Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Sot Dita Ndėrkombėtare e Refugjatėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Sot Dita Ndėrkombėtare e Refugjatėve   14.04.11 0:01

NJU JORK-Nė botė sot shėnohet Dita ndėrkombėtare e refugjatėve.

Komisioneri i lartė i KB-sė, Antonio Guteresh paralajmėroi se ėshtė gjithnjė mė vėshtirė kthimi i njerėzve nė shtėpitė e tyre pėr shkak tė konflikteve qė po zgjasin nė vendet e tyre.

Sekretari i pėrgjithshėm k KB-sė, Ban Ki-mun kėshilloi qė refugjatėt tė ciėt janė privuar nga shtėpitė e tyre, "nuk duhet tė privohen kurrė nga ardhmėria e tyre".

Numri i refugjatėve nė botė relativisht ėshtė i pandryshuar dhe arrin 15,2 milionė njerėz.

Ngas kėta, nė shtėpitė e tyre, gjatė vitit tė kaluar janė kthyer vetėm 251.000 refugjatė. "Ky ėshtė niveli mė i ulėt i refugjatėve tė kthyer vullnetarisht nė 20 vitet e kaluara", theksoi Guteresh.

KB njoftoi se gradacela e Empajer Stejt Bilding pėr herė tė parė do tė ndriēohet me ngjyrė tė kaltėr me rastin e shėnimit tė Ditės ndėrkombėtare tė refugjatėve. Me ngjyrė tė tillė do tė ndriēohen dhe Koloseumi nė Romė dhe pėr herė tė parė ura e lumit Ibėr i cili e ndan Mitrovicėn.

Edhe kėtė vit numri i tė shpėrngulurve pėr shkak tė pėrleshjeve nė shtetin e ytre ėshtė rritur me katėr pėr qind dhe si shkak kanė shėrbyer konfliket nė nė RD tė Kongos, Pakistan dhe Somali.

Krahas 4,8 milion palestinezve tė cilėt janė nėn mandat tė veēantė nė agjencinė e KB-sė, tė tjerė refugjatė pėr tė cilėt kujdeset UNHCR janė nga Afganistani - 2,9 milionė, Iraku 1,8 milionė dhe Somalia 680.000 persona.

Rreth 5,5 milonė refugjatė jetojnė nė 21 shtete nė kushte tė krizės tė refugjatėve tė vazhduar, ndėrsa njė pjesė e madhe e tyre jetojnė nė atė status pesė dhe mė shumė vjet.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
kejla
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 831
Registration date : 09/09/2010
Age : 32
Location : shteti albania qyteti me i miri nga veriu

MesazhTitulli: Re: Sot Dita Ndėrkombėtare e Refugjatėve   14.04.11 0:37

flm per kujtesen Denisa
ne shqiperi mesatarja e refugjateve qe kemi neper bote eshte 1 per shtepi ........................ halli hall

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


................Se lumi me i vogel ne fund
diku ne det shkon e prehet.......................

Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.al-forums.com/
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Re: Sot Dita Ndėrkombėtare e Refugjatėve   14.04.11 21:37

Duhet ti kujtojme sepse shumica e shqiptareve kan emigruar ne kurbet dhe duhet te jene me prane njeri tjetrit

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sot Dita Ndėrkombėtare e Refugjatėve   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sot Dita Ndėrkombėtare e Refugjatėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Bashkėatdhetarėt nėpėr botė-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog