Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Universiteti, midis tė thėnės dhe tė bėrės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Universiteti, midis tė thėnės dhe tė bėrės    16.04.11 23:57

Kultura e krizės duhet tė konfrontohet me shumėfishimin e nevojave. Edhe
institucionet universitare, nė veēanti ato qė merren me komunikim,
duhet tė kontribuojnė qė tė interpretohet dhe tė mbėshtetet ndryshimi

Universiteti, midis tė thėnės dhe tė bėrės

Mario Morcellini, Dekan i Fakultetit tė Shkencave tė Komunikimit i Universitetit La Sapienza tė Romės.

Ėshtė
qėllimi im qė tė kėrkoj tė "stėrmundoj" konceptin e krizės: Do tė
pėrdor njė pėrafrim midis gjendjes sė krizės dhe gjendjes sė patologjisė
alergjike tė individit. Koncepti i krizės pėrdoret edhe shumė shpesh
pėr tė treguar njė reaksion alergjik ndaj stresit tė ndryshimit dhe vetė
fjala krizė (ashtu si perceptimi jonė), funksionon sikur tė ishim nė
prani tė njė efekti reaktiv. Me fjalė tė tjera, kriza na mbron nė
kuptimin figurativ nga furtuna e polenit tė ndryshimit, duke replikuar
tė njėjtat dinamika tė organizmit tonė kur bie nė atė dimension
patologjik tė cilin e identifikojmė si alergji. Por nuk e kuptojmė se
pse njerėzit do t'i drejtohen me kaq qejf kėsaj fjale, nė pikėn qė ta
bėjnė pak tė aftė pėr tė lexuar specificitetet e situatave.

Shpesh
i bėhet referim krizės sė sistemit dhe krizės sė biznesit; nė fakt,
ėshtė qėllimi im qė tė diskutoj nė terma tė pėrgjithshėm tė krizės,
domethėnė tė pėrshkruaj aspektin semantik tė kėsaj fjale. Jam i bindur
se nuk do tė dalim nga problemet tona nėqoftėse nuk i shqiptojmė me
qartėsi ato: Nga ana tjetėr, nuk ka ndodhur kurrė qė njerėzit tė kenė
arritur tė tejkalojnė situata kritike pa bėrė mė pėrpara njė pėrpjekje
njohėse, por edhe emotive, analize dhe projektimi korrekt tė ndryshimit.

Nga
sa thuhet, mund tė deduktohet njė rregull i parė qė rezulton shumė i
dobishėm pėr t'u bėrė ballė vėshtirėsive qė po jetojmė. Nga kriza ose mė
mirė nga aspektet negative tė saj dilet vetėm me njė projekt, njė exit
strategy. Mbi bazėn e kėtij refleksioni tė fundit, do tė ishte e
dobishme qė tė pyetej nėse politika italiane disponon apo jo instrumenta
kulturore, tė vizionit dhe tė aftėsisė pėr tė stimuluar zgjidhje pėr
njė bast tė madh si ky.

Do tė doja tė nėnvizoja se universiteti
ka dhe duhet tė ketė njė rol tė rėndėsishėm nė zgjidhjen e problemeve,
pasi kjo pėrbėn njė pjesė tė misionit tė tij. Me fjalė tė tjera,
universiteti i sotėm duhet tė kontribuojė nė diskutimin publik tė njė
projekti daljeje nga kriza. Kėshtu, nuk ėshtė oportune vetėm qė tė
tėrhiqesh nė zellin dhe nė artizanatin e didaktikės apo tė kėrkimit...

Pėrgatiti: ARMIN TIRANA

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Universiteti, midis tė thėnės dhe tė bėrės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Arsimi :: Bota studentore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create your own blog