Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Eksperiencat qe duhet te kalosh para marteses

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Adelina

avatar

Numri i postimeve : 47
Registration date : 08/12/2010
Age : 34
Location : Los Angeles

MesazhTitulli: Eksperiencat qe duhet te kalosh para marteses   09.12.10 23:46


Nese nje dite vendos te martohesh, konsultohu atehere mekete liste gjerash argetuese, te cmendura dhe absurde qe duhet teprovosh perpara se te marresh rrugen per ne altar.1- Dil vetem nga deshira per t'u argetuarDuhetta pranosh se je tashme e ndergjegjshme se nje burre nuk paraqetgjithmone cilesite e duhura per t'u bere i fejuari yt, nuk te telefononkur thote se do ta beje kete vetem se ai interesohet vetem per veten etij dhe nuk te kushton vemendjen qe ti meriton. Por megjithate ky eshtenje tip qe te kenaq here pas here sepse eshte teper i shkathet keshtuqe mundohu ta shfrytezosh duke mbajtur parasysh faktorin kenaqesipersonale.2- Jeto vetemNesenuk do qe trajektorja e jetes tende te jete vetem ajo qe shkon ngashtepia e prinderve te tu tek shtepia e te fejuarit apo bashkeshortittend me nje ndalese ne konviktet e kolegjit apo universitetit, mundohute jetosh nje eksperience te te jetuarit teresisht e pavarur. Autonomiatotale do te thote te shijosh teresisht jeten ne shoqerine tende,aftesia per te kryer dhe permbushur te gjitha detyrat vetjake. "Mepelqente tej mase te jetoja vetem, kujton Suzana, nje gazetare 34-vjecare, mund t'i kushtosh nje mbasdite te tere ritualeve te bukuriseose te gatuash tere kohes. Te jetosh vetem do te thote te piqesh sa meshume, nese dikush tjeter paguan faturat per ty ose kryen punet eshtepise per ty, kjo nuk te meson kurre te marresh pergjegjesite ejetes tende".3- Kaperce friken e te renit ne dashuri koke e kembeTegjitha kemi frike kur behet fjale per te krijuar marredheniesentimentale. "I fejuari im me mashtronte dhe qe nga ky rast e kam teveshtire te krijoj besim tek burrat", kujton Laura 32- vjecare. Nga kjote duket se pas unazes se marteses, vellos dhe gjithe ceremonise edhety mund te te ndodhe e njejta gje. Pavaresisht nga kjo clirohu ngafrika jote dhe mbeshtetu ne arsye me te forta per t'u lidhur me njeburre.4- Besoji xhepave te tuDote jete femijerore te mendosh se kur te martohesh do te jetosh nekurriz te burrit tend apo se prinderit e tu do te vazhdojne te tendihmojne ekonomikisht. As mos e co neper mend qe te shmangeshpergjegjesite e tua ekonomike. E mira do te jete te kursesh dhe njepjese te detyrimeve mujore t'i permbushesh vete. Nje marredhenie nukduhet te kete asnje kufizim apo kusht te cfaredo lloji, madje as edheekonomik. A nuk eshte e rende ta pyesesh bashkeshortin tend se sishkoni nga ana financiare. 5- Ji spontaneMoski frike te jesh e ndryshme nga dita ne dite, merr pjese ne konkurse qemendon se do t'ia dalesh mbane, shijoje lirine qe ke per momentin dhemos ia ver veshin shpesh mikeshave te tua. Nese jeta jote paramartesoreeshte nje rutine e vertete, keshtu ka rrezik te vazhdoje edhe nebashkejetese dhe me pastaj. Nuk rrezikon asgje te provosh dicka qe s'eke provuar, si mund te thuash per japraket me gjethe rrushi qe nuk tepelqejne nese nuk i ke provuar kurre.6- Hiq dore nga nje pune qe nuk te pelqen "Ndiheshne siklet ne punen tende? Nese nuk beson ne te, eshte e pamundur qe t'idedikohesh asaj me entuziazem. Por mos shpreso qe te largohesh nga punajote, sic bejne shume vajza te tjera duke shpresuar se do te takosh njedjale dhe pastaj do te japesh doreheqje. "Une kisha dy preokupacione:nuk me pelqente puna ime (isha shitese) dhe nuk kisha te fejuar"-shpjegon Alma, 29 vjec. Pornuk e kuptoja pse me ishte krijuar ideja se po te nderroja pune do tegjeja edhe te fejuar. Mendoja se puna qe nuk me pelqente me pengonte tegjeja edhe lumturine ne dashuri." Krejt e gabuar. Ne vend qe tenderrosh punen per te gjetur nje te fejuar, me mire gjej nje pune qe eke pasion. Dashuria nuk duhet te shnderrohet as ne nje barrierembrojtese as nje arene ku ty te te jepet mundesia te luftosh. 7- Gjej miq te rinjPorama te mos jene brenda rrethit tend shoqeror te zakonshem, si pershembull miq te shkolles, te punes apo te rrethit familjar… Fito meshume liri, dil zbulo eksperienca te reja dhe njihu me njerez te rinj.Keshtu dil me mikeshen tende qe njohe ne supermarket apo me djaloshinsimpatik dhe interesant qe njohe ne nje ekspozite apo panair. Nese ekalon tere kohen me te njejtet njerez dhe ne te njejtat vende,asnjehere nuk do te zbulosh aftesite dhe kufizimet e tua. 8- Behu mikja me e mire e vetvetesMendonse je robine e klishese "arri idealen" dhe se kjo nuk te jep mundesi teshfrytezosh jeten tende deri ne fund? Mendohu mire. Sillu ne menyren mete mire qe e mendon dhe qe te pelqen per te gjetur burrin e endrrave tetua. Dergolule dhe ha darke nen driten e qiriut ose lejoi vetes nje seanceclodhese ne nje institut bukurie. Perdore kete etape te jetes tende perte zbuluar se cfare te argeton, shijo veten me dhurata qe i ke merituarplotesisht dhe para se gjithash meso te marresh dhe te dhurosh sa meshume dashuri. C'te kushton te pranosh nje tufe me lule kur mendon sepas kesaj do te kesh perkrah per gjithe jeten nje burre temrekullueshem.9- Bej blerje te rendesishmeNjekolltuk te rehatshem, nje pardesy praktike, nje udhetim. Nese zoteronmjetet e duhura, bej blerjet e duhura, mendohu se grate e martuara nukmund t'i lejojne vetes gjithcka edhe pse mund te fitojne para ne menyrete mjaftueshme. "Im shoq administron parate tona, - tregon Aida 33-vjecare, dhe kur guxoj t'i kerkoj ndonje gje duhet ta bisedoj me teparaprakisht dhe t'i marr atij aprovimin. Kur me shkrepte perpara dickane koke per ta blere e blija dhe kaq, kjo nuk ndodh me tani". 10- Meso per jeten ne cift qe te pret"Uneu martova me te parin dhe te vetmin djale qe njoha, tregon Ilva27-vjecare, dhe nuk kisha asnje ide per jeten seksuale, sepse nuk kishapasur marredhenie me askend perpara"Prandaj ne situata te tilla shijaqe provon kur zbulon kete veprim si dhe veprimi vete shpesh janezhgenjyes. Jo vetem sepse zbulimi mund te duket me joshes se sarezultatet e veprimit qe mundte zhgenjejne ne nje mase teper te madhe. 11- Mbrohu nga padrejtesiteTemos kesh nje burre ne jeten tende nuk do te thote te mos kerkosh dhe tembrosh te drejtat e tua dhe te lejosh qe padrejtesi te caktuara tebehen ne kurrizin tend, si per shembull te mos kesh te drejte tekerkosh nje tavoline te mire ne restorant ose te kerkosh te zesh njevend te privilegjuar social. "Me perpara me shume veshtiresi e kuptojaperse duhet te kembengulja ne kerkimin e nje te drejte, thote Meri27-vjecare, stiliste, por tani jam teper e vetedijshme sepse nuk mundte lesh askend te te marre neper kembe dhe se duhet te mesosh te mbroshte drejtat e tua etem, me hir ose pahir".12- Meso te gatuashPopate kete aftesi do te dish si tua fitosh zemren miqve te tu. Kjo eshteteper pozitive edhe ne marredheniet me burrin tend te ardhshem. Kjo nenkupton qe duhet ta kalosh nivelin e omeletes dhe makaronave dhe tekalosh ne gjera me te komplikuara si te tavat me te mbushura dhemishrat me garniture. Mund te konsultohesh me nje liber kuzhine se site pergatisesh gjellerat per te permiresuar tekniken tende te gatimit.Kenaqesia jote kur te te vleresojne se je as ne kuzhine do te jeteteper me e madhe se kenaqesia qe vete pjatat ofrojne.13- Meso te duash trupin tend"Nuke keni idene se sa kohe kaloja me fiksimin se kisha shtuar ne peshe,thote Irisi 28-vjecare, perpara se te martohesha. Pas kesaj fillova tepranoja ndryshimet ne bustin tim dhe rendesi kishte qe ky i pelqenteburrit tim". Duhet te te mbushet mendja se bukuria e vertete qendronbrenda teje dhe tek fakti se sa e dashuron nje burre dhe qe pamja ejashtme mbase te kaloje edhe ne plan te dyte. Por eshte me e veshtirekur je vetem dhe I vetmi burim informimi ne kete fushe mbetet pasqyra.E vetmja zgjidhje eshte te mesosh te duash trupin tend dhe kur kemundesi te punosh ta ndryshosh ate pa kaluar ne teprime qe shpesh cojnene degradim.14- Shko me pushime me mikeshat e tuaTelefonomikeshat e tua me te mira, mbush makinen me karburant ose prenotobileten e avionit, ver disa bluza pambuku, jeans dhe disa te brendshmene nje cante dhe nisu " Nje nga gjerat e lezetshme te te qenit beqareeshte liria per te shkuar ku te teket pa u preokupuar per asgje, thoteMimoza 29-vjecare, Motra ime me e madhe eshte e martuar dhe shoh se ikushton qimet e kokes qe te udhetoje. Ndersa une mund te kaloj gjitheEvropen sepse nuk kam preokupime familjare dhe as nje burre me te cilinduhet te me perputhen shijet.15- Por ata cfare mendojne?Perpjesen me te madhe te burrave mosha ideale per t'u martuar eshte 32vjec. 72 per qind jane per klasiken dhe preferojne te bejne propoziminper martese duke i rene ne gjunje te dashures se tyre. 85 per qind e temartuarve mendojne dhe shpresojne ta kalojne jeten se bashku mebashkeshorten e tyre deri ne vdekje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://erotika.ucoz.com
 
Eksperiencat qe duhet te kalosh para marteses
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblogs