrat e duan dashurinė, po aq sa e duan edhe gratė. "Zėmra enjė burri hapet nėpėrmjet seksit. Kjo i lejon atij t'i provojė tė dyjandjenjat: dashurinė dhe urinė pėr dashuri. Gruaja ka nevojė pėrdashurinė qė tė hapet pėr seks, ndėrsa burri, kėrkon eksitimin seksualqė tė hapet pėr dashurinė.

Synimi i burrave edhe grave ėshtė tė gjejnė njė partner qė do tėmbėshtesė nevojat e tyre emocionale, mendore dhe shpirtėrore. Po tėjetė se burri kėrkon vetėm seksin, ai do ta humbasė interesin sapopasioni imediat do tė kėnaqet dhe marrėdhėnia nuk do tė vazhdojnė mė,ose nuk do tė forcohet mė tej. Por e vėrteta jetėsore nuk ėshtė kėshtu.Tėrheqja fizike midis njė burri dhe njė gruaje mund tė mbahet pėrgjithė jetėn, sepse ajo buron nga kimizmi i trurit, i zemrės dhe ishpirtit.

Epshi kėrkon atė qė nuk e ke; dashuria kėrkon atė qė e ke. Ky ėshtėndryshimi kryesor midis epshit dhe dashurisė. Gjithkush mund tė jetė inxehtė qė tė bėjė pėr vete trupin e njė tjetri pėr pak kohė. Sfida evėrtetė ėshtė tė vazhdosh tė duash nė mėnyrė pasiononte njė grua edhepasi ta kesh njohur atė. Kjo do tė thotė ta transformosh dėshirėnfizike nė dashuri. Sfida e pėrbashkėt pėr burrat dhe gratė ėshtė, qė talidhim energjinė seksuale me zemrėn dhe mendjen e tyre. Kjo do t'i bėjėata qenie tė plota humane.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Epshi,dashuria dhe seksi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Zonė e lirė + 18 :: Libido & Eros-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog