Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, Vendi i duhur pėr tė gjithė shqiptarėt anembanė. Diskutime tė ndryshme rreth shoqerisė dhe tema tė tjera.
 
ChatForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimiGallery mIRC ScriptsAlbania Chat MOTI  Filma ShqiptarTop Albania Radio

Chat Shqip - Bisedo Shqip - chat shqip , albania chat , chato ... | Albania Chat Mibbit - Webchat - Java IRC - Online Chatt

Share | 
 

 Truri dhe pikėpamjet e majta apo tė djathta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
YouGoDe
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 2345
Registration date : 06/08/2008
Age : 38
Location : YouGoDe.Org

MesazhTitulli: Truri dhe pikėpamjet e majta apo tė djathta    28.04.11 4:15


Truri mund tė pėrcaktojė nėse njeriu pėrdor mė lehtėsisht dorėn e
majtė apo tė djathtė. Por a luan rol truri nėse personi ėshtė i djathtė
apo i majtė nė politikė?
Njė studim botuar nė revistėn
Biologjia Aktuale (Current Biology) morri nė shqyrtim 90 studentė
londinezė, tė cilėt i njėjtėsonin pikėpamjet e tyre nga “shumė liberale”
nė “shumė konservatore”.
Skanimet e trurit zbulua se tek studentėt liberalė rajoni i trurit qė
pėrpunon informacione kontradiktore ishte mė i madh. Kjo, thonė autorėt
e studimit, mund tė shpjegojė tolerancėn pėr pasiguri dhe pėr mė shumė
pikėpamje liberale.
Konservatorėt ishin tė prirur tė kishim njė “amygdala” mė tė madhe –
(amygdala ėshtė pjesė e trurit qė pėrpunon frikėn dhe identifikon
kėrcėnimet). Kjo i bėn ata tė jenė mė tė prirur pėr tė integruar
pikėpamje konservatore.
Autorėt studimit thonė liberalizmi dhe konservatorizmi janė tė
lidhura me strukturėn e trurit. Por nuk dihet nėse struktura e trurit
pėrcakton politikėn apo nėse politika ndryshon strukturėn e trurit./VoA/

wWw.Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar,Albanian CHAT, Kosova CHAT, Albania Chat, Dashuria CHAT, Free CHAT, Adult CHAT Room, Shqiperia Chat, Albanian Chat Rooms, Tirana CHAT, Albanian Singles, Adult Chat Room, Muzik SHQIP, Mp3 Shqip, Albanian Music, Filma Shqip, Humor Shqip, Chat Shqip, Horoskopi Shqip, Lajme Shqip,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://wWw.yougode.Org
 
Truri dhe pikėpamjet e majta apo tė djathta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Al-Forums.Com ™ - Discussions. Forum Virtual Shqiptar, :: Shkencat Ekzakte :: Mjeksia Shendeti-
Kėrce tek:  


Copyright Al-Forums.Com ™ © 2011 |yougodec.com
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | www.sosblogs.com