Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   04.01.11 22:06

Ekspertėt i quajnė MNA, ose Mendime Negative
Automatike dhe nėse nuk do tė mėsojmė se si t’i ndalojmė, mund tė na
shkatėrrojnė edhe jetėn.

Ka raste kur njė dėshtim i vogėl mund tė shndėrrohet nė njė dėshtim me
tė vėrtetė tė madh dhe pėr tėrė jetėn tonė. A ju ka qėlluar ndonjėherė
qė diēka jo e mirė qė mund tė na ketė ndodhur nė punė tė na bėjė tė
mendojmė se jemi tėrėsisht tė paaftė dhe se karriera jonė nuk do tė
realizohet kurrė siē e kishim ėndėrruar? Nėse njė gjė e tillė ju ka
ndodhur, ta dini se nuk jeni vetėm nė pėrjetimin e ndjesive tė tilla.
Edhe njerėzit qė konsiderohen si mė optimistėt dhe mė tė pathyeshmit,
kur ėshtė puna pėr moralin dhe entuziazmin nuk mund tė quhen imunė ndaj
mendimeve negative. Ndėrkohė, ka disa qė pėrjetojnė vazhdimisht mendime
tė tilla dhe kjo mund t’u ketė shkatėrruar jetėn.

Psikologėt besojnė se ashtu sikundėr njė mendim qė na vė nė siklet mund
tė shkaktojė menjėherė te ne ndjenjėn e turpit dhe tė na skuqė faqet,
njė mendim negativ, ose vetėshkatėrrues, mund tė shkaktojė situatė jo tė
mirė shėndetėsore, shtim nė peshė, probleme me lėkurėn dhe mbi tė
gjitha njė ndjenjė humbjeje e dėshpėrimi qė mund tė keqėsohet pėrditė e
mė tepėr. Njė nga psikologėt qė merret me kėtė fushė tė studimit tė
sjelljes njerėzore dhe qė ka kaluar njė jetė tė tėrė nė studimin e
fenomeneve tė tilla, pra tė ndikimit qė ka ajo ēka mendojmė nė dukjen
energjinė dhe vetė jetėn tonė, thotė se pikėrisht ana e padukshme e
qenies sonė ėshtė e lidhur shumė ngushtė me atė qė e konsiderojmė anėn e
dukshme.

Sipas teorisė sė tij, shndėrrimi i mendimeve negative nė mendime
pozitive na ndihmon pėr tė pasur njė jetė mė tė mirė nė tė gjitha
aspektet. Ai e quan kėtė simptomė, ose kėtė realitet tė brendshėm
Mendime Negative Automatike. Kėto mendime i pėrshkruan si ata zėrat e
vegjėl brenda nesh qė na thonė nė mėnyrė tė vazhdueshme, se jemi njerėz
tė paaftė, tė shėndoshė, tė shėmtuar, tė dėshtuar. Sipas tij, njė pjesė e
kėtyre mendimeve negative janė tė menaxhueshme.

Dhe kjo mund tė bėhet pėrmes njė teknike tė thjeshtė, e cila i ndalon
mendimet negative qė tė hedhin rrėnjė dhe tė krijojnė terren pėr tė na
shkatėrruar pak nga pak gjendjen e brendshme shpirtėrore dhe si pasojė
edhe vetė jetėn. Ideja ėshtė qė tė ndalohen kėto mendime dhe mbi tė
gjitha tė krijohet njė mundėsi pėr mosrikthimin e tyre. Truri ėshtė njė
organ shumė i fuqishėm, shumė mė i fuqishėm nga sa mund ta imagjinojmė.

Nėse e sheh veten tėnde si tė shėndoshė, tė rrudhur, tė paaftė, kjo do
tė bėjė qė tė shtohet prodhimi i hormoneve tė stresit dhe si pasojė do
tė ndikojė nė mėnyrė tė pashmangshme gjendja shėndetėsore dhe vetė
mendja. “Mendimet negative sjellin gjėra negative dhe beteja pėr tė
shkatėrruar, ose pėr tė shndėrruar mendimet negative brenda nesh ėshtė
njė betejė qė nuk merr fund kurrė.

Fitorja arrihet me krijimin e njė arsenali personal “armėsh” pėr tė
luftuar mendimet negative, nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe pa asnjė
tolerancė. Kėshtu duhet krijuar njė mekanizėm qė “i ha” mendimet
negative. Dhe sa herė qė tė jeni tė inatosur, tė frustruar, apo tė
trishtuar vini nė veprim kėtė mekanizėm. Bėni njė pakt me veten tuaj pėr
tė mos dėgjuar zėrat e vegjėl qė duan t’ju poshtėrojnė dhe qė ju
konsiderojnė si njė qenie qė ngjallni veē mėshirė. Nėse e bėni njė gjė
tė tillė, pra ndryshoni mendimet, ato pak nga pak do tė nisin qė tė
transformojnė realitetin tuaj tė jashtėm dhe do tė shndėrroheni nė
personin qė keni dashur gjithmonė tė jeni. Mos e harroni kurrė se trupi
juaj ndjek atė qė i thotė mendja. Kjo ėshtė e sigurt dhe e pashmangshme.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   17.02.11 2:49

e kam thene une duhet stakuar truni .............

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   01.04.11 12:54

Monstrat. Monstrat Nuk Ekzistojne Smile :P

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   02.04.11 6:58

princi...........BU

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   04.04.11 10:42

Aaaaaa. SA Me Treme Mi Dreq :P Bah

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   06.04.11 2:47

ahhahahahahahhahahahah

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
emanuela shehu
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 27
Registration date : 01/04/2011
Age : 21
Location : tirana

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   09.04.11 3:22

monstrat duhet ti shkaterrojme duke u bere dhe ne te tille... kallash

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


love music...especially heavy metal....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   09.04.11 11:29


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   10.04.11 20:48

monstrat ose MNA.........nese do jetojme do i kemi bashkeudhetare te jetes rendesi ka te mos i leme te na kushtezojne egzistencen

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   14.04.11 10:57

Bukur

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   14.04.11 21:39


wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   05.05.11 10:58

music

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si t’i shkatėrrojmė “monstrat” brenda mendjes sonė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Diskutime shoqėrore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | Society and Culture | Beauty, Celebrities, Fashion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog