Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Eros Pasion

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Diana
OnLine
OnLine
avatar

Numri i postimeve : 124
Registration date : 12/08/2008
Location : Usa

MesazhTitulli: Eros Pasion   31.03.09 4:22

"Mashkulli i vėrtetė" ka ndryshuar"Mashkulli
i vėrtetė" ka ndryshuar. Nuk ėshtė mė ai egoisti nė shtrat dhe i aftė
pėr tė treguar eksperiencat e shumta seksuale, por e kundėrta. Tani mė
sė shumti i frikėsohet demoralizimit tė partneres. Dhe ėshtė ai qė e ka
tė domosdoshme tė bisedojė rreth seksit. Ja si mund ta ndihmosh tė
pėrballojė pesė frikėrat mė tė shpeshta!
Studimet mė
tė fundit tė psikologėve kanė arritur nė pėrfundimin se kuptimi
“mashkull I vėrtetė” nuk njėsohet me fjalėn “rebel” por “i ndjeshėm”.
Disa vite mė parė me “mashkull i vėrtetė”, etiketoheshin ata qė kishin
marrėdhėnie tė shumta seksuale me partnere tė ndryshme dhe nė shtratin
e secilės prej tyre nuk e bėnin asnjėherė pyetjen “Tė pėlqeu?!”. Tani,
thonė psikologėt, do tė dėgjosh nga goja e njė femre “ai ėshtė mashkull
i vėrtetė”, nėse kujdeset veēanėrisht pėr ndjenjat e saj. Pa pyetur
fare pėr ndjenjat e tyre - sot mė e rėndėsishmja ėshtė tė kėnaqet
partnerja! E frika se "ajo nuk do tė arrijė kulminacionin erotik ėshtė
aq e madhe sa iu shkakton stres dhe ankth. 1. Frika nga njė orgazėm i shpejtė Meshkujt
bashkėkohorė mė shumė frikėsohen se nuk do tė kėnaqin partneren sesa
nga fakti se nuk do tė arrijnė kėnaqėsi pėr vete, thonė psikologėt.
Kėshtu hyjnė nė njė rreth vicioz: frika shton mundėsinė e ejakulimit tė
parakohshėm. Si ta ndihmosh? Nė qoftė
se ndodh kjo vetėm nė fillim tė lidhjes nuk ėshtė e nevojshme tė
shqetėsoheni. Ju duhet tė kaloni vetėm pak mė shumė kohė bashkė dhe tė
krijoni sė pari intimitet nė bisedat mes njėri-tjetrit. Por ju duhet
patjetėr tė bisedoni hapur pėr kėtė dhe madje tė kėrkoni ndihmėn e
psikologut nėse kjo i ndodh partnerit nė vazhdimėsi. 2. Frika se nuk do tė kuptoheni seksualisht Meshkujt
frikėsohen se gjatė lidhjeve nuk do tė realizojnė intimitet dhe
mirėkuptim pėr jetė tė kėnaqshme seksuale. Nėse edhe partneri juaj e
ndien kėtė frikė, ėshtė e sigurt se ju nuk flisni hapur pėr seks. Ju
mund tė bisedoni pėr ndjenjat, synimet profesionale, pėr planet qė keni
me fėmijėt tuaj... por vetėm pėr seks jo. Ky ėshtė problem i shpeshtė
midis partnerėve, ngaqė meshkujt mendojnė se seksualiteti ėshtė ēėshtje
instinktive, shumė e natyrshme pėr tė cilėn nuk ka nevojė tė flitet.
Por pas heshtjes sė tij mund tė fshihet frika se dėshirat e tij
seksuale ju duken tė pahijshme. Gjatė aktit seksual ju shikon nė sy?
Ndjek ēdo ndryshim nė frymėmarrjen tuaj? Shpesh ju pyet: "Tė pėlqen?
Kėto shenja nuk duhet lėnė pas dore: nėse vazhdimisht ėshtė i
kujdesshėm, e harron veten dhe mund tė ndodhė qė ta humbė ereksionin. Si ta ndihmosh :
Nuk duhet tė tė pengojė kureshtja e tij. Kur tė pyet - a ju pėlqen,
pėrgjigju sinqerisht dhe tregoi ēfarė tė pėlqen mė shumė. Bisedėn mund
ta vazhdosh edhe pas aktit, duke i zbuluar ngadalė ajo qė tė pėlqen mė
shumė. Por kujdes ! Duke thėnė gjithmonė se ēdo gjė ėshtė nė rregull,
se ai ėshtė dashnor i pėrsosur e se nuk ka pse tė brengoset,
marrėdhėnia nuk do tė jetė aspak interesante. 3. Frika se nuk do t'i kuptojė dėshirat e tua Fjala
ėshtė pėr frikė shumė tė ngjashme me tė parėn. Nė qoftė se partneri
frikėsohet se nuk e kupton atė qė ju dėshironi, problemi mund tė
qėndrojė te ju. A e dini saktėsisht ēfarė ju pėlqen mė shumė gjatė
aktit seksual? Shumė femra e zbulojnė herėt ēfarė nuk ju pėlqen, por
asnjėherė nuk e kuptojnė se ēfarė ju pėlqen. Kjo ka tė bėjė dhe
mentalitetin e e femrės, qė i ėshtė dashur historikisht tė kėnaqė
mashkullin e tė mos mendojnė pėr vete dhe dėshirat e saj. Si ta ndihmosh? Bisedoni
sėrish.Tregoini ėndrrat tuaja erotike. Por, fshehtėsitė duhet zbuluar
njė nga njė, vetėm kur tė jeni e bindur se i ka tejkaluar paragjykimet
dhe se mund t'i pranojė sinqerisht. Meshkujt ndonjėherė i kanė frikė
dėshirat e papritura erotike tė partnereve tė tyre. 4. Frika se nuk do tė jetė shumė i aftė Kjo
ėshtė frika kryesore e mashkullit, nga e cila pastaj vijnė tė gjitha
frikėrat. Ėshtė e shpeshtė nė fillim tė lidhjes ose tė kontaktit pėr
njė natė. Te ēiftet mė me pėrvojė kjo frikė humb ngaqė kėnaqėsia e
partneres ėshtė dėshmi e aftėsisė tė tij. Nė qoftė se ai ėshtė edhe mė
tujtje i pasigurt, edhe pas lidhjes suaj mė tė gjatė, pyesni veten -
mos ėshtė problemi te ju? Ndoshta e vlerėsoni ashpėr ose mendoni se nuk
ėshtė mjaft i mirė pėr ju. Pas aktit, shpeshherė ju pyet: "A tė
pėlqeu?". Pėr shkak tė ngarkesės sė vazhdueshme, nuk mund tė arrijė atė
qė do. Ndonjėherė dėshiron tė bėjė mė shumė dashuri sesa seks, duke e
bėrė marrėdhėnien tė bezdisshme. Si ta ndihmosh?
qoftė se doni tė keni mirėkuptim, harroni konfliktet,
agresivitetin.Nėse marrėdhėniet nuk kanė qenė tė mira, mos e fajėsoni
as atė e as veten, duke menduar se nuk keni qenė tė mirė ose tė bukur.
Analizoni jetėn tuaj seksuale. keni kujdes kur ai dėshiron tė bėjė
dashuri, natėn ose ditėn, nė dhomėn e fjetjes apo nė ndonjė ambient
tjetėr, para ose pas darke... Dhe provoni nė momentin kur ai ėshtė mė i
disponuar. 5 . Frika se nuk do tė pėrjetoni orgazėm Ėshtė
reflektim I problemit tė vetė femrave.Nėse ai frikėsohet se nuk nuk do
tė sjellė nė kulmin e kėnaqėsisė, kjo do tė thotė se nuk i "tregon"
qartė si mund ta pėrjetosh kėtė kėnaqėsi. Si ta ndihmosh? Bėhuni
e sinqertė dhe tregoini tė vėrtetėn, nė mėnyrė tė qetė dhe pa ndroje se
a pėrjetoni orgazėm? Nėse arrini kulmin e kėnaqėsisė, bėjani tė ditur,
nė tė kundėrt kėrkoni mėnyra tė tjera p.sh. duke i kushtuar mė shumė
kohė paralojės ose i thoni qė ta ngadalėsojė ritmin nė mėnyrė qė
kulminacionin ta pėrjetoni ngadalė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDe.Net
Diana
OnLine
OnLine
avatar

Numri i postimeve : 124
Registration date : 12/08/2008
Location : Usa

MesazhTitulli: Re: Eros Pasion   31.03.09 4:57

15 kėshilla pėr orgazmėn femėrore
ditėt e sotme shumė femra e dėshirojnė orgazmėn, e cila ėshtė njė risi
pėr seksin tek kjo gjini. Jo mė shumė se njė brez mė parė, shumė femra
tė rritura nuk arrinin orgazmėn dhe pjesa mė e madhe e tyre nuk ishte e
shqetėsuar pėr kėtė fakt. Shumė specialistė deklarojnė se, pėr njė
pėrqindje tė madhe femrash ishte “normale” tė mos arrihej orgazėm gjatė
aktit seksual. Deri nė vitin 1970 kishte ende femra tė cilat mendonin
se orgazma nuk ekzistonte dhe se ishte thjesht njė mit i shumėpėrfolur
i medias, por e gjithė kjo tani ka ndryshuar. Ditėt e sotme mendimi
mjekėsor ėshtė qė ēdo femėr ėshtė e aftė tė arrijė orgazmėn, nėse ajo e
dėshiron kėtė gjė. Kėndvėshtrimi i kėtyre specialistėve arrin deri aty
sa tė deklarojnė se pjesa mė e madhe e femrave ėshtė e aftė tė
shumėfishojė orgazmėn, nėse ato dėshirojnė kėtė kėnaqėsi. (Nė
pėrgjithėsi aftėsia pėr tė shumėfishuar orgazėm ėshtė mė e lartė tek
femrat e rritura).
Orgazma femėrore
Ajo
ēfarė i ndodh njė femre gjatė orgazmės ėshtė shumė e ngjashme me
derdhjen qė bėjnė meshkujt. Me fjalė tė tjera rritet eksitimi deri nė
atė pikė sa finalizohet i gjithi nė orgazėm. Ky moment orgazme
shoqėrohet nga fryrje tė organeve seksuale, e cila pėrsėritet pothuajse
ēdo 0.8 sekonda. Tek meshkujt kjo ndjenjė kėnaqėsie pėrfundon me
derdhjen e spermės. Kjo nuk ndodh te femrat. Disa femra prodhojnė lėng
pas arritjes sė orgazmės, por pėr njė pjesė tė vogėl tė tyre jo, ndaj
ėshtė e gabuar tė flitet pėr “derdhje” tek femrat.
Shumėfishoni orgazmėn
Njė
ndryshim tjetėr i madh mes femrave dhe meshkujve ėshtė se pas orgazmės
sė parė femrat mund tė ripėrsėrisin kėtė akt edhe pas njė minutė apo
dy. Kjo aftėsi ėshtė jashtėzakonisht e rrallė tek meshkujt. Shumė pak
femra tė reja nė moshė mund tė arrijnė orgazėm tė shumėfishtė, sepse
ėshtė njė aftėsi e cila zakonisht duhet mėsuar. Por me ndihmėn e njė tė
dashuri “tė kualifikuar”, shumė femra mund tė arrijnė aftėsinė pėr tė
shumėfishuar orgazmėn e tyre nėse e dėshirojnė. Gjėja mė e rėndėsishme
qė duhet tė dinė burrat pėr orgazmėn e femrave ėshtė se, tek ato
orgazma nuk ėshtė diēka mekanike ashtu siē ndodh tek meshkujt. Shumė
burra janė tė aftė tė bėjnė shumė shpejt njė derdhje nėse penisi i tyre
ėshtė fėrkuar. Kjo mund tė ndodhė edhe nė rrethana tė cilat nuk janė
shumė romantike apo edhe nėse ata nuk e pėlqejnė shumė partneren e cila
po i pėrkėdhel. Femrat nuk janė kėshtu! Orgazma e femrės nuk ėshtė njė
buton tė cilin mjafton ta shtypėsh dhe arrihet menjėherė, pasi kushtet
duhet tė jenė ato tė duhurat. Pothuajse tė gjitha femrat dėshirojnė t’i
pėrmbushen disa dėshira nėse duan tė arrijnė kėtė kėnaqėsi. Ato kanė
nevojė pėr njė atmosferė romantike, mjedis tė ngrohtė, ndjenjė
vlerėsimi nga partneri, lubrifikim natyral pėr tė bėrė mė tė lehtė
aktin seksual dhe padyshim njė partner qė tė dijė tė eksitojė klitorin
e saj. Nėse meshkujt nuk arrijnė tė plotėsojnė kėto kushte, atėherė do
tė jetė e vėshtirė tė arrihet tė kryhet njė akt seksual i kėnaqshėm dhe
orgazma e partneres suaj. Ėshtė e rėndėsishme qė meshkujt tė dinė se
ndryshe nga sa ata mendojnė, marrėdhėnia seksuale nuk ėshtė vetėm pėr
tė arritur njė orgazėm. Pothuajse tė gjitha femrat kanė nevojė pėr
eksitim tė klitorit, por njėkohėsisht edhe pėshpėritje fjalėsh tė ėmbla
nė vesh pėr tė arritur kėnaqėsinė maksimale. Disa kėshilla pėr tė ēuar
nė orgazėm partneren tuaj:
1. Mos u nxitoni;
2. Mos bėni shumė pyetje;
3. Flisni me partneren tuaj dhe pyeteni se ēfarė dėshiron ajo tė marrė prej jush;
4. Krijoni gjithmonė njė atmosferė romantike;
5. Jepini asaj shumė puthje e pėrqafime pėrpara se tė shprehni dėshirėn pėr tė bėrė seks;
6. Kur tė nisni aktin seksual puthni ose fėrkoni organet e saj gjenitale;
7. Mos u ngutni pėr tė prekur klitorin;
8. Merrni gjėrat shtuar pėr tė kuptuar se ēfarė kėrkon partnerja juaj;
9. Pėrdorni lubrifikimin e saj natyral pėr tė shtuar kėnaqėsinė qė i dhuron klitori;
10. Mos harroni se nxitja dhe pėrkėdhelja e klitorit ėshtė ēelėsi pėr arritjen e orgazmėn tek femrat;
11. Inkurajoni partneren tuaj tė marrė ajo vendimet rreth pozicioneve apo drejtimin e seksit tuaj;
12.
Vėshtroni me kujdes se si stimulon ajo veten e saj, sepse kjo mund tė
jetė mėnyra mė e mirė pėr tė kuptuar se si mund tė marrė ajo kėnaqėsi;
13-Mos flisni kurrė pėr porno;
14-Pėshpėritni nė vesh qė e dėshironi mė shumė se ēdo gjė tjetėr;
15-Nė disa raste dhoma nė errėsirė ndihmon stimulimin e kėnaqėsisė tek femrat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDe.Net
Diana
OnLine
OnLine
avatar

Numri i postimeve : 124
Registration date : 12/08/2008
Location : Usa

MesazhTitulli: Re: Eros Pasion   31.03.09 5:02

Femrat dhe meshkujt eksitohen nė tė njėjtėn kohėMashkulli
mund tė pėsonte njė “shok” nėse do tė zbulonte me siguri shkencore qė
pėr tė arritur njė natė seksi, ndoshta do tė bėnte mė mirė tė sillej si
Roco Siffrei: Menjėherė nė temė.
Pėr tė parėn herė mjekėsia seksuale
arrin nė termografi, duke u bazuar nga njė telekamerė me infra tė kuqe,
e cila shėrben pėr tė vėshtruar dhe matur ngjyrėn e trupit. Meshkuj dhe
femra kanė parė njė film pornografik dhe pėr tė gjithė eksitimi ka
nisur pas 30 minutash. Shpesh mashkulli sforcohet pėr t’u dukur ai qė
nuk ėshtė, njė joshės i zoti, qė di tė kuptojė njė femėr, zgjedh
gjithmonė restorantin ku duhet ta ēojė dhe njė shpjegim tė besueshėm
pėr arsyen qė e konsideron unike femrėn qė ka nė krah.
I njėjti
mashkull mund tė pėsonte njė tronditje, nėse zbulonte me vėrtetėsi
shkencore se pėr tė arritur njė natė seksi dhe pėr tė ndjerė eksitimin
mė tė madh tė jetės sė tij seksuale duhet tė linte mėnjanė lojėrat e
fjalėve dhe tė “dilte menjėherė nė temė”
E pabesueshme, por e vėrtetė
Sipas
profesorit tė Universitetit tė Montreal, Irv Binik, shprehet se zbulimi
i tij hedh poshtė idenė se femra ka nevojė pėr mė shumė kohė qė tė
arrijė eksitimin. “Ka qenė e gabuar bindja se femra arrin mė ngadalė se
mashkulli eksitimin seksual dhe se ka nevojė pėr mė shumė “nxehje
paraprake, nė ndryshim nga mashkulli”, shprehet ai. Psikologu ka
menduar tė masė pėr tė parėn herė njė kėrkim tė kėtij lloji pėr
eksitimin seksual me ndihmėn e termografisė, pra njė telekamer me infra
tė kuqe qė shėrben pėr tė matur mėnyrė jo tė dhunshme ngjyrėn e
“nxjerrė” nga trupi. Me ndihmėn e njė grupi kėrkuesish, nėn drejtimin e
Tulli Kukkonen janė marrė tė dhėnat e 28 meshkujve dhe 30 femrave (tė
zhveshur nga mesi e poshtė), tė cilėve gjatė “shqyrtimit” me filmime tė
llojeve shumė tė ndryshme u ėshtė matur temperatura e zonės gjenitale,
nė sajė tė njė telekamere e cila e vėren nė njė distancė me tė paktėn 1
gradė dhe e dėrgon mė pas nė kompjuter pėr analiza krahasuese. Matja e
parė pėr tė pėrcaktuar temperaturėn e zonės gjenitale ėshtė vendosur
ndėrkohė qė individėt shihnin filma pa karakter erotik. Mė vonė matja
ėshtė pėrsėritur me filma me tmerr, mė pas personat kanė ndjekur seritė
e telefilmit komik Mr. Bean pėr tė pėrfunduar me filma pornografikė.
Vetėm pas 30 sekondash
Individėt
e pėrfshirė nė test i shinin teksa kalonin imazhet nėpėrmjet syzeve tė
errėta, tė cilat pengonin vėshtrimin e ambientit rrethues pėr tė
shmangur shpėrqendrimet.
Kompjuteri ka regjistruar rritje tė
temperaturės sė zonės gjenitale, nė njė nivel mesatar tė dy gradėve,
menjėherė pas imazheve tė qarta tė seksit.
E dhėna mė e
rėndėsishme ėshtė se si femrat dhe meshkujt, duke lėnė mėnjanė ēdo lloj
romantizmi, kanė treguar shenjat e para tė eksitimit seksual 30 sekonda
pas fillimit tė filmit pornografik.
Ndryshimi
E
vetmja diferencė ishte ajo e kohės sė nevojshme pėr tė arritur
eksitimin maksimal: Meshkujve u ėshtė dashur 666,6 sekonda, pra
pothuajse 10 minuta, ndėrsa femrave 743, pra pothuajse 12 minuta, njė
diferencė kohore e konsideruar e kalueshme. “Duke vėnė pėrballė
eksitimin seksual mes meshkujve dhe femrave shohim se ka njė diferencė
nė sasinė e kohės qė kėrkojnė femrat dhe meshkujt nė moshė tė re pėr tė
arritur orgazmėn”, shprehet Binik dhe shton “nė cilindo eksperiment pėr
eksitimin seksual i kryer nė laborator ka njė lloj ndryshimi, por nė
krahasim me teknikat e sė kaluarės, ky eksperiment ėshtė nė pjesėn
minimale aq mė tepėr qė matjet janė kryer si pėr meshkujt dhe pėr
femrat nė tė njėjtėn kohė dhe vend”. Ajo ēfarė ėshtė e rėndėsishme tė
theksohet ėshtė se tė dhėnat pėrfundimtare janė pothuajse tė njėjta.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.YouGoDe.Net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Eros Pasion   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Eros Pasion
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Zonė e lirė + 18 :: Libido & Eros-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | Society and Culture | Celebrity, star | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog