Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Ēokollata dhe euforia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Ēokollata dhe euforia    04.01.11 21:10


Gjatė ėshtė dyshuar, por sot kjo ėshtė vėrtetuar shkencėrisht,
se ēdo i dyti person, ēokollatėn e konsideron kėnaqėsi “tė gabuar”,
ndėrsa varėsit me vėshtirėsi e ndalin veten nga pėrjetimi i kėnaqėsisė
qė ofron ajo.
Tridhjetė gramė ēokollatė pėrmbajnė 5 mg
kafeinė dhe sasi tė ndryshme tė teobrominave: fjala ėshtė, nė fakt, pėr
sasi shumė tė vogla tė cilat mund tė krahasohen, pėr shembull, me njė
filxhan kafeje pa kafeinė ose me njė filxhan tė ēajit pa teinė. Mirėpo,
megjithėkėtė, ēokollata mund tė na e shtojė aq mirė disponimin.
Ėshtė dėshmuar, madje, se e rrit pragun e durimit tė dhembjes dhe
stimulon edhe aftėsitė fizike e mentale. Ēokollata pėrmban edhe aminė,
qė e stimulon metabolizmin. Porse, mjerisht, ndikimi pozitiv i
ēokollatės nuk zgjat shumė. Ja, cilat janė simptomat tipike tė pėrdorimit tė tepėrt:
* ndjeshmėria
* kokėdhembja e shkaktuar nga zgjerimi i enėve tė gjakut nė kokė
* tajitja e tepruar e lėngjeve tė lukthit
* ritmi jo i rregullt i zemrės
* episodet e hipoglukemisė.
Domethėnė, duhet pasur kujdes qė tė mos teprohet me kėtė ushqim tė
preferuar, porse nuk duhet tentuar qė pėrnjėherė tė ndėrpritet
konsumimi i ēokollatės, sepse kjo do tė ishte me shumė stres pėr
sistemin nervor. Mė sė miri ėshtė qė gradualisht tė zvogėlohet sasia
deri nė katėr katrorka nė ditė. Periudha e ēmėsimit mund tė kalohet mė
lehtė me ndihmėn e ushqimeve tė tjera tė cilat ndikojnė pozitivisht nė
disponim, siē ėshtė banania

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
 
Ēokollata dhe euforia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com