Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Si ka mundesi qe gjithe Rinia jone ne Shqiperi rrethohet nga nje luks i papare?! (E lexuar 16965 herė)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Si ka mundesi qe gjithe Rinia jone ne Shqiperi rrethohet nga nje luks i papare?! (E lexuar 16965 herė)    16.04.11 23:26

Fakti eshte qe ne Shqiperi, pothuajse gjithe te rinjte Shqiptare qe jane
akoma ne gjimnaz apo ne shkolle te larte (fakultet/universitet) nuk
jane me marredhenie pune. Madje ka shume te rinj qe jane ne lule te
moshes 22-6 vjec dhe me diplome ne xhep madje, dhe s'jane ne pune, ose
maks punojne nje pune part-time apo nje pune qe ju ofron nje rroge shume
te vogel. Atehere tek une gjithmone ka lindur pyetja se si rrojne mes
luksit tere keta te rinj?! Me se ju merren prinderit valle qe gati te
gjithe mund te ulen 2-3 here ne lokale apo pube perdite, te blejne here
pas here rroba te reja e te shtrenjta madje, te nderrohen nga 2-3 here
ne dite, te jene me celular mbas vetes duke ditur qe atje vetem nje
karte telefonike e kushton afro 12$ apo 10-11 Euro?! Si valle jeton
rinia jone mes ketij luksi?! Ata i ke te veshur per mrekulli, dmth nuk u
mungojne veshjet e shumta, apo nga 20-30 pale kepuce gocave, nuk u
mungojne as rrobat firmatto. Atyre s'u mungojne te shkuarit per kafe e
pije alkoholike jashte, madje as paketat e cigareve qe s'jane shume
shtrenjte atje por qe nje kosto tjeter eshte gjithsesi. Atyre nuk u
mungojne as fundjavat qe kalojne jashte qytetit apo ne plazh, apo 2-3
jave pushime ne Vere cdo vit me shoqerine. Le pastaj qe nje pjese e
madhe e rinise sone nget makina, dhe shumica prej tyre ngasin makina te
mira, te reja e luksoze biles. Nga valle gjendet gjithe ky luks?!

Me
thene te drejten te tilla lukse as mua s'me mungojne dhe une vete jam
nje e re, por ndryshimi eshte qe une vete jetoj ne USA jo ne Shqiperi
(ku papunesia eshte shume e madhe) dhe kam qe ne moshen 17 vjecare qe
punoj vete dhe qe pak a shume qekur isha 19020 vjec vete pergjigjesha
vete per gjithcka, persa i perket shpenzimeve te mia, duke filluar me
ato me te voglat si te dalat per qejf apo veshjet, deri ato me te
medhate si pushimet dhe makina ime.
Pra, te gjitha thuajse te gjitha kane qene ne kurrizin tim. Edhe
fustanet, lulet apo gjerat e tjera te dasmes nje pjese e kam blere vete.
E pra dua te them qe kam qene e pergjegjshme per shpenzimet e mia,
sikurse sot jam e pergjegjshme per faturat, kredit kartat dhe bill-at e
mia.

Une
e kuptoj qe ka familje ne Shqiperi ku te dy prinderit punojne dhe kane
rroga shume te mira, di qe ka edhe biznesmene te medhenj me fitime te
medha, sikurse ka te rinj qe jane shume te pavarur e qe kane jo vetem
punerat e tyre shume te mira e qe i paguajne mire, por edhe llogarite e
tyre bankare, veturat dhe vilat e tyre. Megjithate, ve doren ne zjarr qe
shumica e familjeve Shqiptare maks arrijne gjendjen mesatare te jeteses
jo ekonomine e kategorise me te larte. Atehere nga vjen gjithe ky
luks dhe si i'a arrijne ata prinderit Shqiptare t'ua plotesojne gati te
gjitha deshirat, nevojat dhe tekat femijeve te tyre, sidomos nese ata
jane adoleshente apo te rinj?! Une vertet nuk e di ,
prandaj edhe e kam hapur kete diskutim. Eshte teme vertet aktuale dhe
do mireprisja kendveshtrimet dhe idete tuaja. Faleminderit shume.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Si ka mundesi qe gjithe Rinia jone ne Shqiperi rrethohet nga nje luks i papare?! (E lexuar 16965 herė)    16.04.11 23:26

Ah moj Elegance me bere te postoj kaq vone .Edhe pse eshte pak vone ora
ketu shenin 00.27 doja te jepja une mendimin tim rreth ketij fenomeni qe
ty te duket se gjithe rinia shqiptare e ka kete luks..


e ke
gabim e dashur,nuk e di sa je gjendur mes tyre po ti thote motra ty qe
vetem ata qe i kane baballaret e mamallarkat me ndonje pune te mire mund
ti lejojne vetes per nje luks te tille.

Ato telefona qe ua shef
femrave ua blejne dashnoret qe jane me 3 a 4 kalamaqe ne shtepi,ato
kepucet qe shef ti shume pak femra i blejne me rrogen e tyre .Pjesa me e
madhe e luksit qe permend ti eshte nga emigracioni sepse rinia
shqiptare vuan per gjerat me elementare lere si e heqin veten neper
bulevarde sepse hem qeros hem fodull...sma ha mendja qe te gjithe ata qe
e heqin veten qe e kane kete luks e kane ne te vertete.....Shume
vajza i nderrojme rrobat me njera tjetren me motrat komshien ..shume
here e kam vene re kete biles edhe ne gjera deri diku
varese,kepuce,veth,cisme etje etje

dhe nje info te vogel shume
te rinje shqiptar punojne une njoh nje pjese goxha te mire ata qe
jetojne ne Tirane psh..se per qytetet e tjera nuk e kam vene re kete
fenomen..pra bejne part time

Une kam vene re qe vishen shume ne
Shqiperi por vishen pa shije..pra vishen vend e pa vend..dhe kjo bie
ne sy gjoja per luks ...sepse une psh rrobat qe shkoj ne ndonje party
nuk mund ti vesh ne pune..ne pune vishem aq thjesht..normale qe
thjeshtesia nuk te jep pershtypjen e nje luksi..

shkoi shume vone me duhet te fle..ndoshta ndonje dite do ti rrikthehem temes perseri !

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Si ka mundesi qe gjithe Rinia jone ne Shqiperi rrethohet nga nje luks i papare?! (E lexuar 16965 herė)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Rinia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs