Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 10 poezitė mė tė famshme !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 21:59

Pėrkthyer nga Aleko Ballauri

1. Edgar
Allan Poe

KORBI


Njė mesnatė i trishtuar, po mendoja
I drobitur i dėrrmuar
Dhe qėndroja mbi njė vėllim tė harruar,
Me kokėn mbi tė.
Njė trokitje kam dėgjuar, njė goditje shumė
Tė lehtė.
Qė ishte gati nė tė shuar te dera, pėrmbi tė.
Ndonjė vizitor troket te dera, po mendoja
Pėr kėtė
Kjo do tė jetė, asgjė mė.
Ah e kujtoj mirė, atė natė dhjetori krejt tė nxirė.
Thėngjijtė duke u shuar, hijen linin dhe terr
sillnin nė ēdo orė.
Isha nė ankth tė vinte dita, mė kot gjithė natėn
Prita.
Qė librat tė qetonin plagėn pėr tė dashurėn
Lenorė
Vajzėn rrezezjarrtė qė nė qiell quhet Lenorė
Po nė tokėn tonė, pa emėr pėrgjithmonė.
Perdet e purpurta, tė lehta, prej mėndafshi,
me fėshfėrimė,
Po me futnin drithėrimė qė s'e kisha ndjerė
kurrė, si atė.
Kur zemra dridhej krejt, qė tė ishte mė e qetė,
i thoja se njė mysafir, kėrkon tė vijė tek unė,
tashmė.
Ndonjė vizitor pa shpresė, kėrkon tė hyjė
tek unė tashmė.
Kjo do tė jetė, asgjė mė!

Ndėrkohė mora zemėr, tė mos prisja asgjė
tjetėr.
Dhe i thashė: "Zot a zonjė s'e dėgjova atė
zhurmė.
Atė trokitje aq tė lehtė, po dremisja krejt i
qetė.
Kėrkoj tė falur, qė nė fillim asgjė s'dėgjova
unė"
Pas kėsaj i tronditur, i habitur, derėn hapa unė.
Errėsirė, asgjė mė shumė!
Po vėshtroja i hutuar, nėpėr drithma i tmerruar.
Po dyshoja, ėndėrroja, ē'tė ishte ajo zhurmė.
Shihja ėndrra qė askush s'i kishte parė, nė
qetėsinė e heshtur nga ē'do anė.
Veē njė tingull kisha ndjerė, qė e thoja si nė
gjumė,
Dėgjoja Lenorė, si jehonė-zhurmė, qė e
pėshpėrisja i pėrgjumė.
Vetėm kaq, asgjė mė shumė!
U ktheva nė dhomė, me shpirt tė pėrvėluar,
i hutuar
I shqetėsuar, befas trokitje mė tė fortė dėgjoj
unė.
Nė dritaren mbyllur mirė, po troket ky
fatnxirė,
Do vėshtroj, qė tė gjej kush e solli kėtė
zhurmė,
Ta zgjidh kėtė mister, tė qetėsohem nga
kjo zhurmė.
Ėshtė era, asgjė mė shumė!
Dhe s'e zgjata, dritaren e hapa, me flatra plot
me pende,
Hyn njė korb si i shenjtė, hijerėndė pa thėnė
asgjė,
Pa qėndruar, si njė zot a zonjė, i lashtė si
atėherė,
Mbi njė bust Palade pėrmbi derė, pa bėre gjė.
Ulet nė tė, pa njė zhurmė, pa kėrkuar tjetėr gjė.
Vetėm ulet, asgjė mė!
Ky korb plot shkėlqim, solli gaz nė tmerrin
tim,
Nga kjo pamje kaq krenare qė e mban
korbi me zor,
"E shoh qė tė kanė qethur, po nuk je zog
i trembur,
Pa ma thuaj korb i zi, emrin tėnd mbretėror
Nė brigjet e nxira tė Plutonit, ku je zot
mbretėror. "
Kėrret korbi "Nevermore"
Mbeta krejt i habitur kur dėgjoj tė ketė
thėrritur,
Korbi fjalė qė dridhen brenda nė kraharor.
Askush nuk mendon tė dėgjojė zog tė zi, qė
flet si njeri
Dhe kėrret pa pushuar, i tmerruar mbi bustin
skulpturor,
Me zė kėngėtor, pėrmbi bustin skulpturor.
S'e ka emrin "Nevermore"
Ky korb kaq krenar qė rri vetmitar, vetėm thotė,
Ato fjalė, qė i solli nėpėr botė, nė acarin dimėror.
Ato vetėm ka nė shpirt, vetėm ato pėshpėrit.
Po do tė ikė nė agim, tė mė lėrė tė pashpresė,
nė terror.
Si tė tjerė do tė shkojė, qė tė mbetem nė terror.
Kėrret korbi "Nevermore"
Tashmė i trembur nėpėr natė, qė qetėsia u
prish prapė
S'ka dyshim me vete thashė, qė ky korb
pa humor.
Kėto fjale vetėm di, kėtė refren kaq tė zi.
Ndonjė zotėri i shkretė, ia ka thėnė atė prorė,
Dhe tani, mbushur me melankoli, korbi thotė
prorė.
Vetėm "Never, nevermore"
Ai vazhdonte atė avaz, dhe nė fytyre mė sillte gaz.
Njė kolltuk qė ngjallte shumė kujtime, nė kėtė orė.
E ēova para derės sime, i zhytur nė ėndėrrime.
Kėrkoja tė mėsoja, ē'do tė thotė ky korb-horr.
Ogurzi, i drobitur, i vrenjtur, faqezi,
ky korb-horr.
Me kėrrkėrimėn "Nevermore".
E vėshtroja si i ngrirė, i zhytur nė mendime,
Korbi me sy prej vetėtime, nė dritėn e pėrkorė.
Po e digjte zemrėn time, mbi mbulesėn kadife,
Qė njė llambė e ndrinte atė atje me ndriēim
shkėlqimor,
Nė ngjyrėn vjollcė thosha: ajo nė ndriēimin shkėlqimor
S'do tė ulet "Nevermore"
Papritmas kisha ndjerė, njė arome, njė si erė,
Qė njė engjėll e kish sjelle me temjanin mbretėror.
Me tingėllima, po pa u dėgjuar, mbi qilimin
pushmbuluar.
Fatkeq, zoti nepenthė tė ka sjellė dhe lėng qiellor,
Lenorėn tė harrosh, pra pije tashmė lėngun qiellor!
Kėrret korbi "Nevermore"
Profet thirra shpirtnxirė, zog a djall i pamėshirė,
Po profet je, ndonėse tashmė ke nur djallėzor.
Je i trishtė, po i patrembur, ke ardhur ti tani,
Nė kėto brigje me vetmi dhe magji, nė shpirtin e gjorė,
Ne Galad a ka balsam tė qetojė zemrėn e gjorė.
Kėrret korbi "Nevermore"
Profet thirra shpirtnxirė, zog a djall i pamėshirė,
Po profet je, ndonėse tashmė ke nur djallėzor.
Pėr kėtė qiell dhe pėr kėtė zot, qė tė dy
i falemi sot,
Thuaji shpirtit a do tė gjejė kur tė shkojė
nė qiellin engjėllor,
Vajzėn rrezezjarrtė qė quhet Lenorė nė qiellin
engjėllor.
Kerret korbi "Nevermore"
Le tė jetė kjo tingėllimė pėr ndarjen tonė,
thirra nėpėr dhomė.
Shko pėrsėri, te Plutoni sterrė i zi, nėpėr terrin
shkėmbor.
Pendė ti mos lėr asnjė, mos mė mashtro mė.
Lėre bustin ti tani, tė jem nė vetmi,
ti korb - horr,
Hiqe sqepin nga zemra ime, hiqe formėn
e mallkuar o zog - horr!
Kėrret korbi "Nevermore"
Dhe mbi bust qėndron pėrherė, pa lėvizur
korbi sterrė.
Mbi Paladėn ngjyrėzbehtė, me vėshtrimin
tmerr - terror,
Qėndron i hutuar, me sy tė pėrvėluar, duke ėndėrruar.
Dhe drita qė mbi tė bie, lėshon poshtė njė si hije, me valėzim drithmor.
Dhe shpirti qė mė mori theror, nė valėzimin drithmor,
S 'do te ngrihet - nevermore.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 21:59

2. Sergej Esenin

Njeriu i zi


O mik, i dashur mik!
I sėmurė tashmė lėngoj!
Nuk di, kjo dhimbje nga vjen,
Era kudo fishkėllen.
Mbi fushėn e zbrazėt gjėmon!
Si lėndinat bari nė shator,
Trurin alkooli pushton!
Veshėt nė kokė mė tunden,
Si krahė zogu nė fluturim
Koka nga qafa kėrkon tė shkėputet.
Tė rrijė mė, s'ka durim.
Njeri i zi!
Njeri i zi!
Njeri i zi!
Nė shtrat je ulur tani
Njeri i zi!
Dhe gjumi s'mė vjen nė sy.
Njeriu i zi!
Sjell njė libėr - ēudi
Dhe ulet tek unė, aty
Si mbi njė murg tė ngrirė
Lexon dhe psherėtin
Pėr njė rrugaē qė s'ka nder
Dhe mall nė shpirt tė sjell
Njeri i zi!
Njeri i zi!
Dėgjo, dėgjo!
Mė thotė ai.
Nga libri mėso
Planet e ėndrrat, qė ky njeri
Pati aty!
Ku sharlatanė ka plot,
Nė atė vend-neveri.
Por dėbora nė kėtė vend tė zi,
Nė dhjetor shtrihet, plot bardhėsi.
Dhe tufanet qė fryjnė,
Sjellin gaz-lumturi
Horr i poshtėr, ish ky njeri,
Po prapė, lezet kishte plot.
Nga soji mė i mirė qė ka kjo botė.
Ishte i hijshėm,
Madje dhe poet
Mė i fuqishėm se
Njerėzit e tjerė.
Njė farė gruaje
Mbi dyzet vjet
E quante tė ndyrė. Po,
E kish miken e vet.
Njeriu i shkathėt
Ėshtė i lumtur,
Thotė ai.
Po kush e di,
Ai qė nuk ka shkathtėsi
Nuk ndjen lumturi.
Nėse guxim do tė kesh
Gazin e jetės, patjetėr do tė gjesh.
Nė shi dhe furtunė,
Nė dallgėt e jetės
Kur halle ke shumė
Qesh...dhe patjetėr,
Gėzimi vjen prapė
Ky ėshtė arti mė i lartė.
Njeri i zi!
Qėndro tani!
Ti s'ke mėsuar vėrtet
S'je zhytės qė futesh nė det.
Ē'mė duhet mua tė di,
Pėr njė skandaloz poet,
Tė lutem ik dhe shko
Njė tjetri ia thuaj kėto!
Njeri i zi!
Vėshtron me neveri.
Sytė tashmė ia mbulon
Njė vrer qė jeshilon
Sikur do tė mė thotė
Qė jam horr dhe kusar.
Qė vetė vjedh nė kėtė botė.
Pa turp, ē'ka tjetri ia marr.
O mik i dashur mik,
I sėmurė tashmė lėngoj,
Nuk e di kjo dhimbje nga vjen,
Era kudo fishkėllen,
Mbi fushėn e zbrazėt gjėmon.
Si lėndinat, bari nė shtator,
Trurin, alkooli pushton.
Nata krejt e acartė
Udhėkryqi i heshtur qėndron,
Dhe unė i vetėm n'dritare
As shok, as mik nuk kėrkoj.
Stepa krejt e mbuluar,
Me pluhur tė butė, gėlqere,
Drurėt nė kopsht kanė qėndruar
Tė heshtur, si kurrė ndonjėherė.
Tutje-tėhu dėgjohet,
Njė zog i orėve tė liga
Dhe drurėt - kalorės marrin,
Trokthin e ēmendur, nga frika.
Po ja, duket njeriu i zi,
Ulet nė kolltuk pėrsėri,
Cilindrin nga koka e heq,
Kostumin me forcė zbėrthen.
Dėgjo! Dėgjo!
Po gėrhet ai.
Mė afėr mė vjen
Tė mė shohė mė mirė
Dhe vazhdon:
Nuk kam parė njeri, mė tė poshtėr se ti
Qė pa gjė pa shkak
Tė rrijė nė gjumė, ēdo natė.
Ndoshta i gabuam jam!
Shih si duket lart hėna.
Pra lėri o mik, kėto gjėma
Lėri proēkat mėnjanė.
Ndoshta tashmė ajo vjen.
Me shalat tamam si kėrcu.
Dhe ti fillon e lexon
Vjershat qė shkruan kėtu.
Ah! Sa i dua poetėt!
Kėdo ata e zbavitin.
Sa herė takohen me njerėzit,
Avazet e tyre nisin.
Njė vajze fytyrėn me prenka
Poeti me flokė tė lėshuar
I flet pėr botė tė tjera
Pėr epshin qė s'ka tė mbaruar.
Nuk e di, aspak s'e kujtoj
Atje diku nė njė fashat
Jetonte njė djalė nė kalugė
Apo ndoshta, ish nė Rjazan.
Tashmė akoma s'e di...
I kishe sytė e kaltėr.
Dhe flokėt tė verdhė flori.
U rrit,
I hijshėm,
Madje dhe poet,
Mė i fuqishėm
Se njerėzit e tjerė.
Njė farė gruaje
Mbi dyzet vjet,
E quante tė ndyrė. Po,
E kish miken e vet.
Njeri i zi!
O mik i ndyrė
Fama jote tani
Kudo ka hyrė
Kėtė famė e ke ti,
Njeri i zi!
Me tėrbim i sulem,
Me bastun e qėlloj
Nė fytyrėn e poshtėr
Dhe krejt e dėrrmoj.
Hėna tashmė ka vdekur
Nė dritare zbardh agimi
Ah! Moj natė,
Natė e tmerrshme trishtimi!
Me cilindrin nė kokė qėndroj,
Askush nuk ėshtė me mua
I vetėm jam
Para pasqyrės, qė kam copėtuar.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:00

3.
Henri Longfellow

Rinia ime e humbur


Shpesh kujtoj njė qytet tė bukur,
Qė ndodhet te bregu nė det
Shpesh atje nė ėndrra pėrkundur,
Nė rrugėt e dashura nė qytet
Mė kujtohet rinia dhe gėzimet e saj,
Njė kėngė e Leplendit kėnduar me zjarr.
Ajo mė thotė prapė, pėrherė:
"Dėshira e fėminisė, ikėn si erė,
Kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Hijet e pemėve para syve mė rrinė
Duket sikur ngadovezullojnė
Dallgėt dėgjoj, nė detin - oshėtimė,
Ishujt Hesperajde qė mė thonė
Pėr ėndrrat e bukura qė ndrijnė si ar.
Ajo kėngė e vjetėr mė djeg si zjarr.
Ajo drithma mė fut kudo, pėrherė:
"Dėshira e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Kujtoj sorkadhe dhe zogj tė harbuar,
Dallgė deti qė sjellin gėzim.
Detarė spanjollė mustaqembuluar,
Bukurinė e anijes qė ėshtė nė lundrim.
Magjinė e detit me ngjyra si ar, Magjinė e kėngėsplot afsh e zjarr
Atė kėngė e kujtoj pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
I kujtoj dallgėt qė sulen nė det,
Fortesėn mbi kodėr qė rri mėnjanė.
Krisma gimi qė rrahin nė breg,
Qė mbushin hapėsirėn nė ēdo anė.
Mbrėmjet e bukura me ngjyra si ar,
Melodinė e kėngės kur merrte zjarr
Ajo dhe tashmė mė rrėnqeth pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Kujtoj gjithmonė betejat ditė e natė,
Gjėmime lufte si dallgė - tėrmet.
Kapitenė tė vdekur, luftėtarė pa jetė.
Nė varret qė shohin vetėm det.
Tashmė valė ka nė ēdo an'
Dhe ajo kėngė vajtimi thėnė me zjarr
Me drithma mė thotė pėrherė:
""Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Era rreh mbi kupola gjethesh tė blerta,
Hije tė zymta ka nė Pyllin e Drerėve
Miqėsi tė lashta dhe dashuri tė vjetra,
Njė kėngė sabati qė shkon drejt qiejve.
Qė kėndohej me mall nė ato an'
Mė kujton vargje me push dhe me zjarr.
Melodia e tyre mė ndjek pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Kujtoj shkėlqime dhe trishtime qė vijnė,
Nė mendimet e fėmijėve tanė nė shkollė
Heshtjen dhe kėngėt qė nė zemėr rrinė
Dhe profecitė qė mbushin shpirtin tonė
Ato janė kujtime qė shtrihen pa cak
Qė ajo kėngė m'i sjell prapė me zjarr.
Ajo kėngė qė tė shqetėson pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".

Pėr shumė gjėra nuk mund tė flas,
Shumė ėndrra mbetėn pa jetė..
Shumė mendime zemrėn e bėjnė tė plasė
Dhe fytyra merr ngjyrė tė zbehtė.
Para syve mjegull ka nė ēdo an'
Dhe fjalėt fatale tė asaj kėnge zjarr
Shpirtin ma zgjojnė pėr herė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Tashmė vetėm hije qė ngjallin habi,
Shoh nė qytetin tim tė vjetėr
Po nė ajėr ka shumė dashuri,
Dhe hijet e tij mė futen nė ēdo zemėr.
Drurė tė dashur shoh nė ēdo an'
Duket se kėndojnė atė kėngė zjarr.
Dhe zemrės i pėshpėrit pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".
Pylli i Drerėve ka shumė hijeshi,
Po gėzimi atje si dhimbje tė ngjan
Zemra ime nė ato vende rri,
Mes ėndrrash dhe endjesh qė nuk janė!
Rininė e humbur gjej nė ato an'
Dhe kėnga e bukur me magji dhe zjarr
Mes degėsh dhe fletėsh pėrsėrit pėrherė:
"Dėshirat e fėminisė, ikėn si erė,
kujtimet e rinisė, nė shpirt janė thellė".

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:00

4. Sharl
Bodler

Albatrosi


Shpesh pėr zbavitje, detarėt nė lundrim,
Marrin albatrosė, ca zogj tė mėdhenj deti
Qė ndjekin anijen me pėrtim nė rrugėtim
Kur kjo rrėshqet mbi zgavra tmerri.
Sapo mbi dėrrasa, ata i lėshojnė,
Kėta mbretėr tė hapėsirės sė kaltėr
Ulin me dhimbje flatrat qė bardhojnė,
Si lopata lundrimi nė rėrėn e lagėsht.
Ky udhėtar me krahė bėhet i plogėt
Shformohet dhe shėmtohet, s'ka mė bukuri,
Dikush i prek me llullė sqepin e dobėt,
Tjetri e pėrtall, ēalon pėrbri tij.
Poeti ngjason, me kėtė princ kaltėrsish,
Qė sfidon shigjetarin, pėrqesh stuhinė
Po kur nė tokė ai ulet sėrish
Krahėt gjigandė si pengesa i rrinė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:00

5.
Edgar Allen Poe

Anabel Li


Shumė vite kanė kaluar,
Nė njė mbretėri tė bukur plot magji.
Afėr detit jetonte njė vajzė e dashuruar
Me emrin e shtrenjtė, Anabel Li.
Jetonte ajo vetėm duke menduar,
Tė mė deshte dhe t'i shfaqja dashuri.
Ishte e freskėt, e brishtė, e dashur,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dhe unė isha i ri
Dashuria jonė, kalonte ēdo dashuri.
Sa e desha vajzėn time Anabel Li!
Engjėjt qė rrinin nė qiellin e kaltėr,
Na shihnin tė vrenjtur me zili.
Kaluan vite, ata qė na kishin zili,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dėrguan njė tė zezė stuhi,
Qė e ngriu, vajzėn time, Anabel li.
U sulėn engjėjt dhe zbritėn nė tokė,
E morėn atė nga kjo jetė.
E varrosėn, mė mbytėn nė lotė,
Nė kėtė vend afėr nė det.
Engjėjt qė nuk janė krejt tė lumtur,
Na shihnin me smirė ne tė dy
Oh! Kjo ishte arsyeja (ēdokush e di)
Qė nė kėtė mbretėri plot magji
Afėr detit, tufani erdhi pėr ta shkulur
Pėr ta vrarė, vajzėn e bukur, Anabel Li.
Dashuria jonė, qe mė e fortė se ēdo dashuri,
Qė kanė ata qė janė mbi ne
Qė janė mtė ditur se ē'jemi ne. Prandaj dhe engjėlli qė nė qiell rri,
Dhe djalli qė vėshtron me zili,
Shpirtin tim nuk e shkulin dot krejt
Nga e bukura ime, Anabel Li.
Hėna kur del, mė mbush me ėndrra
Pėr engjėllin e bukur Anabel Li
Kur yjet janė nė qiell mė rreh zemra,
Ata flasin, pėr vajzėn time, Anabel li.
Kur valėt pėrplasen me furi, unė rri aty,
Mendoj pėr atė bukuri
Qė e desha me aq dashuri.
Pėr nusen time, tė varrosur te bregu nė det,
Nė varrin qė dallgėt e rrahin pėrjetė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:00

6.Jorgo Seferis

Gjendja shpirtėrore e njė dite


Gjendja shpirtėrore e njė dite, qė pėrjetuam
Dhjetė vite mė parė nė njė vend tė huaj
Shpirti i shpenguar, i njė ēasti tė lashtė qė
Flatrat hapi dhe iku si njė engjėll i Zotit,
Zėri i njė gruaje tė harruar, me shumė
Shqetėsim dhe mundim,
Njė fund pa ngushėllim, janė sfondi
i mermertė qė solli, dikur shtatori
Shtėpi tė reja klinikash me pluhur sėmundjesh
Ekstantemike dritare nė dyqane arkivolesh.
A mund ta kuptojė dikush, vuajtjen shpirtėrore
Tė njė farmacisti nė shėrbimin e natės?
Dhoma rrėmujė, kuadratet e dritareve,
Dyert tė hapura si varre, si gojė egėrsirash.
Njė burrė i lodhur nxjerr letrat e bixhozit
Me yjet bisedon, vėshtron dhe kėrkon.
Shqetėsohet: nėse te dera tė trokasin, kush do ta
Hapė atė? Nėse hap njė libėr kė do tė kėrkojė
Nė tė? Nėse hap shpirtin, kush do ta njohė?
Hallka tė njė zinxhiri.
Ku ėshtė dashuria, qė me njė tė goditur e
Ndan kohėn me dysh dhe e saldon prapė?
Fjalė vetėm dhe gjeste. Njė monolog monoton
Para pasqyrės, poshtė njė rrudhe qėndron.
Si njė pikė bojė shkrimi mbi shami, pėrpihet
Mėrzia dhe rri.
Tė gjithė nė kėtė anije kanė vdekur, po ajo
Ecėn nė rrugėn qė filloi, kur nga porti u nis.
Si janė rritur thonjtė e kapitenit... dhe oficeri
Qė tre dashnore ka nė ēdo port i praruar...
Deti dallgėzon ngadalė, valėt dhe direkėt
Mbushen me krenari, dita bėhet mė e butė.
Befas shkėlqejnė tre delfinė nė tė zi, njė
Sirenė deti buzėqesh, njė detar i harruar shtyn anijen mėnjanė, duke e lėvizur nė ēdo anė.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:00

7.Alfred Tenisėn

Vajza e mullxhiut


Vajz' e vogėl e mullxhiut
Rritet, rritet si burbuqe
Mė zu meraku, mua tė ziun
Pėr buzėt e saj tė kuqe.
Tė isha vėth nė vesh tė saj
T'i prekja qafėn me mall!
Tė ishabrez, te beli i bukur,
Te beli qė s'mė la tė qetė
Te zemr'e saj nė qoshe srukur.
Tė ndieja rrahjet plot me jetė.
Nė ēaste gazi e vajtme
Ta mbaja fort, nė dorėn time.
Sigjerdan te gjoksi i ri,
Do desha tė qėndroja
Ditė e natė tė dėgjoja
Si psherėtin, e qesh ai
Dhe pastaj, ta pushtoja
Pa pushuar nė krahėt e mi.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:01

8.Mihai Eminesku

Gjer tek ylli


Nga ylli, rruga gjer tek ne,
Ėshtė e gjatė dhe s'mbaron
Qė drita tė vijė pėrmbi dhe
Me mijėra vite do tė shkojnė.
Ndoshta ylli s'ėshtė mė,
U shua nė botėn errėsirė
Po drit' e tij ecėn gjithnjė
Tashmė tek ne ka arrirė.
Nga kandili i tij i shuar,
Ndriēimi endet nėpėr botė
Ylli shumė pat jetuar,
Por kur vdiq, erdhi nė tokė.
Kur dashuria ikėn e s'vjen
E mbulon hija e trishtimit
Kujtimi i saj prapė na gjen,
Siē na gjen vala e ndriēimit.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:01

9.Xhelaledin Rumi

Kur dashuria ėshtė grackė


Kur nė grackė ėshtė kapur dashuria,
Atė qė syri vėshtron, nuk ėshtė mėkat.
Tashmė ai nuk sheh, mė rrezet e tija,
Nga brenda flet, shpirti i ngratė.
Ai tashmė ėshtė dehur, me verė,
Qė e piu nga dashuria e vėrtetė.
Kur ishe e imja, nuk shkoje me tė tjerė,
Mė premtove, se kėshtu do tė jesh pėrjetė.
Dashuria ime, nuk ka pėr t'u zbehur
Dhe kur tė jem larg nė syrgjyn
Shkėlqimi tradhton, thėngjillin e fshehur
Dashuria tradhton shpirtin tim.
Vezullimi i syrit, kap dashurinė nė grackė,
Toka ku shkel bėhet si fron mbreti.
Sa herė qė ti do, do tė jemi bashkė
Jam skllavi yt, do kthehem nga kurbeti.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   17.04.11 22:01

10. Hajnrih Hajne

Helena


Mė je betuar, deri nė varr,
Me magjinė tėnde mė ke folur
Se do mė duash tėrė zjarr,
Po prapė mbetem i pangopur.
Gojėn, te fytyra ime e ver,
Fryma jonė s'ka tė sosur
Shpirtin tėnd, do ta pi krejt
Tė vdekshmit janė tė pangopur.

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 10 poezitė mė tė famshme !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
10 poezitė mė tė famshme !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog