Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

  Tė gjitha efektet kuruese tė mollės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Tė gjitha efektet kuruese tė mollės    17.04.11 22:23

Molla jo pa qėllim quhet “fruti i artė”. Ajo ka veti freskuese,
qetėsuese dhe zbutėse. Pėr shkak tė pėrbėrjeve tė pazėvendėsueshme qė
pėrmban, ndikon pozitivisht nė kurimin e shumė sėmundjeve.Molla pėrmban
sidomos natrium, hekur, fosfor, disa alkaloide, geraniol, acetaldehid,
paktin, sheqer, thartirė tė mollės, nė sasi tė vogla ka dhe vajra
eterikė, ndėrsa nga vitaminat dallohet vitamina A, B dhe C.Njė mollė e
ngrėnė nė mėngjes ndikon mirė nė pastrimin e dhėmbėve dhe eliminon
thartirėn e tepėrt nė gjak. Ėshtė mirė tė merret edhe njė mollė para
gjumit, pasi kjo normalizon jashtėqitjen. Molla preferohet edhe si mjet
shėrues pėr jashtėqitjet e shpeshtuara tė fėmijėve. Pėr kėto raste
preferohet molla e pjekur.Qė nė kohė tė lashta ajo ėshtė pėrdorur pėr
kurimin e sėmundjeve tė zorrėve. Pėr kėtė, merren 1.5 kg mollė dhe pasi
hiqen vetėm farat dhe pjesėt rreth tyre, ato shtypen dhe pėrgatitet njė
pure, e cila ndahet nė 8 pjesė tė barabarta dhe kėto pjesė konsumohen
brenda ditės. Nė kėtė rast mollėt duhet tė jenė plotėsisht tė pjekura.
Molla jep efekte pozitive nė stomak dhe nė lėvizjen e zorrėve. Acidet e
mollės pengojnė zhvillimin e baktereve nė zorrė.Molla jep ndikime
pozitive edhe nė sėmundjet e qarkullimit tė gjakut, sėmundjet e zemrės
dhe tė enėve tė gjakut. Pėr tė luftuar gripin, kollėn ngjirjen e zėrit,
pėrmbajtjen e lartė tė kolesterolit, priten tre kokrra mollė, valohen nė
njė litėr ujė dhe ky lėng pihet nga njė gotė pas ushqimit. Pėr tė
ndihmuar daljen e gurėve tė veshkave, merret njė gotė ēaji e mbushur me
lėkurė molle, zihet nė njė litėr ujė pėr 10 minuta dhe pastaj kullohet.
Ēdo mėngjes pihet nga njė gotė uji nga ky lėng , paksa i ngrohur. Kjo
ndihmon nė pakėsimin e dhembjeve dhe daljen e gurit. Njė kurė me mollė
kėshillohet nga mjekėt edhe nė mjekimin e sėmundjeve si reuma, sėmundjet
e mėlēisė, veshkave, fshikėzės sė urinės, hemorroideve (majasėllit) si
dhe pėr tė ndaluar pleqėrinė e parakohshme. Molla ėshtė e kėshillueshme
tė pėrdoret me shumicė, sidomos nga ata qė vuajnė nga ekzema, mbasi
ndihmon nė pastrimin e gjakut.

Astma
Nėse vuani nga
astma e kafazit tė kraharorit, duhet fėrkuar me uthull molle, e nėse
lėkura ėshtė e ndjeshme, uthullėn duhet ta zbutni me ujė. Me uthull
molle bėhet edhe avullimi i gjoksit te rastet e vėshtira tė ngufatjeve
astmatike. Fasha e lagur me uthull vendoset nė lėkurė, ndėrsa sipėr saj
vendoset njė fashė tjetėr e terur.

Pagjumėsia
Uthulla e
mollės e pėrzier me mjaltė dhe ujė tė nxehtė pihet si mjet qetėsues
kundėr pagjumėsisė. Nėse vuani nga dhimbja e kokės nė ballė, vendosni
fasha tė lagura me uthull molle dhe ujė: gjysmė gote ujė tė ftohtė, 1
lugė uthull molle dhe pak mjaltė. Fasha ndėrrohet kur nxehet. Kėto fasha
mund tė vihen edhe nė pjesėn e pasmė tė qafės. Pėr t’i pėrmbushur
nevojat ditore me minerale, ēdo ditė nga tre herė duhet tė merren me njė
gotė uji dy lugė ēaji me mjaltė dhe dy lugė ēaji uthull molle.

Nė shtatzėni

Pėr
t’i pėrmbushur nevojat e thartirave, njė grua shtatzėnė duhet tė marrė
njė lugė uthull molle nė njė gotė ujė esėll nė mėngjes. Kjo pėrzierje do
ta pengojė dhe largojė ēdo mundim tė mėngjesit. Gjatė ditės ėshtė mirė
qė gruaja shtatzėnė tė pijė edhe nga njė gotė lėng molle ose rrushi. Nė
kėtė mėnyrė nėna e ardhshme merr mjaft elementė tė nevojshėm natyrorė,
prandaj edhe mund tė presė njė foshnjė me flokė tė dendur nga dita e
parė, me thonj tė fortė e tė gjatė, me sistemin e zhvilluar muskulor sa
qė nga fundi i dhjetėditėshit tė parė do ta ngrejė kokėn vetė. Nėna e re
do tė kėtė mjaft qumėsht, fėmija do ta tretė ushqimin normalisht dhe do
tė kėtė jashtėqitje normale, fytyrėn do ta kėtė mjaft tė gjerė, e kjo
do tė ndikojė edhe nė rritjen e mėvonshme dhe nė zhvillimin psikik dhe
shpirtėror tė fėmijės.

Ftohjet
Pėr ftohjet e ndryshme
qė pėrcillen me kollė tė fortė ēdo dy orė merret nga njė lugė tė
tretjes: lėng tė freskėt tė gjysmė limonit, sasi e njėjtė uthulle molle,
njė lugė mjaltė bagremi dhe njė lugė glicerinė. Tė gjitha kėto pėrzihen
derisa tė fitohet shurupi, i cili ėshtė edhe mjaft i shijshėm. Kjo
pėrzierje pėrdoret gjatė 11 orėve. Ndėrsa nė rastet e kollitjes
intensive duhet tė merret njė lugė shurup nė ēdo dy orė, kurse natėn dy
herė nga njė lugė. Fėmijėt mbi dyvjeēarė mund ta pinė kėtė shurup ēdo
orė, por nė sasi mė tė vogėl. Shurupi mund tė pėrdoret edhe nė rastet e
ndezjes sė faringut dhe nė masė tė konsiderueshme zvogėlon kollitjen.

Alergji
Nėse
keni flamė alergjike, pėr shkaqe profilaktike mund tė merrni njė lugė
mjaltė rozmarine ose temjan (Thymus vulgaris) para buke. Nė mbrėmje para
gjumit pihet tretja prej: dy lugėsh mjaltė bagremi, njė lugė uthull
molle dhe pak ujė mineral. Pas 75 ditėve preferohet tė merret ēdo ditė
nga njė gotė uji mineral me dy lugė mjaltė, dy lugė uthull molle dhe
5-10 pika limon tė freskėt. Profilaktikja vazhdohet. Kjo terapi mund tė
ndėrpritet pas dy javėve, pasi qė nė princip janė eliminuar shkaqet e
flamės alergjike.Njė gjė duhet pasur parasysh: molla asnjėherė nuk duhet
tė hahet e ftohtė apo me shpejtėsi. Nė tė kundėrtėn ajo do tė bėhet
shkak pėr dhembjen e stomakut dhe tė mėlēisė. Ajo duhet ngrėnė gjithmonė
me temperaturėn e mjedisit.
Molla duhet tė hahet pa i hequr lėkurėn.
Sasia e vitaminės C nė lėkurėn e mollės ėshtė gjashtė here mė e madhe
se ajo qė ndodhet brenda saj.

Molla, armiku i cigares
Zakonisht,
mbas ngrėnies sė njė molle, pirėsit e duhanit kanė njė ndjenjė neverie
ndaj cigares. Mbėshtetur nė kėtė fakt, ėshtė e mundur tė braktiset pirja
e duhanit nėpėrmjet ”kurės sė mollės“. Por, pėr tė arritur kėtė, duhet
njėkohėsisht edhe vullnet i fortė.Si duhet zbatuar kjo kurė? Duhet tė
hahen 20 kokrra (mesatare) mollė nė ditė dhe kjo tė vazhdojė pėr 2-3
ditė. Pas kėsaj lloj diete do tė ndjehet njė neveri e plotė ndaj pirjes
sė cigares. Gjatė kohės sė zbatimit tė kėsaj kure, nuk duhet ngrėnė
asnjė lloj tjetėr ushqimi dhe tė mos pihet asnjė lloj lėngu.

TiranaObserver

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Tė gjitha efektet kuruese tė mollės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Free blog