Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Jeta pas ndarjes… Si mund ta rifillojmė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WebMaster
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 448
Registration date : 20/05/2010
Age : 38
Location : AlbaniaForums.Com

MesazhTitulli: Jeta pas ndarjes… Si mund ta rifillojmė?   04.01.11 23:02


Pas njė
divorci jeta ndryshon tėrėsisht duke u gjendur nė njė kapitull tė ri.
Shumė e shohin atė si dėshpėrim dhe humbje shprese. Janė tė paktė ata qė
guxojnė tė shfrytėzojnė mundėsitė dhe lirinė e munguar.

fakt divorci, pėr ata qė mbetet zgjidhja e vetme, ėshtė mundėsia pėr tė
rifilluar njė jetė tė re. Do tė jetė mė e lehtė nėse evitoni ndjenjėn e
fajit, vlerėsoni veten, harroni tė kaluarėn, mendoni single si dhe nėse
kujdeseni mė tepėr
Nėse
njė ditė mė parė kishit njė familje dhe njė bashkėshort pranė tė cilit
ndiheshit mirė, sot jeni pėrballė divorcit krejt papritur. Iluzioni i
lumturisė sė pėrjetshme ėshtė fikur.
Jeni
divorcuar dhe gjėrat nuk mund tė kthehen pas. Jeni e lodhur, e
dėshpėruar, e pashpresė sikur interesi dhe bukuria e jetės ka humbur
tėrėsisht. Nė fakt ēdo gjė mund tė ketė ndryshuar, por nuk ka
pėrfunduar. Shumė tė tjera ende nuk kanė filluar.
Jeta
pas njė divorci, tė papritur ose jo, mund tė jetė njė kapitull i ri.
Ndryshime qė mund t’iu sjellin ditė shumė mė tė lumtura se ato qė keni
pėrjetuar dikur.
Ajo
qė zakonisht mendohet nė momente tė tilla, qė realisht janė tė
vėshtira, ėshtė diēka e frikshme dhe e papėrballueshme. Nė fakt nuk
ėshtė e vėrtetė. Divorci nė thelb ėshtė emancipim, revolucion i njė
shpirti tė lodhur.
Henry
i VIII ishte ai qė e miratoi divorcin pėr herė tė parė nė Angli. U
pėrball me reagimet e ashpra tė kishės katolike por duket se i dha
zgjidhje vetes si dhe njė shoqėrie tė tėrė qė e vuante. Divorci ėshtė
pėrcaktuar nga shumė psikologė si mundėsi dhe perspektivė e re. Mundėsia
e njė dashurie tė vėrtetė.
Sigurisht
nė njė raport, ata sugjerojnė qė partnerėt duhet tė luftojnė pėr njė
jetė mė tė mirė, por nėse kjo ėshtė e pamundur endja drejt konfliktit tė
vazhdueshėm do tė ishte njė dėshtim i plotė.
Pavarėsisht
se kush mund tė jetė iniciatori i njė divorci, secili prej nesh nė
mėnyrėn e tij ndihet fajtor. Pėr arsyen mė tė thjeshtė qė lind brenda
nesh. Pėrballja me fundin e njė lidhje tė gjatė, pėr tė cilėn kemi
investuar ndjenja e vite tė tėra.
Ndihemi
fajtor pėr faktin se kemi braktisur dikė, ose nė shumicėn e rasteve
ndihemi keq pėr fėmijėt tanė, pėr mėnyrėn se si i kemi lėnduar. Ka njė
mori arsyesh se pse ndihemi fajtor nė momente tė tilla.
Ka
tė bėjė me ndarjen prej njeriut qė dikur konsiderohej i shtrenjtė,
sikurse edhe ndarja e sendeve materiale ose rikthimi i gjėrave qė na
pėrkasin. Janė pikėrisht ēastet kur secili bėhet pronar i gjėrave qė
dikur mendoheshin tė pėrbashkėta.
Ndodh
shpesh qė nė jetėn e re pas divorcit tė shprehim karakteristikat mė
negative qė mund tė kemi, pėr tė cilat as nuk kemi dyshuar. Pėrjetojmė
ndjenja faji, sepse dikur kėto tipare i kemi shfaqur nė formėn e tyre mė
tė bukur, ndėrsa nė kėtė realitet tė ri tregojmė mė tė keqen tonė.
Ajo
qė dėshirojmė mė shumė ėshtė kthimi i kohės pas! Mbi tė gjitha duhet
evituar ndjenja e fajit. Nėse njė lidhjeje tė gjatė i ka ardhur fundi,
ekzistojnė shumė arsye drejt njė pėrfundimi dhe vendimi tė tillė.
Thuajini lamtumirė ndjenjės sė fajit duke u pėrpjekur tė rifilloni njė
jetė tė re.
Fatkeqėsisht
njė nga ndjesitė qė pėrjetojmė mė tepėr pas njė divorci ėshtė ajo e
modestisė, e cila edhe ekzagjerohet. Ekziston njė ndjenjė e plotė
zhgėnjimi prej vetvetes duke mos i besuar shumė asaj.
Nuk
besojmė mė nė talentin qė kemi, vlerat si njė shtėpiake dhe femre tė
suksesshme, bukurinė e jashtme si dhe aspekte tė tjera tė
personalitetit. Madje ndonjėherė dėgjojmė shumė edhe nga ish partnerėt
tanė, informacione negative qė ata tentojnė tė pėrcjellin duke na bėrė
t’i besojmė ēdo gjėje.
Ky
ėshtė pikėrisht njė nga gabimet mė tė mėdha qė bėjmė. Ēlirojeni veten
nga gjithė kjo ngarkesė negative dhe filloni tė besoni se keni vėrtet
vlera. Momentet e vėshtira qė pėrjetohen pas njė divorci shpesh janė si
pluhuri qė mbulojnė shumė cilėsi reale.
Ajo
qė ka ndodhur thjesht ishte e thėnė tė ndodhte. Ekzaminoni arsyet pse
gjėrat pėrfunduan kėshtu. Duhet tė filloni tė besoni se nė jetė ndodhin
ato qė meritojmė. Divorci ndodh sepse shpirti ynė kėrkon mė shumė qetėsi
dhe shpėtim ndonjėherė.

kėto raste e kaluara duhet tė mbetet pas krahėve. Ashtu dhe e ardhmja.
Mos mendoni shumė se si do tė jetė e nesėrmja juaj, sepse nuk mund ta
zbuloni dot, ėshtė e panjohur.
Nėse
ndiheni keq mundohuni ta ēlironi veten. Gėlltisni dhembjen menjėherė,
duke mos e ngadalėsuar procesin e saj. Koha ka vetinė qė ta tresė atė
shpejt nėse ju e pėrtypni atė po aq shpejt. Merrni prej ēastit
avantazhet dhe kėnaqėsitė qė dikur nuk i kishit.
Nuk
do tė ngriheni mė dy orė mė herėt pėr t’i pėrgatitur bashkėshortit
mėngjesin, lani rrobat, apo ēdo gjė tjetėr tė tijėn. Mund tė bėni ēdo
gjė qė iu pėlqen qė pėr shkak tė tij hezitonit.
Nuk do tė ketė mė gėrhitje natėn, futboll me zė tė lartė, apo darka nė tre tė mėngjesit. Keni lirinė e munguar.Kujdesuni pėr veten Ndoshta
dikur nuk kishit kohėn e mjaftueshme pėr t’u kujdesur pėr veten. Pėr
pamjen tuaj, ėndrrat, botėn e brendshme, karrierėn, sportin, interesat …

gjitha sakrificat bėheshin pėr hir tė familjes. Tani keni mė shumė
mundėsi. Mund tė arrini diēka. Keni njė stimė tė fuqishme pėr
vetėperfeksionim dhe zhvillim. Ėshtė koha mė e mirė ta krijosh jetėn
vetė, e jo tė shpresosh nga dikush tjetėr.
Ēdo
ditė ėshtė njė shans i ri nė rregullimin dhe perfeksionimin e jetės
suaj. Trego interes dhe dėgjo me kujdes. Ēdo takim, ēdo event, apo ēdo
rresht i librave qė lexon janė momente tė reja qė sinjalizojnė ndryshime
tė kėrkuara prej jush, prej brendisė suaj.
Investoni
nė jetėn tuaj tė re me pėlqimin dhe pėrkushtimin e duhur. Askush nuk
mund t’iu pengojė nė realizimin e dėshirave. Jeta bazohet thelbėsisht
mbi plane dhe dėshira.
Mendoni single
menduarit single ėshtė gjėja e parė qė duhet bėrė menjėherė pas njė
divorci, edhe pse nė fakt ėshtė njė prej mė tė vėshtirave pėr t’u bėrė.
Kėrkon durim dhe dėshirė mbi tė gjitha, nė kėtė ndryshim statusor, qė
ėshtė shumė mė tepėr shpirtėror.
Pėr
mė tepėr jeta si njė grua single ėshtė shumė mė ndryshe nga ajo qė bėje
mė parė, nė shumė aspekte. Merrni kohėn e duhur pėr tė kuptuar
ndryshimet qė po ndodhin nė jetėn tuaj
Nuk
ka asgjė tė keqe nėse jeni beqarė. Nė njė shoqėri ku femrat single
shihen me pėrēmim prej shoqeve tė tyre tė martuara, lehtėsisht mund tė
besojnė se janė tė dėshtuara pasi supozohet se gratė e “realizuara” janė
tė pėrfshira nė dashuri, apo lidhje jetėgjata.
Por
kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė. Ēdo ditė mė tepėr femrat po zgjedhin tė
jenė single, apo t’i japin fund lidhjeve tė palumtura. Nė thelb kjo
tregon forcė dhe jo dobėsi. Ato kėrkojnė lumturinė e vėrtetė.
Tė mbijetosh do tė thotė tė besosh nė veten tėnde dhe nė aftėsitė si njė femėr single.Llogarisni tė ardhuratEshtė
e rėndėsishme tė merreni dhe me tė ardhurat, dhe pse mund tė mendoni qė
nė momente tė tilla janė tė dorės sė dytė. Ka gjasa qė situata juaj
financiare tė ketė ndryshuar. Kėshtu vihuni nė dijeni tė gjendjes sė
tyre sa mė parė tė jetė e mundur.
Do
tė jetė mė e lehtė nėse filloni tė shpenzoni pėr veten nė kėtė situatė
ku morali nuk ėshtė nė gjendjen e tij mė tė mirė. Favorizojeni veten me
kėnaqėsi materiale pa u menduar shumė.
Megjithatė
mundohuni tė vendosni njė ekuilibėr tė drejtė mes dėshirave dhe
shpenzimeve qė do t’iu duhen. Edhe shpenzime tė pakujdesshme nuk duhet
tė bėni. Tashmė jeta juaj ka rifilluar vetėm, ndaj edhe tė ardhurat mund
tė jenė mė tė pakta.
Pranoni fundin e lidhjes
fund ajo qė duhet tė rikujtoni vazhdimisht me veten tuaj ėshtė fundi i
lidhjes, dhe pėr mė tepėr pranimin e saj. Ndėrgjegjėsohuni pėr pjesėn mė
tė vėshtirė qė iu pėrket vetėm ju.
Fundi
i saj ėshtė i dhimbshėm por mbetet real. Kuptoni qė kjo ishte zgjidhja
mė e mirė dhe se detajet i pėrkasin vetėm tė kaluarės. Pendesa mund tė
jetė njė nga ndjesitė qė do t’iu pushtojė herė pas here, por qė duhet tė
forconi besimin tuaj ndaj lėkundjeve tė tilla.
Romanca
ka pėrfunduar dhe nėse dėshironi ende tė ktheheni prapa gjasat mund tė
jenė tė vogla. Dhe nėse ndodh, rutina e pastabilitetit tė lidhjes do
t’iu pėrsėritet duke iu kujtuar atė “dejavu” qė mbetet e padėshiruar.
Rifilloni jetėn me moton se njė dhembje zgjuese ėshtė mė mirė se njė
lumturi jetėshkurtėr.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Balkanweb, balkanweb, balkan web, Ballkanweb, balkanwebtv, balkanweb tv, ballkanwebtv, ballkanweb tv, ballkanweb, Balkans, Ballkan, Ballkani, Balkan, balkans, ballkan, ballkani, balkan, rajoni, rajon, lajm, lajme, lajmi, lajmet e sotme, lajmet e fundit, lajmi i fundit, artikuj, artikull, artikulli, lajmerime, lajmerim, lajmerimi, Albania, exchange, gazetat online, lajmet sot, lajme me ore, gazeta, shqiptare, newspaper, weather, sms, horoscope, tension, travell, news, investments, tenders, documents, organizations, internet, news and press, poll, news of Kosovo, news of Balkans, news of Albania, sport, Kosovo, Macedonia, Romania, Yugoslavia, Serbia, Bulgaria, Croatia, Greece, Hungary, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, lajme nga rajoni, rajoni i shqiperise, rajoni i kosoves, rajoni i maqedonise, rajoni i greqise, international news, daily newspaper, national, politics, science, business, breaking news, business technology, technology,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
patycalderon@yahoo.com

avatar

Numri i postimeve : 35
Registration date : 04/06/2011
Age : 21
Location : Albania

MesazhTitulli: Re: Jeta pas ndarjes… Si mund ta rifillojmė?   11.06.11 23:01

duke mos menduar per te shkuaren qe tashme kaloi edhe pse ajo mund te shfaqet cdo moment....dhe te besh ndryshim total ne gjithcka....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Jeta pas ndarjes… Si mund ta rifillojmė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com