Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Shen Valentini

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Shen Valentini   28.11.10 21:54

Shen Valentini njihet ne te gjithe boten si"Padroni i te dashuruarve". Ky percaktim lindi nga nje sere legjendash,te cilat jane shtuar me kalimin e kohes. Trendafili i bashkimit,femijet, pellumbat, dashuria sublime, te gjitha gjerat qe e kane bereate nje feste model per te dashurit
Qete dashuruarit te duhen per te gjithe jeten, dhe me shume ne kete dite,nuk mjafton vetem dita e "Shen Valentinit". Jane disa elemente, qe navine nga shekujt e kaluar dhe jane shtuar ne kohe, qe e bejne ketefeste kaq te madhe dhe kaq popullore ne te githe boten.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:54Trendafili i bashkimit ama1x


ShenValentini ishte duke degjuar nje dite, teksa ziheshin dy te rinj tefejuar, te cilet po kalonin pertej kopshtit te tij. Valentini iu doliperpara sakaq, me nje trendafil te bukur ne dore. Me nje fytyre teqete, e te shndritshme qe rrezatonte plaku i mire dhe trendafilin embajtur lart e dhuroi per ciftin. Ky veprim pati fuqine magjike qe tebente paqe mes dy te rinjve te dashuruar. Kur ai u dhuroi te dyve lulene purpurt, iu kerkoi te dyve te shrengonin bishtin e lules me kujdesper te mos u shpuar dhe shpjegoi lidhjen e dy personave te martuar.Paskesaj, dashuria e tyre ishte kthyer si me pare. Te dy te rinjte ukthyen menjehere tek ai. Me deshiren e tij dhe vullnetin e te rinjve,ishte pikerisht Shen Valentini, i cili bekoi martesen e tyre te lumtur.Me tu bere e njohur kjo gje u be nje proces ndaj Valentinos. Por priftikishte dhe preokupime te tjera, me te cilat duhej patjeter te merrej,prandaj percaktoi per ate bekim daten katermbedhjete te muajit. Dhekatermbedhjete e muajit mbeti, por u ngushtua ne ate te shkurtit, sepsene ate dite ai vajti te celebronte dasmen ne parajse.wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:54

Femijet
Shen Valentini mbante dhe kujdesej per nje kopesht shume tebukur prane nja lugine. Ne kete livadh, ai lejonte qe te luanin tegjithe femijet. Ai here pas here dilte ne dritaren e kishes per tipare, e per te ndjere pak nga gezimi dhe hareja e tyre feminore. Kishtete njejtat virtyte si Jezusi, i cili thoshte; "Sinite parvulos venireda me". Kur behej nate ai zbriste ne kopesht dhe te gjithe femijet eZotit lodronin rreth tij. Atehere ai i bekonte te gjithe. Pastaj ijepte secilit nga nje lule me keshillen, qe t'ia conin nenes, duke berekeshtu qe te ktheheshin ne shtepi heret dhe te rritej dashuria dherespekti per prinderit. Ne kete kegjende kuptohet mjaft mire origjina edhuratave te vogla, te cilat sot iu jepen personave te dashur.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:54

Dashuria sublime
Ishte nje vajze e bukur me emrin Serapia, e cilajetonte ne sheshin Terni, aktualisht sheshi Clai. Andej kalonte shpeshnje djale i ri. me emrin Sabino. Syte e tij nuk shqiteshin nga ato teSerapias. Kjo beri qe djaloshi te na dashurohej dhe i kerkoi te behejgruaja e tij. Por prinderit e saj nuk donin sepse Sabino ishte pagan ,ndersa ata ishin kristiane. Atehere, vajza, i sugjeroi te shkonin tekprifti i tyre, te mesonin e te bekoheshin prej tij. Gje, te cilenSabino, per dashurine e te dashures se tij e beri. Por, kur kjo pengeseu kapercye, doli nje tjeter me e madhe. U zbulua se Serapi vuante nganje semundje e rende. Deshperimi i prinderve dhe i te riut ishte shumei madh. Menjehere familjaret sollen ne shtratin e vajzes priftin.Sabino iu lut njeriut te shenjte qe ai mos ta ndante nga e dashura etij. Valentino ngriti duart dhe zerin ndaj babait te te gjitheve. Dhenje gjume bamiresie bashkoi perjetesisht dy zemra me rrahje tesinkronizuara, ndersa shtrengoheshin ne perjetesi.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:55

Pellumbat
Na ishte nje here ne Terni nje prift i madh, por edheshume i mire dhe i zoti. Ai kishte nje kopesht te madh, te cilin nekohen e lire e ujiste dhe kultivonte lule. Prifti, te cilin te gjithe etherrisnin njeriu i mire, kishte me te vertete nje zemer te bardhe. Njedite te bukur ate erdhen disa ushtare dhe e futen ne burg Priftin emire. Me pas e cuan tek mbreti i asaj kohe, i cili ishte shume i keq.Kuptohet se ai e denoi me burgim te perjetshem. Dhe prifti i madh qequhej Valentin, duke qendruar ne burg mendonte per femijet, te cilet idonte shume e qe nuk do te kishin me nje vend te sigurte per teluajtur. Cfare te bente? Atehere, iu lut Zotit dhe ai i dergoi dy ngapellumbat e tij. Pellumat te udhehequr nga nje instikt misterioz gjetenburgun ku ishte Valentini. Ne qafen e njerit prej pellumbave ishte ivarur nje celes. Ishte pikerisht celesi i kopshtit. Valentini shkroinje leter, brenda se ciles vendosi dhe celesin. Eshte e lehte teimagjinosh ate cfare ishte shkruar. "Te gjithe femijeve qe dua... ngaValentini juaj".

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:55

Per Shen Valentinin flet dhe Shekspiri
Shen Valintini eshte cituaredhe nga Ofelia tek Hamleti i Uilliam Shekspirit. Ky fakt permendet kurgruaja e re, kur ajo eshte ne prezencen e nenes se Hamletit, Gertruda.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:55

Shen Valentino ne Amerike dhe jo vetem ...
Kulti i Shen Valentinitne Amerike nis ne vitet 1800, kur zhvillohej lufta civile. Ne Shtetet eBashkuara dhe ne Kanada, ne 14 shkurt, te rinjte shkembenin"valentinet", kartolina te lezetshme ne te cilat jane te shkruaramesazhe dashurie. Ne disa shkolla organizohen festa, ndersa ne qenderte klases vendoset nje shishe shumengjyreshe, brenda se ciles futen tegjithe "valentinet" qe shkembejne shoket e klases. Me mbarimin efestes, te gjithe letrat shperndahen duke i lexuar.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:55

ama1x


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:55
ama1x


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   28.11.10 21:55

ama1x

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shen Valentini   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shen Valentini
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com