Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Tė biesh nė dashuri, mjafton 1/5-a e sekondės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Jona Koleci
Super Moderator
Super Moderator
avatar

Numri i postimeve : 698
Registration date : 24/05/2010
Age : 32
Location : Athens

MesazhTitulli: Tė biesh nė dashuri, mjafton 1/5-a e sekondės   30.11.10 0:03


Poredhe nėse themi se zemra nuk mund tė kontrollohet, dashuria duket seėshtė njė ndjenjė shumė mė tepėr "shkencore" nga sa duket dhe ėshtė elidhur me trurin mė shumė se sa ne mendojmė.Pėrtė rėnė nė dashuri, mjafton vetėm 1/5-a e sekondės dhe kur kjo ndodh,keni tė njėjtat ndjenja tė euforisė qė ju pushtojnė kur merrni kokainė.Kjo ėshtė zbuluar nga njė studim i kryer prej studiuesve ngauniversiteti i Sirakuzės, i publikuar nė gazetėn e “MjekėsisėSeksuale”, njė rezultat ky qė nxjerr pėrgjigjien e pyetjes nėse zemraapo truri na bėjnė tė biem nė dashuri dhe tė humbasim arsyen.

Poredhe nėse themi se zemra nuk mund tė kontrollohet, dashuria duket seėshtė njė ndjenjė shumė mė tepėr "shkencore" nga sa duket dhe ėshtė elidhur me trurin mė shumė se sa ne mendojmė.

Kjo pasi kur jubini nė dashuri, atje janė 12 zona tė trurit tė cilat punojnė sė bashkupėr lirimin e kimikateve qė ndihmojnė krijimin e euforisė, tė tilla sioxytocin dopamine dhe adrenalina, qė janė tė pėrfshira nė funksionetnjohėse shumė tė sofistikuara.

Stephanie Ortigue, koordinatore estudimit pohon: “Unė do tė thoja se truri, por edhe zemra, tė lidhurabashkė, shkaktojnė konceptin e dashurisė dhe formohen nga dy proceseveqė depėrtojnė nga truri nė zemėr dhe anasjelltas”.

Pėr shembull, aktivizimi i pjesėve tė trurit mund tė gjenerojė stimulim nė zemėr, i njohur si fluturat nė stomak.

Kjostudiuese ka gjetur gjithashtu edhe se nivelet e rritjes sė gjakut,janė njė faktor nervor qė vihet re vetėm te ēiftet qė kanė rėnė nėdashuri.

Kjo molekulė luan njė rol tė rėndėsishėm nė kiminė sociale tė njeriut dhe goditjen rrufe tė dashurisė.

Kėtorezultate, - vazhdon Ortigue, - konfirmojnė se dashuria e ka njė bazėshkencore dhe kur gabojmė, kjo ndodh pėr shkak tė stresit emocional dhedepresionit''.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Tė biesh nė dashuri, mjafton 1/5-a e sekondės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com