Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Si mund tė ndihmohet njė adoleshent nė krizė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Si mund tė ndihmohet njė adoleshent nė krizė?   16.04.11 23:27

Depresion, anoreksi, bulimi, dhunė, seksualitet
Periudhė tepėr e
brishtė, adoleshenca ėshtė e vėshtirė tė jetohet. Disa simptoma qė
tregojnė njė gjendje tė keqe tė brendshme nuk duhen lėnė pas dore.


rritesh nuk ėshtė e lehtė. Pėrse njė brishtėsi e tillė? Sė pari, sepse
kjo moshė ėshtė e pafuqishme. Kalimi nga fėmijėria nė moshėn e rritur
kėrkon njė shpenzim tė madh energjie, burim tensionesh fizike e
psikologjike. Brenda disa vitesh, pesha e tyre dyfishohet, muskujt dhe
skeletet forcohen, shtati i tyre rritet nga 30 nė 40 cm. Ky transformim
vepron nė psikikėn e tyre. Ai u imponohet, nuk ėshtė diēka e zgjedhur.
Ėshtė krejt normale qė ky ndryshim t’i fus nė ankth. Nganjėherė ato kanė
pėrshtypjen se jetojnė nė trupin e ndonjė tė huaji.

Ja se cilat janė disa shqetėsime tė adoleshencės

Shija e rrezikut, moshė qė ka guxim pėr gjithēka
*
15% e 12-19 vjeēarėve pohojnė se kanė bėrė diēka tė rrezikshme nga
inati ose kėnaqėsia. Nė fakt, aksidentet janė shkaku i parė i vdekjes sė
tė rinjve.
* I riu qė kėrkon tė testojė mundėsitė e tij dhe tė shoh
se deri ku i shkojnė fuqitė, ėshtė njė krizė klasike adoleshente. Ai qė
luan shpesh me jetėn e tij dhe kėrkon sistematikisht tė kalojė limitet
ėshtė mirė tė ēohet tek mjeku.

Dismorfofobia
* Disa adoleshentėve u bėhet fiksim njė pjesė e trupit tė tyre: ijėt, hunda, shpatullat…aq sa matufosen fare.
*
Sara, 16 vjeēe dėshmon se ka faqe tė mėdha. “Aty mė rri mendja ditė e
natė. S’do tė lė gjė pa bėrė derisa t’i zvogėloj”. Ky pėrēmim pėr njė
pjesė tė trupit mund tė ēojė deri nė sakatim.
* Flitet pėr
dismorfobi, tmerri i pamjes sė jashtme. Kujdes, ambienti familjar luan
njė rol tė rėndėsishėm: mos u tallni me pamjen e njė adoleshenti!

Anoreksi dhe bulimi
* Dy fytyra tė tė njėjtės sėmundje qė lidhet me adoleshencėn.
* Nėse adoleshenti anoreksik humbet menjėherė 20%-30% tė peshės sė vet, vuan nga njė bulimi nė sasitė e tė ushqyerit.

Lufta tė hapura dhe situatė konflikti

situatė konflikti duhet njė negociues: vėlla, motėr, dajė, gjysh, mik.
Nėse adoleshenti gjendet vetėm pėrballė gjithė familjes, atėherė ai
ėshtė nė rrezik. Mundėsia e tij e vetme pėr t’u shprehur, mbetet dhuna
kundėr tė tjerėve ose kundėr vetvetes.

Mėrzitja, sėmundja e rinisė
*
Ēfarė bėn adoleshenti gjatė gjithė ditės? Mėrzitet. Adoleshenti sillet
vėrdallė pa ditur se ēfarė tė bėjė. Mėrzitja gllabėron funksionimin e
trurit dhe pengon shpėrthimin e mendimeve.
* Pėr t’u mėrzitur mė mirė
adoleshenti izolohet nė vetvete: nuk thotė asgjė nė tavolinė, kalon si
hije, mban mistere… Por kur kėto fillojnė e teprohen, ndėrhyrja e
psikologut ėshtė tepėr e nevojshme.

Mbipesha
* Njė adoleshent ndėr tre tė moshės 15 vjeēare ėshtė i shėndoshė. Nuk dinė se si tė vishen pėr tė fshehur defektet.
*
Pėr shembull: ajo do tė donte tė ishte e padukshme, por shokėt janė tė
pamėshirshėm: nė sport ajo i bėn tė gjithė tė qeshin. Kjo do tė thotė se
ajo ha ėmbėlsira dhe sheqerna.
* Specialistėt bien dakord: njė
adoleshent duhet tė dobėsohet. Kjo pėr estetikėn, shėndetin
kardiovaskular… E gjithė familja duhet ta ndihmojė tė dobėsohet sepse
kjo gjendje mund ta ēajė nė depresion.

Gjėja mė e ankthshme? Shpėrthimi i njė seksualiteti.
*
Modifikimi i karaktereve seksuale provokohet dhe hipotalamusi
(mbiprodhim hormonesh seksuale rreth moshės 10 vjeēare). Tek vajzat
shenjat e para shfaqet rreth moshės 11 e 12 vjeē. Tek djemtė, shenja e
parė ėshtė zhvillimi i testikujve rreth moshės 11 vjeēare.
* Nė fakt,
kjo periudhė karakterizohet nga njė emėr “humbja”. Humbja e trupit tė
fėmijėrisė: zbulon se ėshtė e pamundur tė kthehet mbrapsht.

Probleme lėkure
* 15 vjeē dhe puērrat shfaqen. Adoleshenti ka frikė se mos shikohet, studiohet dhe tallet.
* Qė nė shenjat e para tė infeksionit tė lėkurės duhet konsultuar dermatologu. Vetėm ky mund japi kėshilla higjienike.

Droga, gjė qė duhet t ‘ju alarmojė
Si mund tė kuptohet? Ndryshon sjellja karshi prindėrve, nuk dėfrehet mė si dikur, shpesh lė kurset, kėrkon mė shumė para xhepi.
Ėshtė
nervoz nė mėnyrė tė parakohshme, agresiv nė tė folur. Qan dhe qesh pa
arsye. Mbyllet nė dhomėn e tij dhe tregohet indiferent ndaj atyre qė e
rrethojnė. Bėhet pėrherė e mė i pistė. Sytė e tij janė tė kuq, qepallat
pėrpėliten. Shpesh trupi ėshtė i mbuluar nga bluja dhe ka shenja nė
krahė e kėmbė.

Dhuna, si tė kanalizohet
* Shumė
faktorė mund tė shpjegojnė kėtė lloj sjelljeje. Tek djemtė sekrecioni i
hormone zhvillon pėr keq agresivitetin. Mė pas adoleshenti kalon njė
periudhė tensioni dhe dhune tė brendshme
* Adoleshentit tė cilit i mungojnė fjalėt pėr t’u shprehur i zėvendėson ato me agresivitetin.
*
Nuk bėhet fjalė qė tė falet kjo dhunė, por tė kuptohet. Nėse kjo
pėrsėritet shpesh, mund tė bėhet fjalė pėr depresion ose ērregullim
personaliteti.

Vetėvrasja, shkaku i dytė i vdekjeve tek tė rinjtė
*
Vetėvrasja ėshtė komplikimi mė dramatik i depresionit. Mėnyra e
pėrdorur ėshtė shpesh njė mėnyrė e dhunshme: armė zjarri, varje …
* Pėr fat tė keq, shpesh duhet pritur ky ekstremitet qė prindėrit tė kuptojnė vuajtjen sė tyre.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Si mund tė ndihmohet njė adoleshent nė krizė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tė njihemi me njėri tjetrin :: Rinia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a blog