Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Lajme, te ndryshme nga Moda!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Lajme, te ndryshme nga Moda!   30.03.09 6:48

Simbolet kryesore te modes, kush i ka shpikurJeans apo Denim, Kepucet e balerinave ,Ēanta Baguette,
1. "Jeans" apo "Denim"?

"Denim"
vjen nga bashkimi i dy fjaleve "De Nimes", pasi kjo cope prodhohej ne
qytetin francez, qe nga viti 1800. Kurse fjala "Jeans" vjen nga
perkthimi ne frengjisht i fjales "Genova" (Genes), ku prodhohej nje
cope e pershtatshme dhe e forte per velat e anijeve.

2. Kepucet e balerinave

Kepucet
me ne mode per momentin jane ato qe perdoren per balerinat. Per t'i
sjelle deri ne skene ka qene nje ide intuitive e stilistes, Roz Repeto,
e cila i shpiku ato per djalin e saj, koreografin e madh, Roland Petit.
E tani pelqehen nga te gjithe.

3. Ēanta "Baguette"

Eshte
me e pelqyera ne te gjitha koherat. Shume funksionale, e ashtuquajtura
"Baguette", e ideuar nga Silvia Fendi ne vitin 1996, perben sot nje
objekt kulti me me shume se 800 mije ekzemplare te saj. Mbeshtillej ne
krahe nga francezet ne radhet e bukes.

Java e modes ne bote per
sezonin pranvere-vere 2008 sapo eshte mbyllur dhe publiku serish ka
pare gjate sfilatave te saj ekspozime te simboleve apo veshjeve nga me
te ndryshmet. Por pakkujt i ra nder mend te pyese veten se ēfare
presupozojne apo duan te thone ne te vertete keto simbole. Keshtu,
perse veshja mashkullore quhet "trench"? Apo perse ēadra lind si
aksesor mashkullor apo femeror? Lidhur me kete, mediat e huaja kane
realizuar nje edicion special per te shpjeguar keto shenja, te cilat
kane ndryshuar menyren e te veshurit te njerezve nder vite, duke u
nisur qe nga xhinset, veshja me e mbajtur prej femrave dhe meshkujve.

Fjala
"denim" dhe "jeans", a nuk jane e njejta gje? Jo tamam, edhe pse te dy
keto terma perdoren shpesh si sinonim i njeri-tjetrit. Fjala "denim"
nenkupton qepjen me ane te se ciles jane realizuar veshjet "jeans".
"Denim" vjen nga bashkimi i dy fjaleve "De Nimes", pasi kjo tip cope
prodhohej ne kete qytet jugor te Frances qe nga viti 1800. Ndersa fjala
"Jeans" vjen nga perkthimi ne frengjisht i fjales "Genova" (Genes), ku
qe nga Lindja e Mesme prodhohej nje cope e pershtatshme edhe per velat
e anijeve, pasi ishte shume e forte dhe e qendrueshme. Nderkaq, ne
vitin 1850, ne San Francisco, Levi Straus dhe Jacob David Youpheus e
perdoren kete lloj cope edhe per pantallona me pese xhepa, te cilat
perdoreshin nga ata qe shkonin te kerkonin thesare.

Nderkaq,
kepucet me ne mode per momentin jane ato qe perdoren per balerinat. Per
t'i sjelle deri ne skene ka qene nje ide intuitive e stilistes, Roz
Repeto, e cila i shpiku ato per djalin e saj, koreografin e madh,
Roland Petit. Nderkaq, duke qendruar gjithmone ne boten e aksesoreve,
perse ēanta me e famshme quhet "Baguette"? Pergjigjja edhe njehere vjen
nga emri qe mban. Ajo eshte shume funksionale dhe mund te shtrengohet
nen krah, tamam siē bejne francezet para radhes se bukes. E
ashtuquajtura "Baguette", e ideuar nga Silvia Fendi ne vitin 1996,
perben sot nje objekt kulti me me shume se 800 mije ekzemplare te saj.
Pastaj, eshte edhe nje xhakete, e cila perdoret shume neper bote dhe qe
te gjithe e respektojne. Behet fjale per xhaketen e tipit
"delmontgomery", e cila ia dedikon emrin e saj gjeneralit britanik, i
cili ne Luften e Dyte Boterore kontribuoi ne fitoret e aleateve ne
Evrope dhe ne Afrike. Heroi ishte i njohur per mbajtjen e saj.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Bluza dhe taka pėr mbretėreshat e Versace   30.03.09 6:49

Bluza dhe taka pėr mbretėreshat e VersaceDolce
& Gabbana: nga minifundet sesksi tek rrobat e pikturuara . Janė
rroba tė pikturuara me dorė, tė mbushura me lule gjigande. Sfilata e
Dolce & Gabbana mbyllet me njė pasarelė triumfante veshje
mbrėmjesh, e cila manifeston pasionin e ri dhe tronditės pėr artin
bashkėkohor tė dy stilistėve.
Janė rroba tė pikturuara me dorė, tė
mbushura me lule gjigande. Sfilata e Dolce & Gabbana mbyllet me njė
pasarelė triumfante veshje mbrėmjesh, e cila manifeston pasionin e ri
dhe tronditės pėr artin bashkėkohor tė dy stilistėve. Tė frymėzuar nga
njė udhėtim nė Nju Jork ku dhe kanė zbuluar fenomenin, i cili po bėn qė
tė rilindė Chelsea, lagjia e artistėve. Stilistėt kanė vendosur tė
bėjnė njė revolucion nė modėn e tyre. Si? Duke realizuar veshje qė janė
pak a shumė “piktura“, vepra arti tė vėrteta, nė njė edicion tė
limituar. Funde me kurora lulesh dhe kėmisha janė tė pikturuara me
duar. Penelata abstrakte alternohen me degė lulesh me ngjyra sensuale
dhe tė forta. Dhe kėpucėt janė vepra artistike, me taka trullosėse.
Vera e ardhshme pėr femrėn Dolce & Gabbana do tė jetė mė sensuale
dhe mė seksidhe pse nė butiqet e dy stilistėvefustanet e tjerė, ato qė
bėjnė qė trupi tė duket i mbrekullueshėm, janė best sellėr-at e tyre,
bashkė me xhinset. Zhvillimi artistike i Dolce & Gabbana ėshtė
pėlqyer, duartrokitjet kanė qenė tė shumta, duke pėrfshirė dhe ato tė
Naomi Campbell, e ulur nė radhėn e parė si e ftuar. Janė tė shumtė
stilistėt qė kanė pėrvetsuar magjepsjen e pop artit. “ ky fenomen ka
njė arsye tė caktuar- shpjegon Laura Biagiotti- sot njerėzit kėrkojnė
emocione dhe e kėrkojnė nė galeritė e artit. Ja pse unė kam krijuar
rroba tė lyera me bojė vaji“.

Kėpucėt

Elgeante dhe tė gjalla me lojėra gjeometrike, kėpuca e Santoni Pellami- t, tė mrekullueshme, taka tė larta dhe ngjyra tė ndezura

Canta

Mban firmėn e Mandarina- s , e dobishme, plot me xhepa. E projektuar pėr tė dhėnė fantazi, pėr tu mbajtur gjithmonė me vete.

Xhaketa

Lapo Elkan , i cili prezanton 12 tė tilla. Me astar tė pėrbėrė nga fibra alumini

Sandalja

Ėshtė firmosur Pucci. Njė sandale bizhu perfekte pėr tu veshur me xhinse dhe komplete shumė ngjyrėshe

Fendi

Efektromantike pėr femrat e Fendi i thyer nga dizenjo gjeometrikė

Max Mara

Linja tė reja, mė pak klasike pėr Max Mara e cila luan me pėrmasat

Biagiotti

Bardh e zi pėrkhar argjendit, ja zgjidhjet e Laura Biagiotti

Les Copains

Njė rikthim nė vitet ‚70

Feminiliteti
i kujdesur mirė i jep forcė imazhit dhe krijon fuqi. Stilisti pyet pse
politikat nuk i kushtojnė shumė vėmendje look-ut

Bluza dhe taka pėr mbretėreshat e Versace

Hillary
clinton, por edhe angela Merkel, kancelarja gjermane dhe princesha e
bukur Rania e Giordanė- s. Ccfarė i bashkon kėto tre gra tė famshme,
por kaq tė ndryshme mes tyre? Pėrgjigja jepet nga Donatella Versace : “
Ėshtė fuqia, forca e tyre dhe vendosmėria“. Pėr to dhe pėr gratė qė
janė nė vende ku japin komanda Versace u dedikon koleksionin, i pėrbėrė
nga rroba tė thjeshta dhe tė rafinuara, linerae, ku mungon dekori, por
qė nuk kalojnė pa u vėnė re dhe kjo pėr shkak tė perfektėsisė sė tyre.
Donatella Versace ka dashur tu dėrgojė njė mesazh grave qė kanė fuqi “
ushtrojeni, por me stil“. Mjaft mė me veshjet gri dhe mashkullore, jo
takave tė ulėta dhe syzeve optike kur jeni larg televizionit. Gratė
lodhen pėr tė fituar fuqinė dhe kue e kanė duheta ta mbajnė fort, duke
pėrdorur trurin, por pa lėnė pas dore imazhin. Dhe atėherė, dritė
jeshile pėr njė aspekt tė bukur, me syze ku bie nė sy rimeli i
qerpikėve, kėmbė tė mbuluara nga ccorape tė zeza. Pjesėt e forta tė
garderobės qėDonatella Versace ka dizainuar pėr femrat e saj qė kanė
fudi, janė tre.

Xhaketa, mbi tė gjitha me shpatulla tė
pėrshtatura pas trupit dhe njė fustan i linjės sė butė, tė afta pėr tė
krijuar silueta . dhe e gjithė kjo duhet tė vishet me sandale tė larta.
Pėr tė dhėnė njė imazh mė tė butėkėtyre grave Donatella Versace ka
pėrdorur mėndafshe , tė trajtuara nė mėnyrė tė tillė pėr tė qenė tė
buta dhe tė pėrshtatshme me takat, duke humbur kėshtu ccdo gjurmė
ashpėrsie. “Me ėmbėlsinė mund tė pushtohet bota“ kjo ėshtė teoria e
Donatella Versace e cila pėr mbrėmjen , ka ngjitur mbi pasarelė
fustaneme prerje spektakolare nė shpinė tė pėrshkruara nga dekore si
ato tė artit antik turk, nga tė njėjtat stile janė frymėzuar dhe
stampat e kėmishave, me gjeometri otomane. Versacce vlerėson rrobat me
feminilitet tė madh, tė pėrshtatura me ccanta me dimensione tė mėdha,
nė tė cilat njė grua mund tė marrė me vete gjithė shtėpinė. “ pėr njė
grua, veshja ėshtė njė aspekt i rėndėsishėm, jashtė kush bėn politikė
apo mban poste tė rėndėsishme ėshtė e vetėdijshme pėr kėtė, ndėrsa nė
Itali ajo qė vishet ka mė pak rėndėsi. Mėkat. Pasi gjykimi i njerzve
ėshtė kompleks dhe nuk ėshtė i influencuar vetėm nga ajo qė thuhet, por
edhe nga mėnyra si thuhet dhe ccfarė ka veshur ai qė e thotė“. Dhe pėr
ta pėrfunduar Donatella Versaceb shton “ pėr tė pasur njė garderobė tė
bukur nuk tregon mendjelehtėsi, por maturitet“.

Fantazi

Njė
aspekt i ri dhe pėr gratė me fuqi. Grija serioze perėndon pėr ti lėnė
vendin fantazisė shumė ngjyrėshe, pa lėnė kurrė pas dore tualetin. Tė
hapura dhe stampa nė kėmishat me gjeometri otomane

Canta

E stėrmadhe, pėr tė mbajtur nė tė gjithė shtėpinė dhe pėr njė udhėtim tė shkurtėr pune.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Njė zebėr pikaloshe   30.03.09 6:50

Njė zebėr pikalosheNjė rikthim gazmor, pikant dhe gjallėrues i kombinimit tė dy temave klasike tė modės: vija dhe pikla
Vjeshta
2007 prezanton nė pasarelat e emrave mė nė zė njė gėrshetim tė veshjeve
tė vijėzuara – fustanė, funde, bluza, pulovra tė lehta, pantallona,
kėpucė dhe ēanta – tė tė gjitha tipeve; horizontale, vertikale, nė
bardh e zi, me ngjyra, marinar apo nė miniatura.

Pėrkrah tyre,
tė paperėndueshmet pika: tė vogla si pikla shiu, diskrete dhe elegante
pėr veshje tė rėndėsishme, por edhe tė stėrmėdha dhe tė zhurmshme pėr
ditėt e gėzuara dhe gjithė diell buzė detit. Por mos harroni: Pėr tė
mos u humbur nga vėmendja janė edhe balerinat dhe nallanet brenda tė
njėjtit stil.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Zhytuni nė blu   30.03.09 6:51

Zhytuni nė bluGjithmonė
i keni parė me dyshim njė palė kėpucė blu? Pėrherė keni menduar se kjo
nuk ėshtė aspak ngjyra e pėrshtatshme pėr njė mbrėmje apo pėr njė ditė
tė zakonshme? Deri mė sot ndoshta mund tė ketė qenė kėshtu, por vera e
kėtij viti mė shumė se kurrė tė ngjall dėshirėn pėr t’u veshur me
ngjyrėn e detit

Blu, ku dhe kur

Ditėve
tė verės gardėroba duhet tė jetė e spėrkatur nė nuanca blu. Paraditeve
ėshtė ngjyrė shumė ēlodhėse dhe nuk tė krijon kurrfarė vėshtirėsie pėr
t’u kombinuar me ngjyrat e tjera. Mund tė vishet me tė bardhėn, me tė
verdhėn, pannėn, por edhe me rozėn. Shkrihuni me ngjyrat e detit nė
periudhėn e pushimeve. Vishni rroba banje tė kaltra. Guxoni nė sandale
nė formė nallanesh tė larta, me rripa tė hollė ngjyrė blu. Hidhni njė
ēantė tė stėrmadhe tė zbukuruar me guacka dhe yje deti. Do t’ju duket
sikur keni hedhur mbi sup njė copėz det. Moda e kėsaj vere u pėrshtatet
shumė toneve blu. Fustane nė formė kėmishe, dizenjo me pika dhe viza,
stil retro, rripa tė hollė, modele tė lehta verore. Por mos ngurroni tė
zhyteni nė blu edhe gjatė mbrėmjeve tė verės. Marka si Miu Miu ju
propozojnė kėpucė elegante kombinuar me shkėlqime tė arta, kurse Emilio
Pucci pėr sezonin e verės ka krijuar njė koleksion tė tėrė, ku bluja
mbizotėron nė tė gjitha veshjet e pasarelės. Ē’prisni? Notoni edhe ju
nė blu.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Bukuri nė majė tė thonjve   30.03.09 6:52

Bukuri nė majė tė thonjveNjė miniguidė pėr tė zgjedhur si duhet ngjyrėn e manikyrit qė i bėn mė tė bukura duart dhe kėmbėt
Nėse
thonjtė janė tė kuruar me pamje tė shndritshme dhe tė shėndetshme,
sigurisht qė pėrbėjnė njė pikė force dhe bukurie nė trupi1n e njė
gruaje. Produktet e sotme mund t’ju vijnė nė ndihmė pėr zgjidhur
problemet e vogla tė thonjve, sidomos tė atyre tė brishtėve qė tentojnė
tė thuhen. Nė manikyr gjendjen substanca qė forcojnė strukturėn
delikate tė thonjve, si aminoacide vegjetale apo hidrolizues vegjetalė.
Prandaj thonjtė, pėrveēse duken tė bukur estetikisht, duke u lyer me
manikyr mbrohen edhe nga agjentėt e jashtėm.

Cila ėshtė ngjyra e duhur e manikyrit pėr duart dhe kėmbėt e thua, gjithmonė duke u nisur nga forma?


Manikyr i kuq i ndezur:

kjo ngjyrė kėshillohet pėr gishta tė shkurtėr. Tė lyer me kėtė ngjyrė
duken mė tė gjatė, sidomos nėse mėson edhe tė bėni disa truke siē ėshtė
shtyrja e kutikulave drejt bazės sė thoit dhe kėta tė fundit tė mos
priten shumė shkurt.

Manikyr rozė dhe perlė: i
rekomanduar pėr gishtat e gjatė, kėto ngjyra i japin njė dimension
tjetėr formės sė thonjve. Nxjerr nė pah gjatėsinė, qė nuk duhet tė jetė
shumė e tepruar. Para se tė vendosėsh shtresėn e manikyrit, duke qenė
se ngjyrat e ēelura i nxjerrin mė nė pah papėrsosmėritė, vendos
fillimisht mbi thonj njė manikyr mbrojtės transparent.

Manikyr i purpurt dhe vishnje:

janė tonet e pėrshtatshme pėr gishtat e shkurtėr tė kėmbėve. Nė kėtė
rast kėto ngjyra aplikohen mbi thonj paksa tė gjatė, sepse ngjyrat e
ndezura i nxjerrin edhe mė pah.

Manikyr violė: nėse ke
njė kėmbė tė gjerė, bėje qė tė duket mė e zgjatur duke i limuar thonjtė
nė mėnyrė ovale paksa tė zgjatur dhe duke aplikuar manikyrin nė ngjyrė
violė nė pjesėn qendrore tė thoit.

Edhe ngjyra natyrale e
lėkurės ėshtė shumė e rėndėsishme nė zgjedhjen e tonalitetit tė duhur
tė manikyrit. Specialistėt e kėsaj fushe, para se tė aplikojnė
manikyrin, i referohen ngjyrės sė lėkurės nė pjesėn e brendshme tė
pulsit. Nėse lėkura nė kėtė zonė anon nga e kaltra, zgjedhja duhet tė
mbėshtetet nė tonet e ftohta, ndėrsa tek ngjyrat e ullinjta tė lėkurės
shkojnė mė shumė tonet mė tė forta. Lėkura e bronzuar kombinohet me
ngjyra solare si portokalli, e kuqe dhe reflekse sedefi. Ki parasysh qė
portokallia tenton tė lėrė njė aureolė jo tė kėndshme nė pamje tė parė,
prandaj mė parė apliko manikyrin transparent mbi thonj.

Ke
thonj tė njollosur nga duhani apo nga aplikimet e herėpashershme tė
manikyrit? Njė truk shtėpiak tė vjen menjėherė nė ndihmė. Futi gishtat
nė lėng limoni pėr dhjetė minuta. Ose vendosi nė tretėsirė kripe tė
trashė. Kjo metodė ėshtė e pėrdorshme edhe nė shfryrjen e duarve.

Kujto
qė herė pas here t’i lėsh thonjtė tė marrin frymė, edhe pse manikyri
krijon njė barrierė mbrojtėse nga agjentėt e jashtėm. Gjatė kėsaj
periudhe ushqeji thonj me vaj ulliri.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: E verdha, moda diellore   30.03.09 6:56

E verdha, moda dielloreĖshtė koha pėr tė guxuar. Shtojini ngjyrave tė gardėrobės tuaj edhe pak rreze tė arta. Vishuni me tė verdhė
E
verdha ėshtė njė ngjyrė qė deri para pak kohėsh as qė bėnte pjesė fare
nė gardėrobėn tonė, pėrjashto ndonjė rast tė veēantė. Por kėtė verė
gjithēka do tė jetė ndryshe. stilistėt kanė rizbuluar forcėn e tė
verdhės. Nė tė gjitha versionet: si tonalitet diellor, si ngjyrė e
ndezur, si gjendje alegro. Njė ngjyrė qė mund tė vishet edhe nė kėto
ditė tė fundit tė pranverės. Pastaj, e verdha ėshtė njė ngjyrė qė mund
tė kombinohet shumė lehtė. E verdhė me xhinse, por edhe e verdhė mė
bezhė ose me tonalitete tė tjera natyrale pėr njė look tė sofistikuar
dhe nė tė njėjtėn kohė diellor. Disa nga ikonat e mė tė njohura tė
ekranit kanė guxuar. Dhe duket se nuk kanė bėrė aspak keq. Sepse
ngjajnė vėrtet mirė nėn rrezet e sė verdhės

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Kremrat e bėrė vetė, bukuria ėshtė njė lojė   30.03.09 6:57

Kremrat e bėrė vetė, bukuria ėshtė njė lojėVajzat
ujė dhe sapun nuk ikin kurrė nga moda. Mjafton njė kapje flokėsh e
thjeshtė, , dy mollėza tė kuqe dhe njė shkėlqyes buzėsh me nuancė tė
artė, pėr tė besuar qė jeni 20 vjet. Sot, bėhet dhe diccka mė tepėr.
Mund tė bėheni vėrtet njė vajzė ujė dhe sapun , dhe tė pėrdorni vetėm
ujė dhe sapun, jo xhel, llak voluminoz, tone dhe maska tė gatshme.
Duhet
ti thoni lamtumirė gjithė produkteve kozmetike. Mjaft, me kremrat qė
duken si shpikje tė Nazės. Vajza "natyrale" e ushqen fytyrėn me
kos,trajton flokėt me limon, pėrgatit maskėn me miell bajamesh.
Natyrale 100%: fruta, minerale, dhe bimė tė shtypura ose tė pėrhapura
direkt nė fytyrė.

E gjithė kjo bėhet nė kuzhinė, me njė
shtrydhės frutash. Me njė mollė, pėr shembull mund tė pėrgatitet njė
ujė antioksidues shumė lehtė. Me njė kos dhe njė lugė kafeje mjaltė
mund tė pėrftohet njė qumėsh riekuilibrues pėr fytyrėn. Kozmetikat
natyrale janė njė mėnyrė e mirė pėr tė trajtuar fytyrėn, por mund tė
jenė dhe njė mėnyrė argėtimi. Deri tani kjo mėnyrė ėshtė pėrdorur nga
personat qė janė fanatikė tė natyrės dhe nga ata qė kanė alergji nga
detergjentėt kimikė. Por, mund tė bėhet njė hobi: ndryshe nga njė
dhuratė e zakonshme, njė mikeje mund ti dhurosh njė tonik trėndafili,
ose diccka tjetėr tė bėrė me duart tuaja. Mund tė freskoni trupin, si
njė damė e vėrtetė e shekullit tė XIXduke pėrdorur njė pėrzierje tė
uthullės sė mollės, lavandėr dhe rozmarinė. Mė tė apasionuarit mund tė
provojnė maskėn "goditje drite" : e bardhė veze e rrahur, limon dhe
kos.

Prodhimi i kėtyre produkteve kėrkon njė higjenė
maksimale; duar shumė ta pastra, kavanozė xhami, dorashka. Ato mund tė
ruhen pėr njė muaj, jo mė shumė, preferohet tė ruhen nė frigorifer, nė
enė tė pastra dhe tė mbyllura mirė. Ndryshe nga produktet e shitura nė
parfumeri qė pėrmbajnė njė sasi tė madhe pėrbėrjesh dhe lėndėsh, kėto
janė tė bėra nė shtėpi, 100% bimore dhe aktive. Duhet tė kemi kujdes,
sidomos me esencat e vajit qė pėrdorim, ndėrsa kualiteti i lėndėve tė
para( perime, bimė, fruta, kos, vezė) ėshtė thelbėsor dhe duhet tė jetė
shumė i mirė. Mungesa e parfumit, ngjyruesve, i bėjnė kėta kremra mė tė
mirė, por dhe mė tė vėshtirė pėr tu thithur. Shampot e prodhuar nė kėtė
mėnyrė, pėr shembull, janė lėngje, por nuk bėjnė asnjėherė shkumė.

Banja me qumėsht
E
thėnė ndryshe "Banja e Kleopatrės". Nė kohėt antike, qumėshti i dhisė
bashkohej me mjaltė pėr tė bėrė lėkurėn tė butė dhe tė rrėshqitshme.

Banja me verė
Vinoterapia stimulon efektet diuretike. Sot kanė dalė nė modė dhe masazhet me kokrrėn e rrushit.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Cila ėshtė veshja e preferuar e sezonit   30.03.09 6:59

Cila ėshtė veshja e preferuar e sezonit

Stilistėt mė tė
njohur tė botės ofrojnė veshjen mė tradicionale pėr dimrin nė vazhdim.
Ėshtė njė pjesė kult e dimrit, njė nga ato kapotat "evergreen" (tė
pėrjetshme), tė cilat nuk mungojnė kurrė nė gardėrobėn tonė dhe nuk
janė njė ekspozim i shpejtė i modės. Ėshtė kapota ose palltot. Kėtė vit
rikthehen nė modė ekstra tė gjata, mbėshtjellėse, tė gjata deri nė fund
tė kėmbėve, ose edhe mė tė gjata, klasike ose elegante, nė stilin
skocez.
Tė mbron nga i ftohti, por mbi tė gjitha ėshtė e
pėrshtatshme nė ēdo rast, elegante dhe e plotė, ndonjėherė e ēmuar, njė
pjesė e fortė pėr t‘u veshur me aksesorė, qė i japin ēdo herė njė pamje
nė mėnyrė tė ndryshme.

Kėpucė me qafa, ēanta, skarpina dhe doreza.

Max
Mara, qė me "palelot" (pallton e gjerė) ka tė lidhur njė pjesė tė
rėndėsishme tė historisė sė tij, i ka kushtuar madje asaj edhe njė
ekspozitė nė Berlin, quajtur "COATS!"

Deri nė fund tė marsit tė
vitit 2007, nė kulturforum tė "Staatliche Museen" janė regjistruar
litografi, stampa dhe kapele rreth 1500 copė qė nga mbarimi i luftės,
tė ardhura nga koleksioni "Lipperheideschen Kostumbibliothek" i
Berlinit, pėrtej atyre skemave tė panjohura tė stilistėve, tė cilėt
kanė bashkėpunuar me "Maison", duke festuar kėtė pjesė tė rėndėsishme
tė modės, nėpėrmjet karrierės sė saj tė gjatė... nė trupin e grave.

Shumica
prej tė cilave janė shumė tė bukura dhe tė famshme. Nė fakt, shumė
interesante ėshtė lidhja e modės me kinemanė. Nė vitin 1928, e prera
"trench" u pėrdor nga e paharrueshmja Greta Garbo, "garconne" nė vitet
‘20, nė kultin e "Movie Destino".

E rigjejmė sėrish nė vitin ‘45
te tėrheqėsja Lauren Bacall, nė filmin "Agjente konfidenciale".
Madhėshtore dhe magjepsėse, si ato qė janė edhe nė kėtė kohė. Mė pas
ėshtė radha e stilit mashkullor, shumė shkurt, qė evidenton tė gjitha
format e veshjes, qė nga Marilyn Monroe te Katherine Hepburn. Nė vitin
1957, Max Mara e personalizon nė jakėn e njė peliēeje. Nė vitin 1966
ajo hyn nė gardėrobėn e "Deneuve". Ndėrkohė, vitet ‘80-‘90 e rigjejnė
maksimalisht nė trupin shumė tėrheqės tė Carla Bruni-t.

Sot stilistėt dhe kėshilltarėt e modės e ripropozojnė nė tė gjitha shijet.

Por
mbi tė gjitha, shumė tė gjata dhe me masa shumė tė mėdha. Nga Lagerfeld
te Carolina Herrera dhe Alberta Ferretti, gjatėsia e veshjeve tė
sipėrme dhe centimetrat e takave janė nė proporcion tė drejtė. Nėse
rritet njėri, duhet domosdoshmėrish qė edhe tjetri tė rritet, si pasojė
e nevojshme pėr tė mos u zhytur brenda.

Marc Jacobs, Luella dhe
Michael Kors sjellin diēka tė veēantė pėr sezonin qė po kalojmė: pallto
qė anojnė nė tė kuqe, si Luella, e gjatė deri te gjunjėt, me njė rrip
tė stilit skocez, qė e bėn lukun mė pak statik dhe disi mė dinamik dhe
tė butė. Gjithashtu vijnė edhe nė stilin ushtarak, tė tipit tė Luftės
sė Dytė Botėrore, si pėr Michael Kors, qė propozon njė kapotė pak mė tė
shkurtėr, pėr njė pamje sa mė tė re dhe tė rastėsishme.

Shumė
njerėz kėrkojnė qė tė nėnvijėzojnė vlerėn e shtrenjtė tė veshjeve dhe
zgjedhin ngjyrat e ngrohta dhe tė thella, si nė tė purpurt, flori dhe
bronz. Bluja dhe jeshilja, pėr atmosfera pėrrallore. Roberto Cavalli
ėshtė fiksuar mė shumė pas luksit tė shfrenuar dhe propozon njė kapotė
tė jashtėzakonshme brokadė me peliēe, kur pika kyēe e shikimit ėshtė te
njė rrip me fije ari. "Blugirl" propozon njė kapotė tė shkurtėr
damasku, shumė elegante, me ngjyra interesante, qė anon mė shumė te e
kuqja antike, e cila vishet me geta deri te gjunjėt. Brokada nuk mungon
edhe nė koleksionin e propozuar nga Etro, qė i ka dhėnė jetė njė kapote
nė ngjyrat rozė dhe "bordeaux". Dhe nė fund, Antonio Marras propozon
njė kapotė tė gjatė me reflekset e grisė, tė cilat mbyllen me njė rrip
nė ngjyrė argjendi.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Tė vishesh me lėkurė   30.03.09 7:00

Tė vishesh me lėkurėNuk
ka mė dyshime. Ėshtė njė nga tendencat mė tė forta. Vėrtet e rikthyer
nga e kaluara, por qė duket se do tė vazhdojė tė rezistojė ende.
Tendenca “animal print” ka pushtuar edhe kėtė vit pasarelat
vjeshtė-dimėr.
Qė nga palltot e trasha, kėpucėt, ēantat,
aksesorėt, deri tek fustanet e mbrėmjes, qė duket se personazhet e
njohur e kanė tė pamundur t’i rezistojnė, sidomos kur vjen puna pėr tė
pozuar para aparatit.

Kombinohu

Mund
tė vishet edhe gjatė ditės nė stilin casual, por mė sė shumti
kėshillohet gjatė mbrėmjeve dhe rasteve tė veēanta. Tėrheq mė shumė
vėmendjen dhe tė siguron njė look tėrėsisht tė ri.

Mos e tepro! Nėse zgjedh njė fustan, ose pallto, zbute pamjen. Mos zgjidh tė njėjtėn dizenjo edhe pėr kėpucėt edhe pėr ēantėn.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Dy bukuroshet shqiptare dalin nga gara e “Ford's Supermodel of the World”   30.03.09 7:02

Dy bukuroshet shqiptare dalin nga gara e “Ford's Supermodel of the World”

Dy
pėrfaqėsueset shqiptare nė spektaklin e modeleve "Super Model of The
World by Ford", qė u mbajt mė 16 janar nė qytetin metropol tė botės,
Nju-Jork, Liburneta Xhejmali, pėrfaqėsuese e Kosovės dhe Xheni Koēi,
pėrfaqėsuese e Shqipėrisė, nė kėtė veprimtari kulturore e artistike nuk
arritėn tė hyjnė as nė mesin e pesėshes finale. Sipas rezultateve
zyrtare, nė pesė vajzat mė tė bukura mes 50 bukurosheve, kryq e tėrthor
botės, u zgjodhėn Jacquelyna nga SHBA-tė, Natasha nga Rusia, Vilita nga
Lituania, Alexina nga Aglia dhe fituesja e ēmimit tė madh, njė kontratė
me 250 000 dollarė amerikanė me agjencinė "Ford Models", Seung Hyun nga
Koreja e Jugut.

Sa pėr fitueset e tjera, “Supermodel of the
World” ndau pėr vajzat qė u renditėn nė vendin e dytė dhe tė tretė nga
njė kontratė qė ato tė pėrfitojnė pėrkatėsisht nė vlerat 150 mijė dhe
100 mijė dollarė. Sidoqoftė, fat herė tė tjera pritet pėr bukuroshet
shqiptare pėr kėto sfilata tė konsideruara si mė prestigjiozet e botės.
Vlerėsimet e specialistėve tė kėsaj sfilate dhe vetė drejtuesve tė saj
deri tani kanė qenė shumė tė mira pėr vajzat e bukura shqiptare,
prandaj edhe ka ende shpresa qė tė paktėn paraqitja e tyre nė tė
ardhmen, nė kėtė veprimtari me pėrmasa botėrore, tė shėnojė njė ditė
edhe ndonjė sukses magjik.


Fadil Berisha, fotografi i
fotomodeleve me famė tė madhe, ka thėnė se “kjo paraqitje mund tė jetė
njė hap drejt botės sė modės pėr secilėn nga pjesėmarrėset. Qėllimi ynė
ėshtė qė vajzat e reja, paralelisht me shkollimin e tyre dhe nė
bashkėpunim tė ngushtė me prindėrit, t“i shkollojmė edhe pėr modele. Ky
profesion nuk mėsohet brenda natės dhe pėrfundimi i shkollimit tė
pėrgjithshėm ka gjithnjė pėrparėsi. Ne kėrkojmė vajza tė reja, tė
cilat, hap pas hapi, gjatė pushimeve dhe kohės sė lirė, pėrgatiten pėr
kėtė mjeshtėri, kėshtu qė mė vonė tė mund tė vendosin vetė se cilėn
rrugė jetėsore e profesionale dėshirojnė ta ndjekin nė tė ardhmen”.
Fadil Berisha u jep tė gjithėve guxim, pavarėsisht se cilės fushė u
pėrkasin: “Shumė herė mė pyesin se si ia kam arritur tė jem pjesė e
shoqėrisė elitė nė Amerikė. Pėrgjigjja, dhe kjo vlen pėr secilin, ėshtė
e thjeshtė: Duhet tė besosh nė vetvete, duhet pėrdorur talenti dhe
duhet pasur vullnet pėr tė nxjerrė mė tė mirėn nga vetja. Prejardhja
nuk ka rėndėsi dhe talenti shpėrthen gjithmonė dhe kudo”.

Fadil
Berisha do tė vazhdojė t“i pėrkrahė artistėt dhe talentet e reja: “Nė
kėtė mėnyrė dėshiroj t“i kthej diēka kėsaj shoqėrie, qė mė ka dhuruar
aq me bollėk”.

Pasi Xheni nga Tirana dhe Liburneta nga Ferizaj
kanė arritur tė fitojnė vlerėsimin e jurisė mes shumė konkurrenteve
shqiptare, nė Shqipėri e Kosovė, ato kėtė radhė u vunė pėrballė vajzave
nga vende tė ndryshme tė botės, nė garėn mė tė madhe pėr modelet.
Themeluar nga Eileen Ford nė vitin 1980, pėrmes kėtij konkursi zgjidhen
vajza si modele nė mė tepėr se 50 vende tė botės. “Ford agency” pėr
Shqipėrinė, nė konkursin ndėrkombėtar “Supermodel of the World”, nė
kėrkim tė imazheve tė reja nga Shqipėria e Kosova, ka bėrė tė mundur qė
vajzat mė tė bukura shqiptare tė pėrfaqėsohen me ndihmėn e madhe tė
artist fotograf Fadil Berisha. Edhe pse deri tani pėrfaqėsueset tona
nuk kanė arritur tė rrėmbejnė trofeun e garės, ato janė shprehur tė
vlerėsuara dhe e kanė konsideruar njė hap nė botėn e modės kėtė
pjesėmarrje.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Lajme, te ndryshme nga Moda!   30.03.09 7:02

Chokollata zėvendeson veshjet

Mireseerdhet
ne Chocolate Couture ne Toronto ku modelet veshin cokollate. Ne kete
galeri do te shihni imazhet e pasareles ekstravagante te organizuar me
rastin e Fashion Show.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Lajme, te ndryshme nga Moda!   30.03.09 7:03

Imazhi i bukur i femrės "sė shėmtuar"Gratė
nė "kryengritje": mjaftojnė hormonet dhe pakėz joshje. Sekreti i
bukurisė? Njė fytyrė simetrike dhe sasia e duhur e hormoneve. Ky ėshtė
njė rregull qė vlen si pėr meshkujt, ashtu edhe pėr femrat, e madje jo
vetėm pėr kėto tė fundit, por edhe pėr majmunėt.
Por cili ėshtė nė
tė vėrtetė qėllimi i bukurisė? Natyrisht qė nuk ėshtė joshja, por
riprodhimi. Kėtė e ka konfirmuar njė studim britanik, i zhvilluar nė
njė nga universitetet e Anglisė. Kėshtu arrijmė nė konkluzionin final:
ėshtė e vėrtetė qė bukuria cilėsohet si njė nga elementet mė tė
rėndėsishme tė njeriut, pėr tė cilėn shpesh lind interesi dhe tėrheqja,
por qė gjithmonė finalizohet me tė njėjtin pėrfundim. Ngjizje dhe
riprodhim, me apo pa dėshirėn tonė.

Studimi anglez ka marrė nė
konsideratė njė sėrė fotografish tė tri grupeve tė ndryshme individėsh:
evropianėt, disa persona me etni Hadza (Tanzani) dhe majmunėt. Mė pas,
ekspertėt ndėrhynė me anė tė kompjuterit, pėr t‘i bėrė tė gjitha
fytyrat simetrike, duke zvogėluar pėr shembull distancėn mes syve, pasi
ėshtė edhe njė nga faktorėt mė tė rėndėsishėm pėr simetrinė. Kėshtu,
pas operacioneve tė rimodelimit, studiuesit ua treguan imazhet disa
evropianėve, tė cilėt ishin pak a shumė si njė "juri". Grupi nė fjalė
pėrbėhej nga 15 meshkuj dhe 15 femra. Jurisė iu kėrkua tė vlerėsonte se
cilat fytyra dukeshin mė tėrheqėse. Femrat (rreth 59 me moshė,
pėrkatėsisht nga 18-25 vjeēe) i ishin nėnshtruar gjithashtu analizės,
ku pėrcaktohej niveli i estrogjenit qė qarkullonte nė gjakun e tyre,
duke treguar mė pas fotografitė e tė njėjtave femra qė konsideroheshin
mė tėrheqėse dhe shfaqnin karaktere tipike femėrore: sy tė mėdhenj,
buzė tė tulta, nofulla dhe hundė tė vogėl. Kėto janė gratė qė iu
nėnshtruan profilit hormonal.

Studiuesit, pasi i "trukuan" fotot
me "software"-in e njė kompjuteri, ua treguan kėto tė fundit anėtarėve
tė jurisė: rezultatet ishin homogjene. Kjo do tė konfirmonte se
karakteret e pėlqyera te njė fytyrė femėrore janė karaktere seksuale,
qė shkaktojnė fertilitet dhe si pasojė janė tėrheqėse nėn profilin
biologjiko-evolutiv. Preferencat e shprehura nga grupi evropian, tė
marra nė konsideratė nga shkencėtarėt, nuk lidhen me eksperiencat
vizive, por me mbijetesėn e farės.

Gjithsesi, nėse
karakteristikat e fytyrės mund tė japin informacion mbi cilėsitė
biologjike, atėherė ėshtė logjike tė mendosh se mund tė ekzistojnė
mekanizma tė ngjashme qė e nxisin.

Pėr shembull, disa gjene mund
tė tregojnė njė sistem imunitar tė mjaftueshėm, ose njė aparat tė mirė
metabolik, pavarėsisht se e lejojnė njė organizėm tė rritet nė mėnyrė
simetrike.

"Shpesh femrat e shėmtuara janė aq tė zgjuara, saqė i
bėjnė njerėzit ta harrojnė kėtė fakt", thoshte Balzaku, i cili i
kuptonte shumė mirė gratė dhe mėnyrat se si ato joshnin.

Pėr
pamjen e jashtme tė femrave tė shėmtuara janė shkruar mjaft libra. Njė
prej tyre ėshtė edhe "Jeta seksuale e gruas sė shėmtuar". "Gruaja e
shėmtuar nuk ėshtė vetėm njė deformim estetik. Mbi tė gjitha ajo ka njė
shpirt si ēdo qenie njerėzore", ėshtė shprehur njė studiues.

Libri nė fjalė zbulon misterin dhe konfirmon teorinė: ēdo njeri ėshtė i bukur aq sa ndihet.

Ju,
protagonistja e romanit, pėrshkruan situatėn e saj si njė grua e
shėmtuar, por qė pėr sytė e saj duket mjaft tėrheqėse. Ajo ėshtė njė
grua e shėmtuar - jo aq e tmerrshme, sepse ajo lloj femre, sipas disa
studiuesve, ka njė bukuri tė veēantė qė nuk mund tė shihet nga tė
gjithė - e cila ose kalon pa u vėnė re, njėsoj sikur tė ishte e
padukshme, ose nė momentin qė i vihet nė dukje fakti qė nuk ėshtė e
bukur, nuk mund tė bėjė gjė tjetėr veēse tė vuajė.

Gjithsesi, ky
ėshtė fati i trishtuar i femrave tė shėmtuara: tė mos trajtohen kurrė
si tė tjerat. Ju e mėson kėtė gjė qė nė vogėli dhe e pėrdor
"trashėgiminė" e saj pėr tė krijuar "portretin", ose mė saktė fatin e
gjithė tė shėmtuarave nė shoqėrinė moderne. Realisht, i trishtueshėm
por edhe argėtues deri nė qesharak, libri "Jeta seksuale e gruas sė
shėmtuar" ėshtė njė edukim sentimental gjithnjė nė rritje. Njė romancė
e jashtėzakonshme, por edhe njė libėr edukativ, qė mund t‘u shėrbejė
meshkujve dhe femrave pėr tė parė me njė tjetėr kėndvėshtrim jo vetėm
vetveten, por edhe botėn njerėzore qė i rrethon. Fatkeqėsitė e Ju-sė do
tė bėhen kėshtu fatkeqėsitė e tė gjithėve, njė pasqyrė nė tė cilėn
gjithkush, edhe i bukuri, mund tė pasqyrohet.


Sekreti i bukurisė? Njė fytyrė simetrike dhe sasia e duhur e hormoneve. Ky ėshtė njė rregull qė vlen si pėr meshkujt, ashtu edhe pėr femrat


"Shpesh
femrat e shėmtuara janė aq tė zgjuara, saqė i bėjnė njerėzit ta
harrojnė kėtė fakt", thoshte Balzaku, i cili i kuptonte shumė mirė
gratė dhe mėnyrat se si ato joshnin

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajme, te ndryshme nga Moda!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme, te ndryshme nga Moda!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Lifestyle :: Moda dhe Estetika-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog