Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Pema false kineze ndot sa njė makinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 37
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Pema false kineze ndot sa njė makinė   07.12.10 4:05

Pema false kineze ndot sa njė makinė
07/12/2010 10:30

Njė pemė Krishlindje plastike qė ėshtė prodhuar nė Kinė ndot ambientin po aq sa njė makinė.
Sipas ekspertėve njė pemė e tillė ka materiale metalike dhe plastike tė dėmshme.

Poashtu kėto lloj pemėsh konsumojnė energji nė procesin e prodhimit. Nėtotal pėr prodhimin e njė peme false clirohen nė ajėr 23 kilogramėanidrid karbonik. Mos harroni qė njė pemė plastike kėrkon plot 200 vjetpėr t'u degraduar mė pas nė ambient.

Pema natyrale e kultivuarshpenzon energji pėr fertilizimin dhe punėn e kopshtarėve, por amagjatė periudhės sė rritjes 5-6 vjecare, thith dioksid karboni dhecliron oksigjen pėr 45 persona.

Ndaj kėshilla nė kėtė pragfestash ėshtė qė tė pėrdorni pėr shtėpinė, ambientin tuaj njė pemėnatyrale. Pėrpiquni qė nė hapėsirat e lira tė jeni vullnetarė pėrmbjelljen e pemėve dhe nėse keni kopshte pranė shtėpisė kushtojinivėmendje gjelbėrimit qė ju bėn mirė pėr mushkėritė dhe jetėn tuaj.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Pema false kineze ndot sa njė makinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Lifestyle :: LifeStyle-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs