Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Sot Dita e Verės 'lumė' festimesh nė Tiranė e Elbasan

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Sot Dita e Verės 'lumė' festimesh nė Tiranė e Elbasan   13.03.11 23:50
14 Mars 2011 - 11:13 |
Shqiperi
TRANSLATE
Sot Dita e Verės 'lumė' festimesh nė Tiranė e Elbasan

TIRANE-Dita
e Verės dfestohet sot nė tė gjithė vendin, por kryeqendra e festimeve
mbetet Elbasani. Karnavalet ēelėn serinė e aktiviteteve tė Ditės sė
Verės nė qytetin e Elbasanit, rrugėt dhe sheshet kryesore tė tė cilit
janė tejmbushur nga mijra banorė. Festime edhe nė kryeqytet. Bashkia e
Tiranės nė bashkėpunim me organizatorėt kanė pėrgatitur aktivitete tė
shumėllojshme pėr festimin e kėsaj dite.

DITA E VERĖS NĖ VENDIN E ORIGJINĖS, NIS ME KARNAVALE
Sot
nė tė gjithė vendin festohet Dita e Verės, por kryeqendra e festimeve
edhe kėtė vit mbetet Elbasani prej ku ka dhe origjinėn kjo festė pagane.
Karnavalet, me pjesėmarrjen e nxėnėsve tė 16 shkollave 9 vjeēare tė
qytetit tė Elbasanit, ēelėn serinė e aktiviteteve tė Ditės sė Verės nė
qytetin e Elbasanit, rrugėt dhe sheshet kryesore tė tė cilit janė
tejmbushur nga mijra banorė, nga qyteti, rrethinat e tij, por edhe tė
ardhur nga rrethe tė tjera tė vendit.

Tė inkuadruar nė
kollona rreshtore me pankarta nė duar, si "stop dhunės", "Mbani pastėr
mjedisin", qindra fėmijė kanė qenė pjesė e dekorit tė festės
tradicionale, me veshjet e tyre, duke hedhur edhe parrulla pėr paqe dhe
lumturi. Karnavalet do t'i lėnė mė pas bulevardin kryesor krosit masiv
tė nxėnėsve tė shkollave 9 vjeēare, ndėrsa njė panair i madh ėshtė hapur
pėr vizitorėt. Gatime tradicionale do tė shėrbehen pėr tė gjithė tė
pranishmit.

Ndėrkohė mbrėmjen e djeshme ashtu si cdo vit nė
sheshin qėndror "Gensher " para portės sė kalasė sė qytetit tė
Elbasanit u zhvillua koncerti i madh festiv 'Nata e verės 2011”. Tė
paktėn 20 mijė vetė ishin tė pranishėm nė kėtė aktivitet i cili i
paraprin festės tradicionale tė Ditės sė Verės. Kryebashkiaku Qazim
Sejdini nga skena e kėtij koncerti ka uruar bashkėqytetaret e tij dhe
gjithė shqiptarėt. Mbrėmja e parė e festimeve ju kushtua muzikės
popullore me kėngėtarė tė qytetit tė Elbasanit por dhe kėngėtarė tė
tjerė nė zė tė muzikės popullore. Dita e Verės ka origjinė tė lashtė dhe
konsiderohet si festė arbėreshe e trashėguar nė veēanti nga qytetarėt e
Elbasanit. Festimi kryhet nė nderim tė natyrės sė bukur shqiptare dhe
bimėsisė qė merr jetė nė kėtė datė. Tashmė Dita e Verės ėshtė kthyer nė
njė festė kombėtare ku shenja dalluese e saj ėshtė gatimi i ballokumeve.

DITA E VERĖS N
Ė KRYEQYTET
Kremtohet
sot pėr tė 7- in vit radhazi Dita e Verės nė kryeqytet. Bashkia e
Tiranės nė bashkėpunim me organizatorėt kanė pėrgatitur aktivitete tė
shumėllojshme pėr festimin e kėsaj dite.
Do tė jenė kėngėt dhe
vallet e ansamblit "Tirana", prologu i kėsaj feste tė cilėt prej orės
10:00 do tė mbushin me tingujt e tyre gjithė bulevardin "Dėshmorėt e
Kombit". "Pas njė dimri tė gjatė, Tirana ashtu si dhe qytete tė tjera nė
mbarė vendin feston "Ditėn e Verės". Shpresa dhe gėzimi pėr njė tė
ardhme mė tė mirė e tė begatė, ka krijuar shekuj mė parė kėtė festė qė
Bashkia e Tiranės, nė 7 vitet e fundit, e sjell gjithmonė e mė tė
hareshme pėr qytetarėt e saj, por dhe vizitorėt nga e gjithė Shqipėria" -
ka deklaruar Joana Bushi drejtore e Marrėdhėnieve me Publikun. Mė tej
ajo ka zbardhur detajet dhe aktivitetet e ndryshme pėr tė rinjtė por
sidomos fėmijėt, tė cilėt janė ata qė gėzojnė mė shumė nė festa tė
tilla. Fėmijėt, do tė gjejnė koncertet e tyre tė dashura, Xhaxhi
Piktorin dhe shumė lojėra tė tjera pėrgjatė bulevardit.
Nė Lulishten
e "Vėllezėrve Frashėri" harqet, muzika klasike dhe stendat e librave,
do tė jenė edhe nesėr, duke filluar nga ora 10:00. Ndėrsa kėngėtarė e
grupe tė njohura tė muzikės moderne si, "Produkt 28"; Orinda Huta; Era
Rusi; Ariela Krasniqi; Kelly etj do tė performojnė nė skenėn e urės sė
madhe. Zona pedonale e Bllokut do tė ofrojė shumė argėtim e surpriza pėr
tė rinjtė. Bashkia e Tiranės veē ballokumeve tė Elbasanit do ofroi
falas pėr qytetarėt edhe verore. "Dita e Verės" nė Tiranė, nuk ėshtė mė
vetėm njė arenė gjigante argėtimi, por edhe njė vend ku tė gjithė tė
interesuarit mund tė informohen pėr tendencat mė tė fundit tė modės dhe
estetikės. Pėr arsye tė festimeve pėr Ditėn e Verės, sot bulevardi
"Dėshmorėt e Kombit" do tė jetė i bllokuar, ndaj Bashkia e Tiranės
kėrkon mirėkuptimin e qytetarėve si dhe mbėshtetjen e Policisė Rrugore,
pėr mbarėvajtjen e kėtij eventi tė rėndėsishėm.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Sot Dita e Verės 'lumė' festimesh nė Tiranė e Elbasan
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Portali i forumit-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com