Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Njė kafe me shokėt, argėtim apo hall...?!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Njė kafe me shokėt, argėtim apo hall...?!   30.01.11 20:47

Tė rinjtė nė Tiranė janė konsumues tė rregullt tė kafesė. Kjo zgjedhje
nuk bėhet vetėm se kafeja ėshtė produkti mė i lirė i bareve, por se
shumė prej tyre e kanė nevojė pirjen tė paktėn tė njė kafeje gjatė
ditės. Njė pjesė e tyre e kalojnė kėtė masė deri nė dy, tre, madje edhe
pesė kafe nė ditė.


"Nuk mund ta nis punėn pa pirė njė kafe",- thotė Juli, 23 vjeē, "sepse
nė tė kundėrt do tė mė zinte gjumi". Shumė mjekė dietologė e kėshillojnė
njė dietė tė tillė, qė pėrmban njė kafe nė mėngjes, sidomos pėr tė
rinjtė qė studiojnė ose punojnė. Por pėr shumė tė rinj tė tjerė kafeja
konsumohet me tepricė, nė ēdo moment tė ditės. Kafeja shoqėron tė rinjtė
pothuajse nė ēdo moment qė ata nisin tė "ēlodhen", "tė argėtohen", apo
"tė takohen" (shkurt - tė vrasin kohėn) nė njė lokal. Nuk mjafton kjo,
por "kafeja do dhe cigaren" dhe kėshtu tymnaja e duhanit nuk mungon
asnjėherė kur pihet kafeja. Kafeina dhe theophylina, dy pėrbėrėsit
kimikė qė ndodhen nė kafe, nė ēaj, apo nė kola dhe ēokollatė, mund tė
ndihmojnė nė bllokimin e rritjes sė qelizave tė trombozave, theksonte
njė studim i botuar pak ditė mė parė nė revistėn "Journal of Biological
Chemistry".

Njė kafe me shokėt, argėtim apo hall...?!

Por, nė sasi tė tepruara, kafeina, produkti kryesor i kafesė, mund tė
sjellė probleme serioze pėr shėndetin, sidomos probleme me zemrėn dhe
stresin. Disa studiues gjermanė kanė deklaruar se kishin zbuluar te
lėnda e kafesė njė substancė qė mund tė shkaktojė sėmundjen e kancerit.
Studimin e tyre ata e botuan te revista prestigjoze "Oeko-Test". Lėnda
kanceroze quhet akrilamidė, e njohur si shkaktare e mundshme e
kancerit nė 24 llojet e kafesė turke dhe 7 lloje tė kafesė sė pėrdorur
pėr ekspres. Nė Universitetin anglez "Xhon Hopkins", njė grup mjekėsh
konstatuan se pėrdorimi i kafesė nuk shkaktonte rritjen e tensionit,
ashtu siē ishte menduar pėr 60 vjet mė rradhė, por "vetėm ndikonte nė
krijimin e tij". Sapo ua pėrmend kėto fakte, tė rinjtė preferojnė tė
ndryshojnė bisedėn. Mėnyrat se si e kanė nisur pėrdorimin e kafesė,
janė tė ndryshme. Pėrveē orėve tė zgjatura tė kaluara mbi libra,
pėrdorimin e kafesė tek tė rinjtė e ka kushtėzuar edhe njė tjetėr fakt
absurd: "Nuk kemi lekė tė kėrkojmė tjetėr pije nė lokal" (!)

"Kėrkojnė vetėm kafe", thotė Albani, kamerier nė njė lokal, nė rrugėn
"Komuna e Parisit","por kjo nuk ėshtė problem, pėrkundrazi, pronarėt
fitojnė mė shumė me kafe". Pėr Albanin, problem ėshtė se si tė gėnjejė
klientėt e rregullt, qė ai i njeh shumė mirė, se "nuk ka ujė, ka vetėm
ujė depozite qė nuk mund tė pihet".

Importet e kafesė nė Shqipėri, shėnojnė rritje, sipas tė dhėnave nga
doganat. Bėhet fjalė pėr njė biznes qė prek shumė vende, disa prodhuese
dhe disa tranzite nė shpėrndarjen e kafesė. Reklamat dhe publiciteti i
jashtėzakonshėm i televizioneve dhe radiove kryeqytetase dhe nė rrethe,
flasin pėr njė interes tė dukshėm nė blerjen dhe konsumimin e kėtij
produkti, (jo vetėm tek familjarėt, por sidomos tek tė rinjtė), qė kur
pėrdoret me tepri, mund tė krijojė edhe probleme shėndetėsore./Yll press

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 33
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Njė kafe me shokėt, argėtim apo hall...?!   17.02.11 2:48

argetim

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
PrInCi
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 623
Registration date : 29/03/2009
Age : 27
Location : Elbasan

MesazhTitulli: Re: Njė kafe me shokėt, argėtim apo hall...?!   01.04.11 12:53

Perderisa Thote Nje Kafe Me Shoket Ateher Eshte Argetim Sepse je Me Shoket buzqesh

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


http://wWw.al-forums.com


Kudo qe te jem,ne zemer do te kem.nuk e di sa gjat por jam i sigurt qe do jesh edhe per kte nat..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.al-forums.Com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Njė kafe me shokėt, argėtim apo hall...?!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Njė kafe me shokėt, argėtim apo hall...?!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Diskutime shoqėrore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog