Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Tangat, perizomat ose Thongat – Tė mira apo jo?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Tangat, perizomat ose Thongat – Tė mira apo jo?    16.04.11 23:59

Ato janė mė seksi dhe mė eksituese. Shumė gra dhe vajza qė i pėrdorin,
vlerėsojnė lirinė e ēmuar qė ato u japin, kur i krahasojnė me tė
mbathurat e zakonshme qė u duken anėt e kthyera mbi fustan…

Thongat,
me sa duket, kanė marrė pėrhapje tė gjerė edhe nė vendin tonė. Ato kudo
nė botė janė njė treg i madh. Mjafton tė themi se afėrsisht 575 milion
dollarė ėshtė vlera e thongave qė tregtohen ēdo vit nė Amerikė(130
milion palė thonga ēdo vit.).

Ndonse pėrdorimi i tyre ėshtė kaq
shumė i pėrhapur, dėmi qė shkaktojnė tek vajzat dhe gratė qė i pėrdorin,
nuk ėshtė i provuar. Kjo ndodh sepse deri tani, nuk ka asnjė studim
shkencor qė ta lidhė veshjen e thongave me infeksionet e traktit urinar,
ose infeksionet nga myku. Ndėrkaq, shumė gjinekologė , raportojnė nė
mėnyrė anekdotike e jo shkencore, se ėshtė nė rritje numri i vajzave dhe
grave qė vuajnė nga infeksionet vaginale dhe infeksionet urinare tė
pėrsėritura, midis atyre qė veshin thonga. Ky ėshtė njė shqetėsim i
doktorėve dhe ata janė pėrpjekur ta shpjegojnė pse ndodh kjo.

Doktorėt
mendojnė, se thongat rrezikojnė pėr infeksione. Nga mėnyra se si janė
ndėrtuar, ato shėrbejnė pėr tė pėrēuar infeksionet nga anusi, pėrpara nė
vaginė. Ato janė njė rrip cope, qė ngjitet fort nė anus dhe nė vaginė.
Materiet fekale dhe mikrobet kur thonga lėviz, kalojnė lehtėsisht nė
vaginė ose nė traktin urinar. Njė mjek gjinekolog i ka krahasuar
thongat me njė vagon metroje, qė transporton bakteriet nga rektumi pėr
nė vaginė. Infeksionet urinare dhe disa tipa vaginitesh (jo infeksionet
mykotike) siē dihet, shkaktohen nga bakteret qė gjenden nė materiet
fekale. Janė, pikėrisht, kėto mikrobe qė pėrēohen nga thongat dhe
shkaktojnė disa infeksione.

Por thongat, kanė edhe njė veprim
tjetėr tė dėmshėm. Ato duke irrituar indet vaginale prej fėrkimit, i
bėjnė kėto inde mė tė prekshme nga infeksionet qė shkojnė prej anusit nė
vaginė dhe nė traktin urinar. Pra thongat veprojnė negativisht me dy
rrugė:

• Duke irrituar indet dhe
• Duke ēuar infeksionin nė kėto inde tė irrituara.

Siē
dihet, funksioni i tė mbathurave, ėshtė qė tė krijojnė njė barrierė tė
butė midis irritantėve tė mundshėm, siē janė teshat dhe vaginės. Thongat
jo vetėm qė nuk e kryejnė kėtė rol mbrojtės, por nė tė kundėrtėn ato
irritojnė, krijojnė gėrvishtje dhe ēarje tė vogla nė lėkurė dhe mukozat
gjenitale, dhe i bėjnė kėto inde delikate mė tė prekshme nga
infeksionet.

Gratė qė kanė sistem imun tė kompromentuar, ose qė
kanė tendencėn pėr t’u infektuar me kėto tipa infeksionesh, nuk duhet tė
veshin thonga. Thongat pėrbėjnė njė rrezik pėr kėto gra e vajza.

A e keni konstatuar ju, se qė nga koha qė vishni thonga, jeni infektuar mė shpesh me infeksione urinare dhe vaginale?

Po
qe se pėrgjigjeni “PO” nė kėtė pyetje, atėherė, thongat nuk janė pėr
ju, ndonse ato tė pėlqejnė dhe janė mė seksi se tė mbathurat e
zakonshme. Ju mund t’i vishni thongat vetėm nė ndonjė rast special, por
kurrsesi vazhdimisht. Jam i bindur se kur tė ndaloni pėrdorimin e
thongave edhe infeksionet urogjenitale do tė pakėsohen

Pėr
infeksionet urinare qė kanė dhimbje dhe pėrsėriten shpesh, si dhe pėr
infeksionet vaginale nga myku, ju duhet tė konsultoheni, patjetėr, me
njė gjinekolog. Vetėm ai, ėshtė i aftė t’u ndihmojė pėr t’i luftuar ato
dhe pėr tė prevenuar infeksionet nė tė ardhmen.

Nė qoftė se je
njė vajzė, qė nuk konstaton ndonjė ndryshim tė veēantė nė shėndetin tėnd
gjinekologjik kur vesh thonga, atėhere, konsideroje veten tė lumtur qė
nuk hyn nė grupin e atyre qė kanė efekte negative nga kėto tė mbathura
tė holla.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Tangat, perizomat ose Thongat – Tė mira apo jo?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Tema Shoqerore :: Dashuria Seksi dhe pasion-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog