Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Kurset private me nxėnėsit e shkollės, mėsuesit rrezikojnė vendin e punės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Kurset private me nxėnėsit e shkollės, mėsuesit rrezikojnė vendin e punės   16.04.11 23:58

Inspektorėt e drejtorive arsimore, kontrolle dhe verifikime tė denoncimeve.


gjithė nxėnėsit qė nuk kanė mundėsi ekonomike, familjet e tyre me
vėshtirėsi pėrballojnė kostot e jetesės, por ndodhen nėn presionin e
kurseve private, kanė njė rrugėzgjidhje.

Denoncimin e mėsuesve,
qė nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr ushtrojnė preson te nxėnėsit e
shkollave ku japin mėsim pėr tė pėrfituar para nė kėmbim tė konsultimeve
pas mėsimit, mund ta bėjnė nxėnėsit apo edhe prindėrit e nxėnėsve.
Drejtoria e shkollės, Drejtoria Arsimore apo edhe Ministria e Arsimit ka
deklaruar se nė bazė tė udhėzimit tė ministrit tė Arsimit, Myqerem
Tafaj, janė tė hapur pėr tė nisur kontrollet, inspektimet dhe
verifikimet e ardhura nga komuniteti.

Po jo vetėm kaq, pėr tė
shtruar nė diskutim ēėshtje tė tilla, pėr tė diskutuar dhe pėr tė marrė
vendime lidhur me problematika e fenomene tė tilla, parashikohet edhe nė
ligjin e arsimit parauniversitar, qė bordi i shkollės tė marrė vendime
tė propozojė e tė ēlirojė fėmijėt e nxėnėsit nga presione tė tilla.

Bordi
i shkollės, nxėnės, prindėr e i gjithė komuniteti duhet tė mbajnė
parasysh se ligji, rregulloret dhe udhėzimet parashikojnė qė mėsuesit qė
bėjnė kurse private me nxėnėsit e shkollave, nė rast se denoncohen dhe
inspektohen, atėherė rrezikojnė masa administrative deri nė largim dhe
humbje tė vendit tė punės.

Konkretisht, para Maturės Shtetėrore
2011, para ēeljes sė provimeve tė vitit tė fundit tė gjimnazit, tė
gjithė nxėnėsit qė nuk kanė arritur tė pėrfitojnė dije maksimale, qė
kanė munguar apo pėr shkak tė mundėsive financiare nuk mund tė paguajnė
njė mėsues privat qė t’u shkojė nė shtėpi, mund tė kėrkojnė konsulta pas
orės sė mėsimit.

Tė gjitha shkollat qė janė me klasa tė zėna
paradite dhe pasdite si pasojė e zhvillimit tė mėsimit me dy turne,
duhet tė gjejnė rrugėn e mesme dhe drejtoritė kanė pėr detyrė tė
menaxhojnė dhe tė administrojnė konsultat.

Sipas udhėzimit tė
ministrit tė Arsimit, drejtoria e shkollės duhet tė pėrcaktojė me
grafikė javorė dhe periodikė, nė bazė tė kėrkesave tė nxėnėsve,
konsultat, numrin e nxėnėsve nė klasa, oraret si dhe duhet tė njoftojė
mėsuesit e lėndės pėr marrjen e masave dhe administrimin e lėndės nė
favor tė kėrkesave tė nxėnėsve.

Sipas Ministrisė sė Arsimit,
“legalizimi” i kurseve apo konsultave nuk do tė sjellė shfarosjen e
kurseve private, por tė paktėn ėshtė njė fillim i mirė pėr tė ērrėnjosur
kėto metoda fitimprurėse pėr mėsuesit, sidomos pėr arsimtarėt e
shkollave tė mesme.

Shqip

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Kurset private me nxėnėsit e shkollės, mėsuesit rrezikojnė vendin e punės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Arsimi :: Bota studentore-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com