Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Kenga e Deshperuar! - Neruda.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:49

Kenga e Deshperuar

...Oh grua nuk di sa munde te me mbash

ne truallin e shpirtit tend, ne kryqin

e kraheve te tu

Me e tmerrshmja dhe me e shkurtra qe deshira ime

per ty

me e shqetesuara dhe me e dalldisura. me makute

dhe e ndereVarreze puthjesh, akoma perflakem varret e tua

pervelojne akoma luzmat e cukura nga zogjte

Oh goje e kafshuar, gjymtuye te puthura

Oh dhembe te deshiruar, oh trupa te pleksur

Oh perqafim i cmendur, shprese edhe force,

ne te cilin u bashkuam dhe u deshperuam

E dhembshuria e embel, si uji e mielli

E fjala sapo filluar ne buze

Ky qe fati im me te shtegtoi dashuria ime

ne te u rrezua deshira ime, gjithcka ne te, qe anije

mbytje......

I braktisur si skelat ne agim

Vetem hija fergelluese me perdridhet

nder duar

Ah me tej se cdo gje

ah shume me larg

eshte ora te nisem

Oh i braktisurwWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:49

Mund tė shkruaj

Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.

Tė shkruaj, pėr shėmbull:”Nata ėshtė yjėsuar,
Dhe drithėruesit, tė kaltrit yje, atje larg.”

Era e natės sillet nė qiell dhe kėndon.

Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
E doja, dhe ajo mė donte nganjėherė gjithashtu.

Nė netė si kjo e kisha ndėr krahėt e mia.
E puthja aq shumė herė nėn qiellin e pafund.

Ajo mė donte, dhe unė e doja nganjėherė gjithashtu.
E si tė mos doja tė tillė sy tė mėdhenj tėrheqės.

Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
Duke menduar qė nuk e kam. Duke ndjerė qė e humba.

Tė dėgjoj natėn e pamasė, mė e pamasė pa tė.
Vargjet bien mbi shpirtin si mbi barin vesa.

Po ē’rėndėsi ka kur dashuria ime nuk mund ta ruante
Nata ėshtė yjėsuar dhe ajo nuk ėshtė me mua.

Kjo ėshtė e gjitha. Sė largu dikush kėndon. Atje larg..
Shpirti im nuk ndjehet mirė se e humbi atė.

Si tė jenė duke kėrkuar sytė e mi vėshtrojnė pėr tė.
Zemra ime vėshtron, por ajo nuk ėshtė me mua.

E njėjta natė qė zbardhėllon tė njėjtat pemė
Ne vetė, ata tė atėhershmit, nuk jemi tė njėjtėt.

Mė nuk e dua, ėshtė e qartė, por sa shumė e doja
Zėri im vėshtron pėr erėn qė tė takojė veshin e saj.

E tjetrit. Do jetė e tjetrit. Si para puthjeve tė mia.
Zėri i saj, trupi i saj i tejdukshėm. Sytė e saj tė paskaj.

Unė nuk e dua, ėshtė e qartė, por mbase e dua.
Ėshtė kaq e shkurtėr dashuria, dhe kaq i madh harrimi.

Sepse nė netė si kjo e mbaja atė mes krahėve,
Shpirti im ndjehet keq qė e ka humbur.

Megjithėse kjo ėshtė dhimbja e fundit qė ajo me shkaktoi,
Dhe kėto janė vargjet e fundit qė unė ja shkruaj

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:49

DALENGADALĖ VDES….

Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
qė nuk lexon,
qė nuk dėgjon muzikė,
qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
Vetėm durimi i paepur
do tė na bėjė tė arrijmė
lumturinė mė tė madhe.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:49

Dashuria

Grua do desha te isha biri yt, per te pire
qumeshtin nga gjite si nga nje ujvare
per te pare e ndier, perkrah te te kem
ne qeshjen e arte e ne zerin e kristalte.

Per te ndier ne krahet e mia si Perendia nder lumenj
e adhuruar deri ne kockat e trishtuara prej pluhuri e gerqele
keshtu qenia jote te kalonte pa dhimbje perbri meje
e do te vinte nder strofa-e paster nga cdo e keqe.

Si do dija te dashuroja grua, sa do te dija
te dashuroja,te dashuroja si askush nuk ka ditur kurre
te vdisja e te te doja akoma me shume
e akoma me shume te te doja, me shume.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:49

Per zemren time


Per zemren time mjafton kraherori yt,
per lirine tende mjaftojne krahet e mi.
prej gojes sime gjer ne qiell do ngrihet
gjithcka qe thelle ne shpirtin tend flinte.

Vegimi i cdo dite eshte te ti.
Dhe ti je vesa ne zemer te lules.
Kur ti mungon zhduket horizonti.
Si nje dallge je qe perjetesisht iken.

Une thashe qe ti kendoje neper ere
si pisha e larte dhe e heshtur.
Trishtohesh pernjeheresh si nje rruge.

E mirepritur je si nje shteg i vjeter,
ku gelojne oshetimat, zerat nostalgjike.
Sapo une zgjohem-ikin, fluturojne
zogjte qe flinin ne shpirtin tend.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:50

Mali dhe lumi


Nė vendin tim gjendet njė mal.
Nė vendin tim gjendet njė lumė.

Eja me mua,

Nata ngjitet pėrmbi mal.
Uria zbret poshtė nė lumė.

Eja me mua.

Cilėt janė atė qė vuajnė?
Unė nuk i njoh, por janė njerzit e mi.

Eja me mua.

Unė nuk e di, por ata me thirrėn
Dhe mė thonė: “Ne vuajmė.”

Eja me mua.

Dhe ata mė thonė: “Njerzit e tu
Njerzit e tu tė pafat,
Midis malit dhe lumit
Me uri dhe pikėllim,
Ata nuk duan tė ndeshen vetė,
Ata po tė presin ty, mik.”

Oh ti, njeri qė e dua,
I vockli, kokrra e kuqe
E grurit,
Ndeshja do tė jetė e ashpėr,
Jeta do tė jetė e ashpėr,
Por ti do tė vish me mua.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:50

Lavdi Dites se Lumtur


Kesaj here me lini te jem i lumtur,
nuk i ndodhi asgje askujt,
nuk jam asgjekundi,
ndodh qe jam i lumtur,
deri ne te fundit thellesi te zemres.
Duke ecur, duke fjetur a duke shkruar,
ēfare mund te bej, jam i lumtur.
Jam me i panumert se bari ne kullote.
Ndjej lekuren si nje peme e rigjalleruar,
uji poshte e zogjte ne maje,
deti porsi unaze rreth jetes sime,
e guatuar prej buke e shkembi - toka,
ajri kendon porsi nje kitare.
Ti afer meje mbi rere, je rere,
ti kendon dhe je kenga.
Bota eshte sot shpirti im,
kenge e rere, bota sot eshte goja jote,
me lini mbi gojen tende e mbi rere
te jem i lumtur,
te jem i lumtur patjeter,
sepse marr fryme e merr fryme,
te jem i lumtur, ngaqe te prek
dhe eshte sikur te prekja lekuren blu te qiellit
dhe freskine e tij.
Sot lermeni qe te jem i lumtur, une e mjaft,
me apo pa te gjithe, te jem i lumtur me barin
e me reren, te jem i lumtur me ajrin e token,
te jem i lumtur me ty, me gojen tende,
te jem i lumtur.wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:50

HUMBEM EDHE KETE MBREMJE


E humbem edhe kete mbremje
Askush nuk na pa te zene per dore,
kur muzgu i kalter binte mbi bote.

Nga dritarja une pash’
lodrimin e perendimit mbi kodrat e largta.

E pastaj, si nje monedhe,
nje copez dielli u perndez ne duart e mia.

Te kujtova ty me shpirtin e ndrydhur,
me ate trishtimin qe ti ke njohur tek une.

Ku ishe ti ne ate kohe?
Me c’njerez?
Cfare fjalesh u thoshe?
Oh, pse me ndodh keshtu: dashuria shperthen pernjeheresh,
kur jam I trishtuar dhe kur ti je larg?

Libri qe marr te lexoj mbremjeve, me ra nga duart,
dhe te kembet e mia, si nje qen I plagosur u rrotullua perendia.

Gjithnje, gjithnje sapo vjen mbremja ti iken,
Deri ku muzgu bredh duke tretur statujat.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:50

KUSH ESHTE ME I THJESHTE


Fuqia nuk mburret (druri me tha)
as thellesia ( me thane rrenjet),
as bardhesia (me tha vete mielli).
Druri s’thote kurre:
“Une jam me i larte se te tjeret”.
As rrenja nuk thote:
“Une jam prej zemre te dheut”.
Dhe buka, cilido qofte kulaci, me mjalte,
kurre nuk thote: Une jam mbi te gjitha”.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:50

MUND TE SHKRUAJ VARGJE………


Kesaj nate mnd te shkruaj vetem vargje te trishtuara.

Te shkruaj pershembull: “pikelohet nata prej yjeve
e trupat e kalter qiellore rreqethen ne largesi”

Ne zemren e qiellit era e nates ben qerthuj, kendon.

Sonte vargjet jane tmerresisht te trishtuara:
e doja dhe here-here dhe ajo me dishi.

Neteve si kjo, nen krahet e mija e mbaja.
E perqafoja nen qiell…nen qiellin e hapur.

Me deshi.Kohe-pas-kohe e pata dashur dhe ne.
Si te mos dashuroja syte e medhenj qe aq thelle me shikonin?

Kesaj nate mund te shkruaj vargje nga me te trishtuarat.
Kur mendoj qe nuk e kam me.E kuptoj qe e humba.

Kjo nate e pafundme behet me e madhe pa te…
Dhe vargjet bien ne shpirt si vesa mbi bar….

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:51

Ketu te dua


Ketu te dua.
Ne pishat e errta qe era ngaterron
Ndricon hena mbi ujrat e vrullta.
Pershkruhen dite te njejta qe ndjekin njera-tjetren.

Mjergulla shkrihet ne figura kercimi.
Nje pulbardhe argjendi shkeputet nga perendimi.
Ndonjehere nje vele. Larte, lart yje.

Ose kryqi i zi i nje anije.
Vetem.
Ndonjehere me kap agimi, dhe i njome eshte madje edhe shpirti im.
Tingellon, e ritingellon deti i larget.
Ky eshte nje port.
Ketu te dua.

Ketu te dua dhe me kot horizonti te fsheh.
Po te dashuroj midis ketyre gjerave te ftohta.
Ndonjehere puthjet e mia shkojne mbi ato anije te renda,
qe vrapojne neper det atje ku nuk arrijne.
Shikohem qe tashme i harruar si keto spiranca te vjetra.
Moli eshte akoma me i trishte kur e prek mbremja.

Jeta ime stermundohet me kot e uritur.
Dua ke nuk kam. Ti je kaq e larget.
Merzitja ime lufton me perendimet e lehta.
Por nata arrin e fillon e palevizshme.
Hena rrotullon shiritin e saj te endrrave.

Yjet me te medha me shohin me syte e tu.
E sepse une te dua, pishat ne ere,
duan te kendojne emrin tend me fletet e tyre.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:51

Ne flaken qe vdes


Ne flaken qe vdes te mbeshtjell drita,
Zbehtesi e pikelluar kredhur ne te ti qendron
Balle spiraleve te lashte te muzgut
Qe sillet rreth teje.

E heshtur, mikja ime
E vetme ne vetmine e kesaj ere te vdekjes,
Dhe mbushur me jete te zjarrit
Trashegimtare e dlire e dites se rrenuar.

Pak diell te ulet ne fustanin e erret
Dhe rrenjet e medha te nates
Pernjheresh rriten ne shpirtin tend
E dalin perjashta gjerat e fshehura ne ty,
Sikur nje popull i zbehte e i kalter
Qe sapo ka lindur, prej teje ushqehet.

O madheshtorja dhe pjellorja dhe joshesja,
Skllave e qarkut qe prej t'errti ne t'arte shendrrohet
Krenare kerkon e krijon nje bote aq te gjalle,
Sa lulet i vyshken dhe eshte plot trishtim.
wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:51

Yll deti


Kur yjet lart nė qiell
Shpėrfillin kupėn
Dhe shkojnė tė flejnė ditėn,
Yjet e detit pėrshėndesin
Qiellin e varrosur nė det
Duke pėruruar shėrbimet
E parajsave te reja nėnujore.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:51

Shperthimi i aromes


Arome
e jargavanit te pare…

Ne femijeri te tejdukshem ishin perrenjte e perendimet,
Dhe rridhnin mes kallamishteve e shavarit castet, minutat.

Tundja e shamise dhe stacioni. Dhe me s’do te kete kthim
tek ylli i arte mbi shperthimin e jargavanit.

Pluhuri i rruges dhe lodhja e humbjes.

Nga merzitja e ndarjes nuk gjen dot shpetim.

…Diku kembana po qan, sic qanin dikur,
syte e shndritshem e pranverore te nje vajze, diku.

Arome
e jargavanit te pare…

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:51

Me pelqen kur hesht


Me pelqen kur hesht, sikur te mos ishe, -
dhe me sheh nga larg e zeri im nuk t’arrin.
Thua sikur prej teje fluturuan syte,
dhe sikur nga nje puthje goja t’u vulos.

Si gjithe keto sende qe me rrethojne,
ti ngrihesh e mbushur me shpirtin tim.
Flutur e gjumit te trazuar,
ti je vete fjala trishtim.

Me pelqen kur ti hesht dhe rri si e larget.
Sikur une te shqetesoj, flutur qe fergellon
me veshtron nga larg dhe zeri im nuk t’arrin.
Lerme qe une te hesht tani ne qetesine tende.

Lerme qe une te flas me ty ne kete heshtje,
e shndritshme si nje llambe, si nje unaze.
E heshtur e plot yje, ti je si vete nata.
Ti hesht me nje heshtje yjesh, nga qetesite e largta.

Te dua kur ti hesht, sikur me zhdukesh fare.
E largme dhe e dhimbshme, sikur te jesh e vdekur.
Mjafton nje buzeqeshje – perse duhet nje fjale?
qe une te gezohem se s’eshte e vertete vdekja.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:52

E dashur sa udhe?!


E dashur, sa udhe per te ardhur gjer te nje puthje,
Ē’vetimi endacake gjer ne shoqerine me ty!
Trenat vazhdojne te rreshqasin vetem me shiun.
Ne Taltal akoma nuk zbardhellon pranvera.
Por ti dhe une, e dashura ime, jemi bashkuar,
Te bashkuar nga setrat e gjer tek rrenjet,
Te bashkuar prej vjeshes, ujit, brinjeve,-
Gjersa te jesh vetem ti, vetem une do te jem.
Dhe te mendosh sa gure qe rremben lumi.
Ujet ne gryke te Boroa-s,
Te mendosh se te ndare prej trenave
Une e ti do te dashuroheshim,
Shkrire me te gjithe, me burra e gra,
Me token qe mbjell dhe edukon trandafilat.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:52

Mbreteresha


Tė kam quajtur mbretėreshė.
Ato janė me tė gjata se ti, mė tė gjata,
Ato janė mė tė pastra se ti, mė tė pastra.
Ato janė me tė dashura se ti, mė tė dashura.
Por ti je mbretėresha.

Kur ti shkon nėpėr rrugė
Askush nuk tė njeh.
Askush nuk ta sheh kurorėn e kristaltė, askush s’sheh
Nė qilimin prej floriri tė kuq
Qė ti shkel kur kalon,
Qilimin e paqėnė.

Por kur ti shfaqesh
Gjithė lumenjtė dėgjohen
Nė trupin tim, kėmbanat
Tundin qiellin,
Dhe njė himn mbush botėn.

Vetėm ti dhe unė,
Vetėm ti dhe unė, e dashura ime,
Vėri veshin kėsaj.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:52

HUMBEM EDHE KETE MBREMJE

Pablo Neruda

E humbem edhe kete mbremje
Askush nuk na pa te zene per dore,
kur muzgu i kalter binte mbi bote.

Nga dritarja une pash’
lodrimin e perendimit mbi kodrat e largta.

E pastaj, si nje monedhe,
nje copez dielli u perndez ne duart e mia.

Te kujtova ty me shpirtin e ndrydhur,
me ate trishtimin qe ti ke njohur tek une.

Ku ishe ti ne ate kohe?
Me c’njerez?
Cfare fjalesh u thoshe?
Oh, pse me ndodh keshtu: dashuria shperthen pernjeheresh,
kur jam I trishtuar dhe kur ti je larg?

Libri qe marr te lexoj mbremjeve, me ra nga duart,
dhe te kembet e mia, si nje qen I plagosur u rrotullua perendia.

Gjithnje, gjithnje sapo vjen mbremja ti iken,
Deri ku muzgu bredh duke tretur statujat.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:53

Po te me harroje

Dua qe ti te dish nje gje. Ti e di si eshte ēeshtja:
nese shikoj henen e kristalte,
degezen e kuqe te vjeshtes se avashte ne dritaren time,
nese prek prane zjarrit te imtin hi
apo trungun e rrullur te drurit,
gjithēka me shpie tek ti,
sikur gjithēka qe ekziston,
aromat, drita,metalet,
te ishin anije te vogla qe shkojne
drejt ishujve te tu qe me presin.
Sidoqofte, nese pak nga pak s’do me duash me,
s’do te t’dua me, pak nga pak.
Nese papritur me harron,
mos me kerko me,
se do te t’kem harruar.
Nese e konsideron te gjate e te ēmendur
eren e flamujve qe kalon permes jetes sime
dhe vendos t’me bragtisesh
ne bregun e zemres ku kam rrenjet,
mendo se ne ate dite, ne ate ore,
do ngrej lart krahet e mi
dhe rrenjet e mia do dalin
ne kerkim te tokave te reja.
Por nese ēdo dite, ēdo mbremje
ndjen qe per mua je shkruar me embelsi te pafundme,
nese ēdo dite ngjitet nje lule ne buzet e tua te me kerkoje,
ah e dashura ime, ah e imja,
ne mua gjithe ai zjarr perseritet,
ne mua asgje s’shuhet as nuk harron,
dashuria ime ushqehet me dahurine tende,
e dashur, e derisa ti te jetosh,
do rrije mes kraheve te tu pa dale nga te mite.

Pablo Neruda

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:53

Po kėrkoj qetėsi

Tani mė lini vetėm.
Mėsoni tė bėni pa mua.

Unė po mbyll sytė.

Dhe dua vetėm pesė gjėra,
Pesė rrėnjėt favorite.

E para ėshtė dashuria pafund.

E dyta ėshtė tė shoh vjeshtėn.
Unė s’mund tė jem nėse gjethet
Nuk fluturojnė dhe bien nė tokė.

I treti ėshtė dimri solemn,
Shiu qė e doja, pėrkėdheljet
E zjarrit nė dimrin e egėr.

Nė vend tė katėrt, vera
Rrumbullake sa njė shalqin.

Gjėja e pestė janė sytė e tu.
Matilda ime, e shtrenjtė,
Unė nuk dua tė fle pa sytė e tu,
Unė nuk dua tė jem nėse ti nuk shikon nė mua:
E jap pranverėn
Qė ti tė vazhdosh tė mė shikosh mua.

Kjo, miq ėshtė gjithė ē’dua.
Gati asgjė dhe pothuaj gjithēka.

Tani ju mund tė shkoni nėse dėshironi.

Unė jetova aq shumė sa njė ditė
Ju do tė mė harroni
Do tė mė fshihni nga dėrrasa e zezė:
Zemra ime shkoi pėrgjithmonė.

Por sepse po kėrkoj qetėsi
Mos mendoni se po shkoj tė vdes.
Pėrkundrazi:
Ndodh qė po shkoj tė jetoj.

Kėshtu do tė jetė vetėm brenda meje
Qė gruri do tė rritet,
Sė pari filizat ēajnė pėrmes
Tokėn tė shohin dritėn,
Se nėnė toka ėshtė e errėt:
Unė jam si njė pus nė ujrat e tė cilit
Nata lė yjet e saj
Qė tė shkojė e vetmuar pėrmes fushave.

Sepse jetova kaq shumė
Unė dua tė jetoj dhe aq mė shumė.

Kurrė nuk jam ndjerė kaq kumbues,
Kurrė nuk kam pasur kaq shumė puthje.

Tani, si gjithmonė, ėshtė shpejt.
Drita fluturon me bletėt e saj.

Mė lini vetėm me ditėn.
Kėrkoj lejė tė lind.

Pablo Neruda

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:53

Kush je ti, Kush je ?
Duke menduar, duke pleksur hije nė vetminė e thellė.
Edhe ti je larg, oh, mė larg se tė gjithė.
Duke menduar, duke ēliruar zogj, duke zhdukur imazhe,
duke varrosur drita.
Kėmbanore mjegullash, kaq tė largėta, atje nė lartėsi !
Duke mbytur rėnkime, duke thėrmuar shpresa tė errėta,
mullis i heshtur,
Nata bie si kafshatė nė kėmbėt e tua,
larg nga qyteti.
Prania jote mė ėshtė e huaj, kureshtare si njė objekt.
Mendoj, ec gjatė, jeta ime para teje.
Jeta ime para tė gjithėve, jeta ime e ashpėr.
Britma pėrballė detit, mes guriēkave,
qė vrapon e lirė, e marrė nėpėr avullin e detit.
Tėrbimi i trishtė, bitma, vetmia e detit.
Bleronjėse, e ashpėr, nderė drejt qiellit.
Ti, ēfarė ishe aty, ē’pėrthyerje, ē’purtekė
tė asaj freskoreje tė pamatė?
Ishe larg si tani.
Zjarr nė pyll !
Pėrvėlon nė kryqe kaltėroshe.
Pėrvėlon, zhurit, pėrflak, pėrshkėndit nė pemė drite.
Lėshohet, brambullit.
Zjarr, Zjarr.
E shpirti im i plagosur vallėzon prej bujashkave tė zjarrta.
Kush thėrret?
Ē’qetėsi e populluar jehonash.?
Ēast i mallit, ēast i gėzimit, ēast i vetmisė,
ēast imi mes tė gjithave!
Guackė nė tė cilėn era kalon duke kėnduar.
Kaq pasion vaji mbėrthyer pas trupit tim.
Tronditje e tė gjitha rrėnjėve,
Sulm i tė gjitha dallgėve !
Endej, i gėzuar, i trishtuar, i pambarim, shpirti im.
Duke menduar, duke varrosur dritėn nė vetminė e thellė.
Kush je ti, kush je?

Pablo Neruda

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:53

Mund tė shkruaj

Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.

Tė shkruaj, pėr shėmbull:”Nata ėshtė yjėsuar,
Dhe drithėruesit, tė kaltrit yje, atje larg.”

Era e natės sillet nė qiell dhe kėndon.

Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
E doja, dhe ajo mė donte nganjėherė gjithashtu.

Nė netė si kjo e kisha ndėr krahėt e mia.
E puthja aq shumė herė nėn qiellin e pafund.

Ajo mė donte, dhe unė e doja nganjėherė gjithashtu.
E si tė mos doja tė tillė sy tė mėdhenj tėrheqės.

Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
Duke menduar qė nuk e kam. Duke ndjerė qė e humba.

Tė dėgjoj natėn e pamasė, mė e pamasė pa tė.
Vargjet bien mbi shpirtin si mbi barin vesa.

Po ē’rėndėsi ka kur dashuria ime nuk mund ta ruante
Nata ėshtė yjėsuar dhe ajo nuk ėshtė me mua.

Kjo ėshtė e gjitha. Sė largu dikush kėndon. Atje larg..
Shpirti im nuk ndjehet mirė se e humbi atė.

Si tė jenė duke kėrkuar sytė e mi vėshtrojnė pėr tė.
Zemra ime vėshtron, por ajo nuk ėshtė me mua.

E njėjta natė qė zbardhėllon tė njėjtat pemė
Ne vetė, ata tė atėhershmit, nuk jemi tė njėjtėt.

Mė nuk e dua, ėshtė e qartė, por sa shumė e doja
Zėri im vėshtron pėr erėn qė tė takojė veshin e saj.

E tjetrit. Do jetė e tjetrit. Si para puthjeve tė mia.
Zėri i saj, trupi i saj i tejdukshėm. Sytė e saj tė paskaj.

Unė nuk e dua, ėshtė e qartė, por mbase e dua.
Ėshtė kaq e shkurtėr dashuria, dhe kaq i madh harrimi.

Sepse nė netė si kjo e mbaja atė mes krahėve,
Shpirti im ndjehet keq qė e ka humbur.

Megjithėse kjo ėshtė dhimbja e fundit qė ajo me shkaktoi,
Dhe kėto janė vargjet e fundit qė unė ja shkruaj

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:54

ME FALNI QE SYTE E MI NDRITEN...


Me falni qe syte e mi ndriten
me ngjyre mat te oqeanit
qe ne hapesiren time
nuk ka as liman,as brigje
e as fund.
perhere e njetrajtshme ka qene kenga ime
dhe fjala - si nje zogth muzgu-
si shpesurine neper gure,
qe s'arrin ngushellimin
e planetit te ftohte,perjetesisht te virgjer.
Me falni per vazhdimesine e panderprere
te ujit,gurit e shkumes per kotesine
e baticave,-ketu eshte vetmia ime,-
ku kripa ngacmon muret
e qenies sime misterioze,ku une
jam vetem nje grimcez
e Gjithesise,
e Largesise se vazhdueshme,
qe kembanat kumbuese e therrmojne dhe e shumojne
ne aq dallge-
grimces e Qetesise,leshteriket e se ciles
lehtas e nderlikojne
kengen time qe fundoset.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:54

Te kujtoj sic ishe


Me kujtohesh ti ne vjeshten e fundit.
Me bereten bojehiri e zemren ne paqe.
Ne syte e tu haheshin dritat e muzgut.
Dhe gjethet binin ne ujin e shpirtit tend.

Ne krahet e mi si nje kulper u ngjite,
gjethet merrnin zerin tend te ngadalte.
Flake habie ku etja ime digjej.
Jasemin I dashur, - mbi shpirtin tim, - i kalter.

Syte e tu vetuan e udhen hapi vjeshta:
bereta gri, zeri si i zogjve, zemra jote shtepia
ku hyjne deshirat e mi ate shenjta
dhe puthjet e gezuara bien si shkendija.

Qielli deri te nje anije. Fushe deri te nje koder:
te kujtoj si nje drite, si tym, si pellg pa brenge.
Thelle syve te tu digjeshin muzgjet
dhe gjethet vjeshtore lekundeshin ne shpirtin tend.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:54

E TĖRĖ JE PREJ SHKUMBE

E tėrė je prej shkumbe tė brishtė e tė lehtė,
bredhin nė ty puthjet, t'ujisin ditėt.
Lėvizja ime, droja ime, varen nga shikimi yt.
Je kupė e jehut dhe yjeve tė harruar.

Jam i lodhur: t'gjithė gjethėt bien, vdesin.
Bien zogjtė e vdesin. Bien jetat e vdesin.
Jam i lodhur, i lodhur. Eja mė trimėro, mė flatro.
O, iluzioni im i shkretė, kurorė e djegur!
Bie frika e vdes. Bie dėshira e vdes.
Bien e vdesin flakadatė natėn pa kufij.

Vatėr e shkėlqimit, pėllumbeshė nga mellė e kaltėr,
m'cliro nga kjo natė qė ndjek dhe shkatėrron

M'fundos n'cerdhen tėnde t'ledhatimit
ku mendtė mė merren e m'shkojnė vėrdallė.
Mė trimėro, mos mė lėsho.
Magjia nė hijen e syve tė tu t'lulėzuar,
rrėnjėt, fitoret, kėrcimet ndėr ethe.

Mė duaj, mė duaj, mė duaj!
Po tė thėras kokėlartė: Mė duaj!
Po e kėpus zėrin duke tė ftuar e po tė bėj
rėnditjen e zjarrit nė natėn shtatzėne
me langoj dhe me yje.
Po e kėpus zėrin tim e po bėrtas:

Grua mė duaj, mė trimėro!
Po digjet n'erė zėri im qė bie e vdes.
Jam i lodhur, i lodhur. Ik. Largohu. Shuaju.
Mos ma zė rob me duar kokėn time shterpė.
Le tė mė kryqėzohen n'ballė kamxhikėt e akullit.
Le tė ma rrahinstuhitė e oqeanit shqetėsimin tim.

Ik. Largohu. Shuaju. Shpirti im kėrkon tė jetė i vetmuar.
Duhet tė pėlcasė tė marė tartėpjetėn,
tė derdhet, vetveten ta infektojė,
tė jetė i hapur pėr vėshtrimet e vajit,
tė digjet nė shtrėngatėn e zemėrimit,
kokėlartė nėn zogj e brigje,
qė tė shkatėrrohet, veten ta crrėnjosė,
i lėshuar dhe i vetmi si fanar i tmerrit.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:54

Motiv dashurie

Te dua ty,e imja '' te dua''
e vetme si kenga kur jam i pire.
Te dua ty,o ajri im i dehur,
rrushi im nga vreshtat e gjelber,
vera ime- vesi im i embel-
o dashuri,pije e deshperuar.
Te prek pak me buze dhe dehem.
Ti je,edhe plloske edhe kazan qe shtyp
ti – kupe e fatit tim marramendes.

Te dashuroj te gjithen,keshtu si je
E bredh per tek ti me dhuraten time
te bere keq – melodi e vjeter
qe s'ka as fillim as fund.

Dhe une i bie bririt te ngjirur
tere diten e dites
te dua ty,o trompa ime
dritehijeza ime e vogel,
o bardhesi buzeqeshese,
shpirti im,gjella dhe luga,
kripe e javeve te merzitura,

o gruaja ime,-
hene ne mes te dritares se hapur

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:54

E shemtuara ime,je si geshtenje

E shemtuara ime,je si si geshtenje flokeprishur,
e bukura ime,e bukur je si era,
e shemtuara ime,me gojen tende mund te besh dy,
e bukura ime,te fresketa jane puthjet e tua.
E shemtuara ime,ku jane fshehur gjinjte e tu?
Jane te vogelza si dy kupa drithi.
Do te me pelqente te shoh dy heneza mbi gjoks:
kulla madheshtore te sovranitetit tend.
E shemtuara ime,deti nuk i ka thonjt' e tu ne bitegat e veta,
e bukura,lule me lule,yll me yll,
vale per vale,kam numeruar trupin tend:
e shemtuara ime,te dua per mesin tend te arte,
e bukura ime te dashuroj per nje rrudhe te ballit,
dashuri,te dashuroj sepse e kthjellet dhe e erret je...

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    17.04.11 21:55

UJĖ SEKSUAL

Duke rrjedhur me pika tė mėdha tė vetmuara
me pika si dhėmbė
me pika tė trasha marmalate dhe gjaku
duke rrjedhur me pika tė trasha
uji bie
si njė shpatė pikash
si njė lumė qelqi gėrryes
bie duke brejtur
duke goditur boshtin e simetrisė, duke ngritur prerjet e
shpirtit
duke thyer gjėrat e braktisura, duke ēarė errėsirėn

Ėshtė vetėm njė fllad, mė i lagėsht se lotėt
njė lėng, njė djersė, njė vaj pa emės
njė lėvizje e gjallė
bėhet, zgjerohet
me pika tė mėdha, tė ngadalta
uji bie
drejt detit, drejt oqeanit tė tharė
drejt dallgėve pa ujė

Shoh verėn e pafund dhe njė grahmė qė del nga shpella,
tė korrurat, gjinkallat
shtėpi, vajza qė flenė
me dorėn tek zemra
qė ėndėrrojnė banditėt, zjarret

Shoh anijet
shoh pemėt e palcės
tė ngritura si maēokė tė tėrbuar
shoh gjak, kama dhe ēorape grash
flokė burrash
shoh shtratin, shoh korridorin ku klith njė virgjėreshė
shoh ēarēafė, organe dhe hotele

Shoh ėndrrat e fshehta
pranoj ditėt qė vinė
origjinėn, kujtimet gjithashtu
Si njė qepallė egėrsirash e shqyer
shikoj

Dhe befas vjen ky tingull
njė zhurmė e kuqe kockash
njė ēiftėzim mishi
dhe kėmbė tė verdha qė bashkohen si kallėza

Dėgjoj midis shpėrthimit tė puthjeve
Nga frymėmarrjet dhe gulēet tronditur dėgjoj
Jam duke parė, duke dėgjuar
me gjysmėn e shpirtit mbi det, me gjysmėn e shpirtit
mbi tokė
dhe me dy gjysmat e shpirtit botėn shikoj
Dhe ndonėse mbyll sytė, zemrėn plotėsisht e mbuloj
shikoj ujin e shurdhėt tek bie
me pika tė mėdha tė mėdha tė shurdhėta

Ėshtė si uragan xhelatine
si njė ujėvarė sperme dhe meduzash
Shikoj njė ylber tė turbullt qė vrapon
Shikoj ujėrat e tij tek kalojnė pėrmes kockash

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kenga e Deshperuar! - Neruda.    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kenga e Deshperuar! - Neruda.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com