Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Gjoba pėr naftėtarėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Denisa
Vip
Vip
avatar

Numri i postimeve : 254
Registration date : 10/11/2010
Age : 24
Location : Diku aty me ju

MesazhTitulli: Gjoba pėr naftėtarėt    17.04.11 23:51Importuesit e mėdhenj tė naftės mė nuk do tė kenė atė komoditet
qė ēmimet e tyre t’i caktojnė me marrėveshje mes tyre. Ata janė nė
shėnjestėr tė Komisionit tė Konkurrencės. Javėt e fundit, ky komision ka
intensifikuar punėn e tij pėr tė hulumtuar arsyet e kėsaj praktike tė
bashkėrenduar nė mes tė importuesve pėr caktimin e ēmimeve. Shumė
shpejt, Komisioni do tė dalė edhe me vendimin pėr hetimin e rreth 30
kompanive qė merren me kėtė biznes.
Udhėheqės tė Komisionit
tė Konkurrencės thonė se kanė pėrfunduar fazėn e parė, ku tė gjithė
importuesit kanė plotėsuar pyetėsorėt e kėtij komisioni. Krejt ky hetim
ka ardhur si pasojė e dyshimit tė Komisionit pėr fiksimin e ēmimeve nga
kompanitė importuese tė naftės. Kėta tregtarė mund tė pėsojnė tė njėjtin
fat, sikurse kompanitė e sigurimeve qė vitin e kaluar ishin dėnuar me
nga 100 mijė euro pėr njė marrėveshje tė fshehtė tė tyre, shkruan
Express.
Osman Ejupi, drejtues i Autoritetit Kosovar tė Konkurrencės, tha se
janė duke bėrė punė intensive nė hetimet e nisura pėr naftėtarėt e
mėdhenj dhe gjatė javės ai thotė se mund tė priten edhe vendimet pėr ta.
“Nga analiza e pyetėsorėve rezulton se kėta importues i kanė kryesisht
ēmimet e njėjta, e nė veēanti kur lokacionet e pompave tė tyre janė afėr
njėri-tjetrit. E, njėjtė nuk po na rezultojnė edhe ēmimet furnizuese,
tė cilat nuk i kanė tė njėjta. Nė krejt kėtė fshihet njė praktikė e
bashkėrenduar apo tė them njė marrėveshje e pashkruar mes tyre”, ka
thėnė ai.
Pėrveē naftėtarėve, ai tregon se janė duke u hetuar edhe kreditė e
bankave, ku ka pėrfunduar faza me pyetėsorė dhe tani janė duke kryer
analizat e tyre. Ai ka bėrė tė ditur se dėnimet pėr kompanitė importuese
tė naftės janė nga 1 deri nė 10 pėr qind nė bazė tė qarkullimit vjetor.
Ai ka treguar se pjesė e hetimeve kanė qenė edhe disa prej
naftėtarėve tė vegjėl. Por Shoqata e Naftėtarėve nuk e pranon se mes
tregtarėve kosovarė ka marrėveshje pėr fiksimin e ēmimeve. Nazmi Bytyqi,
kryetar i kėsaj shoqate sė naftėtarėve, ka thėnė pėr Express, se ata
bashkėpunojnė me Komisionin dhe si shoqatė nuk i ikin ligjit, por nuk
pranon se ka marrėveshje nė tregun vendor.
“Nuk mendoj se qėndron marrėveshje mes tyre, e nėse veē ata hetojnė
kėtė, atėherė ėshtė Ligji i konkurrencės nė bazė tė cilit edhe Komisioni
mund t’i marrė vendimet”, ka thėnė Bytyqi. /Telegrafi/

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,


Do ta
dish nga vij? Nga nje vend qe quhet Shqiperi... Nje vend qe shquhet per
trimeri...
Aty ku gjaku nuk falet, por lahet para se te thahet..Toka qe me dha
emrin shqiptare e para gjithe botes per kete jam krenare.http://wWw.yougodec.Com
Do Te Dua kur te kem ...
qe te kem kur te Te Dua... ♥♥

Le plus
lourd fardeau, c'est d'exister sans vivre.-Victor Hugo

Kur injoranca flet ...
Inteligjenca buzeqesh ne heshtje ...♥♥

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougodec.Com
 
Gjoba pėr naftėtarėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Sosblog